Kategorie

Urlop wypoczynkowy pracownika niepełnoetatowego

Magdalena Opalińska
Od 3 lipca 2008 r. zatrudniliśmy na 1/2 etatu pracownika, który w tym roku nigdzie wcześniej nie pracował. Przysługuje mu prawo do 26 dni urlopu. Ile godzin urlopu wypoczynkowego należy się temu pracownikowi za 2008 r.? Mnie zgodnie z wyliczeniem wyszło: 13 dni x 6/12 = 6,5 dnia, czyli po zaokrągleniu 7 dni x 8 godz. = 56 godz. Jednak skoro za cały rok pracownikowi należy się 26 dni, czyli przy zatrudnieniu na 1/2 etatu będzie to 13 dni x 8 godzin = 104 godziny, to za pół roku pracy powinny być 52 godziny. Które wyliczenie jest prawidłowe?

RADA

Pracownikowi zatrudnionemu na 1/2 etatu od 3 lipca br. za 2008 r. należy się 56 godzin urlopu wypoczynkowego. Prawidłowe będzie zatem obliczenie urlopu wypoczynkowego w następujący sposób: 13 dni x 6/12 = 6,5 dnia, po zaokrągleniu 7 dni x 8 godzin, co wyniesie 56 godzin.

UZASADNIENIE

Ustalenie wymiaru urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy należy rozpocząć od ustalenia liczby dni urlopu pracownika, obliczając te dni proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika (art. 154 § 2 Kodeksu pracy).

W przypadku gdy proporcja nie będzie stanowiła liczby całkowitej, niepełny dzień urlopu zaokrągla się do pełnego dnia, np. dla pracownika zatrudnionego na 1/3 etatu wymiar urlopu wynosiłby 26 × 1/3 = 8,666, po zaokrągleniu w górę 9 dni urlopu.

Przykładowe wymiary urlopów proporcjonalnych przy różnych wymiarach czasu pracy pracownika

Reklama

Przy ustaleniu urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym, kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi. Natomiast niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca. Zasada proporcjonalności urlopu wypoczynkowego odnosi się do kolejnego urlopu w przypadku zmiany zatrudnienia pracownika w ciągu roku kalendarzowego.

Dopiero ustalony wymiar urlopu określony w dniach wymaga następnie przeliczenia na godziny urlopu. Stosując zasadę, że 1 dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy, ustaloną liczbę dni urlopu należy pomnożyć przez 8 godzin. Da to nam odpowiednią pulę godzin urlopu przysługującego pracownikowi.

PRZYKŁAD

Reklama

Pracodawca od 1 maja 2008 r. zatrudnia na 1/2 etatu na czas nieokreślony pracownika z 2-letnim stażem pracy. Obliczony proporcjonalnie do wymiaru etatu wymiar urlopu wnosi 10 dni, co wynika z wyliczenia: 1/2 etatu × 20 dni. Z uwagi na zatrudnienie od 1 maja, w 2008 r. pracownikowi przysługuje 8/12 z wymiaru 10 dni urlopu, co daje nam wynik 6,666, a po zaokrągleniu 7 dni urlopu. Liczbę dni urlopu należy pomnożyć przez 8 godzin, co da nam liczbę godzin przysługującego pracownikowi urlopu: 7 dni × 8 godzin = 56 godzin urlopu.

Stosując się do zasady wynikającej z Kodeksu pracy prawidłowym wyliczeniem będzie ustalenie dla Państwa pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu wymiaru urlopu w wysokości 13 dni. Następnie należy ustalić proporcjonalny wymiar urlopu w danym roku do zatrudnienia, tj. 6/12 (okres od 3 lipca do 31 grudnia br.), co da nam po zaokrągleniu 7 dni urlopu (13 dni x 6/12) przysługujących pracownikowi w okresie całego zatrudnienia w 2008 r. Pomnożenie 7 dni urlopu przez 8 godzin da nam wynik 56 godzin urlopu.

Z puli godzinowego wymiaru urlopu pracodawca udziela urlop na dni pracy w wymiarze godzinowym. Zatem w każdym dniu korzystania przez pracownika z urlopu wypoczynkowego pracodawca odejmie z należnej puli urlopu tyle godzin, ile pracownik miał zaplanowanych godzin pracy w danym dniu.

WAŻNE!

Dla pracowników zatrudnionych zarówno na pełny, jak i niepełny etat stosujemy zasadę udzielania urlopu wypoczynkowego w dni, które są dla pracownika dniami pracy, przy czym jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.

W przypadku gdy dobowa norma czasu pracy pracownika wynikająca z odrębnych przepisów jest niższa niż 8 godzin, to liczbę godzin przysługującego pracownikowi urlopu oblicza się mnożąc liczbę dni urlopu przez tę dobową normę czasu pracy.

• art. 154, art. 1542, art. 1551, art. 1552a Kodeksu pracy.

Magdalena Opalińska

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzenia go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?