REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawcy zabierają pracownikom paszporty - zatrważające badania dot. migracji

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Pracodawcy zabierają pracownikom paszporty - zatrważające badania dot. migracji
Pracodawcy zabierają pracownikom paszporty - zatrważające badania dot. migracji
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawcy zabierają pracownikom paszporty - zatrważające badania dot. migracji. Raporty ITUC ujawniają regularne nadużycia wobec pracowników migrujących.

Międzynarodowym Dzień Migrantów

Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych - ITUC - International Trade Union Confederation, już od wielu lat walczy z problemem nielegalnych migracji jak i z nieprzestrzeganiem praw pracowniczych migrantów. W ostatnim czasie wydała. Szczególnie w Międzynarodowym Dniu Migrantów, obchodzonym 18 grudnia, związek wskazywał na ogromną rolę związków zawodowych na całym świecie na rzecz ochrony, promowania i wypełniania praw pracowników migrujących.

Polityka migracyjna UE

Już od wielu lat zarówno sama UE jak i jej poszczególne państwa członkowskie intensyfikują wysiłki, by wypracować skuteczną, humanitarną i bezpieczną europejską politykę migracyjną. Jak podaje UE: Fakty i liczby dotyczące nieuregulowanej migracji: 233 139 to liczba przybyszów w 2023. Jak podaje Parlament Europejski, w kwietniu 2023 r. Parlament zatwierdził swoje stanowisko w sprawie paktu i jest teraz gotowy do rozpoczęcia negocjacji z Radą.

Raport ITUC: Związki zawodowe w działaniu na rzecz praw pracowników migrujących

Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych - ITUC przedstawiła raport: Związki zawodowe w działaniu na rzecz praw pracowników migrujących, z którego wynika, że:

 • niezwykle ważne jest wyposażenie pracowników migrujących w szkolenia zawodowe, wdrożenie procesu przekwalifikowania, w pomoc migrantom i uchodźcom poprzez legalizację dokumentów, walidację kwalifikacji edukacyjnych i uznawanie umiejętności.

 • Centralna Organizacja Związków Zawodowych (COTU-K) w Kenii prowadzi Centrum Zasobów dla Migrantów, które udziela informacji, opowiada się za uczciwą rekrutacją i zapewnia prawa pracowników migrujących.

 • konieczne jest wdrożenie odpowiednich standardów zakwaterowania dla pracowników migrujących, z poszanowaniem zasad godności ludzkiej, w tym zasad bezpieczeństwa i higieny.

 • Nigeryjski Kongres Pracy (NLC) wspiera powracających migrantów za pomocą przewodników informacyjnych i zaangażowania społeczności, aby pomóc im w reintegracji.

 • Konfederasi Serikat Buruh Seluruh Indonesia (KSBSI) współpracuje z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, aby pomóc władzom lokalnym we wdrażaniu przepisów dotyczących ochrony pracowników migrujących i zapewnić skuteczne, uwzględniające aspekt płci usługi doradcze dla pracowników migrujących wyjeżdżających za granicę lub powracających.

 • należy odformalizować i usprawnić proces ochrony pracowników migrujących przed deportacją.

 • W Wielkiej Brytanii Kongres Związków Zawodowych (TUC) i jego oddziały ujawniły wysoki poziom wyzysku pracowników migrujących w sektorze opieki. Obecnie współpracują z rządem nad krajowym planem walki z tym wyzyskiem. Związek zawodowy służb publicznych UNISON współpracuje z organizacją charytatywną, aby zapewnić specjalistyczne wsparcie i porady swoim członkom będącym pracownikami migrującymi.

 • Konfederacja Postępowych Związków Zawodowych Turcji (DISK) i Kongres Związków Zawodowych Tanzanii (TUCTA) wsparły pracowników migrujących z Turcji w odzyskaniu zaległych wynagrodzeń w Tanzanii.

 • Australijski Kongres Związków Zawodowych (ACTU) prowadzi kampanię i opowiada się za reformami legislacyjnymi, które dałyby pracownikom migrującym pewność siebie, aby zgłaszać przypadki wyzysku w miejscu pracy.

Wyzysk  i nielegalne migracje sprzyjają pracy przymusowej. Handel ludźmi trwa! 

Mamy XXI w. a handel ludźmi i prace przymusowe kwitną. Cenne są młode kobiety, ale i mężczyźni oraz dzieci. Handel odbywa się na różne cele, najczęściej ofiary zmuszane są do pracy przymusowej, niewolnictwa, żebractwa, czynów nierządnych i pornografii. Zdarza się, że porywa się czy kupuje ofiary aby pozyskać tkanki, komórki czy narządy. Dzieci najczęściej przeznaczane są na nielegalne adopcje, a kobiety na cele seksualne i do zawarcia małżeństwa.

Postulaty ITUC - co poprawi sytuację migrantów?

Związki zawodowe odgrywają kluczową rolę w ochronie praw pracowników migrujących, poprawie warunków pracy poprzez negocjacje zbiorowe oraz budowaniu opartego na prawach zarządzania migracją poprzez dialog społeczny. Aby to osiągnąć, rządy muszą: zwiększyć skalę legalnych ścieżek migracji, z pełnymi prawami pracowniczymi i niedyskryminacją, oraz stworzyć systemy legalizacji dla migrantów o nieuregulowanym statusie; zagwarantować pracownikom migrującym skuteczny dostęp do wymiaru sprawiedliwości; usunąć bariery w dostępie do zabezpieczenia społecznego i zapewnienie równego traktowania obywateli i pracowników migrujących; uznawać umiejętności i kwalifikacji w krajach pochodzenia i przeznaczenia w drodze dialogu społecznego.

Pracodawcy zabierają pracownikom paszporty - zatrważające badania dot. migracji

Ankieta ITUC przeprowadzona wśród prawie 1000 pracowników migrujących z Bangladeszu wykazała, że większość z nich doświadczyła systemu rekrutacji, w którym utrzymują się poważne problemy i nadużycia. Na podstawie opinii przesłanych przez 835 pracowników z Bangladeszu na stronę internetową Recruitment Advisor. Uruchomiony w 2018 r. przez ITUC we współpracy ze związkami zawodowymi i MOP, Recruitment Advisor to globalna platforma rekrutacji i przeglądu zatrudnienia, zapewniająca pracownikom migrującym dostęp do informacji o agencjach rekrutacyjnych i prawach pracowniczych. Analiza ankiety: Monitorowanie rekrutacji pracowników migrujących z Bangladeszu wynika, że:

Autopromocja
 • 78 proc. respondentów polegało na subagentach, którzy pośredniczyli w kontaktach z agencją rekrutacyjną. Ta zależność stwarza potencjał do nadużyć.

 • 61% z nich nie otrzymało żadnych informacji przed wyjazdem, co doprowadziło do licznych problemów w krajach docelowych.

 • 822 z 835 pracowników miało paszporty zatrzymane przez swoich pracodawców. Pracodawca może zatrzymać dokumenty tożsamości pracownika na przechowanie, ale pracownicy migrujący mogą zostać do tego zmuszeni poprzez takie działanie.

 • Niektórzy pracownicy zostali wprowadzeni w błąd co do czekającego ich zatrudnienia, a 12% z nich nie otrzymało nawet pracy ani wynagrodzenia, na które się zgodzili.

 • Tylko 12% otrzymało informację o wstąpieniu do związku zawodowego. Pozostałe 88% albo nie wiedziało o tym prawie, albo nie miało dostępu do związków zawodowych, albo aktywnie powstrzymywano ich od organizowania się.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  13 emerytura 2024 brutto to 1780,96 zł. Ile trzynasta emerytura wynosi netto i kiedy jest wypłata?

  Trzynasta emerytura 2024 – ile na rękę otrzyma emeryt? To już szósty raz będzie w Polsce wypłacane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów. Kiedy będzie wypłata trzynastej emerytury? 

  Dane osobowe pracowników. Czy pracodawca może pytać pracownika o narodowość

  Dane osobowe to wszelkie informacje o osobie fizycznej. W przypadku pracowników dane osobowe są przetwarzane i chronione zgodnie z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (tzw. RODO) oraz przepisami krajowego Kodeksu pracy. Szczególnej ochronie podlegają dane wrażliwe, wśród nich – informacje o pochodzeniu etnicznym pracownika. Czy pracodawca ma prawo żądać takich informacji od pracownika? Przepisy nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości.

  Lidl poszukuje stażystów na wakacje, zainteresowanych szczególnie zarządzaniem. Poza rozwojem własnych kompetencji można nieźle zarobić

  Pierwsza praca często przesądza o całej karierze zawodowej w życiu. Dlatego tak ważna jest nie tylko dla absolwentów wyższych uczelni. Dobrze gdy można sprawdzić się na stażu, choćby poświęcając na to wakacje – jeśli się jeszcze studiuje. Jedną z takich okazji od kilkunastu lat daje studentom i absolwentom znana sieć dyskontowa – Lidl.

  Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!

  Rusza III tura naboru wniosków w programie PFRON „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wnioski o dofinansowanie do ceny zakupu samochodu osobowego będzie można składać od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59. Dofinansowanie może wynieść nawet 85% ceny zakupu samochodu.

  REKLAMA

  Niedziela handlowa w marcu 2024 r. W którą niedzielę zakupy będą możliwe

  W marcu 2024 r. jest pięć niedziel. Czy w którąś z nich nie będzie obowiązywać zakaz handlu w niedziele i święta. Czy w marcu będzie niedziela handlowa? Gdzie można zrobić zakupy w niedziele marca 2024 r.? Wyjaśniamy.

  ZUS: Zwiększa się liczba cudzoziemców pracujących w Polsce. Obcokrajowcy zakładają własne firmy i zostają pracodawcami

  Statystyki ZUS z grudnia 2023 r. potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców w stosunku do 2022 r. Legalne zatrudnienie w Polsce podjęło ponad 1,12 mln obcokrajowców. Nie tylko podejmują zatrudnienie jako pracownicy, ale sami tworzą miejsca pracy zakładając firmy.

  Ponad 50% szefów mówi, że ma „wszystkiego dość” i chce zmienić pracę w 2024 roku. Dlaczego?

  Aż 58% osób zajmujących stanowiska kierownicze jest otwartych na zmianę pracy, co wynika przede wszystkim z poczucia, że nie otrzymują adekwatnego wynagrodzenia w obecnym miejscu zatrudnienia, ale też z powodu kiepskich relacji z przełożonymi i negatywnej atmosfery. Takie wnioski płyną z badania „Potrzeby liderów 2024”, zrealizowanego przez IRCenter na zlecenie Pluxee Polska. Lista codziennych wyzwań i obciążeń jest długa – aż 67% kierowników przyznaje, że doświadcza wypalenia zawodowego, jednak wielu z nich nie może liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy, ani tym bardziej okazywać swoich prawdziwych emocji. 

  Ostatnie 2 dni na roczną informację o stanie konta dla uczestnika PPK!

  Osoby uczestniczące w PPK powinny do końca lutego każdego roku otrzymać informację od instytucji finansowej prowadzącej ich rachunki PPK. Instytucja ta ma coroczny obowiązek przesyłania im informacji. Jakie dane znajdują się w rocznej informacji dla uczestnika PPK? Jak sprawdzić stan konta PPK?

  REKLAMA

  PPK. Po ukończeniu 60 lat można rozpocząć wypłaty środków. Decyzję w sprawie sposobu wypłaty środków z PPK można czasami zmienić

  Kiedy – po ukończeniu 60 lat – rozpocząć wypłatę oszczędności zgromadzonych w PPK zależy od decyzji uczestnika PPK. Osoba oszczędzająca w programie może również wybrać wariant wypłaty. Raz podjęta decyzja co do sposobu wypłaty środków może być później przez niego modyfikowana, ale tylko w ograniczonym zakresie. 

  Święta w Niemczech 2024

  Święta w Niemczech – kiedy wypadają w 2024 roku? Niemcy mają od 9 do 13 świąt w roku kalendarzowym w zależności od landu. Kiedy wypadają poszczególne święta w niemieckich landach (np. Bawaria, Berlin, Brandenburgia, Saksonia czy Turyngia). W dwóch miejscach wolny jest nawet Dzień Kobiet.

  REKLAMA