Wymiar czasu pracy osoby niepełnosprawnej. Jakie przerwy w pracy należą się pracownikom niepełnosprawnym
REKLAMA
REKLAMA
Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do lekkiego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. W przypadku osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności jej czas pracy nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Ponadto osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.
REKLAMA
Powyższych zasad nie stosuje się w odniesieniu do osób niepełnosprawnych zatrudnionych przy pilnowaniu. Osoba niepełnosprawna może pracować w większym wymiarze czasu pracy, jeżeli na wniosek tej osoby lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników wyrazi na to zgodę. W przypadku braku takie lekarza, zgodę może wyrazić lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą.
Do znacznego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagającą, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
Do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych.
Do lekkiego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę o naruszonej sprawności organizmu, powodującej w sposób istotny obniżenie zdolności do wykonywania pracy, w porównaniu do zdolności, jaką wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną, lub mająca ograniczenia w pełnieniu ról społecznych dające się kompensować przy pomocy wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.
Przerwy w pracy dla osób niepełnosprawnych
Pracownikowi będącemu osobą niepełnosprawną przysługują przerwy w pracy, których długość uzależniona jest od dobowego wymiaru czasu pracy pracownika. Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika:
- wynosi co najmniej 6 godzin – pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut;
- jest dłuższy niż 9 godzin – pracownik ma prawo do dodatkowej przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut;
- jest dłuższy niż 16 godzin – pracownik ma prawo do kolejnej przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut.
Ponadto pracownik będący osobą niepełnosprawną ma prawo do dodatkowej 15-minutowej przerwy w pracy w ciągu dnia roboczego. Taką przerwę w pracy osoba niepełnosprawna może wykorzystać w celach określonych przepisami, czyli na:
- gimnastykę usprawniającą lub
- wypoczynek.
Wszystkie wskazane powyżej przerwy w pracy wliczane są do czasu pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat