REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

Zezwolenie na pracę jest konieczne w przypadku, gdy na terenie Polski zamierza pracować cudzoziemiec z kraju trzeciego
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.
rozwiń >

Zezwolenie na pracę jest konieczne w przypadku, gdy na terenie Polski zamierza pracować cudzoziemiec z kraju trzeciego. Pod tym pojęciem należy rozumieć kraje, które nie należą do Unii Europejskiej ani do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Autopromocja
Ważne

Europejski Obszar Gospodarczy obejmuje: 

  • wszystkie kraje Unii Europejskiej oraz 
  • nienależące do UE Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

Zezwolenie na pracę typu A

Zezwolenie na pracę typu A to dokument, na którego podstawie cudzoziemiec może pracować na podstawie umowy zawartej z podmiotem, którego siedziba lub oddział znajduje się w Polsce.

Zezwolenie na pracę typu B

Na podstawie zezwolenia na pracę typu B może wykonywać w Polsce pracę cudzoziemiec pełniący funkcję członka zarządu osoby prawnej wpisanej do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Ponadto, zezwolenie na pracę typu B niezbędne jest w przypadku, gdy cudzoziemiec jest komplementariuszem w spółce komandytowej lub prokurentem spółki handlowej.

Zezwolenie na pracę typu C

Zezwolenie na pracę typu C dotyczy cudzoziemca pracującego dla pracodawcy zagranicznego, który jest delegowany do Polski do oddziału zagranicznego pracodawcy albo podmiotu powiązanego z tym pracodawcą na okres ponad 30 dni w roku kalendarzowym.

Zezwolenie na pracę typu D

Na podstawie zezwolenie na pracę typu D może w Polsce pracować cudzoziemiec zatrudniony przez zagranicznego pracodawcę niemającego w Polsce oddziału, który jest delegowany do naszego kraju w celu realizacji usługi o charakterze tymczasowym i okazjonalnym (usługa eksportowa).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!

Zezwolenie na pracę typu E

Zezwolenie na pracę typu E przeznaczone jest dla cudzoziemca pracującego dla pracodawcy zagranicznego, który jest delegowany do Polski na okres przekraczający 30 dni w ciągu kolejnych 6 miesięcy w celu innym niż wskazany przy zezwoleniach typu B, C i D.

Zezwolenie na pracę typu S

Zezwolenie na pracę typu S konieczne jest w przypadku cudzoziemca wykonującego w Polsce pracę w ramach działalności uznanych za sezonowe przez okres nie przekraczający 9 miesięcy w roku kalendarzowym.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

REKLAMA

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

REKLAMA

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

Kawa z INFORLEX: Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy po zmianie przepisów

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 23 kwietnia br. Tematem spotkania będzie omówienie nowych obowiązków pracodawców w zakresie organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

REKLAMA