REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Siły zbrojne. Pracodawca ma prawo do zwrotu kosztów zastępstwa za żołnierza pełniącego służbę wojskową

służba wojskowa żołnierz wojsko pracownik pracodawca zwrot kosztów zatrudnienie
służba wojskowa żołnierz wojsko pracownik pracodawca zwrot kosztów zatrudnienie
Siły zbrojne. Pracodawca ma prawo do zwrotu kosztów zastępstwa za żołnierza pełniącego służbę wojskową
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawcy zatrudniający pełniących służbę żołnierzy rezerwy i obrony terytorialnej mają prawo do zwrotu kosztów poniesionych z tytułu zatrudnienia pracowników na zastępstwo. Zwrot kosztów następuje na wniosek pracodawcy.

Zwrot kosztów zatrudnienia zastępcy za pracownika będącego żołnierzem

Pracodawca zatrudniający pracownika będącego żołnierzem rezerwy lub żołnierzem obrony terytorialnej pełniącym służbę wojskową rotacyjnie, może ubiegać się o świadczenie pieniężne za dni, w których pracownicy ci pełnili służbę wojskową.

Autopromocja

Świadczenie ma rekompensować koszty poniesione przez pracodawcę z tytułu zatrudnienia pracownika w celu zastępstwa żołnierza lub powierzenia tego zastępstwa innemu pracownikowi. Są to m.in. koszty przedstawienia oferty zatrudnienia i przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego, koszty odbycia przez zastępców szkolenia z zakresu bhp, przeprowadzenie badań lekarskich czy przydzielenia odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej. 

Zwrot kosztów nie obejmuje kwot wynagrodzenia poniesionych przez pracodawcę z tytułu zatrudnienia nowego pracownika w celu zastępstwa żołnierza lub powierzenia zastępstwa innemu pracownikowi.

Wysokość świadczenia dla pracodawcy

Wysokość świadczenia dla pracodawcy za każdy dzień służby pracownika nie może być wyższa od 1/22 dwuipółkrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw obowiązującego w kwartale poprzedzającym termin powołania pracownika do służby.

Świadczenie pieniężne przysługuje także w sytuacji, gdy żołnierz jest zatrudniony u dwóch lub więcej pracodawców. W takim przypadku świadczenie przysługuje wszystkim zatrudniającym go pracodawcom, proporcjonalnie do poniesionych przez nich kosztów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak złożyć wniosek i uzyskać świadczenie

W celu uzyskania świadczenia pieniężnego pracodawca przesyła wniosek w tej sprawie szefowi wojskowego centrum rekrutacji właściwemu ze względu na siedzibę pracodawcy. Wniosek powinien być złożony nie później niż przed upływem 90 dni od dnia zwolnienia żołnierza rezerwy albo żołnierza obrony terytorialnej z pełnienia służby.

Wysokość świadczenia ustala szef wojskowego centrum rekrutacji.

Wypłaty dokonuje dowódca wojskowej jednostki budżetowej, na której zaopatrzeniu pozostaje wojskowe centrum rekrutacji. Wypłata ma formę bezgotówkową, na rachunek bankowy wskazany we wniosku pracodawcy.

Podstawa prawna

 • art. 309 ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz.U. z 2022 r. poz. 2305 ze zm.)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • bombel
  2024-01-11 04:15:43
  Jakie ci 🤔🤔 chyba ktorzy
  0
 • Rezerwista
  2024-01-10 07:43:15
  Mamy obecnie ,, dobrowolną " służbę wojskową i jeżeli ktoś był w zasadniczej służbie,, przymusowej" ma iść w razie czego służyć ? To chyba wbrew konstytucji ,,parawo do równości" to coś na podobieństwo Ukraina gdzie biedota ginie na froncie abogatsi Ukraińcy za tzw.,, łapówki '' uchylają się od armii , utrzymujemy kilkusettysięczną armię dezerterów w kraju w którym jest wojna więc może zamiast Polaków którzy nie chcą tam iść przeszkolić właśnie owych na których utrzymanie obecnie w Polsce idą miliony złotych!!!!???????????
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

REKLAMA

28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

REKLAMA

Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

REKLAMA