reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Kiedy przysługuje świadczenie urlopowe w pełnej wysokości

Kiedy przysługuje świadczenie urlopowe w pełnej wysokości

Od 15 grudnia 2007 r. zatrudniliśmy nauczyciela w pełnym wymiarze czasu pracy. W jakiej wysokości powinniśmy mu wypłacić w tym roku świadczenie urlopowe? Czy przysługuje mu świadczenie w takiej samej kwocie jak nauczycielom, którzy w tym roku szkolnym pracowali od września 2007 r. do czerwca 2008 r., czy świadczenie urlopowe dla tego nauczyciela trzeba proporcjonalnie zmniejszyć do okresu pracy w naszej szkole? Jeżeli tak, to czy zaokrąglić grudzień do pełnego miesiąca?

RADA

Nauczycielowi, który został zatrudniony od 15 grudnia 2007 r., powinni Państwo wypłacić świadczenie urlopowe w wysokości proporcjonalnie zmniejszonej do okresu pracy w roku szkolnym 2007/2008, tj. za 7 miesięcy pracy w Państwa szkole.

UZASADNIENIE

Nauczyciel za okres zatrudnienia u Państwa w pełnym wymiarze czasu pracy od 15 grudnia 2007 r. do końca roku szkolnego, czyli przez 7 miesięcy w roku szkolnym, powinien otrzymać świadczenie urlopowe w 2008 r. w wysokości 528,86 zł, zgodnie z wyliczeniem:

906,61 zł × 7/12 = 528,86 zł.

Grudzień 2007 r. należy zaokrąglić do pełnego miesiąca.

Szkoły mają obowiązek dokonywać odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Kwoty odpisu w roku szkolnym na fundusz socjalny dla nauczycieli ustala się jako wysokość odpowiadająca iloczynowi planowanej przeciętnej w danym roku kalendarzowym liczby nauczycieli zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze zajęć (po przeliczeniu na pełny wymiar zajęć), następnie skorygowanej w końcu roku do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych nauczycieli (po przeliczeniu na pełny wymiar zajęć) i 110% kwoty bazowej.

Kwota bazowa jest ustalana w ustawie budżetowej. W 2008 r. kwota bazowa dla nauczycieli nie została jednak określona w ustawie budżetowej, ale w ustawie zmieniającej Kartę Nauczyciela i wynosi 2074,15 zł. Zatem odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych wynosi na jednego nauczyciela:

2281,57 zł (2074,15 zł × 110% = 2281,57 zł).

Wypłata nauczycielom świadczenia urlopowego, w przeciwieństwie do innych świadczeń socjalnych, jest obowiązkowa. Niewypłacenie świadczenia przez szkołę w terminie lub w niepełnej wysokości jest podstawą do wystąpienia przez nauczyciela o jego wypłacenie. Szkoły mają obowiązek wypłacić nauczycielom świadczenia urlopowe do końca sierpnia 2008 r.

Nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy przez cały rok szkolny ma prawo do świadczenia urlopowego w 2008 r. w wysokości 906,61 zł. Jest to kwota odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla pracowników niebędących nauczycielami. Dla pracownika, który nie przepracował pełnego roku szkolnego, świadczenie urlopowe jest ustalane proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia nauczyciela w danym roku szkolnym.

Świadczenie urlopowe przysługuje również nauczycielom przebywającym na urlopach zdrowotnych, jak też w stanie nieczynnym. Praca w godzinach ponadwymiarowych i w ramach podwyższonego pensum nie daje nauczycielom prawa do zwiększenia wysokości przysługującego świadczenia urlopowego.

Podstawa prawna:

• art. 53 Karty Nauczyciela,

• art. 2 ustawy z 6 grudnia 2007 r. o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela (DzU nr 247, poz. 1821),

• art. 3 ust. 4 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.).

Beata Skrobisz-Kaczmarek

radca prawny

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wyoming LLC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama