Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

REKLAMA
REKLAMA
Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.
Wyższe wynagrodzenia od 2026 r. - budżetówka
Płaca minimalna w 2026 roku powinna wzrosnąć o 3 proc. i wynieść 4806 zł, jak proponuje rząd. Natomiast wzrost wynagrodzeń w budżetówce powinien być wyższy niż 3 proc. – uważa Konfederacja Lewiatan.
REKLAMA
- Popieramy kompromis zaproponowany przez rząd w sprawie płacy minimalnej na poziomie 3% wzrostu, ale w sprawie podwyżki wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej akceptujemy wspólne stanowisko partnerów społecznych, aby wzrost płac był wyższy niż proponowane 3 proc. inflacji – mówi prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.
Płaca minimalna to 50% przeciętnego wynagrodzenia
REKLAMA
Podczas dzisiejszej dyskusji w Radzie Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina zwrócił uwagę, że cel ustawy z 2002 roku o minimalnym wynagrodzeniu został już osiągnięty tzn. płaca minimalna wynosi 50% przeciętnego wynagrodzenia. Dlatego dyskusja o wzroście minimalnego wynagrodzenia w kolejnych latach powinna opierać się na zasadzie gwarantowania wzrostu do poziomu 50% przeciętnej płacy, uwzględniając w tym procesy inflacyjne. Odstępstwa od tej zasady i ewentualnie wyższy wzrost płacy minimalnej musi wynikać tylko z decyzji partnerów społecznych.
- Wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej powinien być wyższy niż proponowane przez rząd 3 proc. Uważamy, że inwestycje w sferę budżetową przekładają się na poprawę jakości usług publicznych. Warto rozważyć też podjęcie kompleksowej reformy systemy wynagradzania w sferze budżetowej – dodaje prof. Jacek Męcina.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA