REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawcy zabierają pracownikom paszporty - zatrważające badania dot. migracji

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Pracodawcy zabierają pracownikom paszporty - zatrważające badania dot. migracji
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawcy zabierają pracownikom paszporty - zatrważające badania dot. migracji. Raporty ITUC ujawniają regularne nadużycia wobec pracowników migrujących.

Międzynarodowym Dzień Migrantów

Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych - ITUC - International Trade Union Confederation, już od wielu lat walczy z problemem nielegalnych migracji jak i z nieprzestrzeganiem praw pracowniczych migrantów. W ostatnim czasie wydała. Szczególnie w Międzynarodowym Dniu Migrantów, obchodzonym 18 grudnia, związek wskazywał na ogromną rolę związków zawodowych na całym świecie na rzecz ochrony, promowania i wypełniania praw pracowników migrujących.

Polityka migracyjna UE

Już od wielu lat zarówno sama UE jak i jej poszczególne państwa członkowskie intensyfikują wysiłki, by wypracować skuteczną, humanitarną i bezpieczną europejską politykę migracyjną. Jak podaje UE: Fakty i liczby dotyczące nieuregulowanej migracji: 233 139 to liczba przybyszów w 2023. Jak podaje Parlament Europejski, w kwietniu 2023 r. Parlament zatwierdził swoje stanowisko w sprawie paktu i jest teraz gotowy do rozpoczęcia negocjacji z Radą.

Raport ITUC: Związki zawodowe w działaniu na rzecz praw pracowników migrujących

Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych - ITUC przedstawiła raport: Związki zawodowe w działaniu na rzecz praw pracowników migrujących, z którego wynika, że:

  • niezwykle ważne jest wyposażenie pracowników migrujących w szkolenia zawodowe, wdrożenie procesu przekwalifikowania, w pomoc migrantom i uchodźcom poprzez legalizację dokumentów, walidację kwalifikacji edukacyjnych i uznawanie umiejętności.

  • Centralna Organizacja Związków Zawodowych (COTU-K) w Kenii prowadzi Centrum Zasobów dla Migrantów, które udziela informacji, opowiada się za uczciwą rekrutacją i zapewnia prawa pracowników migrujących.

  • konieczne jest wdrożenie odpowiednich standardów zakwaterowania dla pracowników migrujących, z poszanowaniem zasad godności ludzkiej, w tym zasad bezpieczeństwa i higieny.

  • Nigeryjski Kongres Pracy (NLC) wspiera powracających migrantów za pomocą przewodników informacyjnych i zaangażowania społeczności, aby pomóc im w reintegracji.

  • Konfederasi Serikat Buruh Seluruh Indonesia (KSBSI) współpracuje z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, aby pomóc władzom lokalnym we wdrażaniu przepisów dotyczących ochrony pracowników migrujących i zapewnić skuteczne, uwzględniające aspekt płci usługi doradcze dla pracowników migrujących wyjeżdżających za granicę lub powracających.

  • należy odformalizować i usprawnić proces ochrony pracowników migrujących przed deportacją.

  • W Wielkiej Brytanii Kongres Związków Zawodowych (TUC) i jego oddziały ujawniły wysoki poziom wyzysku pracowników migrujących w sektorze opieki. Obecnie współpracują z rządem nad krajowym planem walki z tym wyzyskiem. Związek zawodowy służb publicznych UNISON współpracuje z organizacją charytatywną, aby zapewnić specjalistyczne wsparcie i porady swoim członkom będącym pracownikami migrującymi.

  • Konfederacja Postępowych Związków Zawodowych Turcji (DISK) i Kongres Związków Zawodowych Tanzanii (TUCTA) wsparły pracowników migrujących z Turcji w odzyskaniu zaległych wynagrodzeń w Tanzanii.

  • Australijski Kongres Związków Zawodowych (ACTU) prowadzi kampanię i opowiada się za reformami legislacyjnymi, które dałyby pracownikom migrującym pewność siebie, aby zgłaszać przypadki wyzysku w miejscu pracy.

Wyzysk  i nielegalne migracje sprzyjają pracy przymusowej. Handel ludźmi trwa! 

Mamy XXI w. a handel ludźmi i prace przymusowe kwitną. Cenne są młode kobiety, ale i mężczyźni oraz dzieci. Handel odbywa się na różne cele, najczęściej ofiary zmuszane są do pracy przymusowej, niewolnictwa, żebractwa, czynów nierządnych i pornografii. Zdarza się, że porywa się czy kupuje ofiary aby pozyskać tkanki, komórki czy narządy. Dzieci najczęściej przeznaczane są na nielegalne adopcje, a kobiety na cele seksualne i do zawarcia małżeństwa.

Postulaty ITUC - co poprawi sytuację migrantów?

Związki zawodowe odgrywają kluczową rolę w ochronie praw pracowników migrujących, poprawie warunków pracy poprzez negocjacje zbiorowe oraz budowaniu opartego na prawach zarządzania migracją poprzez dialog społeczny. Aby to osiągnąć, rządy muszą: zwiększyć skalę legalnych ścieżek migracji, z pełnymi prawami pracowniczymi i niedyskryminacją, oraz stworzyć systemy legalizacji dla migrantów o nieuregulowanym statusie; zagwarantować pracownikom migrującym skuteczny dostęp do wymiaru sprawiedliwości; usunąć bariery w dostępie do zabezpieczenia społecznego i zapewnienie równego traktowania obywateli i pracowników migrujących; uznawać umiejętności i kwalifikacji w krajach pochodzenia i przeznaczenia w drodze dialogu społecznego.

Pracodawcy zabierają pracownikom paszporty - zatrważające badania dot. migracji

Ankieta ITUC przeprowadzona wśród prawie 1000 pracowników migrujących z Bangladeszu wykazała, że większość z nich doświadczyła systemu rekrutacji, w którym utrzymują się poważne problemy i nadużycia. Na podstawie opinii przesłanych przez 835 pracowników z Bangladeszu na stronę internetową Recruitment Advisor. Uruchomiony w 2018 r. przez ITUC we współpracy ze związkami zawodowymi i MOP, Recruitment Advisor to globalna platforma rekrutacji i przeglądu zatrudnienia, zapewniająca pracownikom migrującym dostęp do informacji o agencjach rekrutacyjnych i prawach pracowniczych. Analiza ankiety: Monitorowanie rekrutacji pracowników migrujących z Bangladeszu wynika, że:

REKLAMA

Autopromocja
  • 78 proc. respondentów polegało na subagentach, którzy pośredniczyli w kontaktach z agencją rekrutacyjną. Ta zależność stwarza potencjał do nadużyć.

  • 61% z nich nie otrzymało żadnych informacji przed wyjazdem, co doprowadziło do licznych problemów w krajach docelowych.

  • 822 z 835 pracowników miało paszporty zatrzymane przez swoich pracodawców. Pracodawca może zatrzymać dokumenty tożsamości pracownika na przechowanie, ale pracownicy migrujący mogą zostać do tego zmuszeni poprzez takie działanie.

  • Niektórzy pracownicy zostali wprowadzeni w błąd co do czekającego ich zatrudnienia, a 12% z nich nie otrzymało nawet pracy ani wynagrodzenia, na które się zgodzili.

  • Tylko 12% otrzymało informację o wstąpieniu do związku zawodowego. Pozostałe 88% albo nie wiedziało o tym prawie, albo nie miało dostępu do związków zawodowych, albo aktywnie powstrzymywano ich od organizowania się.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatny e-book Piękny umysł. PRISM Brain Mapping

Żyjemy w czasach, w których jedynym pewnikiem jest zmiana. Kluczowe dla niej są samoświadomość i samopoznanie. Prezentujemy jedno z najlepszych narzędzi, które nam w tym pomoże – PRISM Brain Mapping.

Kobieta 12 kg. Mężczyzna 30 kg. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy

Kobieta może podnosić 12 kg, a mężczyzna aż 30 kg przy pracy stałej. To prawie 3 razy więcej. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy w różnych okolicznościach. Kiedy konieczne jest zespołowe przenoszenie ciężarów przez pracowników? Oto przepisy prawne określające zasady transportu ręcznego.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce 2025. Gigantyczne straty dla przedsiębiorców. Każdy chciałby mniej pracować

Każdy chciałby mniej pracować, być wiecznie młodym, zarabiać dużo pieniędzy i nie mieć zmartwień. - Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie negatywnie ocenia plany wprowadzenia w Polsce czterodniowego tygodnia pracy. Jeszcze w kwietniu zostaną przedstawione główne założenia programu.

Dodatek dopełniający do renty socjalnej 2025: komu przysługuje, kiedy wypłata i co z egzekucją?

Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, od maja będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Przepisy przewidują, że z dodatku dopełniającego będą dokonywane potrącenia i egzekucja. Do Sejmu wpłynęła petycja w sprawie ich ograniczenia.

REKLAMA

Szkolenie pracowników: jak optymalizować koszty poprawy kompetencji w firmie, angażując sztuczną inteligencję

Personalizacja czy microlearning pozwalają skutecznie podnosić kompetencje zatrudnionych, co przekłada się na realne korzyści biznesowe oraz przewagę konkurencyjną na rynku. Szkolenia pracowników w firmach muszą dostosować się do nowych standardów i trendów rynkowych.

Urlop adopcyjny 2025. Adopcja dziecka i wszystkie urlopy przysługujące rodzicom

Urlop adopcyjny to skrótowa nazwa urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. To urlop macierzyński na dziecko adoptowane lub przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (nie dotyczy zawodowych rodzin zastępczych). Oto wszystkie urlopy, które w 2025 r. należą się po adopcji dziecka lub dzieci. Gwarantuje je Kodeks pracy.

Zakazy dla pracodawcy dotyczące kobiet w ciąży i karmiących piersią [Kodeks pracy]

Prawo pracy w sposób szczególny chroni kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią. W tym celu zostały skonstruowane zakazy dla pracodawców zatrudniających takie osoby. Czego dotyczą art. 176, 178, 179 Kodeksu pracy?

Jak korporacje mogą stworzyć inkluzywne środowisko pracy? [Poradnik]

W świecie, który staje się coraz bardziej globalny, zróżnicowany i świadomy społecznie, inkluzywność w miejscu pracy przestaje być opcjonalnym dodatkiem do kultury organizacyjnej. Coraz częściej jest to warunek konieczny do utrzymania konkurencyjności, przyciągania talentów i budowania zdrowej, silnej organizacji. Jednak wdrażanie autentycznej inkluzywności to proces – głęboki, wymagający odwagi, zaangażowania i gotowości do zmiany.

REKLAMA

Wyższy dodatek za pracę w nocy od 1 maja 2025 r. Dla kogo?

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w maju 2025 r.? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Maj 2025: kalendarz do druku [PDF]

Pobierz kalendarz maja 2025 do druku z miejscem na notatki. Maj 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Matki. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz swoje notatki.

REKLAMA