Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?
REKLAMA
REKLAMA
- Zezwolenie na pracę typu A
- Zezwolenie na pracę typu B
- Zezwolenie na pracę typu C
- Zezwolenie na pracę typu D
- Zezwolenie na pracę typu E
- Zezwolenie na pracę typu S
Zezwolenie na pracę jest konieczne w przypadku, gdy na terenie Polski zamierza pracować cudzoziemiec z kraju trzeciego. Pod tym pojęciem należy rozumieć kraje, które nie należą do Unii Europejskiej ani do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
REKLAMA
Europejski Obszar Gospodarczy obejmuje:
- wszystkie kraje Unii Europejskiej oraz
- nienależące do UE Islandię, Liechtenstein i Norwegię.
Zezwolenie na pracę typu A
Zezwolenie na pracę typu A to dokument, na którego podstawie cudzoziemiec może pracować na podstawie umowy zawartej z podmiotem, którego siedziba lub oddział znajduje się w Polsce.
Zezwolenie na pracę typu B
Na podstawie zezwolenia na pracę typu B może wykonywać w Polsce pracę cudzoziemiec pełniący funkcję członka zarządu osoby prawnej wpisanej do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Ponadto, zezwolenie na pracę typu B niezbędne jest w przypadku, gdy cudzoziemiec jest komplementariuszem w spółce komandytowej lub prokurentem spółki handlowej.
Zezwolenie na pracę typu C
Zezwolenie na pracę typu C dotyczy cudzoziemca pracującego dla pracodawcy zagranicznego, który jest delegowany do Polski do oddziału zagranicznego pracodawcy albo podmiotu powiązanego z tym pracodawcą na okres ponad 30 dni w roku kalendarzowym.
Zezwolenie na pracę typu D
Na podstawie zezwolenie na pracę typu D może w Polsce pracować cudzoziemiec zatrudniony przez zagranicznego pracodawcę niemającego w Polsce oddziału, który jest delegowany do naszego kraju w celu realizacji usługi o charakterze tymczasowym i okazjonalnym (usługa eksportowa).
Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!
Zezwolenie na pracę typu E
Zezwolenie na pracę typu E przeznaczone jest dla cudzoziemca pracującego dla pracodawcy zagranicznego, który jest delegowany do Polski na okres przekraczający 30 dni w ciągu kolejnych 6 miesięcy w celu innym niż wskazany przy zezwoleniach typu B, C i D.
Zezwolenie na pracę typu S
Zezwolenie na pracę typu S konieczne jest w przypadku cudzoziemca wykonującego w Polsce pracę w ramach działalności uznanych za sezonowe przez okres nie przekraczający 9 miesięcy w roku kalendarzowym.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat