REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawcy zabierają pracownikom paszporty - zatrważające badania dot. migracji

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Pracodawcy zabierają pracownikom paszporty - zatrważające badania dot. migracji
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawcy zabierają pracownikom paszporty - zatrważające badania dot. migracji. Raporty ITUC ujawniają regularne nadużycia wobec pracowników migrujących.

Międzynarodowym Dzień Migrantów

Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych - ITUC - International Trade Union Confederation, już od wielu lat walczy z problemem nielegalnych migracji jak i z nieprzestrzeganiem praw pracowniczych migrantów. W ostatnim czasie wydała. Szczególnie w Międzynarodowym Dniu Migrantów, obchodzonym 18 grudnia, związek wskazywał na ogromną rolę związków zawodowych na całym świecie na rzecz ochrony, promowania i wypełniania praw pracowników migrujących.

Polityka migracyjna UE

Już od wielu lat zarówno sama UE jak i jej poszczególne państwa członkowskie intensyfikują wysiłki, by wypracować skuteczną, humanitarną i bezpieczną europejską politykę migracyjną. Jak podaje UE: Fakty i liczby dotyczące nieuregulowanej migracji: 233 139 to liczba przybyszów w 2023. Jak podaje Parlament Europejski, w kwietniu 2023 r. Parlament zatwierdził swoje stanowisko w sprawie paktu i jest teraz gotowy do rozpoczęcia negocjacji z Radą.

Raport ITUC: Związki zawodowe w działaniu na rzecz praw pracowników migrujących

Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych - ITUC przedstawiła raport: Związki zawodowe w działaniu na rzecz praw pracowników migrujących, z którego wynika, że:

  • niezwykle ważne jest wyposażenie pracowników migrujących w szkolenia zawodowe, wdrożenie procesu przekwalifikowania, w pomoc migrantom i uchodźcom poprzez legalizację dokumentów, walidację kwalifikacji edukacyjnych i uznawanie umiejętności.

  • Centralna Organizacja Związków Zawodowych (COTU-K) w Kenii prowadzi Centrum Zasobów dla Migrantów, które udziela informacji, opowiada się za uczciwą rekrutacją i zapewnia prawa pracowników migrujących.

  • konieczne jest wdrożenie odpowiednich standardów zakwaterowania dla pracowników migrujących, z poszanowaniem zasad godności ludzkiej, w tym zasad bezpieczeństwa i higieny.

  • Nigeryjski Kongres Pracy (NLC) wspiera powracających migrantów za pomocą przewodników informacyjnych i zaangażowania społeczności, aby pomóc im w reintegracji.

  • Konfederasi Serikat Buruh Seluruh Indonesia (KSBSI) współpracuje z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, aby pomóc władzom lokalnym we wdrażaniu przepisów dotyczących ochrony pracowników migrujących i zapewnić skuteczne, uwzględniające aspekt płci usługi doradcze dla pracowników migrujących wyjeżdżających za granicę lub powracających.

  • należy odformalizować i usprawnić proces ochrony pracowników migrujących przed deportacją.

  • W Wielkiej Brytanii Kongres Związków Zawodowych (TUC) i jego oddziały ujawniły wysoki poziom wyzysku pracowników migrujących w sektorze opieki. Obecnie współpracują z rządem nad krajowym planem walki z tym wyzyskiem. Związek zawodowy służb publicznych UNISON współpracuje z organizacją charytatywną, aby zapewnić specjalistyczne wsparcie i porady swoim członkom będącym pracownikami migrującymi.

  • Konfederacja Postępowych Związków Zawodowych Turcji (DISK) i Kongres Związków Zawodowych Tanzanii (TUCTA) wsparły pracowników migrujących z Turcji w odzyskaniu zaległych wynagrodzeń w Tanzanii.

  • Australijski Kongres Związków Zawodowych (ACTU) prowadzi kampanię i opowiada się za reformami legislacyjnymi, które dałyby pracownikom migrującym pewność siebie, aby zgłaszać przypadki wyzysku w miejscu pracy.

Wyzysk  i nielegalne migracje sprzyjają pracy przymusowej. Handel ludźmi trwa! 

Mamy XXI w. a handel ludźmi i prace przymusowe kwitną. Cenne są młode kobiety, ale i mężczyźni oraz dzieci. Handel odbywa się na różne cele, najczęściej ofiary zmuszane są do pracy przymusowej, niewolnictwa, żebractwa, czynów nierządnych i pornografii. Zdarza się, że porywa się czy kupuje ofiary aby pozyskać tkanki, komórki czy narządy. Dzieci najczęściej przeznaczane są na nielegalne adopcje, a kobiety na cele seksualne i do zawarcia małżeństwa.

Postulaty ITUC - co poprawi sytuację migrantów?

Związki zawodowe odgrywają kluczową rolę w ochronie praw pracowników migrujących, poprawie warunków pracy poprzez negocjacje zbiorowe oraz budowaniu opartego na prawach zarządzania migracją poprzez dialog społeczny. Aby to osiągnąć, rządy muszą: zwiększyć skalę legalnych ścieżek migracji, z pełnymi prawami pracowniczymi i niedyskryminacją, oraz stworzyć systemy legalizacji dla migrantów o nieuregulowanym statusie; zagwarantować pracownikom migrującym skuteczny dostęp do wymiaru sprawiedliwości; usunąć bariery w dostępie do zabezpieczenia społecznego i zapewnienie równego traktowania obywateli i pracowników migrujących; uznawać umiejętności i kwalifikacji w krajach pochodzenia i przeznaczenia w drodze dialogu społecznego.

Pracodawcy zabierają pracownikom paszporty - zatrważające badania dot. migracji

Ankieta ITUC przeprowadzona wśród prawie 1000 pracowników migrujących z Bangladeszu wykazała, że większość z nich doświadczyła systemu rekrutacji, w którym utrzymują się poważne problemy i nadużycia. Na podstawie opinii przesłanych przez 835 pracowników z Bangladeszu na stronę internetową Recruitment Advisor. Uruchomiony w 2018 r. przez ITUC we współpracy ze związkami zawodowymi i MOP, Recruitment Advisor to globalna platforma rekrutacji i przeglądu zatrudnienia, zapewniająca pracownikom migrującym dostęp do informacji o agencjach rekrutacyjnych i prawach pracowniczych. Analiza ankiety: Monitorowanie rekrutacji pracowników migrujących z Bangladeszu wynika, że:

REKLAMA

Autopromocja
  • 78 proc. respondentów polegało na subagentach, którzy pośredniczyli w kontaktach z agencją rekrutacyjną. Ta zależność stwarza potencjał do nadużyć.

  • 61% z nich nie otrzymało żadnych informacji przed wyjazdem, co doprowadziło do licznych problemów w krajach docelowych.

  • 822 z 835 pracowników miało paszporty zatrzymane przez swoich pracodawców. Pracodawca może zatrzymać dokumenty tożsamości pracownika na przechowanie, ale pracownicy migrujący mogą zostać do tego zmuszeni poprzez takie działanie.

  • Niektórzy pracownicy zostali wprowadzeni w błąd co do czekającego ich zatrudnienia, a 12% z nich nie otrzymało nawet pracy ani wynagrodzenia, na które się zgodzili.

  • Tylko 12% otrzymało informację o wstąpieniu do związku zawodowego. Pozostałe 88% albo nie wiedziało o tym prawie, albo nie miało dostępu do związków zawodowych, albo aktywnie powstrzymywano ich od organizowania się.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnalista: 75 spraw skierowanych do Zespołu do spraw Sygnalistów w miesiąc

Jak się ma sygnalista? Czy nowa instytucja spełnia swoją funkcję. Okazuje się, że od końca 2024 r. do zespołu do spraw sygnalistów przy RPO wpłynęło 75 spraw. 19 z nich zakwestionowano jako zgłoszenia zewnętrzne. Kto może być sygnalistą i czego może dotyczyć zgłoszenie?

Jaka praca w 2025 r. dla osób z niepełnosprawnościami? [199 PRZYKŁADÓW od A do Z]

Gdzie osoby niepełnosprawne mogą szukać pracy? Jaka praca jest najlepsza dla osób z niepełnosprawnością? Gdzie pracować z orzeczeniem o niepełnosprawności? Dlaczego pracodawcy nie chcą zatrudniać osób niepełnosprawnych?

Ci rodzice nie mają prawa do wynagrodzenia za opiekę na dziećmi. Krzywdząca uchwała SN

Przed Sądem Najwyższym zapadła w dniu 10 stycznia 2025 r. (wydaje się, że krzywdząca) uchwała. Chodzi o to, że wynagrodzenie za sprawowanie opieki prawnej nad dzieckiem o określonym stanie - co do zasady - nie przysługuje rodzicom, na których spoczywa obowiązek alimentacyjny wobec tego dziecka.

Jakie uprawnienia ma komornik sądowy 2025?

Jako społeczeństwo nawet nie zdajemy sobie sprawy jak szerokie uprawnienia ma komornik i w jak wielu sprawach może ingerować w nasze nieruchomości, rzeczy ruchome czy dochody. Zatem jakie uprawnienia i obowiązki ma komornik sądowy w 2025 r.?

REKLAMA

W jakim terminie wypłacić trzynastkę w 2025 r.? Najpóźniej do 31 marca, ale są sytuacje, gdy wypłata musi być wcześniej

Dodatkowe wynagrodzenie roczne – popularna trzynastka – co do zasady wypłacana jest do końca marca roku kalendarzowego następującego po roku, za który trzynastka przysługuje. Może się zdarzyć sytuacja, gdy wcześniejsza wypłata jest obligatoryjna.

Zarobki nauczycieli 2025. Ile zarabia nauczyciel początkujący, mianowany i dyplomowany? [NETTO]

Zarobki nauczycieli w 2025 r. będą wyższe średnio o 5%. Na taką podwyżkę wskazuje kwota bazowa ustalona w ustawie budżetowej na 2025 r. Nie opublikowano jeszcze rozporządzenia Ministra Edukacji. Podwyżka wynagrodzeń nauczycieli będzie wypłacana z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Ile zarabia nauczyciel początkujący, mianowany i dyplomowany? Podajemy kwoty brutto i netto.

ZUS: Ważna informacja o zmianach – nie będzie można złożyć wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o zmianach wprowadzonych w elektronicznym wniosku OK-EKS. To ważna informacja dla komorników sądowych.

Wejdą nawet w nocy, bez zapowiedzi i dokonają kontroli: dotyczy milionów Polaków

O kontroli nie zawsze trzeba uprzedzać 7 dni przed. Kontrolerzy mogą wejść o każdej porze i to w dzień i w nocy, bez zapowiedzi. Dotyczy to w 2025 r. i też w 2026 r. milionów Polaków, czy jest się o co obawiać?

REKLAMA

100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Za to niewinne zachowanie można być nawet zwolnionym dyscyplinarnie

W 2025 r. ale i w 2026 r. (bo nie ma projektów zmian) za pewne wydawałoby się, że niewinne, krótkotrwałe zachowania w pracy można być zwolnionym i to w trybie dyscyplinarnym. W praktyce jest wiele takich sytuacji, a o czym świadczą liczne sprawy w sądach pracy.

REKLAMA