REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Boomerzy, Iksy, Milennialsi, Zetki. Jak budować międzypokoleniowe mosty w miejscu pracy

Ekspert ds. rozwoju biznesu w 4DCenter
Baby boomers, pokolenie X, Y, Z – ludzie należący do tych generacji spotykają się we współczesnym miejscu pracy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Baby boomers, pokolenie X, pokolenie Y, pokolenie Z – ludzie należący do tych generacji spotykają się we współczesnym miejscu pracy. Mają różne wartości, doświadczenia życiowe i oczekiwania. Szczególnie widoczne są różnice dotyczące tego, jak przedstawiciele poszczególnych pokoleń podchodzą do swoich obowiązków zawodowych. 
rozwiń >

Dlatego warto przyjrzeć się, jak te cztery pokolenia obecne jednocześnie na rynku radzą sobie w miejscu pracy. Pozwoli to zidentyfikować różnice pomiędzy przedstawicielami tych generacji oraz wyciągnąć wnioski, jak te różnice wpływają na dynamiczność współczesnych zespołów.

REKLAMA

Autopromocja

Baby boomers 

Baby boomers to pokolenie, które wychowywało się w okresie po II wojnie światowej, w latach 1946–1964. Charakteryzują się oni silnym związkami z wartościami tradycyjnymi, takimi jak lojalność wobec pracodawcy, praca ciężka i stabilność zawodowa. Dla wielu z nich, praca to nie tylko środek do zarabiania pieniędzy, ale również sposób na budowanie swojego życia i kariery.

W miejscu pracy baby boomers często są postrzegani jako osoby posiadające ogromne doświadczenie zawodowe, które wynika z wielu lat praktyki. Są często liderami, mentorem dla młodszych pokoleń, a ich wiedza i umiejętności są niezastąpione w procesie przekazywania wiedzy. Wartości takie jak dyscyplina, zobowiązanie i wytrwałość są dla nich kluczowe.

Jednak jednym z wyzwań, przed którymi staje zarządzanie pokoleniem baby boomers, jest dostosowanie się do nowoczesnych trendów, technologii i zmieniających się oczekiwań młodszych pracowników. Współpraca międzypokoleniowa może być skutecznym narzędziem w tym kontekście, pozwalając na wymianę doświadczeń i wiedzy.

Pokolenie X 

Pokolenie X, obejmujące osoby urodzone między 1965 a 1980 rokiem, jest pierwszą grupą, która zaczęła doświadczać zmian w dynamice rynku pracy. W przeciwieństwie do baby boomers, pokolenie X doświadczyło wzrostu niestabilności zatrudnienia i dynamicznych zmian gospodarczych. To sprawiło, że stali się bardziej niezależni, elastyczni i bardziej sceptyczni wobec tradycyjnych struktur korporacyjnych.

Osoby z pokolenia X, widząc zmienność rynku pracy, zazwyczaj są bardziej skłonne do zmiany miejsc pracy, szukając lepszych możliwości rozwoju zawodowego. Zarówno w relacjach z kolegami, jak i w zarządzaniu zespołem, przedstawiciele pokolenia X są często bardziej zorientowani na wyniki i podejmują decyzje oparte na efektywności. Są to pierwsi, którzy w pełni zaadoptowali technologię komputerową, co wpłynęło na ich preferencje w komunikacji – e-maile, telekonferencje i narzędzia online stały się dla nich naturalnym środkiem porozumiewania się.

Jednak pomimo zafascynowania nowoczesnymi technologiami, osoby z pokolenia X często wykazują pewien dystans do nadmiernej zależności od nich, ceniąc także bezpośredni kontakt z innymi. Mając na uwadze swoje doświadczenia, zazwyczaj są realistami, a ich podejście do pracy opiera się na pragmatyzmie i umiejętności adaptacji do zmieniających się warunków.

Pokolenie Y 

Pokolenie Y, czyli tzw. millennialsi, to grupa ludzi urodzonych między 1981 a 1996 rokiem. To pokolenie, które zaczęło swoją karierę w erze dynamicznego rozwoju technologii. Millennialsi często są postrzegani jako kreatywni, otwarci na różnorodność i poszukujący głębszych sensów w swojej pracy.

W miejscu pracy pokolenie Y preferuje elastyczne harmonogramy, szuka znaczenia w tym, co robi, i oczekuje regularnego feedbacku. Zazwyczaj są mocno zaangażowani w korzystanie z nowoczesnych narzędzi komunikacyjnych, takich jak komunikatory internetowe czy platformy do współpracy online. Jednak ich skłonność do korzystania z tych narzędzi może czasem prowadzić do wyzwań w obszarze równowagi między pracą a życiem prywatnym.

W kwestiach zarządzania, millennialsi oczekują, że ich opinie będą brane pod uwagę, i preferują bardziej płaskie struktury organizacyjne niż tradycyjne hierarchie. Są gotowi podejmować ryzyko, eksperymentować i często zalewają swoje miejsce pracy świeżymi pomysłami.

Pokolenie Z 

Pokolenie Z, które urodziło się po 1997 roku, to pierwsza generacja, która dorastała w świecie pełnym zaawansowanych środków technicznych. To pokolenie cyfrowe, dla którego korzystanie z nowoczesnych narzędzi, platform społecznościowych czy mobilnych aplikacji to codzienność. Ich doświadczenia kształtowały wydarzenia takie jak kryzys finansowy, zmiany klimatyczne oraz pandemia COVID-19.

Ci młodzi ludzie są zazwyczaj biegli w obszarze nowoczesnych technologii, co sprawia, że są atrakcyjni dla firm, które pragną utrzymać krok z szybko postępującym światem cyfrowym. W miejscu pracy zetki oczekują innowacyjnych narzędzi, elastyczności w korzystaniu z nowoczesnych rozwiązań, a także szybkiego dostępu do informacji.

Kolejną istotną cechą Pokolenia Z jest jego związek z wartościami zrównoważonego rozwoju i zaangażowanie społeczne. Często wykazują zainteresowanie kwestiami środowiskowymi, społecznymi i etycznymi. Firmy, które chcą przyciągnąć i zatrzymać zetki powinny zwrócić uwagę na ich troskę o odpowiedzialność społeczną, oferując im możliwość uczestnictwa w projektach o charakterze społecznym czy proekologicznym.

Ważne jest również zrozumienie, że Pokolenie Z może być bardziej nieufne wobec tradycyjnych struktur organizacyjnych. Często poszukują one elastycznych form zatrudnienia, a korporacyjna hierarchia może wydawać się im mniej atrakcyjna. Przedsiębiorstwa dostosowujące swoje modelu biznesowe do preferencji zetek mają szansę zbudować bardziej zrównoważone relacje z tym pokoleniem, co przyniesie korzyści obu stronom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Równowaga między tradycją, a innowacją

W dzisiejszym zróżnicowanym środowisku pracy, efektywna współpraca między różnymi pokoleniami staje się kluczowym elementem sukcesu organizacji. Każde z tych pokoleń wnosi ze sobą unikalne perspektywy, umiejętności i wartości, które mogą być cenne dla wspólnego osiągania celów. Jednakże, różnice te mogą także prowadzić do konfliktów i wyzwań w zakresie komunikacji oraz zrozumienia.

Ważne jest, aby organizacje tworzyły kultury pracy, które uwzględniają różnorodność pokoleniową i promują otwartość na różnice. Działania takie mogą obejmować szkolenia dotyczące świadomości pokoleniowej, mentorstwo międzypokoleniowe oraz programy rotacyjne, które pozwalają pracownikom zdobywać doświadczenie w różnych obszarach organizacji.

Różnice w podejściu do technologii są jednym z najbardziej widocznych aspektów, które różnią pokolenia w miejscu pracy. Baby boomers, którzy zazwyczaj zaczynali swoją karierę w czasach papierowych dokumentów, mogą odczuwać pewną niechęć do szybko postępujących zmian technologicznych. W przeciwieństwie do tego, pokolenie Z, zawsze obecne w świecie cyfrowym, może przynieść nowatorskie spojrzenie na wykorzystanie nowych technologii w biznesie.

Firmy, które skutecznie integrują różne pokolenia, zazwyczaj inwestują w nowoczesne narzędzia, umożliwiające sprawną komunikację i współpracę. Ważne jest, aby organizacje dostosowywały swoje strategie technologiczne do różnych preferencji pokoleniowych, zapewniając jednocześnie odpowiednie szkolenia, aby umożliwić pracownikom dostosowanie się do zmian.

Różnorodność w podejściu do rozwoju i elastyczności

Pokolenia różnią się również w podejściu do rozwoju zawodowego. Baby boomers często cenili staż w jednej firmie, awansując stopniowo na wyższe stanowiska. W przeciwieństwie do tego, pokolenie Y i Z często oczekują szybszych ścieżek awansu i bardziej zróżnicowanych doświadczeń zawodowych. 

W ostatnich latach szczególnie widoczne stało się znaczenie elastyczności w miejscu pracy. Pokolenie Y i Z wykazuje większą skłonność do korzystania z elastycznych form zatrudnienia, takich jak praca zdalna czy nieregularne godziny pracy. Z kolei baby boomers, przyzwyczajeni do bardziej tradycyjnych modeli zatrudnienia, mogą być bardziej zorientowani na stałą obecność w biurze.

Firmy, które chcą przyciągnąć i zatrzymać różnorodne pokolenia pracowników, muszą dostosować swoje polityki dotyczące elastyczności i pracy zdalnej. Tworzenie równowagi między oczekiwaniami różnych pokoleń w zakresie struktury czasowej pracy może przyczynić się do poprawy zadowolenia pracowników i efektywności operacyjnej.

Klucz do efektywnej współpracy międzypokoleniowej

Współpraca międzypokoleniowa to nie tylko konieczność, ale także ogromna szansa na stworzenie dynamicznej i efektywnej grupy pracowniczej. Jednakże, aby osiągnąć sukces w tej dziedzinie, niezbędne jest zrozumienie kluczowych elementów, które mogą stanowić fundament owocnej współpracy między różnymi pokoleniami w miejscu pracy. Podstawą współpracy międzypokoleniowej jest kultura wzajemnego szacunku. Każde pokolenie wnosi do organizacji unikalne doświadczenia i perspektywy. Zamiast koncentrować się na różnicach, warto podkreślać wspólne wartości i cele, które łączą zespół. Kultura organizacyjna powinna promować otwartość na różnorodność oraz umiejętność słuchania i zrozumienia punktu widzenia innych. Programy szkoleniowe i warsztaty, skoncentrowane na budowaniu świadomości międzypokoleniowej, mogą przyczynić się do rozwijania umiejętności interpersonalnych i zrozumienia dla perspektyw różnych pokoleń.

Skuteczna współpraca międzypokoleniowa wymaga rozwiniętych umiejętności miękkich u wszystkich pracowników. Komunikacja, empatia, umiejętność rozwiązywania konfliktów i otwartość na nowe pomysły są kluczowe dla budowania pozytywnych relacji między różnymi grupami wiekowymi. Kolejnym czynnikiem budowania współpracy międzypokoleniowej jest skupienie się na wspólnych celach i projektach. Stworzenie atmosfery, w której wszyscy pracownicy czują, że ich wkład jest istotny, może zniwelować różnice pokoleniowe i skupić zespół na osiąganiu sukcesów. Wspólne projekty, mentoring międzypokoleniowy czy programy rozwoju zawodowego, które obejmują różne grupy wiekowe, mogą sprzyjać wymianie doświadczeń i umiejętności. Działania te nie tylko integrują zespół, ale również tworzą korzystne warunki do rozwoju zawodowego pracowników na różnych etapach kariery. 

Współpraca międzypokoleniowa w miejscu pracy to wyzwanie, które niesie ze sobą ogromne możliwości. Kluczem do sukcesu jest głębokie zrozumienie różnic między pokoleniami, budowanie kultury wzajemnego szacunku, elastyczność w dostosowywaniu struktur organizacyjnych oraz skupienie na wspólnych celach i projektach. Wspieranie rozwoju umiejętności miękkich pracowników na różnych etapach kariery to również kluczowy element budowania efektywnych relacji międzypokoleniowych. Ostatecznie, organizacje, które potrafią zintegrować różne pokolenia, znajdują się na drodze do tworzenia harmonijnego i innowacyjnego środowiska pracy.

4DCenter to ekskluzywne centrum diagnostyczne, które doskonale odpowiada na indywidualne potrzeby pacjentów. Zapewnia wizyty dopasowane do harmonogramu i oczekiwań klientów. W trakcie badań zapewniany jest specjalny strój, zapewniający wygodę i komfort. Centrum wyróżnia się wysokim standardem jakości obsługi. Dodatkowo oferuje różnorodne pakiety przeglądu zdrowia, zawierające dodatkowe konsultacje specjalistów, co pozwala kompleksowo zadbać o stan zdrowia każdego pacjenta.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA