| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy ZUS przeliczy emeryturę po 30 miesiącach pracy

Czy ZUS przeliczy emeryturę po 30 miesiącach pracy

Pracownica, która urodziła się przed 1 stycznia 1949 r., uzyskała prawo do wcześniejszej emerytury po ukończeniu 55 lat. Emeryturę pobierała od października 2003 r. do lipca 2004 r., a od 1 sierpnia 2004 r. zatrudniliśmy ją na podstawie umowy o pracę (nadal u nas pracuje). Pracownica zwróciła się do nas z pytaniem, czy w związku zatrudnieniem po przyznaniu prawa do emerytury może przeliczyć podstawę wymiaru z uwzględnieniem obowiązującej teraz kwoty bazowej? Wskaźnik wysokości podstawy wymiaru emerytury przysługującej pracownicy wynosi 248%. Prosimy także o wyjaśnienie, czy przysługuje jej emerytura z tytułu ukończenia 60 lat i w jakiej wysokości?

 RADA

Pracownica, która jest uprawniona do wcześniejszej emerytury pracowniczej, może - z chwilą ukończenia 60 lat - zgłosić wniosek o przyznanie emerytury powszechnej, tj. emerytury przysługującej z tytułu osiągnięcia tego wieku i udowodnienia co najmniej 20-letniego stażu emerytalnego. Sposób ustalenia wysokości tej emerytury jest uzależniony od tego, czy po przyznaniu wcześniejszej emerytury pracownica podlegała ubezpieczeniom społecznym przez co najmniej 30 miesięcy.

UZASADNIENIE

Przepracowanie 30 miesięcy po przyznaniu emerytury ma wpływ na wysokość świadczenia, jakie może być przyznane w miejsce wcześniejszej emerytury pracowniczej. Chodzi tu przede wszystkim o „kolejną” emeryturę przyznawaną osobie wcześniej uprawnionej do emerytury przysługującej bez konieczności ukończenia wieku emerytalnego, który wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Osoba uprawniona do wcześniejszej emerytury, która ukończy ten wiek, może zgłosić wniosek o przyznanie tzw. powszechnej emerytury.

Jeżeli osoba uprawniona do emerytury nie podlegała ubezpieczeniom społecznym przez co najmniej 30 miesięcy po przyznaniu wcześniejszej emerytury - nowa emerytura zostanie jej przyznana w tej samej wysokości, co poprzednia. W tym przypadku wysokość emerytury oblicza się od tej samej kwoty bazowej, od której została obliczona poprzednia emerytura, a następnie odpowiednio waloryzuje.

WAŻNE!

Odmiennie niż ma to miejsce w przypadku przyznawania emerytury po rencie, osoba ubiegająca się o emeryturę po uzyskaniu wcześniejszej emerytury nie ma możliwości wyboru sposobu ustalenia podstawy wymiaru.

W każdym przypadku przyznania prawa do emerytury po uzyskaniu wcześniejszej emerytury, podstawę wymiaru nowo przyznanej emerytury stanowi podstawa wymiaru emerytury przyznanej wcześniej.

Jeżeli osoba uprawniona do wcześniejszej emerytury zdecyduje się na złożenie wniosku o przyznanie emerytury z tytułu osiągnięcia wieku 60 lat - kobieta i 65 lat mężczyzna, a po przyznaniu wcześniejszej emerytury nie podlegała przez co najmniej 30 miesięcy ubezpieczeniom społecznym, musi liczyć się z tym, że wysokość nowego świadczenia będzie taka sama jak wcześniej przyznanego.

Zatrudniona u Państwa pracownica może po ukończeniu 60 lat zwrócić się do ZUS o przyznanie prawa do emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego. Wówczas część socjalną nowej emerytury - z uwagi na to, że pracownica podlegała ubezpieczeniom społecznym przez co najmniej 30 miesięcy po przyznaniu wcześniejszej emerytury - ZUS obliczy jako 24% kwoty bazowej z daty przyznania tej emerytury. Zmianie nie ulegnie podstawa wymiaru nowej emerytury oraz część emerytury uzależniona od wymiaru udokumentowanych okresów składkowych i nieskładkowych. Podstawa wymiaru wcześniejszej emerytury, którą pracownica uzyskała wcześniej, ZUS przyjmie w wysokości uwzględniającej waloryzacje, jakie miały miejsce od przyznania wcześniejszej emerytury do przyznania emerytury powszechnej.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »