REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zatrudnienie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pracownik – kto nim jest, a kto nie

Nie każde świadczenie pracy, na podstawie podpisanej umowy, sprawia, że mamy do czynienia z pracownikiem. Przepisy określają, kto w świetle prawa nim jest pracownikiem, a kto nie jest. 

Praca zdalna. Koszty musi ponieść pracodawca

Praca zdalna wykonywana jest poza siedzibą pracodawcy, zazwyczaj w mieszkaniu lub domu pracownika, często z użyciem narzędzi i urządzeń należących do niego. Zasady ponoszenia kosztów związanych z pracą zdalną określa Kodeks pracy. Jakie koszty pracy zdalnej musi pokryć pracodawca? W jaki sposób ustala się zasady pokrywania tych kosztów? Jakie świadczenia przysługują pracownikowi za korzystanie z należących do niego narzędzi i urządzeń?

Jak powinno wyglądać CV w Polsce?

Szukając pracy, musisz być przygotowany, że zostaniesz poproszony o dostarczenie Curriculum Vitae. Jest to obowiązkowy dokument w procesie rekrutacji. Dzięki niemu, pracodawca ma możliwość wstępnego przyjrzenia się sylwetkom kandydatów na stanowisko pracy, bez konieczności osobistego spotkania.

Praca zdalna znacząco zmniejsza ślad węglowy, ale tylko w określonych warunkach

Pracownicy zdalni mogą zostawiać aż o 54 proc. mniejszy ślad węglowy niż osoby pracujące stacjonarnie, jednak tylko przy spełnieniu pewnych warunków - informuje „Proceedings of the National Academy of Sciences”. Kluczowe są ich prywatne wybory dotyczące stylu życia i organizacja pracy.

Praca zdalna szansą dla osób z niepełnosprawnościami

Upowszechnienie pracy zdalnej i hybrydowej może ułatwić zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza na stanowiskach biurowych czy specjalistycznych, niewymagających fizycznej obecności w biurze - przekonują eksperci w raporcie „Uwarunkowania i korzyści zatrudniania osób z niepełnosprawnościami” przygotowanym przez Lewiatana.

Praca cudzoziemców. Co zrobić po zarejestrowaniu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi legalizuje zatrudnienie cudzoziemców z pięciu krajów: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Po jego zarejestrowaniu pracodawca ma obowiązek informacyjny. Jaki? Ponadto, opisujemy kiedy nie jest wymagany wpis nowego oświadczenia do ewidencji. 

Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

Obowiązek pracodawcy dalszego zatrudniania pracownika

Obowiązek pracodawcy dalszego zatrudniania pracownika - może okazać się dużym problem, szczególnie jeżeli chodzi o zwolnione osoby, które podlegały szczególnej ochronie. W grę wchodzi nawet egzekucja. To rewolucyjne zmiany w prawie pracy, które obowiązują od 22 września 2023 r.

Shutdown dla urzędników w USA?

Shutdown czyli zamknięcie, czy grozi urzędnikom w USA? Amerykańskie władze federalne ostrzegły w czwartek 28 września 2023 r. pracowników administracji o możliwym tzw. shutdownie, czyli zamknięciu urzędów w związku z nieuchwaleniem budżetu na nowy rok fiskalny.

7 października 2023 koniec z telepracą!

7 października 2023 koniec z telepracą - tak, ale nie z pracą zdalną. W dniu 7 kwietnia 2023 r. telepraca została całkowicie uchylona z Kodeksu pracy, ale został dodany rozdział IIc regulujący pracę zdalną. Mija właśnie 6. miesięczny okres przejściowy.

Praca cudzoziemców. MRiPS o niedoborach kadrowych i napływie cudzoziemców na rynek pracy

Nasz rynek pracy od lat boryka się z niedoborami kadrowymi i dlatego napływ cudzoziemców nie powoduje wzrostu bezrobocia wśród Polaków – podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele przekłamań dotyczących pracy cudzoziemców w Polsce, które uderzają przede wszystkim w uczciwych pracodawców. Kłamliwa i pozbawiona merytoryki narracja opozycji powoduje – twierdzi resort Marleny Maląg – że wiele branż dotknie problem braku pracowników.

Praca cudzoziemców. Zezwolenie na pracę typu A – jaki obowiązek ma pracodawca

Zezwolenie na pracę typu A legalizuje pracę cudzoziemców, którzy nie są zwolnieni z obowiązku posiadania zezwolenia, w Polsce. Pracodawca powinien pamiętać o obowiązkach, które na nim spoczywają po uzyskaniu dokumentu. Jednym z nich jest przekazanie zezwolenia cudzoziemcowi. W ilu egzemplarzach i w jakiej formie? Odpowiadamy. 

Absencja pracowników. Główne wyzwanie kadrowe dla niemal 40 proc. przedsiębiorców

Wysoka absencja pracowników stanowi największe wyzwanie kadrowe dla 39 proc. managerów i pracowników HR reprezentujących duże przedsiębiorstwa oraz 37 proc. przedstawicieli średnich firm w Polsce – wynika z badania zrealizowanego przez ICAN Institute na zlecenie VanityStyle. Z jakimi jeszcze problemami pracowniczymi mierzą się polscy przedsiębiorcy? 

Prawie 7 proc. zatrudnionych w Polsce to cudzoziemcy. GUS podał dane za marzec 2023 r.

Ponad milion obcokrajowców pracowało w Polsce w końcu marca 2023 r. Cudzoziemcy stanowili 6,6% ogólnej liczby wykonujących pracę w Polsce. Pracujący w naszym kraju cudzoziemcy pochodzili z ponad 150 państw.

Praca zdalna kontra praca stacjonarna: Jakie są efekty długotrwałej pandemii

W ciągu ostatnich kilku lat świat doświadczył drastycznych zmian w sposobie, w jaki ludzie pracują. Długotrwała pandemia COVID-19 wpłynęła na wiele aspektów życia społecznego i gospodarczego, a jednym z najbardziej widocznych skutków była ekspansja pracy zdalnej. 

Wieloetatowość, czyli zarobić więcej dzięki pracy zdalnej

Wieloetatowość, czyli szukanie dodatkowych źródeł utrzymania staje się popularnym zjawiskiem. Czynnikiem dającym szansę na maksymalne wykorzystanie potencjału okazuje się praca zdalna, a zwłaszcza wiążąca się z nią szeroko rozumiana elastyczność.

Cyfrowe platformy pracy - UE chce regulacji

Cyfrowe platformy pracy - w UE działa ich około 500. To sposób łączenia podaży z popytem i pracą. UE chce regulacji i poprawienia warunków pracy, płacy i praw socjalnych pracowników platformowych czy tzw. gigersów. Do 2025 r. ma ich być aż 43 mln.!

Elastyczne modele pracy

W miarę jak świat pracy ewoluuje, elastyczne modele pracy stają się coraz bardziej powszechne i wpływają na nasze spojrzenie na tradycyjne wzorce zatrudnienia. Elastyczność w pracy to nie tylko korzyść dla pracowników, ale również dla pracodawców i społeczeństwa jako całości.

Zatrudnienie radcy prawnego

Czy radca prawny może wykonywać zawód w ramach stosunku pracy? Ile godzin pracuje radca prawny na etacie? Czy radca prawny może być zatrudniony w jednostce państwowej?

Sytuacja na rynku pracy. Jakie czynniki mają na nią wpływ

Rynek pracy jest jednym z kluczowych wskaźników gospodarki każdego kraju. Stan bezrobocia odzwierciedla zarówno kondycję ekonomiczną, jak i jakość życia obywateli. W ostatnich latach, ze względu na zmienne czynniki, rynek pracy przeszedł znaczące przekształcenia. 

Jak zwalczać ageizm w miejscu pracy

Ageizm, czyli dyskryminacja ze względu na wiek, stanowi poważne wyzwanie w dzisiejszym społeczeństwie. Dotyka on nie tylko życia codziennego, ale także miejsc pracy. Ageizm może prowadzić do nierównego traktowania pracowników, ograniczać ich szanse na rozwój zawodowy i wpływać negatywnie na atmosferę w firmie. 

Co to jest ageizm

Ageizm to forma dyskryminacji lub uprzedzenia oparta na wieku, która polega na traktowaniu osób lub grup ludzi inaczej ze względu na ich wiek. Jest to podobne do innych form dyskryminacji, takich jak rasizm czy seksizm, ale skupia się na wieku jako czynnikiem różnicującym. 

Zmiany w zawodzie psychoterapeuty

Zmiany w zawodzie psychoterapeuty polegają w szczególności na określeniu czym jest psychoterapia, kto prowadzi psychoterapię oraz jakie kwalifikacje należy posiadać, aby wykonywać tą profesję.

Zawody medyczne - duże zmiany

W dniu 1 września 2023 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych (dalej: ustawa). To duża zmiana w tej branży. Czego dotyczą nowe przepisy? Jakie są zawody medyczne, które dotychczas nie były uregulowane? Czym jest Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego?

Zatrudnienie i praca cudzoziemca w Polsce bez zezwolenia. Kiedy jest to możliwe? Jaka kara za brak zezwolenia?

Zezwolenie na pracę to dokument wydawany cudzoziemcom spoza UE, EOG oraz Szwajcarii. Jak się okazuje, nie zawsze jest jednak niezbędny. Kto nie potrzebuje zezwolenia na pracę oraz czy praca cudzoziemca bez zezwolenia w Polsce jest w pełni legalna? Rozwiewamy wątpliwości!

Praca zdalna. Rodzaje, zasady, limity, zwrot kosztów

Praca zdalna uregulowana jest przepisami Kodeku pracy, które weszły w życie na początku kwietnia 2023 r. Ze względu na ich nowy charakter, wymagają wyjaśnienia. Odpowiadamy na niektóre wątpliwości dotyczące pracy zdalnej. Powinny one zainteresować zarówno pracodawców, jak i pracowników. 

Praca tymczasowa zagranicą. Sposób na podreperowanie domowego budżetu. Można zarobić nawet 10000 zł netto miesięcznie!

Polacy coraz bardziej są skłonni szukać sposobu na ratowanie swoich finansów, pracując za granicą. 55 proc. ankietowanych, którzy wzięli udział w badaniu agencji zatrudnienia Trenkwalder, zadeklarowało chęć wyjazdu do pracy za granicą. 

Praca w sektorze przetwórstwa owoców morza

Praca w sektorze rybołówstwa - szczególnie w krajach Azjatyckich wymaga poprawy. Konieczne jest podniesienie standardów pracy w branży owoców morza. Ze względu na specyfikę pracy, szczególne środowisko pracy - pracownicy muszą mieć zapewnione godne i bezpieczne warunki pracy. 

Godna praca

Godna praca i płaca są jednym z fundamentalnych praw człowieka. Ministrowie G-20 potwierdzili swoje poparcie dla godnej pracy, szczególnie w sektorze kultury. Wzywają pracodawców i przedsiębiorstwa do dostosowania warunków zatrudnienia do międzynarodowych standardów pracy. Podkreślają jak ważne są szkolenia umiejętności, skuteczna ochrona socjalna i dialog społeczny. Dokument końcowy został wydany na zakończenie posiedzenia ministrów, które odbyło się w Varanasi w Indiach w dniu 26 sierpnia 2023 r.

Pokrycie kosztów pracy zdalnej. Jakie są obowiązki pracodawcy?

Jakie obowiązki finansowe powinien spełniać pracodawca, który zatrudniania pracownika do wykonywania pracy zdalnej? Lista jest dłuższa niż mogłoby się wydawać.

Jak prawidłowo określić zasady wykonywania pracy zdalnej?

W związku z wprowadzeniem pracy zdalnej do swojego zakładu pracodawca ma obowiązek ustalić zasady jej wykonywania. W zależności od warunków wyróżnia się kilka sposobów unormowania pracy zdalnej w dokumentach wewnętrznych: porozumienie, regulamin, oraz polecenie wykonywania pracy zdalnej.

Co może pracodawca wobec pracujących zdalnie? Za co dopłaca?

Uregulowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy nastąpiło po długim okresie rozwiązań "prowizorycznych" spowodowanych pandemią. Pewną nowością są obowiązki pracodawcy oraz zasady chroniące pracujących zdalnie.

Czy wskazanie zamiaru zawarcia umowy na czas określony w umowie na okres próbny zastępuje konieczność jej zawarcia

Z naszą nową pracownicą podpisaliśmy umowę na okres próbny. W umowie tej zamieściliśmy klauzulę o zamiarze zawarcia umowy na czas określony. Czy samo wskazanie w umowie na okres próbny zamiaru zawarcia umowy na czas określony zastępuje konieczność jej zawarcia i wpływa na okresy wypowiedzenia próbnej umowy?

Telepraca przechodzi ostatecznie do historii. Czas na pracę zdalną

Telepraca to forma wykonywania pracy, którą regulowały przepisy Kodeksu pracy uchylone 7 kwietnia. Przepisy przejściowe dopuściły jednak stosowanie warunków dotyczących telepracy jeszcze przez pewien czas po wejściu w życie nowelizacji Kodeksu. Ustawodawca umożliwił także czasowe wykonywanie pracy w formie telepracy na wniosek pracownika. Okres, kiedy było to możliwe dobiegł końca 21 sierpnia.

Zmiany w Karcie Nauczyciela - jest podpis Prezydenta

W dniu 14 sierpnia 2023 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw. Niektóre zmiany co do pracy nauczycieli wejdą w życie już w zbliżającym się nowym roku szkolnym, od 1 września 2023 r. Nowe zasady awansu zawodowego i oceny pracy nauczycieli - sprawdź jakie zmiany!

Praca zdalna, a wypadek przy pracy

Jako wypadek przy pracy może być zakwalifikowane zdarzenie, które miało miejsce w domu pracownika zdalnego, także podczas przerwy od wykonywania zadań, w tym w ramach korzystania z pomieszczeń i urządzeń higieniczno-sanitarnych.

Praca zdalna a RODO. Jak chronić dane osobowe, kiedy pracownicy pracują w domu

Praca zdalna nareszcie została doprecyzowana niedawnymi zmianami w Kodeksie pracy. No i ziemia zadrżała w posadach, bo mamy przecież RODO. Jak zapewne wiecie nie zwykłam Was straszyć w swoich artykułach i również tym razem nie zamierzam tego robić. Postaram się Wam pokazać co pracodawca musi zrobić na swoim podwórku i na co musi zwracać uwagę. Będzie trochę długo – ale temat jest obszerny i gwarantuje Wam, że nie wyczerpię go do końca… Bo co z pracą zdalną podczas wakacji? A jeśli na zdalnym zdarzy się wypadek przy pracy? – ale o tym w kolejnym artykule. 

Wpłaty na PFRON. W jakiej wysokości od 1 września

Wpłaty na PFRON od początku września nieznacznie spadną. To konsekwencja spadku przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale 2023 r. Ile pracodawcy będą płacić na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych?

Praca zdalna. Co zrobić w przypadku kontroli pracodawcy?

Czy pracownik może się nie zgodzić na przeprowadzenie u niego kontroli pracy zdalnej?

Praca hybrydowa. Trend, który z nami zostanie?

Praca hybrydowa, czyli łączenie wykonywania obowiązków zawodowych po części w biurze i w domu, zaczyna być wiodącym trendem. Po zakończeniu pandemii nastąpił powrót do biur, jednak w wielu przypadkach w postaci właśnie hybrydowej. Jakie są plusy takiego rozwiązania dla pracowników i dla pracodawców? Czy ten model zostanie z nami na zawsze? 

Dokumentacja pracownicza

Dokumentacja pracownicza - jak ją prowadzić? To problem wielu przedsiębiorców, pracodawców i kadrowych. Pytań jest wiele: co to jest dokumentacja pracownicza? Jakie są dokumenty pracownicze? Co musi być w aktach osobowych pracownika? Jaka kara za nieprowadzenie dokumentacji pracowniczej? Kiedy pracodawca niszczy dokumentację pracowniczą?

Ukraińcy w Polsce. Legalizacja zatrudnienia i legalny pobyt w Polsce

Legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce i ich legalne zatrudnienie regulują przepisy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (nazywana specustawą wojenną). Od czasu wejścia w życie – co nastąpiło 12 marca 2022 r. – ustawa „wojenna” była kilka razy nowelizowana. Co się zmieniło w przepisach dotyczących legalizacji zatrudnienia i legalnego pobytu obywateli Ukrainy w 2023 r.? Odpowiadamy. 

Dla możliwości łączenia pracy z podróżowaniem gotowi są pracować w nocy. Branża IT to coraz więcej cyfrowych nomadów

Pracownicy i pracowniczki w branży IT przywiązują coraz większą wagę do elastyczności czasu oraz miejsca pracy, coraz więcej z nich wybiera workation czy pracę z różnych miejsc świata. Ile godzin dziennie pracują? Jakie kraje najchętniej wybierają? Co ich najbardziej motywuje? Przestawiamy raport. 

Praca zdalna. Wszystko, co chcielibyście wiedzieć

Praca zdalna została uregulowana przepisami Kodeksu pracy, które weszły w życie pod koniec kwietnia 2023 r. i umożliwi świadczenie pracy w takiej formie. Gdzie może być wykonywana praca praca zdalna? Czy wymiar etatu lub zmiana pracodawcy mają wpływ na limit dni okazjonalnej pracy zdalnej? Czy pracowników zdalnych może obowiązywać kontrola trzeźwości? Odpowiadamy. 

Pobyt cudzoziemców w Polsce: ostatni dzień na list polecony

Cudzoziemcy oraz zatrudniający ich pracodawcy mają ostatni moment na legalizację pobytu. Przepisy covidowe kończą się. Termin na wysłanie listu poleconego upływa 31 lipca. Dotyczy to kilkuset tysięcy osób.

Telepraca. Do kiedy można pracować jako telepracownik

Telepraca to forma wykonywania pracy, której podstawa prawna została uchylona już 7 kwietnia. Mimo to przepisy dopuściły wykonywanie telepracy w okresie przejściowym. Okres ten właśnie dobiega końca. Do kiedy możliwa jest telepraca na dotychczasowych warunkach? Wyjaśniamy.

Zatrudnienie opiekunki do dziecka - krok po kroku

Wielu rodziców zastanawia się jak legalnie zatrudnić opiekunkę do dziecka. Czy trzeba podpisać umowę, czy trzeba zgołosić nianię do ZUS, czy płaci się podatek. Pytań jest wiele. Poniżej szczegółowy opis, krok po kroku jak to zrobić najszybciej i najłatwiej!

To pracownicy nie chcą umów o pracę?

Coraz więcej pracowników jest zainteresowanych elastyczną formą zatrudnienia. Do tej pory dominująca, tradycyjna umowa o pracę często ustępuje miejsca np. umowie-zleceniu czy kontraktom B2B, czyli samozatrudnieniu. Coraz częściej wynika to z potrzeb pracownika. Co wpływa na taką decyzję? 

Czym jest Europejska Legitymacja Zawodowa - EPC?

Czym jest Europejska Legitymacja Zawodowa - EPC? Ile ważne jest EPC? Co daje posiadanie EPC i jak ją uzyskać? Co to jest zawód regulowany? Jakie są w Polsce zawody regulowane?

List intencyjny a umowa o pracę

List intencyjny, umowa przedwstępna a umowa o pracę - czym się różnią? Czy można dochodzić zawarcia umowy i odszkodowania - w przypadku rezygnacji z zatrudnienia? Poniżej opis konkretnego przypadku.

REKLAMA