REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawcy zabierają pracownikom paszporty - zatrważające badania dot. migracji

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Pracodawcy zabierają pracownikom paszporty - zatrważające badania dot. migracji
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawcy zabierają pracownikom paszporty - zatrważające badania dot. migracji. Raporty ITUC ujawniają regularne nadużycia wobec pracowników migrujących.

Międzynarodowym Dzień Migrantów

Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych - ITUC - International Trade Union Confederation, już od wielu lat walczy z problemem nielegalnych migracji jak i z nieprzestrzeganiem praw pracowniczych migrantów. W ostatnim czasie wydała. Szczególnie w Międzynarodowym Dniu Migrantów, obchodzonym 18 grudnia, związek wskazywał na ogromną rolę związków zawodowych na całym świecie na rzecz ochrony, promowania i wypełniania praw pracowników migrujących.

Polityka migracyjna UE

Już od wielu lat zarówno sama UE jak i jej poszczególne państwa członkowskie intensyfikują wysiłki, by wypracować skuteczną, humanitarną i bezpieczną europejską politykę migracyjną. Jak podaje UE: Fakty i liczby dotyczące nieuregulowanej migracji: 233 139 to liczba przybyszów w 2023. Jak podaje Parlament Europejski, w kwietniu 2023 r. Parlament zatwierdził swoje stanowisko w sprawie paktu i jest teraz gotowy do rozpoczęcia negocjacji z Radą.

Raport ITUC: Związki zawodowe w działaniu na rzecz praw pracowników migrujących

Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych - ITUC przedstawiła raport: Związki zawodowe w działaniu na rzecz praw pracowników migrujących, z którego wynika, że:

  • niezwykle ważne jest wyposażenie pracowników migrujących w szkolenia zawodowe, wdrożenie procesu przekwalifikowania, w pomoc migrantom i uchodźcom poprzez legalizację dokumentów, walidację kwalifikacji edukacyjnych i uznawanie umiejętności.

  • Centralna Organizacja Związków Zawodowych (COTU-K) w Kenii prowadzi Centrum Zasobów dla Migrantów, które udziela informacji, opowiada się za uczciwą rekrutacją i zapewnia prawa pracowników migrujących.

  • konieczne jest wdrożenie odpowiednich standardów zakwaterowania dla pracowników migrujących, z poszanowaniem zasad godności ludzkiej, w tym zasad bezpieczeństwa i higieny.

  • Nigeryjski Kongres Pracy (NLC) wspiera powracających migrantów za pomocą przewodników informacyjnych i zaangażowania społeczności, aby pomóc im w reintegracji.

  • Konfederasi Serikat Buruh Seluruh Indonesia (KSBSI) współpracuje z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, aby pomóc władzom lokalnym we wdrażaniu przepisów dotyczących ochrony pracowników migrujących i zapewnić skuteczne, uwzględniające aspekt płci usługi doradcze dla pracowników migrujących wyjeżdżających za granicę lub powracających.

  • należy odformalizować i usprawnić proces ochrony pracowników migrujących przed deportacją.

  • W Wielkiej Brytanii Kongres Związków Zawodowych (TUC) i jego oddziały ujawniły wysoki poziom wyzysku pracowników migrujących w sektorze opieki. Obecnie współpracują z rządem nad krajowym planem walki z tym wyzyskiem. Związek zawodowy służb publicznych UNISON współpracuje z organizacją charytatywną, aby zapewnić specjalistyczne wsparcie i porady swoim członkom będącym pracownikami migrującymi.

  • Konfederacja Postępowych Związków Zawodowych Turcji (DISK) i Kongres Związków Zawodowych Tanzanii (TUCTA) wsparły pracowników migrujących z Turcji w odzyskaniu zaległych wynagrodzeń w Tanzanii.

  • Australijski Kongres Związków Zawodowych (ACTU) prowadzi kampanię i opowiada się za reformami legislacyjnymi, które dałyby pracownikom migrującym pewność siebie, aby zgłaszać przypadki wyzysku w miejscu pracy.

Wyzysk  i nielegalne migracje sprzyjają pracy przymusowej. Handel ludźmi trwa! 

Mamy XXI w. a handel ludźmi i prace przymusowe kwitną. Cenne są młode kobiety, ale i mężczyźni oraz dzieci. Handel odbywa się na różne cele, najczęściej ofiary zmuszane są do pracy przymusowej, niewolnictwa, żebractwa, czynów nierządnych i pornografii. Zdarza się, że porywa się czy kupuje ofiary aby pozyskać tkanki, komórki czy narządy. Dzieci najczęściej przeznaczane są na nielegalne adopcje, a kobiety na cele seksualne i do zawarcia małżeństwa.

Postulaty ITUC - co poprawi sytuację migrantów?

Związki zawodowe odgrywają kluczową rolę w ochronie praw pracowników migrujących, poprawie warunków pracy poprzez negocjacje zbiorowe oraz budowaniu opartego na prawach zarządzania migracją poprzez dialog społeczny. Aby to osiągnąć, rządy muszą: zwiększyć skalę legalnych ścieżek migracji, z pełnymi prawami pracowniczymi i niedyskryminacją, oraz stworzyć systemy legalizacji dla migrantów o nieuregulowanym statusie; zagwarantować pracownikom migrującym skuteczny dostęp do wymiaru sprawiedliwości; usunąć bariery w dostępie do zabezpieczenia społecznego i zapewnienie równego traktowania obywateli i pracowników migrujących; uznawać umiejętności i kwalifikacji w krajach pochodzenia i przeznaczenia w drodze dialogu społecznego.

Pracodawcy zabierają pracownikom paszporty - zatrważające badania dot. migracji

Ankieta ITUC przeprowadzona wśród prawie 1000 pracowników migrujących z Bangladeszu wykazała, że większość z nich doświadczyła systemu rekrutacji, w którym utrzymują się poważne problemy i nadużycia. Na podstawie opinii przesłanych przez 835 pracowników z Bangladeszu na stronę internetową Recruitment Advisor. Uruchomiony w 2018 r. przez ITUC we współpracy ze związkami zawodowymi i MOP, Recruitment Advisor to globalna platforma rekrutacji i przeglądu zatrudnienia, zapewniająca pracownikom migrującym dostęp do informacji o agencjach rekrutacyjnych i prawach pracowniczych. Analiza ankiety: Monitorowanie rekrutacji pracowników migrujących z Bangladeszu wynika, że:

REKLAMA

Autopromocja
  • 78 proc. respondentów polegało na subagentach, którzy pośredniczyli w kontaktach z agencją rekrutacyjną. Ta zależność stwarza potencjał do nadużyć.

  • 61% z nich nie otrzymało żadnych informacji przed wyjazdem, co doprowadziło do licznych problemów w krajach docelowych.

  • 822 z 835 pracowników miało paszporty zatrzymane przez swoich pracodawców. Pracodawca może zatrzymać dokumenty tożsamości pracownika na przechowanie, ale pracownicy migrujący mogą zostać do tego zmuszeni poprzez takie działanie.

  • Niektórzy pracownicy zostali wprowadzeni w błąd co do czekającego ich zatrudnienia, a 12% z nich nie otrzymało nawet pracy ani wynagrodzenia, na które się zgodzili.

  • Tylko 12% otrzymało informację o wstąpieniu do związku zawodowego. Pozostałe 88% albo nie wiedziało o tym prawie, albo nie miało dostępu do związków zawodowych, albo aktywnie powstrzymywano ich od organizowania się.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA