Barometr zawodów w Małopolsce w 2024
REKLAMA
REKLAMA
- Czym jest Barometr zawodów?
- Czym są zawody deficytowe?
- Czym są zawody zrównoważone?
- Czym są zawody nadwyżkowe?
- Wyniki badania Barometr zawodów 2024 dla Małopolski
- Gdzie są największe braki kadrowe w Małopolsce?
- Gdzie nadmiar pracowników?
Czym jest Barometr zawodów?
Barometr zawodów, to prognoza dla i na rynku pracy. Prognoza jest przygotowywana na dany rok i pokazuje jakie jest ogólne zapotrzebowanie na zawody w Polsce, w tym z wyszczególnieniem na poszczególne powiaty czy województwa. Można zadać pytanie jak w takim razie powstaje Barometr zawodów? Rynek pracy przecież zmienia się z miesiąca na miesiąc i trudne jest oszacowane jakie będą trendy w zatrudnieniu na dany rok w danym województwie. Metodologię badania wypracowano w Szwecji w latach 90-tych XX w. W 2009 roku Barometr trafił do Polski. Początkowo Barometr realizowany był tylko w Małopolsce, ale od 2015 r. badania są prowadzone w całym kraju.
Okazuje się, że taki barometr powstaje podczas paneli ekspertów obserwujących rynek pracy z różnych perspektyw: pracowników wojewódzkiego oraz powiatowych urzędów pracy, przedsiębiorców, pracowników prywatnych agencji zatrudnienia, pracowników instytucji zarządzających Polską Strefą Inwestycji, ochotniczych hufców pracy, izb rzemieślniczych, organizacji pozarządowych, akademickich biur karier, urzędów miast. W dużej mierze zaangażowane są więc instytucje rynku pracy. Dzięki takiej złożoności pomiotów, badania zyskują na swojej wiarygodności.
Badanie pokazuje, w jakich zawodach będą mniejsze, a w jakich większe szanse na pracę w nadchodzącym roku. Barometr klasyfikuje zawody w trzy grupy: zawody deficytowe, zawody zrównoważone, zawody nadwyżkowe.
Czym są zawody deficytowe?
Zawody deficytowe to takie, w których liczba wolnych miejsc pracy jest większa niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej pracodawcom znaleźć kandydatów do pracy).
Czym są zawody zrównoważone?
Zawody zrównoważone to te, w których liczba wolnych miejsc pracy jest zbliżona do liczby osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców.
Czym są zawody nadwyżkowe?
Zawody nadwyżkowe, w których liczba wolnych miejsc jest mniejsza niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej osobom poszukującym pracy znaleźć zatrudnienie).
Wyniki badania Barometr zawodów 2024 dla Małopolski
Generalnie sytuacja na małopolskim rynku pracy jest korzystna dla osób poszukujących pracy, jednak lokalnie można dostrzec problemy ze znalezieniem zatrudnienia z powodu małej liczby ofert pracy w niektórych zawodach. rynek pracy w Małopolsce utrzymuje się na relatywnie stabilnym poziomie, z perspektywą dalszego rozwoju. Jak wskazuje WUP w Krakowie: najnowsza prognoza zapotrzebowania na zawody w Małopolsce pokazuje, że popyt na pracę w poszczególnych zawodach będzie względnie stabilny, z przewagą zawodów zrównoważonych. W 2024 roku liczba zawodów deficytowych zmaleje z 34 do 28, przy jednoczesnym utrzymaniu jednego zawodu nadwyżkowego.
W 2024 roku: większość deficytów pracowników wystąpi w obszarze branży budowlanej i medyczno-opiekuńczej. Utrzyma się także deficyt w branży transportowej (TSL transport, spedycja, logistyka) oraz edukacji. W tych zawodach najtrudniej pracodawcom znaleźć kandydatów do pracy.
W 20 powiatach przewidywany jest problem z obsadzeniem stanowisk psychologów i psychoterapeutów.
W 19 powiatach wystąpi deficyt kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, natomiast.
W 18 powiatach będzie deficyt kierowców autobusów oraz pielęgniarek i położnych.
W większości powiatów Małopolski będzie występował problem z zatrudnieniem lekarzy i pielęgniarek. Niedobór kandydatów na nauczycieli odczują także dyrektorzy przedszkoli i szkół. Po raz pierwszy w tak dużej liczbie powiatów, bo aż w 11, w deficycie pojawią się pracownicy służb mundurowych.
Gdzie są największe braki kadrowe w Małopolsce?
Braki kadrowe najczęściej sygnalizowano w powiecie tarnowskim i mieście Tarnowie (53 grupy zawodów), Nowym Sączu (48 grup zawodów), powiecie brzeskim (45 grup zawodów) oraz powiecie nowosądeckim (44 grupy zawodów). Najmniej deficytów zostało wskazanych w powiatach: dąbrowskim i gorlickim (po 7 grup zawodów).
Gdzie nadmiar pracowników?
Sytuacja w grupie zawodów nadwyżkowych nie zmieni się. Ponownie jedynym zawodem, w którym można spodziewać się nadmiaru osób do pracy, będą ekonomiści. Na sytuację w poszczególnych branżach mogą wpłynąć trendy: rozwój technologii i rosnące znaczenie umiejętności cyfrowych, rola sztucznej inteligencji, optymalizacja łańcucha dostaw, starzenie się społeczeństwa oraz globalne wyzwania związane z wdrażaniem ESG – koncepcji zrównoważonego rozwoju.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat