Kategorie

Wynagrodzenie z kolejno zawieranych umów zlecenia i o pracę

Dorota Wawrzeńczak
Od 1 stycznia do 30 czerwca 2008 r. zatrudnialiśmy osobę na podstawie umowy zlecenia, od której była odprowadzana składka na ubezpieczenie chorobowe. Od 1 lipca 2008 r. osoba ta jest zatrudniona jako pracownik. Pracownik ma zwolnienie lekarskie od 31 lipca 2008 r. Czy ustalając podstawę wymiaru wynagrodzenia za czas choroby powinniśmy uwzględnić przychód z umowy zlecenia? Zarówno ze zlecenia, jak i z umowy o pracę pracownik ma stałe wynagrodzenie.

RADA

Obliczając podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego dla pracownika nie powinni Państwo uwzględniać przychodu uzyskanego z umowy zlecenia zawartej przed umową o pracę. Podstawę wymiaru powinni Państwo obliczyć na podstawie wynagrodzenia z umowy o pracę za lipiec 2008 r. Przysługujące pracownikowi wynagrodzenie należy obliczyć tak jak w przypadku pracownika, który zachorował w pierwszym miesiącu zatrudnienia.

UZASADNIENIE

Przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika nie mogą Państwo uznać ciągłości zatrudnienia tej osoby, ponieważ miała różne tytuły do ubezpieczeń. Do 30 czerwca 2008 r. tytułem do ubezpieczeń była umowa zlecenia, a od 1 lipca umowa o pracę. Przy ustalaniu podstawy wymiaru znaczenie ma ciągłość tytułu do ubezpieczeń tego samego rodzaju, a nie niezmienność płatnika składek. Dlatego podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika powinni Państwo ustalić na podstawie wynagrodzenia za pracę za lipiec 2008 r.

WAŻNE!

Przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń z tytułu niezdolności do pracy pracownika nie można brać pod uwagę wynagrodzenia, które pracownik uzyskał z umowy zlecenia przed zawarciem umowy o pracę.

Reklama

Wynagrodzenie z umowy zlecenia traktuje się wyjątkowo, gdy pracownik wykonuje ją dodatkowo dla swojego pracodawcy w trakcie trwania umowy o pracę. W tym przypadku wynagrodzenie z umowy zlecenia jest traktowane tak jak wynagrodzenie za pracę. Jednak wynagrodzenie z umowy zlecenia wlicza się do podstawy wymiaru w czasie trwania umowy zlecenia. Po rozwiązaniu umowy zlecenia, wynagrodzenia z tego tytułu nie wlicza się do podstawy wymiaru świadczeń z tytułu niezdolności do pracy.

Do podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby przyjmuje się wynagrodzenie uzyskane przez pracownika w okresie trwania umowy o pracę, czyli ubezpieczenia, z tytułu którego przysługuje wynagrodzenie za czas choroby.

W podstawie wymiaru wynagrodzenia za czas choroby uwzględnia się wynagrodzenie uzyskane przez pracownika w ciągu 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym pracownik zachorował. Jeżeli pracownik był zatrudniony u tego pracodawcy przez okres krótszy niż 12 miesięcy, w podstawie wymiaru uwzględnia się wynagrodzenie uzyskane za pełne miesiące zatrudnienia.

Jeżeli pracownik był zatrudniony u tego samego pracodawcy na podstawie kilku kolejnych umów o pracę, między którymi nie było dnia przerwy, to wynagrodzenie uzyskane z kolejnych umów sumuje się. Ciągłość zatrudnienia w takiej sytuacji jest liczona od pierwszego dnia zatrudnienia z pierwszej umowy. Tak samo traktuje się przerwę między kolejnymi umowami, jeżeli przerwa przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, np. w niedzielę.

PRZYKŁAD

Firma handlowo-usługowa zatrudniała Krzysztofa J. na podstawie umowy o pracę na okres próbny od 1 października do 31 grudnia 2007 r. Kolejna umowa została zawarta od 2 stycznia 2008 r. na czas nieokreślony. Pan Krzysztof zachorował 6 sierpnia 2008 r. Firma do ustalenia podstawy wymiaru przyjęła wynagrodzenie, które pan Krzysztof uzyskał w okresie od października 2007 r. do lipca 2008 r. Między umowami o pracę na okres próbny i na czas nieokreślony była jednodniowa przerwa - 1 stycznia 2008 r. Jednak 1 stycznia każdego roku jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a pracownik jest od października 2007 r. zgłoszony do ubezpieczeń społecznych na podstawie jednego tytułu - umowy o pracę. Nie ma przy tym znaczenia, że są to różne rodzaje umów o pracę.

Podstawa prawna:

• art. 92 Kodeksu pracy,

• art. 3, art. 36-38 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Dorota Wawrzeńczak

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Czy pracodawca widzi kod choroby na L4?

  Kod choroby na L4 - czy pracodawca widzi numer statystyczny choroby wpisany na zwolnieniu lekarskim?

  Praca w Niemczech bez znajomości języka

  Praca w Niemczech bez znajomości języka jest możliwa. Pracodawcy w dużych niemieckich miastach zatrudniają wykwalifikowanych pracowników z zagranicy.

  Elektroniczny wniosek urlopowy a przepisy prawne

  Elektroniczny wniosek urlopowy - czy jest zgodny z przepisami prawnymi? Czy wniosek o urlop musi być składany w formie papierowej? Co na to Kodeks pracy?

  Wyłączenie winy pracownika w naruszeniu obowiązków

  Wyłączenie winy pracownika. Zgodnie z wykładnią dominującą w nauce oraz orzecznictwie prawa pracy rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika, o którym mowa w art. 52 §1 pkt 1) kp jest zasadne, jeżeli pracownik naruszy swoje podstawowe obowiązki pracownicze i można mu przypisać winę „ciężką" w postaci winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa oraz gdy jednocześnie to naruszenie stanowi jednocześnie poważnie zagrożenie lub naruszenie interesów pracodawcy. Ponieważ Kodeks pracy nie zawiera przepisów precyzujących rozumienie winy pracownika, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jakie przesłanki i w jakich okolicznościach mogą wyłączyć winę pracowniczą, zwrócić należy się do nauki prawa pracy i orzecznictwa Sądu Najwyższego. Warto zatem przybliżyć niektóre z przesłanek mogących uzasadnić wyłączenie winy pracownika, co w rezultacie oznaczać może bezzasadność dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę.

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przy dwóch umowach o pracę?

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na dwóch umowach o pracę? Jak wyliczyć liczbę dni wolnych?

  Ubiór do pracy - opinia Polaków

  Ubiór do pracy - jak Polacy chcą ubierać się do wykonywania codziennych obowiązków służbowych?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - umowa o dzieło 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów o dzieło - czy Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto w 2022 r.?

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?