REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy rok, nowa praca. Kobiety będą szukać wysokich zarobków, mężczyźni elastyczności i samodzielności

Nowy rok, nowa praca
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nowy rok, nowa praca? Dla wielu osób tak. Do czego będą przywiązywać największą wagę pracownicy w 2024 roku?

Postanowienie noworoczne - zmiana pracy

Jednym z postanowień noworocznych jest często zmiana pracy, a nawet przebranżowienie. Jednak, według danych polskiego startupu Jobbli, zautomatyzowanej platformy doradztwa zawodowego wykorzystującej zaawansowaną technologię AI, 40 proc. poszukujących zatrudnienia nie wie, czego właściwie szuka. 

REKLAMA

Autopromocja

Według danych zebranych przez Jobbli, z wiekiem wysokie zarobki przestają stanowić najważniejsze kryterium przy wyborze miejsca zatrudnienia - w grupie osób w wieku lat 18 i młodszych wskazywało je 66,7 proc., natomiast w grupie wiekowej 35-39 już tylko 28,6 proc. Wśród osób 40-49 lat ten odsetek ponownie wzrasta, jednak tylko do poziomu 37,5 proc. Rośnie natomiast znaczenie transparentności wynagrodzeń w firmie. Największe znaczenie przywiązują do niej osoby w wieku od 30 do 34 lat (46,2 proc.). Coraz ważniejsza staje się także możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej (od niespełna 30 proc. badanych ok. 18 roku życia do ponad 60 proc. w wieku od 30 do 34 lat i ponad połowy w wieku od 35 do 49 lat), co kłóci się ze stereotypem, według którego jest to raczej domena młodych. 

 

Oczekiwania kobiet, oczekiwania mężczyzn

A jak to wygląda według kryterium płci ankietowanych? Wysokie zarobki stanowią główne kryterium wyboru miejsca pracy dla kobiet (48 proc. odpowiedzi), natomiast dla mężczyzn najważniejsze są elastyczne warunki pracy i samodzielność na danym stanowisku (58 proc. odpowiedzi), które wśród kobiet zajęły dopiero trzecią pozycję (42 proc.). Na drugim miejscu wśród kobiet (45 proc.) i trzecim wśród mężczyzn (33 proc.) znalazła się możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej. Tyle samo mężczyzn zwraca również uwagę na to, czy branża, w której działa potencjalny pracodawca, jest interesująca lub innowacyjna. 

Na pytanie, czy przy wyborze miejsca pracy liczy się dla nich to, by zakres działania firmy był zgodny z ich wartościami, aż 82,9 proc. kobiet i 72 proc. mężczyzn odpowiedziało twierdząco. Jednocześnie dla kobiet znacznie ważniejsza jest kultura People first, czyli stawianie pracowników na pierwszym miejscu i wspieranie różnorodności - jako ważne kryterium przy wyborze miejsca pracy wskazało ją 38,5 proc., spośród mężczyzn natomiast tylko 23,3 proc. 

W teście przeprowadzonym na grupie ponad 20 tys. użytkowników naszej platformy w wieku 18-59 lat zauważyliśmy przewagę predyspozycji społecznych, takich jak opieka, komunikacja czy doradztwo - mówi Alicja Marchewka, CEO Jobbli - Pokazuje to, że dla Polaków ważne są aspekty relacyjne w środowisku pracy. Szukają oni więc przede wszystkim pracy, w której mogą skupić się na realizacji zadań nastawionej na współpracę oraz przywództwie nastawionym na dialog. Dobre relacje z przełożonymi oraz zespół będą w głównej mierze definiowały satysfakcję zawodową takiego pracownika. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Work-life balance poszukiwany

REKLAMA

Respondentów spytano również o to, czy woleliby wykonywać tzw. lazy girl job (spopularyzowana przez TikToka nazwa pracy łatwej, bezstresowej, zapewniającej stabilne, dobre wynagrodzenie oraz pozostawiającej czas i przestrzeń na życie prywatne) czy tzw. yuppie job (pracę intensywną, często stresującą i wymagającą zostawania po godzinach, skupiającą się na dążeniu do kariery i sukcesów finansowych). Zarówno kobiety jak i mężczyźni chętniej wskazywali lazy girl job, chociaż w przypadku mężczyzn przewaga ta była znacznie mniejsza. Zainteresowanie yuppie job spada wraz z wiekiem, przecząc popularnej opinii, że dbanie o siebie również kosztem rozwoju zawodowego to cecha wyróżniająca przede wszystkim osoby z pokolenia Z, czyli urodzone po 1995 r. 

Badanie przeprowadzono w miesiącach wrzesień-październik 2023 na grupie 234 osób w wieku od 18 do 59 lat, we współpracy z DOING GOOD, pierwszą w Polsce platformą z ofertami pracy, które mają pozytywny wpływ na społeczeństwo i środowisko. 

Zobacz także: Złe wieści dla pracowników z Polski. Będzie trudniej o pracę w Wielkiej Brytanii

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS. Ile wynoszą w 2025 r. i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

REKLAMA

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

Zmiany w wynagrodzeniach 2025 i 2026 - transparentnie i jawnie

Do 7 czerwca 2026 roku Polska musi wdrożyć dyrektywę o jawności i przejrzystości wynagrodzeń. Przedsiębiorcy mają niewiele czasu na poważne zmiany w zakresie polityki płacowej. Nowe przepisy oznaczają bowiem konieczność przeprowadzenia wnikliwej analizy struktury płac w firmie, wprowadzenie nowych procedur dotyczących prawa do informacji o wynagrodzeniu i kryteriów ustalania jego wysokości. Choć prace nad ustawą wprowadzającą te przepisy nadal trwają, już teraz warto podjąć działania, które przygotują firmę na nową sytuację.

Najlepiej teraz złóż wniosek o rentę wdowią ERWD. Sprawdź, dlaczego

ZUS podpowiada, że teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku o rentę wdowią ERWD. Dlaczego? Dopiero połowa osób uprawnionych złożyła wniosek o rentę wdowią. Od stycznia były duże kolejki. Kolejna fala wniosków przewidywana jest w maju 2025 r.

REKLAMA

Trzynasta emerytura już we wtorek 1 kwietnia 2025 r.

Trzynasta emerytura trafi do emerytów już we wtorek 1 kwietnia 2025 r. Otrzyma ją 889 tys. osób. Kiedy będą kolejne wypłaty trzynastek? Czy można je dostać kilka razy? Czy każdy je otrzyma? Ile wynosi trzynastka w 2025 roku?

Dodatkowe pieniądze dla seniorów. 1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów

Pierwszy termin wypłaty trzynastych emerytur przypada na wtorek, 1 kwietnia 2025 r. Trzynastki znajdą się na kontach seniorów razem z ich emeryturą lub rentą. Dodatkowe wypłaty przysługują w wysokości najniższej emerytury.

REKLAMA