reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop wypoczynkowy pracownika niepełnoetatowego

Urlop wypoczynkowy pracownika niepełnoetatowego

Od 3 lipca 2008 r. zatrudniliśmy na 1/2 etatu pracownika, który w tym roku nigdzie wcześniej nie pracował. Przysługuje mu prawo do 26 dni urlopu. Ile godzin urlopu wypoczynkowego należy się temu pracownikowi za 2008 r.? Mnie zgodnie z wyliczeniem wyszło: 13 dni x 6/12 = 6,5 dnia, czyli po zaokrągleniu 7 dni x 8 godz. = 56 godz. Jednak skoro za cały rok pracownikowi należy się 26 dni, czyli przy zatrudnieniu na 1/2 etatu będzie to 13 dni x 8 godzin = 104 godziny, to za pół roku pracy powinny być 52 godziny. Które wyliczenie jest prawidłowe?


RADA

Pracownikowi zatrudnionemu na 1/2 etatu od 3 lipca br. za 2008 r. należy się 56 godzin urlopu wypoczynkowego. Prawidłowe będzie zatem obliczenie urlopu wypoczynkowego w następujący sposób: 13 dni x 6/12 = 6,5 dnia, po zaokrągleniu 7 dni x 8 godzin, co wyniesie 56 godzin.

UZASADNIENIE

Ustalenie wymiaru urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy należy rozpocząć od ustalenia liczby dni urlopu pracownika, obliczając te dni proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika (art. 154 § 2 Kodeksu pracy).

W przypadku gdy proporcja nie będzie stanowiła liczby całkowitej, niepełny dzień urlopu zaokrągla się do pełnego dnia, np. dla pracownika zatrudnionego na 1/3 etatu wymiar urlopu wynosiłby 26 × 1/3 = 8,666, po zaokrągleniu w górę 9 dni urlopu.

Przykładowe wymiary urlopów proporcjonalnych przy różnych wymiarach czasu pracy pracownika

Przy ustaleniu urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym, kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi. Natomiast niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca. Zasada proporcjonalności urlopu wypoczynkowego odnosi się do kolejnego urlopu w przypadku zmiany zatrudnienia pracownika w ciągu roku kalendarzowego.

Dopiero ustalony wymiar urlopu określony w dniach wymaga następnie przeliczenia na godziny urlopu. Stosując zasadę, że 1 dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy, ustaloną liczbę dni urlopu należy pomnożyć przez 8 godzin. Da to nam odpowiednią pulę godzin urlopu przysługującego pracownikowi.

PRZYKŁAD

Pracodawca od 1 maja 2008 r. zatrudnia na 1/2 etatu na czas nieokreślony pracownika z 2-letnim stażem pracy. Obliczony proporcjonalnie do wymiaru etatu wymiar urlopu wnosi 10 dni, co wynika z wyliczenia: 1/2 etatu × 20 dni. Z uwagi na zatrudnienie od 1 maja, w 2008 r. pracownikowi przysługuje 8/12 z wymiaru 10 dni urlopu, co daje nam wynik 6,666, a po zaokrągleniu 7 dni urlopu. Liczbę dni urlopu należy pomnożyć przez 8 godzin, co da nam liczbę godzin przysługującego pracownikowi urlopu: 7 dni × 8 godzin = 56 godzin urlopu.

Stosując się do zasady wynikającej z Kodeksu pracy prawidłowym wyliczeniem będzie ustalenie dla Państwa pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu wymiaru urlopu w wysokości 13 dni. Następnie należy ustalić proporcjonalny wymiar urlopu w danym roku do zatrudnienia, tj. 6/12 (okres od 3 lipca do 31 grudnia br.), co da nam po zaokrągleniu 7 dni urlopu (13 dni x 6/12) przysługujących pracownikowi w okresie całego zatrudnienia w 2008 r. Pomnożenie 7 dni urlopu przez 8 godzin da nam wynik 56 godzin urlopu.

Z puli godzinowego wymiaru urlopu pracodawca udziela urlop na dni pracy w wymiarze godzinowym. Zatem w każdym dniu korzystania przez pracownika z urlopu wypoczynkowego pracodawca odejmie z należnej puli urlopu tyle godzin, ile pracownik miał zaplanowanych godzin pracy w danym dniu.

WAŻNE!

Dla pracowników zatrudnionych zarówno na pełny, jak i niepełny etat stosujemy zasadę udzielania urlopu wypoczynkowego w dni, które są dla pracownika dniami pracy, przy czym jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.

W przypadku gdy dobowa norma czasu pracy pracownika wynikająca z odrębnych przepisów jest niższa niż 8 godzin, to liczbę godzin przysługującego pracownikowi urlopu oblicza się mnożąc liczbę dni urlopu przez tę dobową normę czasu pracy.

• art. 154, art. 1542, art. 1551, art. 1552a Kodeksu pracy.

Magdalena Opalińska

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Skoczeń

radca prawny, PFR Portal PPK Sp. z o. o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama