REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niezależni konsultanci cenią sobie możliwość wyboru miejsca pracy i stawkę godzinową. Na brak ofert pracy nie narzekają

Konsultanci nie zamierzają wracać za biurko w firmie - obecnie zaledwie 5 proc. z nich preferuje pracę w biurze zatrudniającej ich firmy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Aż 80 proc. niezależnych konsultantów nie jest skłonnych zrezygnować ze swojej niezależności na poczet zatrudnienia w pełnym wymiarze godzinowym, również w czasach niepewności gospodarczej i wysokich stóp procentowych.

Co więcej, elastyczność w kontekście czasu i miejsca wykonywanej pracy, a także rozliczenie w oparciu o stawkę godzinową to kluczowe czynniki przy wyborze zleceń - wynika z badania Ework Group.

Autopromocja

Konsultant oczekuje hybrydowego modelu pracy

Wyniki badania Ework Group zrealizowanego na przełomie października i listopada zeszłego roku na grupie ponad 1200 doświadczonych  konsultantów oraz reprezentantów firm i organizacji z sektora prywatnego i publicznego wskazują na dominującą preferencję dla hybrydowych modeli pracy wśród ankietowanych.

To właśnie elastyczność (67 proc.) i stawki godzinowe (73 proc.) są kluczowymi dla nich czynnikami przy wyborze zleceń.

Obecnie aż 66 proc. respondentów pracuje w modelu hybrydowym, 16 proc. w pełni zdalnie, a zaledwie 13 proc. tylko w biurze.

Choć od czasów pandemii upłynęło już sporo czasu, z jego perspektywy widać, jaką rewolucję uczyniła ona w modelach pracy, zwłaszcza grup zawodowych tradycyjnie charakteryzujących się znaczną niezależnością.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Praca poza biurem ceniona szczególnie w Polsce

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że liczba osób pracujących zdalnie w Polsce była wyższa niż w innych badanych krajach i wynosiła aż 57 proc. Z badania wynika również, że gdyby model pracy zależał od samych ankietowanych, to aż 77 proc. wybrałoby model hybrydowy, 18 proc. pracowałoby w pełni zdalnie, a jedynie co 20. osoba zdecydowałaby się na pracę w biurze. 

Autorzy badania zapytali również o preferowany podział pomiędzy pracą zdalną i biurową w modelu hybrydowym. Na pytanie, ile dni respondenci chcieliby pracować w biurze, większość odpowiedziała 2 i 3 dni (odpowiednio: 29 i 32 proc.), przy czym kobiety wolałyby pracować w biurze 2 dni w tygodniu (35 proc.), a mężczyźni 3 (33 proc.). 

– Pomimo, że rynek w ostatnim roku doświadczył recesji i spowolnienia, konsultanci uczestniczący w ankiecie nie mają obaw dotyczących kontynuowania pracy w wybranym przez siebie modelu. Aż 80 proc. respondentów stwierdziło, że wysokie stopy procentowe i inflacja nie skłoniły ich do zmiany stylu życia i poszukiwania zatrudnienia na etacie – podkreśla Katarzyna Milewska, Managing Director Poland z Ework Group.

Konsultanci coraz częściej wybierają rolę freelancera

Ankietowani odpowiedzieli także na pytanie wielokrotnego wyboru, dotyczące sposobów znajdowania pracy.

Pomimo że wielu z nich poszukuje zatrudnienia za pośrednictwem platform (47 proc.) i rekruterów (43 proc.), to najwięcej wskazuje na pozyskiwanie zleceń dzięki własnej sieci kontaktów. Ework Group podkreśla jednak, że na taką odpowiedź wpływ może mieć fakt, że zdecydowana większość badanych to osoby powyżej 41 roku życia (80 proc.) z ponad 7-letnim doświadczeniem w swojej branży (95 proc.).

Choć 45 proc. przedstawicieli firm i menedżerów w firmach konsultingowych obawia się, że w najbliższych latach będą mieli trudności ze znalezieniem odpowiednich specjalistów, to większość konsultantów i freelancerów (60 proc.) nie przewiduje trudności w znalezieniu pracy.

W konsekwencji firmy poszukujące usług najlepszych konsultantów i pragnące związać się z nimi na stałe powinny oferować kandydatom możliwość wyboru modelu pracy – najlepiej poza biurem firmy, a w modelu hybrydowym – w wymiarze jak najmniejszym, a także godzinową stawkę, niezależnie od tego czy zatrudnienie ma być w formie etatu, B2B czy umowy cywilnej opartej na zasadach freelancingu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kto dominuje w zawieraniu umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni?

  Kto w Polsce zawiera więcej umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni? ZUS podaje statystyki umów o dzieło. Na ile dni i w jakich rodzajach działalności umowy o dzieło zawierane są najczęściej?

  Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne

  Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne będę organizowane już tego lata. Dla kogo są skierowane i jakie obowiązują zasady naboru? Poniżej wykaz dokumentów, które należy złożyć, aby móc korzystać z darmowej rehabilitacji, opieki medycznej i regeneracji. 

  Świadczenie AKTYWNIE W DOMU: Kto otrzyma świadczenie, w jakiej wysokości, przez jaki okres, w pieniądzach czy w formie rzeczowej

  Trwają prace nad projektem ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka. Ustawa ma zapewnić rodzicom wsparcie w zależności od ich potrzeb i sytuacji życiowej. Jedną z form wsparcia będzie świadczenie „Aktywnie w domu”.

  Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia

  Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia. Co jeszcze może rodzic - pracownik? 

  REKLAMA

  Do kodeksu pracy wchodzą: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, ołów, kadm, rtęć [nowelizacja]

  Pracodawcy muszą eliminować z miejsca pracy i procesów pracowniczych toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. Będą prowadzili odpowiednie zapisy w rejestrach dotyczących tych substancji.

  Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

  Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  REKLAMA

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  REKLAMA