| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Wypłata nagród jubileuszowych dla części pracowników przejętego zakładu pracy

Wypłata nagród jubileuszowych dla części pracowników przejętego zakładu pracy

Nasza firma przejęła w trybie 231 Kodeksu pracy spółkę, w której obowiązywał układ zbiorowy pracy. Wiemy, że przez rok nie możemy wypowiedzieć przejętym pracownikom warunków płacy przewidzianych w układzie zbiorowym. Układ przewiduje nagrody jubileuszowe, których w naszej firmie nie wypłacamy. Nasi starzy pracownicy zarzucają nam, że są dyskryminowani, ponieważ nie mają prawa do tych nagród, a wypłacamy je przejętym pracownikom. Docelowo nie przewidujemy wypłacania w naszej firmie nagród jubileuszowych, dlatego nie chcemy ich wprowadzać dla pozostałych pracowników. Boimy się jednak zarzutów o dyskryminację w okresie przejściowym. Czy takie postępowanie jest dyskryminacją pracowników? Czy powinniśmy wprowadzić nagrody jubileuszowe dla wszystkich pracowników? Czy zarzuty naszych starych pracowników są uzasadnione?

RADA

Nie mają Państwo obowiązku w okresie przejściowym wprowadzania nagród jubileuszowych dla wszystkich pracowników. Nagroda jubileuszowa może być wypłacana tylko przejętym pracownikom. Zarzuty pracowników o dyskryminację są nieuzasadnione. Kodeks pracy nakłada na Państwa obowiązek wypłaty nagrody jubileuszowej wobec przejętych pracowników przez rok od dnia przejęcia. Przepis nie uzależnia możliwości wypłaty nagród jubileuszowych od woli pracodawcy, dlatego nie można mówić o dyskryminowaniu pracowników.

UZASADNIENIE

W sytuacji gdy pracodawca przejmuje pracowników objętych układem zbiorowym, z którego wynika obowiązek wypłaty wynagrodzenia za pracę oraz świadczeń pieniężnych korzystniejszych niż te, które dotychczas były wypłacane przez pracodawcę pozostałym pracownikom, może w ocenie starych pracowników prowadzić do uznania nierównego traktowania ich i przejętych pracowników. W Państwa firmie nie wypłaca się nagród jubileuszowych, a przejęci przez Państwa firmę pracownicy byli objęci układem zbiorowym, który gwarantował im nagrody jubileuszowe. Kodeks pracy zobowiązuje Państwa do wypłaty tych nagród przez jeden rok od przejęcia pracowników. Takie uregulowanie wiąże się z przeznaczeniem na wypłatę nagród jubileuszowych pewnych środków, których nie chcieli Państwo wydatkować na ten cel, nie przewidując dla pracowników nagród jubileuszowych.

Pracownicy przejęci i dotychczasowi nie znajdują się w takiej samej sytuacji prawnej, gdyż to nie Państwo ukształtowali mniej korzystnie sytuację części pracowników w porównaniu z innymi pracownikami. Oznacza to, że nie dyskryminują Państwo pracowników z tego tytułu.

Dyskryminacja to nierówne traktowanie pracowników ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Zasada równych praw oznacza takie samo traktowanie pracowników będących w takiej samej sytuacji faktycznej i prawnej. Nie muszą Państwo wprowadzać w okresie przejściowym obowiązku wypłaty nagród jubileuszowych dla wszystkich zatrudnionych pracowników, aby uniknąć zarzutu dyskryminowania części pracowników.

Zagrożenie

Pracodawca, który po upływie okresu jednego roku obowiązkowego stosowania postanowień układu korzystniejszych wobec przejętych pracowników nadal wypłacałby jedynie przejętym pracownikom świadczenie pieniężne, którego nie otrzymują pozostali pracownicy, może narazić się na zarzut dyskryminowania ich.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kru.pl

Najwyższej jakości usługi rejestracji domen, hosting, certyfikaty SSL oraz bezpieczna poczta korporacyjna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »