REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomoc dla niepełnosprawnych w 2024

Pomoc dla niepełnosprawnych w 2024
Pomoc dla niepełnosprawnych w 2024
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Co zawiera roczny plan działania na rzecz wsparcia osób niepełnosprawnych na 2024 rok? Czym jest Fundusz Solidarnościowy i skąd pochodzą środki na rzecz wsparcia osób niepełnosprawnych? Poniżej opis konkretnych programów.

Roczny plan działania na rzecz wsparcia osób niepełnosprawnych na 2024 rok

Roczny plan działania na rzecz wsparcia osób niepełnosprawnych na 2024 rok został opracowany i ogłoszony jeszcze w 2023 roku, ponieważ z postanowień ustawy z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 647, dalej jako: ustawa) wynika, że minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego opracowuje na dany rok kalendarzowy roczny plan działania na rzecz wsparcia osób niepełnosprawnych i umieszcza go do dnia 30 listopada roku poprzedniego na swojej stronie podmiotowej w Biuletynie Informacji Publicznej.

Autopromocja

Czym jest Fundusz Solidarnościowy? Skąd pochodzą środki na rzecz wsparcia osób niepełnosprawnych?

Fundusz Solidarnościowy jest państwowym funduszem celowym. Dysponentem Funduszu Solidarnościowego jest minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego. Poboru składek na Fundusz dokonuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Co ważne, składki na Fundusz Solidarnościowy płatnik składek oblicza łącznie ze składkami na Fundusz Pracy w wysokości sumy stóp procentowych tych składek.

Ważne
Fundusz Solidarnościowy działa w ściśle określonych celach i jeżeli chodzi o wsparcie na rzecz osób z niepełnosprawnościami to środki przeznacza się na realizację:

1) programów rządowych i resortowych, mających na celu wsparcie społeczne, zawodowe lub zdrowotne osób niepełnosprawnych oraz realizację zadań,  w tym obejmujących realizację zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego w zakresie wsparcia osób niepełnosprawnych;
2) zadań związanych z promowaniem i wspieraniem systemu wsparcia osób niepełnosprawnych;
3) zadań z zakresu innowacyjnych rozwiązań w zakresie wsparcia osób niepełnosprawnych.

Co obejmuje roczny plan działania na rzecz wsparcia osób niepełnosprawnych na 2024 rok?

Przykład
Jak wskazano w komunikacie roczny plan działania na rzecz wsparcia osób niepełnosprawnych na 2024 rok obejmuje następujące plany (są to to programy resortowe Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, ale w związku ze zmianą mogą one się zmienić, wydaje się jednak, że nieznacznie):
 • Program „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024, adresowany do jednostek samorządu terytorialnego szczebla gminnego i powiatowego; opieka wytchnieniowa ma za zadanie odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych przez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa;
 • Program „Opieka wytchnieniowa” dla Organizacji Pozarządowych – edycja 2024, adresowany do organizacji pozarządowych;
 • Program pn. „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024, adresowany do jednostek samorządu terytorialnego szczebla gminnego i powiatowego. Celem programu jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym prowadzenia jak najbardziej niezależnego życia przez wprowadzenie usługi asystenta w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym;
 • Program pn. „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Organizacji Pozarządowych;
 • Program pn. „Centra opiekuńczo-mieszkalne”, adresowany do jednostek samorządu terytorialnego szczebla gminnego i powiatowego; program dotyczy finansowania zadań związanych z utworzeniem Centrum i finansowaniem działalności Centrum. Celem programu jest pomoc dorosłym osobom niepełnosprawnym ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oraz zapewnienie pobytu, opieki i specjalistycznych usług dostosowanych do ich potrzeb;
 • Program pn. „Rodzinne ośrodki wparcia”, którego celem będzie utworzenie ośrodków wsparcia rodzin osób niepełnosprawnych, gdzie udzielana będzie wszechstronna i profesjonalna pomoc w różnych obszarach życia, zarówno samej osobie niepełnosprawnej, jak i pozostałym członkom rodziny – dorosłym i dzieciom. Założeniem jest, by Program realizowany był przez podmioty/jednostki niezaliczane do sektora finansów publicznych.
 • W 2024 r. planuje się także realizację programu rządowego przygotowanego przez Ministra Sportu i Turystyki mającego na celu promocję sportu osób niepełnosprawnych. Cele szczegółowe odnoszące się m.in. do obszaru promocji sportu osób niepełnosprawnych obejmują: zwiększenie aktywności ruchowej osób niepełnosprawnych, prowadzącej do poprawy sprawności fizycznej, stanu zdrowia i związanej z tym jakości życia; wyrabianie nawyku stałego podnoszenia poziomu sprawności fizycznej; kształtowanie zdrowego stylu życia; rozbudzanie zainteresowań sportowych w zależności od potrzeb, możliwości i preferencji uczestnika; podnoszenie świadomości społeczeństwa w zakresie sportu osób niepełnosprawnych. Wśród priorytetów Programu uwzględniono m.in. promocję sportu osób niepełnosprawnych oraz promocję społecznych, edukacyjnych, wychowawczych i prozdrowotnych wartości sportu.

Realizacja programów, o których mowa powyżej, następuje w trybie naboru wniosków lub otwartego konkursu ofert. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(5)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Nika
  2024-02-14 19:14:42
  Dlaczego nie napisaliście prawdy że z Funduszu Solidarnościowego opłaca się 13, 14 emerytury, zasiłki pogrzebowe i socjalne Dlaczego autor tego artykułu nie napisał że 76 procent tego funduszu wykorzystuje się na 13 i 14 emerytury , 12 procent zasiłki pogrzebowe a tylko 14 procent przeznacza się na potrzeby osób niepełnosprawnych ( dane NIK )
  1
 • Korek
  2024-02-14 22:19:11
  Bzdury ! Pomoc dla opiekunow to fikcja !!!
  1
  pokażodpowiedzi (2)
 • Alonow
  2024-02-15 19:02:23
  Opieka wytchnieniowa praktycznie nie istnieje
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2024 r. wyniosło 7768,35 zł brutto, o 264,61 zł mniej niż w grudniu 2023 r. Średnio 12634,53 zł zarobili pracownicy sekcji Informacja i komunikacja

Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu 2024 r. 7768,35 zł brutto. To o 12,8% więcej niż rok wcześniej, ale o 3,3% mniej niż w grudniu 2023 r. Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w styczniu 6515,7 tys. osób – o 0,3% więcej niż w grudniu, ale o 0,2% mniej niż przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny podał dane za pierwszy miesiąc 2024 r.

REKLAMA

Waloryzacja świadczeń wypłacanych przez ZUS. Od 1 marca 2024 r. świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o 12,12%

Co roku ZUS waloryzuje wypłacane świadczenia emerytalno-rentowe. W 2024 r. waloryzacja nastąpi od 1 marca. Świadczenia wzrosną o 12,12%.

Wielkanoc 2024 będzie krótsza niż zwykle

Święta Wielkiej Nocy w 2024 r. będą trwać o godzinę krócej niż zwykle. Wielkanoc w tym roku przypada 31 marca. Jest to zarazem ostatnia niedziela marca; dzień, w którym przechodzimy na czas letni. 

Premier odwołał szefa urzędu ds. kombatantów na wniosek Agnieszki Dziemianowicz-Bąk

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk został 20 lutego 2024 r. odwołany ze stanowiska. Taką decyzję podjął premier Donald Tusk na wniosek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Cztery dni wcześniej szefowa resortu skrytykowała Urząd za organizowanie wydarzeń upamiętniających Józefa Kurasia „Ognia” i Brygadę Świętokrzyską NSZ oraz zakazała takich działań.

ZUS alarmuje: coraz częściej zaburzenia psychiczne są przyczyną nieobecności w pracy

Zwiększa się ilość nieobecności w pracy spowodowanych zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania. W ubiegłym roku lekarze wystawili ponad 1,4 mln zaświadczeń lekarskich z powodu zaburzeń zaliczających się do tej grupy. Najczęściej przyczyną absencji jest reakcja na ciężki stres.

REKLAMA

Podwyżki w sferze budżetowej. Nawet 16000 zł miesięcznie będą zarabiać pracownicy kolejnej instytucji

Podwyżki wynagrodzeń w najbliższym czasie otrzymają pracownicy Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Zarobki w tej instytucji wzrosną z poziomu 5000–15000 zł do 6000–16000 zł. Pracownicy CUPT dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

Działalność socjalna. Wysokość świadczenia urlopowego w 2024 r.

Wysokość świadczenia urlopowego nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego tworzącego zfśs. W jakiej wysokości przysługuje świadczenie urlopowe w 2024 r.?

REKLAMA