17 lutego - Dzień Służby Cywilnej
REKLAMA
REKLAMA
- 17 lutego - Dzień Służby Cywilnej i odznaka dla pracownika służby cywilnej
- Służba cywilna - kto należy?
- Służba cywilna - jaka ustawa?
- Podziękowania dla pracowników Służby Cywilnej od Wicepremiera, Ministra Cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego
17 lutego - Dzień Służby Cywilnej i odznaka dla pracownika służby cywilnej
W dniu 14 czerwca 2023 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw. Niniejszą ustawą postanowiono, że w dniu 17 lutego przypada Dzień Służby Cywilnej. W związku z tym szczególnym świętem wielu pracowników, Wicepremier, Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski i kierownictwo resortu spotkali się i złożyli życzenia pracownikom z okazji Dnia Służby Cywilnej. Ponadto 31 pracowników Ministerstwa Cyfryzacji odebrało z rąk kierownictwa podziękowania za wieloletnią pracę.
REKLAMA
Ponadto wprowadzono odznakę Honorową za Zasługi dla Służby Cywilnej. Odznaka jest zaszczytnym, honorowym wyróżnieniem i może być nadawana za szczególne zasługi na rzecz służby cywilnej. Odznakę nadaje Prezes Rady Ministrów po zasięgnięciu opinii Szefa Służby Cywilnej.
Służba cywilna - kto należy?
W służbie cywilnej pracuje ponad 120 tys. obywateli. Jej zadaniem jest budowa nowoczesnego państwa, wzrost efektywności działania jego organów i przede wszystkim zadowolenie społeczeństwa. Zadania służby cywilnej są różnorodne i dotyczą niemal wszystkich dziedzin naszego życia.
Korpus służby cywilnej tworzą pracownicy zatrudnieni na stanowiskach różnych stanowiskach urzędniczych w:
- Kancelarii Prezesa Rady Ministrów,
- urzędach ministrów i przewodniczących komitetów wchodzących w skład Rady Ministrów oraz urzędach centralnych organów administracji rządowej,
- urzędach wojewódzkich oraz innych urzędach stanowiących aparat pomocniczy terenowych organów administracji rządowej podległych ministrom lub centralnym organom administracji rządowej, z wyłączeniem terenowych organów wykonawczych Ministra Obrony Narodowej,
- Krajowej Informacji Skarbowej i izbach administracji skarbowej,
- komendach, inspektoratach i innych jednostkach organizacyjnych stanowiących aparat pomocniczy kierowników zespolonych służb, inspekcji i straży wojewódzkich oraz kierowników powiatowych służb, inspekcji i straży, chyba że odrębne ustawy stanowią inaczej,
- Centralnym Biurze Śledczym Policji,
- Biurze Spraw Wewnętrznych Policji,
- Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości,
- Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji,
- Biurze Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej,
- Biurze Nasiennictwa Leśnego,
- jednostkach budżetowych obsługujących państwowe fundusze celowe, których dysponentami są organy administracji rządowej,
- lekarze weterynarii oraz ich zastępcy (powiatowi i graniczni).
Służba cywilna - jaka ustawa?
Służba cywilna została ustanowiona po to, aby zadania państwa były wykonywane w sposób zawodowy, rzetelny, bezstronny i politycznie neutralny. Rzeczywistość wygląda jednak niekiedy zgoła inaczej. Status prawny osób zatrudnionych, mianowanych czy powoływanych w ramach służby cywilnej oraz zasady dostępu do tej służby, zasady jej organizacji, funkcjonowania i rozwoju zostały uregulowane w ustawie 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1691).
Podziękowania dla pracowników Służby Cywilnej od Wicepremiera, Ministra Cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego
Podczas uroczystego spotkania z pracownikami Służby Cywilnej, Wicepremier, Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podkreślał: Składam na ręce pracowników korpusu służby cywilnej podziękowania za codzienną pracę, której celem jest zapewnienie sprawnego i efektywnego działania państwa. Cieszę się, że dziś na rzecz administracji pracują wykwalifikowani specjaliści i ludzie, którym dobro Polski leży na sercu. Życzę Państwu zdrowia i sukcesów.”. Służba cywilna to praca na rzecz państwa, którą trzeba chcieć wykonywać, mając poczucie misji i chęć zrobienia czegoś dobrego dla społeczeństwa. Bez względu na sympatie polityczne i osobiste poglądy, ponad 120 tys. pracowników codziennie pracuje na rzecz kraju i obywateli wiedząc, że ich działania wpływają na wielu ludzi – dodał minister cyfryzacji.
Ustawa 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1691)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat