REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Urlop wypoczynkowy pracownika niepełnoetatowego

Magdalena Opalińska

REKLAMA

Od 3 lipca 2008 r. zatrudniliśmy na 1/2 etatu pracownika, który w tym roku nigdzie wcześniej nie pracował. Przysługuje mu prawo do 26 dni urlopu. Ile godzin urlopu wypoczynkowego należy się temu pracownikowi za 2008 r.? Mnie zgodnie z wyliczeniem wyszło: 13 dni x 6/12 = 6,5 dnia, czyli po zaokrągleniu 7 dni x 8 godz. = 56 godz. Jednak skoro za cały rok pracownikowi należy się 26 dni, czyli przy zatrudnieniu na 1/2 etatu będzie to 13 dni x 8 godzin = 104 godziny, to za pół roku pracy powinny być 52 godziny. Które wyliczenie jest prawidłowe?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Pracownikowi zatrudnionemu na 1/2 etatu od 3 lipca br. za 2008 r. należy się 56 godzin urlopu wypoczynkowego. Prawidłowe będzie zatem obliczenie urlopu wypoczynkowego w następujący sposób: 13 dni x 6/12 = 6,5 dnia, po zaokrągleniu 7 dni x 8 godzin, co wyniesie 56 godzin.

UZASADNIENIE

Ustalenie wymiaru urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy należy rozpocząć od ustalenia liczby dni urlopu pracownika, obliczając te dni proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika (art. 154 § 2 Kodeksu pracy).

W przypadku gdy proporcja nie będzie stanowiła liczby całkowitej, niepełny dzień urlopu zaokrągla się do pełnego dnia, np. dla pracownika zatrudnionego na 1/3 etatu wymiar urlopu wynosiłby 26 × 1/3 = 8,666, po zaokrągleniu w górę 9 dni urlopu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykładowe wymiary urlopów proporcjonalnych przy różnych wymiarach czasu pracy pracownika

Przy ustaleniu urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym, kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi. Natomiast niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca. Zasada proporcjonalności urlopu wypoczynkowego odnosi się do kolejnego urlopu w przypadku zmiany zatrudnienia pracownika w ciągu roku kalendarzowego.

Dopiero ustalony wymiar urlopu określony w dniach wymaga następnie przeliczenia na godziny urlopu. Stosując zasadę, że 1 dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy, ustaloną liczbę dni urlopu należy pomnożyć przez 8 godzin. Da to nam odpowiednią pulę godzin urlopu przysługującego pracownikowi.

PRZYKŁAD

REKLAMA

Pracodawca od 1 maja 2008 r. zatrudnia na 1/2 etatu na czas nieokreślony pracownika z 2-letnim stażem pracy. Obliczony proporcjonalnie do wymiaru etatu wymiar urlopu wnosi 10 dni, co wynika z wyliczenia: 1/2 etatu × 20 dni. Z uwagi na zatrudnienie od 1 maja, w 2008 r. pracownikowi przysługuje 8/12 z wymiaru 10 dni urlopu, co daje nam wynik 6,666, a po zaokrągleniu 7 dni urlopu. Liczbę dni urlopu należy pomnożyć przez 8 godzin, co da nam liczbę godzin przysługującego pracownikowi urlopu: 7 dni × 8 godzin = 56 godzin urlopu.

Stosując się do zasady wynikającej z Kodeksu pracy prawidłowym wyliczeniem będzie ustalenie dla Państwa pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu wymiaru urlopu w wysokości 13 dni. Następnie należy ustalić proporcjonalny wymiar urlopu w danym roku do zatrudnienia, tj. 6/12 (okres od 3 lipca do 31 grudnia br.), co da nam po zaokrągleniu 7 dni urlopu (13 dni x 6/12) przysługujących pracownikowi w okresie całego zatrudnienia w 2008 r. Pomnożenie 7 dni urlopu przez 8 godzin da nam wynik 56 godzin urlopu.

Z puli godzinowego wymiaru urlopu pracodawca udziela urlop na dni pracy w wymiarze godzinowym. Zatem w każdym dniu korzystania przez pracownika z urlopu wypoczynkowego pracodawca odejmie z należnej puli urlopu tyle godzin, ile pracownik miał zaplanowanych godzin pracy w danym dniu.

WAŻNE!

Dla pracowników zatrudnionych zarówno na pełny, jak i niepełny etat stosujemy zasadę udzielania urlopu wypoczynkowego w dni, które są dla pracownika dniami pracy, przy czym jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.

W przypadku gdy dobowa norma czasu pracy pracownika wynikająca z odrębnych przepisów jest niższa niż 8 godzin, to liczbę godzin przysługującego pracownikowi urlopu oblicza się mnożąc liczbę dni urlopu przez tę dobową normę czasu pracy.

• art. 154, art. 1542, art. 1551, art. 1552a Kodeksu pracy.

Magdalena Opalińska

specjalista w zakresie prawa pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS rozpatruje wnioski o wakacje składkowe. Płatnik znajdzie informacje na swoim profilu w PUE ZUS

W listopadzie w całym kraju przedsiębiorcy złożyli ponad 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe. Każdy uprawniony przedsiębiorca, który chciał skorzystać z tej formy wsparcia w grudniu tego roku, miał czas na złożenie wniosku do końca listopada. Wnioski, które wpływają w grudniu, uprawniają do ulgi dopiero w styczniu 2025 r.

ZUS: Fundusz Ubezpieczeń Społecznych niezmiennie stabilny

ZUS: Fundusz Ubezpieczeń Społecznych niezmiennie stabilny. Ile mamy zatrudnionych cudzoziemców? Na co idzie najwięcej wydatków z FUS? Ile wynosiła przeciętna wysokość wypłaconej emerytury i renty w trzech kwartałach 2024 r.?

FUS: Wyższe wynagrodzenia, wyższe składki, wyższe przychody

Aż 83,8 proc. wynosi wskaźnik pokrycia wydatków FUS wpływami ze składek i ich pochodnych za III kwartały. To efekt szybkiego wzrostu wynagrodzeń w gospodarce i rosnących przychodów ze składek od ubezpieczonych. Liczba osób objętych ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi rośnie i na koniec września br. wyniosła ponad 16 mln.

Plan urlopów 2025 do druku [WZÓR]

Plan urlopów na 2025 rok – do kiedy powinien zostać sporządzony? Czy pracodawca ma obowiązek tworzenia planu urlopów wynikający z Kodeksu pracy? Pobierz wzór planu urlopów na 2025 rok.

REKLAMA

Czy pracownik musi zawiadomić pracodawcę o zwolnieniu lekarskim? Przecież e-ZLA trafia do firmy automatycznie. Co grozi za brak zawiadomienia?

Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, że choć od kilku lat zwolnienia lekarskie (e-ZLA) wystawiane są elektronicznie i automatycznie przesyłane do pracodawcy, to nie zwalnia to pracownika z obowiązku poinformowania o chorobie swoich przełożonych. W jaki sposób i w jakim terminie trzeba to zrobić? Co grozi za brak zawiadomienia?

Ile dni wolnych od pracy jest w Hiszpanii w 2025 roku?

Hiszpania to piękny i ciepły kraj, który w ostatnich latach cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków, którzy nie tylko są turystami, ale i właścicielami nieruchomości. Kto z nas nie chciałby uciec przez ponurą i zimową aurą do słonecznej Hiszpanii. Przed wyjazdem warto jednak wiedzieć kiedy w kraju Basków są dni ustawowo wolne od pracy w 2025 r. Nie od dzisiaj wiadomo, że Hiszpanie celebrują sjestę i czas wolny! 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Przepisy wprowadzające jawność wynagrodzeń powinny być powiązane z wdrożeniem dyrektywy o równości wynagrodzeń

Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca jawność wynagrodzeń powinna być powiązana z nowelizacją przepisów całościowo wdrażających unijną dyrektywę o równości wynagrodzeń. Konfederacja Lewiatan uważa, że takie regulacje powinny być przygotowywane przy współudziale partnerów społecznych oraz rządu.

Co z handlem 15 grudnia w najbliższą niedzielę? Decyzja już zapadła

Co do niedziel handlowych na 2024 r. decyzja zapadła i to już dawno. Wielu do ostatniej chwili liczyło, że i 24 grudnia (we wtorek) handel w palcówkach będzie ograniczony a wigilia wolna od pracy. Tak się jednak nie stało. W dniu 9 grudnia 2024 r. ustawę zmieniającą w tym zakresie przekazano Prezydentowi RP do podpisu, ale najwcześniej wolna Wigilia będzie w 2025 r. Jeżeli Prezydent podpisze ustawę to w grudniu 2025 r. będą aż 3 niedziele handlowe!

REKLAMA

Świadczenie wzrosło o 100 proc., wypłata z wyrównaniem od października. Nowe przepisy już obowiązują

Nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów została już opublikowana w Dzienniku Ustaw. Zmiany obowiązują od 12 grudnia 2025 r.

3000 zł grzywny dla pracodawcy za odmówienie zatrudnienia kandydata na pracownika. Przepisy już obowiązują

Przepisy prawa pracy chronią nie tylko pracowników, ale również kandydatów na pracowników. Taka ochrona przysługuje już na etapie procesu rekrutacyjnego. Co ważne, potencjalni pracodawcy mogą ponieść konsekwencje finansowe za wadliwie sformułowane oferty pracy czy nawet za odmówienie zatrudnienia ze względu na pewne kryteria. 

REKLAMA