| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie z kolejno zawieranych umów zlecenia i o pracę

Wynagrodzenie z kolejno zawieranych umów zlecenia i o pracę

Od 1 stycznia do 30 czerwca 2008 r. zatrudnialiśmy osobę na podstawie umowy zlecenia, od której była odprowadzana składka na ubezpieczenie chorobowe. Od 1 lipca 2008 r. osoba ta jest zatrudniona jako pracownik. Pracownik ma zwolnienie lekarskie od 31 lipca 2008 r. Czy ustalając podstawę wymiaru wynagrodzenia za czas choroby powinniśmy uwzględnić przychód z umowy zlecenia? Zarówno ze zlecenia, jak i z umowy o pracę pracownik ma stałe wynagrodzenie.

RADA

Obliczając podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego dla pracownika nie powinni Państwo uwzględniać przychodu uzyskanego z umowy zlecenia zawartej przed umową o pracę. Podstawę wymiaru powinni Państwo obliczyć na podstawie wynagrodzenia z umowy o pracę za lipiec 2008 r. Przysługujące pracownikowi wynagrodzenie należy obliczyć tak jak w przypadku pracownika, który zachorował w pierwszym miesiącu zatrudnienia.

UZASADNIENIE

Przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika nie mogą Państwo uznać ciągłości zatrudnienia tej osoby, ponieważ miała różne tytuły do ubezpieczeń. Do 30 czerwca 2008 r. tytułem do ubezpieczeń była umowa zlecenia, a od 1 lipca umowa o pracę. Przy ustalaniu podstawy wymiaru znaczenie ma ciągłość tytułu do ubezpieczeń tego samego rodzaju, a nie niezmienność płatnika składek. Dlatego podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika powinni Państwo ustalić na podstawie wynagrodzenia za pracę za lipiec 2008 r.

WAŻNE!

Przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń z tytułu niezdolności do pracy pracownika nie można brać pod uwagę wynagrodzenia, które pracownik uzyskał z umowy zlecenia przed zawarciem umowy o pracę.

Wynagrodzenie z umowy zlecenia traktuje się wyjątkowo, gdy pracownik wykonuje ją dodatkowo dla swojego pracodawcy w trakcie trwania umowy o pracę. W tym przypadku wynagrodzenie z umowy zlecenia jest traktowane tak jak wynagrodzenie za pracę. Jednak wynagrodzenie z umowy zlecenia wlicza się do podstawy wymiaru w czasie trwania umowy zlecenia. Po rozwiązaniu umowy zlecenia, wynagrodzenia z tego tytułu nie wlicza się do podstawy wymiaru świadczeń z tytułu niezdolności do pracy.

Do podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby przyjmuje się wynagrodzenie uzyskane przez pracownika w okresie trwania umowy o pracę, czyli ubezpieczenia, z tytułu którego przysługuje wynagrodzenie za czas choroby.

W podstawie wymiaru wynagrodzenia za czas choroby uwzględnia się wynagrodzenie uzyskane przez pracownika w ciągu 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym pracownik zachorował. Jeżeli pracownik był zatrudniony u tego pracodawcy przez okres krótszy niż 12 miesięcy, w podstawie wymiaru uwzględnia się wynagrodzenie uzyskane za pełne miesiące zatrudnienia.

Jeżeli pracownik był zatrudniony u tego samego pracodawcy na podstawie kilku kolejnych umów o pracę, między którymi nie było dnia przerwy, to wynagrodzenie uzyskane z kolejnych umów sumuje się. Ciągłość zatrudnienia w takiej sytuacji jest liczona od pierwszego dnia zatrudnienia z pierwszej umowy. Tak samo traktuje się przerwę między kolejnymi umowami, jeżeli przerwa przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, np. w niedzielę.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »