Kategorie

Czy ZUS przeliczy emeryturę po 30 miesiącach pracy

Łukasz Rafalski
Pracownica, która urodziła się przed 1 stycznia 1949 r., uzyskała prawo do wcześniejszej emerytury po ukończeniu 55 lat. Emeryturę pobierała od października 2003 r. do lipca 2004 r., a od 1 sierpnia 2004 r. zatrudniliśmy ją na podstawie umowy o pracę (nadal u nas pracuje). Pracownica zwróciła się do nas z pytaniem, czy w związku zatrudnieniem po przyznaniu prawa do emerytury może przeliczyć podstawę wymiaru z uwzględnieniem obowiązującej teraz kwoty bazowej? Wskaźnik wysokości podstawy wymiaru emerytury przysługującej pracownicy wynosi 248%. Prosimy także o wyjaśnienie, czy przysługuje jej emerytura z tytułu ukończenia 60 lat i w jakiej wysokości?

 RADA

Pracownica, która jest uprawniona do wcześniejszej emerytury pracowniczej, może - z chwilą ukończenia 60 lat - zgłosić wniosek o przyznanie emerytury powszechnej, tj. emerytury przysługującej z tytułu osiągnięcia tego wieku i udowodnienia co najmniej 20-letniego stażu emerytalnego. Sposób ustalenia wysokości tej emerytury jest uzależniony od tego, czy po przyznaniu wcześniejszej emerytury pracownica podlegała ubezpieczeniom społecznym przez co najmniej 30 miesięcy.

UZASADNIENIE

Przepracowanie 30 miesięcy po przyznaniu emerytury ma wpływ na wysokość świadczenia, jakie może być przyznane w miejsce wcześniejszej emerytury pracowniczej. Chodzi tu przede wszystkim o „kolejną” emeryturę przyznawaną osobie wcześniej uprawnionej do emerytury przysługującej bez konieczności ukończenia wieku emerytalnego, który wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Osoba uprawniona do wcześniejszej emerytury, która ukończy ten wiek, może zgłosić wniosek o przyznanie tzw. powszechnej emerytury.

Jeżeli osoba uprawniona do emerytury nie podlegała ubezpieczeniom społecznym przez co najmniej 30 miesięcy po przyznaniu wcześniejszej emerytury - nowa emerytura zostanie jej przyznana w tej samej wysokości, co poprzednia. W tym przypadku wysokość emerytury oblicza się od tej samej kwoty bazowej, od której została obliczona poprzednia emerytura, a następnie odpowiednio waloryzuje.

WAŻNE!

Odmiennie niż ma to miejsce w przypadku przyznawania emerytury po rencie, osoba ubiegająca się o emeryturę po uzyskaniu wcześniejszej emerytury nie ma możliwości wyboru sposobu ustalenia podstawy wymiaru.

W każdym przypadku przyznania prawa do emerytury po uzyskaniu wcześniejszej emerytury, podstawę wymiaru nowo przyznanej emerytury stanowi podstawa wymiaru emerytury przyznanej wcześniej.

Jeżeli osoba uprawniona do wcześniejszej emerytury zdecyduje się na złożenie wniosku o przyznanie emerytury z tytułu osiągnięcia wieku 60 lat - kobieta i 65 lat mężczyzna, a po przyznaniu wcześniejszej emerytury nie podlegała przez co najmniej 30 miesięcy ubezpieczeniom społecznym, musi liczyć się z tym, że wysokość nowego świadczenia będzie taka sama jak wcześniej przyznanego.

Zatrudniona u Państwa pracownica może po ukończeniu 60 lat zwrócić się do ZUS o przyznanie prawa do emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego. Wówczas część socjalną nowej emerytury - z uwagi na to, że pracownica podlegała ubezpieczeniom społecznym przez co najmniej 30 miesięcy po przyznaniu wcześniejszej emerytury - ZUS obliczy jako 24% kwoty bazowej z daty przyznania tej emerytury. Zmianie nie ulegnie podstawa wymiaru nowej emerytury oraz część emerytury uzależniona od wymiaru udokumentowanych okresów składkowych i nieskładkowych. Podstawa wymiaru wcześniejszej emerytury, którą pracownica uzyskała wcześniej, ZUS przyjmie w wysokości uwzględniającej waloryzacje, jakie miały miejsce od przyznania wcześniejszej emerytury do przyznania emerytury powszechnej.

Państwa pracownica może też wystąpić z wnioskiem o przeliczenie podstawy wymiaru wcześniejszej emerytury z uwzględnieniem zarobków uzyskanych po przyznaniu tej emerytury. Ponowne ustalenie podstawy wymiaru, a tym samym zmiana wysokości emerytury, może nastąpić w sytuacji, gdy nowo obliczony wskaźnik podstawy wymiaru będzie wyższy od 248%. Gdy wniosek o to przeliczenie zostanie zgłoszony przed wnioskiem o emeryturę lub równocześnie z tym wnioskiem, ZUS w pierwszej kolejności przeliczy podstawę wymiaru wcześniejszej emerytury. Jeśli zostaną wskazane jakiekolwiek zarobki uzyskane po przyznaniu wcześniejszej emerytury oraz jeśli wskaźnik wysokości podstawy wymiaru będzie wyższy niż ostatnio ustalony - zarówno podstawa wymiaru, jak i wysokość emerytury zostaną obliczone w całości przy zastosowaniu kwoty bazowej obowiązującej w dacie zgłoszenia wniosku o przeliczenie. W tym przypadku do ustalenia emerytury powszechnej, przyznawanej po emeryturze wcześniejszej (już przeliczonej), ZUS przyjmie przeliczoną podstawę wymiaru.

Jeżeli pracownica razem z wnioskiem o emeryturę powszechną dołączy wykaz uzyskanych zarobków, to ZUS w pierwszej kolejności przeliczy (jeśli są spełnione wymagane warunki) podstawę wymiaru wcześniejszej emerytury i dopiero tak przeliczona podstawa zostanie przyjęta jako podstawa wymiaru powszechnej emerytury.

Podstawa prawna:

• art. 21 ust. 2 pkt 1, art. 110 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.).

Łukasz Rafalski

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.

  Jak można podzielić urlop ojcowski?

  Urlop ojcowski przysługuje w wymiarze 2 tygodni. Jak można go podzielić? Do kiedy należy go wykorzystać?

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy - czy jest możliwe? Co na to prawo? Jakie świadczenia przysługują za czas izolacji?

  Składki KRUS - IV kwartał 2021 r.

  Składki KRUS w IV kwartale 2021 r. - ile wynosi miesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Dyscyplinarka za brak szkolenia BHP

  Czy brak szkolenia BHP może być podstawą dyscyplinarki? Czy można uznać to za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracownika?

  Dzień Pracownika Służby BHP

  Dzień Pracownika Służby BHP przypada na 19 września każdego roku. Z tej okazji Minister Rodziny i Polityki Społecznej przygotowała list z podziękowaniami i życzeniami dla pracowników służb BHP.

  Dobre i złe nawyki pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna pomaga łączyć pracę z życiem prywatnym. Jakie są dobre i złe nawyki zdalnych pracowników? Oto wyniki badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech.

  Płaca minimalna a gospodarka - podcast premiera

  Jaki wpływ na gospodarkę ma płaca minimalna? Czym skutkuje brak godziwego wynagrodzenia? Premier wystartował z autorskim podcastem.

  Składka zdrowotna 9% średniej płacy krajowej

  Składka zdrowotna liczona od średniej płacy krajowej to propozycja Rzecznika MŚP. Czy 9% przeciętnej płacy w gospodarce przy podatku liniowym to dobre rozwiązanie? Ile wyniosłaby w 2022 r.?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.