reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Dodatkowe odwołanie od kary porządkowej

Dodatkowe odwołanie od kary porządkowej

Nasz oddział jako jeden z kilku podlega organizacyjnie pod centralę. Działający w naszym oddziale związek zawodowy wystąpił z wnioskiem, aby do regulaminu pracy wprowadzić zmianę. Na jej podstawie pracownik będzie mógł odwołać się do szefa centrali od decyzji dyrektora w przypadku odrzucenia przez niego sprzeciwu od nałożonej kary porządkowej. Czy wprowadzenie takiej zmiany do regulaminu pracy jest dopuszczalne?


RADA

Mogą Państwo uwzględnić wniosek związku zawodowego. Nie ma przeszkód prawnych, aby wprowadzić inny niż przewidziany w Kodeksie pracy tryb postępowania w zakresie odwołania się od stosowanych kar porządkowych, który jest korzystniejszy niż ogólnie obowiązujące przepisy.

UZASADNIENIE

Tryb rozpatrzenia sprzeciwu pracownika od nałożonej kary porządkowej (upomnienia, nagany i kary pieniężnej) polega na tym, że pracownik może w ciągu 7 dni od dnia zawiadomienia go o ukaraniu wnieść sprzeciw do pracodawcy, jeżeli nałożenie kary nastąpiło z naruszeniem przepisów prawa. Pracodawca po uprzednim rozpatrzeniu stanowiska reprezentującej pracownika organizacji związkowej sprzeciw ten uwzględnia (kara zostaje anulowana) lub odrzuca.

W Państwa przypadku obowiązki pracodawcy pełni dyrektor zakładu i jego decyzja o uwzględnieniu bądź odrzuceniu sprzeciwu jest ostateczna. W przypadku wprowadzenia w Państwa zakładzie trybu wewnątrzzakładowego, który będzie odmiennie, korzystniej dla pracowników, regulował postępowanie odwoławcze w regulaminie pracy, pracownik będzie mógł odwołać się od decyzji dyrektora do szefa centrali. Dotychczas bowiem Państwa pracownikom, zgodnie z ogólnie obowiązującą regulacją, w razie odrzucenia przez pracodawcę sprzeciwu pracownika od nałożonej kary porządkowej przysługiwało odwołanie od kary porządkowej bezpośrednio do sądu pracy.

WAŻNE!

Regulamin pracy może przyznawać pracownikom nowe uprawnienia w zakresie organizacji i procesu pracy, które polepszają sytuację pracownika.

PRZYKŁAD

Dyrektor ukarał pracownika karą nagany za stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwym. Po otrzymaniu pisma o ukaraniu pracownik ten złożył do dyrektora we właściwym terminie pismo, w którym wyraził swój sprzeciw od zastosowanej wobec niego kary. Dyrektor przed upływem 14 dni od dnia wniesienia sprzeciwu pisemnie poinformował pracownika, że karę utrzymuje w mocy. Na podstawie postanowienia regulaminu pracy, umożliwiającego odwołanie się od decyzji dyrektora zakładu odrzucającej sprzeciw pracownika od kary porządkowej, pracownik może, zanim ewentualnie wystąpi do sądu pracy, odwołać się od nałożonej kary do prezesa centrali.

Zmiany do regulaminu pracy mogą Państwo wprowadzić w formie załącznika w identycznym trybie jak wprowadzenie regulaminu w życie.

• art. 9 § 2, art. 104 § 1, art. 112 § 1, § 2 Kodeksu pracy.

Jadwiga Krukowska

specjalista w zakresie prawa pracy

Orzecznictwo uzupełniające:

• Akt normatywny hierarchicznie niższy, lecz korzystniejszy dla pracownika, ma w prawie pierwszeństwo zastosowania przed aktami hierarchicznie wyższymi. (Postanowienie Sądu Najwyższego z 27 lutego 2003 r., I PK 361/02, OSNP 2003/14/7)

• Przewidziany w art. 112 § 1 Kodeksu pracy powszechny tryb odwoławczy od zastosowanej kary porządkowej może być ukształtowany korzystniej dla pracowników w pozakodeksowych źródłach prawa pracy. (Wyrok Sądu Najwyższego z 27 marca 2000 r., I PKN 564/99, OSNP 2001/16/514)

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paul Ostrowski

Adwokat i notariusz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama