reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Skierowanie pracownika do innej pracy w razie przestoju

Skierowanie pracownika do innej pracy w razie przestoju

Prowadzę zakład krawiecki. W związku z awarią maszyny (produkcji japońskiej) przesunąłem jedną z pracownic na podstawie polecenia służbowego do wykonywania pracy w prasowalni. Naprawa maszyny przedłuża się, gdyż czekamy na sprowadzenie części zamiennej z Japonii. Wiem, że w razie uzasadnionych potrzeb firmy mogę powierzać pracownikom inną odpowiednią do ich kwalifikacji pracę na okres maksymalnie 3 miesięcy w roku. Czy w związku z przestojem mogę pracownicy powierzyć inną pracę na okres dłuższy niż 3 miesiące w jednym roku, bez zmian w umowie o pracę? Zaznaczam, że wynagradzam ją tak samo jak przy pracy w zakładzie krawieckim.


RADA

Może Pan w związku z przestojem powierzyć pracownicy inną pracę niż określona w umowie, na okres dłuższy niż 3 miesiące kalendarzowe, nie dokonując zmiany umowy o pracę.

UZASADNIENIE

Służbowego przesunięcia pracownicy na inne stanowisko nie można w przedstawionym stanie faktycznym zakwalifikować jako dokonanego na podstawie art. 42 § 4 Kodeksu pracy, czyli w związku z uzasadnionymi potrzebami pracodawcy i tylko na 3 miesiące w roku kalendarzowym. Choć przestój z pewnością zalicza się do uzasadnionych potrzeb pracodawcy, to należy uznać, że przepis ten dotyczy wyłącznie innych uzasadnionych potrzeb. Kodeks pracy reguluje bowiem zagadnienie przestoju kompleksowo w innym dziale.

Powierzenie zatrudnionemu innej, odpowiedniej ze względu na jego kwalifikacje pracy na czas przestoju, następuje na podstawie art. 81 § 3 Kodeksu pracy. Jest to samodzielna podstawa prawna upoważniająca pracodawcę do skierowania pracownika do innej pracy, określająca odmienne niż we wcześniej podanym przepisie zasady wypłaty wynagrodzenia (np. w przypadku przestoju z winy pracownika). W konsekwencji nie obowiązuje Pana także limit 3 miesięcy w roku kalendarzowym, na jaki można maksymalnie powierzać pracownikowi inną pracę (art. 42 § 4 Kodeksu pracy).

Takie samo stanowisko w tej sprawie zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 17 stycznia 1978 r. (I PRN 178/77), w którym orzekł, że możliwość powierzenia pracownikowi innej, odpowiedniej pracy w razie przestoju, o jakim mowa w przepisie art. 81 § 3 Kodeksu pracy, nie jest ograniczona żadnym kalendarzowym terminem. Może więc trwać dłużej niż 3 miesiące w roku kalendarzowym. Swoje zdanie sąd argumentował tym, że porównanie treści art. 42 § 4 i art. 81 § 3 Kodeksu pracy wskazuje na to, że uprawnienia zakładu pracy w zakresie zlecania pracownikowi - bez konieczności wypowiadania warunków pracy i płacy - wykonywania innej pracy niż przewidziana w umowie, są większe w przypadku tzw. przestoju niż w innych przypadkach.

WAŻNE!

W czasie przestoju w zakładzie pracy można skierować pracownika do innej pracy na okres dłuższy niż 3 miesiące w roku kalendarzowym.

Przestojem jest nieplanowana i przejściowa przerwa w wykonywaniu pracy, spowodowana zaburzeniami w normalnym funkcjonowaniu zakładu pracy. Sytuacja, jaka spotkała Pana firmę, spełnia więc warunki właściwe dla przestoju. Jak wynika z pytania, awaria maszyny była niespodziewana i z pewnością przejściowa, gdyż pracownica będzie mogła wrócić do wykonywania umówionej pracy po sprowadzeniu części zamiennej i naprawie maszyny.

• art. 42 § 4, art. 81 § 3 Kodeksu pracy.

Arkadiusz Mika

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Vaillant Sp. z o.o.

Producent kompletnych rozwiązań systemów grzewczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama