REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Okazjonalna praca zdalna w 2024 r.

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Okazjonalna praca zdalna może być wykonywana w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Okazjonalna praca zdalna jeden z rodzajów pracy zdalnej. Praca może być wykonywana w ten sposób na wniosek pracownika. Przepisy Kodeksu pracy określają maksymalny limit dni okazjonalnej pracy zdalnej. Ile będzie wynosił w 2024 r.?

Okazjonalna praca zdalna jest regulowana przepisami, które wpisała do Kodeksu pracy nowelizacja uchwalona przez Sejm 1 grudnia 2022 r. Przepisy te weszły w życie 7 kwietnia 2023 r.

REKLAMA

Autopromocja

Okazjonalna praca zdalna – na czym polega

Praca zdalna może być wykonywana okazjonalnie – głosi przepis Kodeksu pracy – na wniosek pracownika złożony pracodawcy. Wniosek o wykonywanie okazjonalnej pracy zdalnej pracownik może złożyć w postaci papierowej lub elektronicznej.

Limit okazjonalnej pracy zdalnej w 2024 r.

Okazjonalna praca zdalna może być wykonywana w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym. 

Przepisy regulujące pracę zdalną obowiązują od kwietnia 2023 r., powstały więc wątpliwości, czy w 2023 r. limit okazjonalnej pracy zdalnej to 24 dni, czy też należy w tym roku limit ten liczyć proporcjonalnie do okresu obowiązywania przepisów o pracy zdalnej. Państwowa Inspekcja Pracy zajęła stanowisko, że fakt wejścia w życie przepisów w kwietniu 2023 r. nie ma wpływu na limit okazjonalnej pracy zdalnej. Pracownik może zatem w okresie od kwietnia do grudnia 2023 r. wykorzystać 24 dni okazjonalnej pracy zdalnej.

A co w przypadku, gdy pracownik nie wykorzystał w 2023 r. całego limitu okazjonalnej pracy zdalnej? Należy przyjąć, że „niewykorzystane” w danym roku kalendarzowym dni okazjonalnej pracy zdalnej nie przechodzą na rok następny, wobec czego limit ten w następnym roku wynosi także 24 dni.

Ważne

Limit okazjonalnej pracy zdalnej w 2024 r. wynosi 24 dni.

24-dniowy limit okazjonalnej pracy zdalnej obowiązuje niezależnie od wymiaru czasu pracy (wymiaru etatu) pracownika. Jest taki sam u pracowników zatrudnionych na pełny etat bądź na część etatu. Limit ten przysługuje pracownikowi w ciągu całego roku kalendarzowego bez względu na to, w ilu firmach był w tym czasie zatrudniony – w razie zmiany pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego limit ten nie „odnawia się”.

Okazjonalna praca zdalna – czego nie musi pracodawca

Do okazjonalnej pracy zdalnej nie stosuje się szeregu przepisów Kodeksu pracy. Są to  art. 6719–6724 oraz art. 6731 § 3 Kodeksu pracy.

Szczególne znaczenie ma to, że w przeciwieństwie do pozostałych rodzajów pracy zdalnej, w przypadku okazjonalnej pracy zdalnej pracodawca nie ma obowiązku:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • zapewnienia pracownikowi wykonującemu okazjonalną pracę zdalną materiałów i narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do wykonywania okazjonalnej pracy zdalnej; 
  • zapewnienia pracownikowi wykonującemu okazjonalną pracę zdalną instalacji, serwisu, konserwacji narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej lub pokrycia związane z tym niezbędnych kosztów;
  • pokrycia kosztów energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania okazjonalnej pracy zdalnej; 
  • pokrycia innych niż określone powyżej kosztów bezpośrednio związanych z wykonywaniem okazjonalnej pracy zdalnej; 
  • zapewnienia pracownikowi wykonującemu okazjonalną pracę zdalną szkoleń i pomocy technicznej niezbędnej do wykonywania tej pracy. 

Okazjonalna praca zdalna – zasady kontroli

Okazjonalna praca zdalna u danego pracodawcy nie jest wykonywana na zasadach określonych w porozumieniu dotyczącym pracy zdalnej zawartym między pracodawcą a zakładową organizacją związkową, czy też – w braku takiego porozumienia – w regulaminie pracy zdalnej ustalonym przez pracodawcę. W szczególności nie stosuje się do okazjonalnej pracy zdalnej określonych w takich dokumentach zasad: 

  • kontroli wykonywania pracy przez pracownika wykonującego pracę zdalną, 
  • kontroli w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy 
  • kontroli przestrzegania wymogów w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji, w tym procedur ochrony danych osobowych.

Wobec tego kontrola wykonywania okazjonalnej pracy zdalnej we wskazanym powyżej zakresie odbywa się na zasadach ustalonych z pracownikiem.

Okazjonalna praca zdalna – co musi pracownik

Przed dopuszczeniem do wykonywania okazjonalnej pracy zdalnej pracownik potwierdza zapoznanie się z przygotowaną przez pracodawcę oceną ryzyka zawodowego oraz informacją zawierającą zasady bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy zdalnej oraz zobowiązuje się do ich przestrzegania. Potwierdzenie to następuje poprzez złożenie oświadczenia w postaci papierowej lub elektronicznej.

Dopuszczenie pracownika do wykonywania okazjonalnej pracy zdalnej jest uzależnione od złożenia przez pracownika oświadczenia w postaci papierowej lub elektronicznej, zawierającego potwierdzenie, że na stanowisku pracy zdalnej w miejscu wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą są zapewnione bezpieczne i higieniczne warunki tej pracy. 

Pracownik ma obowiązek zorganizować stanowisko okazjonalnej pracy zdalnej z uwzględnieniem wymagań ergonomii.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Czy można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracownik wykonuje swoją pracę w celu uzyskania umówionego wynagrodzenia. Co jeśli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia? Czy zatrudniony może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, jakie są przepisy.

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 i 2026 r. [dla kogo, wysokość świadczenia, okres pobierania, wniosek]

Pracownik może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Możliwa jest sytuacja, gdy osoba otrzymująca zasiłek nie wróci do pracy z powodu przedłużającej się choroby. W takim przypadku może pobierać świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do uzyskania zdolności do pracy.

REKLAMA

Mobbing 2025: zmiana przepisów i nowe obowiązki pracodawców [Projekt ustawy]

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące mobbingu w miejscu pracy funkcjonują od 21 lat. W 2025 r. będą trwały prace nad zmianą przepisów i wprowadzeniem nowych obowiązków pracodawców w celu zwiększenia ochrony pracowników. Pracodawcy będą musieli m.in. określić zasady przeciwdziałania mobbingowi. Planowana jest również podwyżka minimalnego progu zadośćuczynienia za mobbing.

Umowy cywilnoprawne 2025: oskładkowanie umów [Fakty i mity]

Oskładkowania umów cywilnoprawnych w 2025 roku nie będzie. Przesunięto je co najmniej o rok. Pojawiło się jednak wiele nieprawdziwych informacji na ten temat. Poniższy artykuł zawiera 11 faktów i mitów dotyczących ozusowania umów. Sprawdź, co jest prawdą, co półprawdą, a co informacją zupełnie nieprawdziwą.

Pracownicy odchodzą z pracy ze względu na pracę zmianową. Ogromny problem firm produkcyjnych

Nadmierna rotacja pracowników to ogromny problem firm produkcyjnych w Polsce. Pracownicy odchodzą z pracy m.in. ze względu na pracę zmianową. Z jakimi problemami borykają się pracodawcy w branży produkcyjnej? Jak mogą je rozwiązać?

31 stycznia 2025 r. to ostateczny termin na zgłoszenie do Małego ZUS Plus

31 stycznia upływa ostateczny termin na zgłoszenie do Małego ZUS Plus. Przedsiębiorca, który nie dokona zgłoszenia do tego dnia, będzie mógł skorzystać z ulgi dopiero w przyszłym roku.

REKLAMA

Dni wolne w lutym 2025 r.

Luty to najkrótszy miesiąc roku. W 2025 roku ma 28 dni. Jakie dni wolne występują w lutym i ile jest godzin pracy? Oto kalendarz lutego 2025 roku wraz z najważniejszymi dniami w tym miesiącu.

Jaka była najniższa krajowa od 1 grudnia 1970 r. do 2025 r. [TABELA]

Od stycznia 2025 r. najniższa krajowa wynosi 4666 zł brutto. Jaka była najniższa krajowa przed covidem w 2019 r., a jaka w trakcie pandemii w 2020-2022 r.? Ile minimalna płaca wynosiła w 2010 r., a ile w 1998 r.? Tabela przedstawia kwoty minimalnego wynagrodzenia w Polsce aż od grudnia 1970 r.

REKLAMA