REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Boomerzy, Iksy, Milennialsi, Zetki. Jak budować międzypokoleniowe mosty w miejscu pracy

Ekspert ds. rozwoju biznesu w 4DCenter
Baby boomers, pokolenie X, Y, Z – ludzie należący do tych generacji spotykają się we współczesnym miejscu pracy
Baby boomers, pokolenie X, Y, Z – ludzie należący do tych generacji spotykają się we współczesnym miejscu pracy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Baby boomers, pokolenie X, pokolenie Y, pokolenie Z – ludzie należący do tych generacji spotykają się we współczesnym miejscu pracy. Mają różne wartości, doświadczenia życiowe i oczekiwania. Szczególnie widoczne są różnice dotyczące tego, jak przedstawiciele poszczególnych pokoleń podchodzą do swoich obowiązków zawodowych. 
rozwiń >

Dlatego warto przyjrzeć się, jak te cztery pokolenia obecne jednocześnie na rynku radzą sobie w miejscu pracy. Pozwoli to zidentyfikować różnice pomiędzy przedstawicielami tych generacji oraz wyciągnąć wnioski, jak te różnice wpływają na dynamiczność współczesnych zespołów.

Autopromocja

Baby boomers 

Baby boomers to pokolenie, które wychowywało się w okresie po II wojnie światowej, w latach 1946–1964. Charakteryzują się oni silnym związkami z wartościami tradycyjnymi, takimi jak lojalność wobec pracodawcy, praca ciężka i stabilność zawodowa. Dla wielu z nich, praca to nie tylko środek do zarabiania pieniędzy, ale również sposób na budowanie swojego życia i kariery.

W miejscu pracy baby boomers często są postrzegani jako osoby posiadające ogromne doświadczenie zawodowe, które wynika z wielu lat praktyki. Są często liderami, mentorem dla młodszych pokoleń, a ich wiedza i umiejętności są niezastąpione w procesie przekazywania wiedzy. Wartości takie jak dyscyplina, zobowiązanie i wytrwałość są dla nich kluczowe.

Jednak jednym z wyzwań, przed którymi staje zarządzanie pokoleniem baby boomers, jest dostosowanie się do nowoczesnych trendów, technologii i zmieniających się oczekiwań młodszych pracowników. Współpraca międzypokoleniowa może być skutecznym narzędziem w tym kontekście, pozwalając na wymianę doświadczeń i wiedzy.

Pokolenie X 

Pokolenie X, obejmujące osoby urodzone między 1965 a 1980 rokiem, jest pierwszą grupą, która zaczęła doświadczać zmian w dynamice rynku pracy. W przeciwieństwie do baby boomers, pokolenie X doświadczyło wzrostu niestabilności zatrudnienia i dynamicznych zmian gospodarczych. To sprawiło, że stali się bardziej niezależni, elastyczni i bardziej sceptyczni wobec tradycyjnych struktur korporacyjnych.

Osoby z pokolenia X, widząc zmienność rynku pracy, zazwyczaj są bardziej skłonne do zmiany miejsc pracy, szukając lepszych możliwości rozwoju zawodowego. Zarówno w relacjach z kolegami, jak i w zarządzaniu zespołem, przedstawiciele pokolenia X są często bardziej zorientowani na wyniki i podejmują decyzje oparte na efektywności. Są to pierwsi, którzy w pełni zaadoptowali technologię komputerową, co wpłynęło na ich preferencje w komunikacji – e-maile, telekonferencje i narzędzia online stały się dla nich naturalnym środkiem porozumiewania się.

Jednak pomimo zafascynowania nowoczesnymi technologiami, osoby z pokolenia X często wykazują pewien dystans do nadmiernej zależności od nich, ceniąc także bezpośredni kontakt z innymi. Mając na uwadze swoje doświadczenia, zazwyczaj są realistami, a ich podejście do pracy opiera się na pragmatyzmie i umiejętności adaptacji do zmieniających się warunków.

Pokolenie Y 

Pokolenie Y, czyli tzw. millennialsi, to grupa ludzi urodzonych między 1981 a 1996 rokiem. To pokolenie, które zaczęło swoją karierę w erze dynamicznego rozwoju technologii. Millennialsi często są postrzegani jako kreatywni, otwarci na różnorodność i poszukujący głębszych sensów w swojej pracy.

W miejscu pracy pokolenie Y preferuje elastyczne harmonogramy, szuka znaczenia w tym, co robi, i oczekuje regularnego feedbacku. Zazwyczaj są mocno zaangażowani w korzystanie z nowoczesnych narzędzi komunikacyjnych, takich jak komunikatory internetowe czy platformy do współpracy online. Jednak ich skłonność do korzystania z tych narzędzi może czasem prowadzić do wyzwań w obszarze równowagi między pracą a życiem prywatnym.

W kwestiach zarządzania, millennialsi oczekują, że ich opinie będą brane pod uwagę, i preferują bardziej płaskie struktury organizacyjne niż tradycyjne hierarchie. Są gotowi podejmować ryzyko, eksperymentować i często zalewają swoje miejsce pracy świeżymi pomysłami.

Pokolenie Z 

Pokolenie Z, które urodziło się po 1997 roku, to pierwsza generacja, która dorastała w świecie pełnym zaawansowanych środków technicznych. To pokolenie cyfrowe, dla którego korzystanie z nowoczesnych narzędzi, platform społecznościowych czy mobilnych aplikacji to codzienność. Ich doświadczenia kształtowały wydarzenia takie jak kryzys finansowy, zmiany klimatyczne oraz pandemia COVID-19.

Ci młodzi ludzie są zazwyczaj biegli w obszarze nowoczesnych technologii, co sprawia, że są atrakcyjni dla firm, które pragną utrzymać krok z szybko postępującym światem cyfrowym. W miejscu pracy zetki oczekują innowacyjnych narzędzi, elastyczności w korzystaniu z nowoczesnych rozwiązań, a także szybkiego dostępu do informacji.

Kolejną istotną cechą Pokolenia Z jest jego związek z wartościami zrównoważonego rozwoju i zaangażowanie społeczne. Często wykazują zainteresowanie kwestiami środowiskowymi, społecznymi i etycznymi. Firmy, które chcą przyciągnąć i zatrzymać zetki powinny zwrócić uwagę na ich troskę o odpowiedzialność społeczną, oferując im możliwość uczestnictwa w projektach o charakterze społecznym czy proekologicznym.

Ważne jest również zrozumienie, że Pokolenie Z może być bardziej nieufne wobec tradycyjnych struktur organizacyjnych. Często poszukują one elastycznych form zatrudnienia, a korporacyjna hierarchia może wydawać się im mniej atrakcyjna. Przedsiębiorstwa dostosowujące swoje modelu biznesowe do preferencji zetek mają szansę zbudować bardziej zrównoważone relacje z tym pokoleniem, co przyniesie korzyści obu stronom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Równowaga między tradycją, a innowacją

W dzisiejszym zróżnicowanym środowisku pracy, efektywna współpraca między różnymi pokoleniami staje się kluczowym elementem sukcesu organizacji. Każde z tych pokoleń wnosi ze sobą unikalne perspektywy, umiejętności i wartości, które mogą być cenne dla wspólnego osiągania celów. Jednakże, różnice te mogą także prowadzić do konfliktów i wyzwań w zakresie komunikacji oraz zrozumienia.

Ważne jest, aby organizacje tworzyły kultury pracy, które uwzględniają różnorodność pokoleniową i promują otwartość na różnice. Działania takie mogą obejmować szkolenia dotyczące świadomości pokoleniowej, mentorstwo międzypokoleniowe oraz programy rotacyjne, które pozwalają pracownikom zdobywać doświadczenie w różnych obszarach organizacji.

Różnice w podejściu do technologii są jednym z najbardziej widocznych aspektów, które różnią pokolenia w miejscu pracy. Baby boomers, którzy zazwyczaj zaczynali swoją karierę w czasach papierowych dokumentów, mogą odczuwać pewną niechęć do szybko postępujących zmian technologicznych. W przeciwieństwie do tego, pokolenie Z, zawsze obecne w świecie cyfrowym, może przynieść nowatorskie spojrzenie na wykorzystanie nowych technologii w biznesie.

Firmy, które skutecznie integrują różne pokolenia, zazwyczaj inwestują w nowoczesne narzędzia, umożliwiające sprawną komunikację i współpracę. Ważne jest, aby organizacje dostosowywały swoje strategie technologiczne do różnych preferencji pokoleniowych, zapewniając jednocześnie odpowiednie szkolenia, aby umożliwić pracownikom dostosowanie się do zmian.

Różnorodność w podejściu do rozwoju i elastyczności

Pokolenia różnią się również w podejściu do rozwoju zawodowego. Baby boomers często cenili staż w jednej firmie, awansując stopniowo na wyższe stanowiska. W przeciwieństwie do tego, pokolenie Y i Z często oczekują szybszych ścieżek awansu i bardziej zróżnicowanych doświadczeń zawodowych. 

W ostatnich latach szczególnie widoczne stało się znaczenie elastyczności w miejscu pracy. Pokolenie Y i Z wykazuje większą skłonność do korzystania z elastycznych form zatrudnienia, takich jak praca zdalna czy nieregularne godziny pracy. Z kolei baby boomers, przyzwyczajeni do bardziej tradycyjnych modeli zatrudnienia, mogą być bardziej zorientowani na stałą obecność w biurze.

Firmy, które chcą przyciągnąć i zatrzymać różnorodne pokolenia pracowników, muszą dostosować swoje polityki dotyczące elastyczności i pracy zdalnej. Tworzenie równowagi między oczekiwaniami różnych pokoleń w zakresie struktury czasowej pracy może przyczynić się do poprawy zadowolenia pracowników i efektywności operacyjnej.

Klucz do efektywnej współpracy międzypokoleniowej

Współpraca międzypokoleniowa to nie tylko konieczność, ale także ogromna szansa na stworzenie dynamicznej i efektywnej grupy pracowniczej. Jednakże, aby osiągnąć sukces w tej dziedzinie, niezbędne jest zrozumienie kluczowych elementów, które mogą stanowić fundament owocnej współpracy między różnymi pokoleniami w miejscu pracy. Podstawą współpracy międzypokoleniowej jest kultura wzajemnego szacunku. Każde pokolenie wnosi do organizacji unikalne doświadczenia i perspektywy. Zamiast koncentrować się na różnicach, warto podkreślać wspólne wartości i cele, które łączą zespół. Kultura organizacyjna powinna promować otwartość na różnorodność oraz umiejętność słuchania i zrozumienia punktu widzenia innych. Programy szkoleniowe i warsztaty, skoncentrowane na budowaniu świadomości międzypokoleniowej, mogą przyczynić się do rozwijania umiejętności interpersonalnych i zrozumienia dla perspektyw różnych pokoleń.

Skuteczna współpraca międzypokoleniowa wymaga rozwiniętych umiejętności miękkich u wszystkich pracowników. Komunikacja, empatia, umiejętność rozwiązywania konfliktów i otwartość na nowe pomysły są kluczowe dla budowania pozytywnych relacji między różnymi grupami wiekowymi. Kolejnym czynnikiem budowania współpracy międzypokoleniowej jest skupienie się na wspólnych celach i projektach. Stworzenie atmosfery, w której wszyscy pracownicy czują, że ich wkład jest istotny, może zniwelować różnice pokoleniowe i skupić zespół na osiąganiu sukcesów. Wspólne projekty, mentoring międzypokoleniowy czy programy rozwoju zawodowego, które obejmują różne grupy wiekowe, mogą sprzyjać wymianie doświadczeń i umiejętności. Działania te nie tylko integrują zespół, ale również tworzą korzystne warunki do rozwoju zawodowego pracowników na różnych etapach kariery. 

Współpraca międzypokoleniowa w miejscu pracy to wyzwanie, które niesie ze sobą ogromne możliwości. Kluczem do sukcesu jest głębokie zrozumienie różnic między pokoleniami, budowanie kultury wzajemnego szacunku, elastyczność w dostosowywaniu struktur organizacyjnych oraz skupienie na wspólnych celach i projektach. Wspieranie rozwoju umiejętności miękkich pracowników na różnych etapach kariery to również kluczowy element budowania efektywnych relacji międzypokoleniowych. Ostatecznie, organizacje, które potrafią zintegrować różne pokolenia, znajdują się na drodze do tworzenia harmonijnego i innowacyjnego środowiska pracy.

4DCenter to ekskluzywne centrum diagnostyczne, które doskonale odpowiada na indywidualne potrzeby pacjentów. Zapewnia wizyty dopasowane do harmonogramu i oczekiwań klientów. W trakcie badań zapewniany jest specjalny strój, zapewniający wygodę i komfort. Centrum wyróżnia się wysokim standardem jakości obsługi. Dodatkowo oferuje różnorodne pakiety przeglądu zdrowia, zawierające dodatkowe konsultacje specjalistów, co pozwala kompleksowo zadbać o stan zdrowia każdego pacjenta.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  REKLAMA

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

  Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  REKLAMA

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  REKLAMA