REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Zawody deficytowe na Śląsku w 2024
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czym jest Barometr zawodów? Czym są zawody deficytowe, a czym zawody zrównoważone i nadwyżkowe? Jak będzie wyglądała sytuacja na rynku pracy na Śląsku w 2024 roku? W jakich zawodach znajdziesz pracę a w jakich nie. Poniżej szczegóły z raportu.
rozwiń >

Czym jest Barometr zawodów?

Barometr zawodów, to prognoza dla i na rynku pracy. Prognoza jest przygotowywana na dany rok i pokazuje jakie jest ogólne zapotrzebowanie na zawody w Polsce, w tym z wyszczególnieniem na poszczególne powiaty czy województwa. Można zadać pytanie jak w takim razie powstaje Barometr zawodów? Rynek pracy przecież zmienia się z miesiąca na miesiąc i trudne jest oszacowane jakie będą trendy w zatrudnieniu na dany rok w danym województwie. Metodologię badania wypracowano w Szwecji w latach 90-tych XX w. W 2009 roku Barometr trafił do Polski. Początkowo Barometr realizowany był tylko w Małopolsce, ale od 2015 r. badania są prowadzone w całym kraju.

REKLAMA

Autopromocja

Kto tworzy Barometr zawodów?

Taki barometr powstaje podczas paneli ekspertów obserwujących rynek pracy z różnych perspektyw: pracowników wojewódzkiego oraz powiatowych urzędów pracy, przedsiębiorców, pracowników prywatnych agencji zatrudnienia, pracowników instytucji zarządzających Polską Strefą Inwestycji, ochotniczych hufców pracy, izb rzemieślniczych, organizacji pozarządowych, akademickich biur karier, urzędów miast. W dużej mierze zaangażowane są więc instytucje rynku pracy. Dzięki takiej złożoności pomiotów, badania zyskują na swojej wiarygodności. Badanie pokazuje, w jakich zawodach będą mniejsze, a w jakich większe szanse na pracę w nadchodzącym roku. Barometr klasyfikuje zawody w trzy grupy: zawody deficytowe, zawody zrównoważone, zawody nadwyżkowe.

Ważne
Czym są zawody deficytowe? Czym są zawody zrównoważone? Czym są zawody nadwyżkowe?

Zawody deficytowe to takie, w których liczba wolnych miejsc pracy jest większa niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej pracodawcom znaleźć kandydatów do pracy).

Zawody zrównoważone to te, w których liczba wolnych miejsc pracy jest zbliżona do liczby osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców.

Zawody nadwyżkowe, w których liczba wolnych miejsc jest mniejsza niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej osobom poszukującym pracy znaleźć zatrudnienie).

Wyniki badania Barometr zawodów 2024 dla Śląska

W oparciu o wyniki prognozy na 2024 rok na śląskim rynku pracy dominować będą zawody zrównoważone, których prognozuje się najwięcej. Pięć zawodów, w tym trzy z branży budowlanej (brukarze; cieśle i stolarze budowlani; dekarze i blacharze budowlani) oraz po jednym z branży finansowo-prawnej (pracownicy ds. rachunkowości i księgowości) i transport-spedycja-logistyka (magazynierzy) zostało zakwalifikowanych do równowagi. Zawodów deficytowych prognozuje się najmniej, są to: nauczyciele przedszkoli oraz piekarze. Na śląsku nie prognozuje się zawodów nadwyżkowych.

Przykład

W 2024 roku nadal poszukiwani będą fachowcy z branży budowlanej, przede wszystkim: murarze i tynkarze; robotnicy budowlani; pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie oraz monterzy instalacji budowlanych.

Pracownicy z zagranicy uzupełniają deficyty w zawodach medycznych

Pracodawcy coraz częściej uzupełniają braki kadrowe pracownikami z zagranicy. W branży medyczno-opiekuńczej najczęściej prognozowanymi zawodami deficytowymi są: pielęgniarki i położne; psycholodzy i psychoterapeuci; lekarze; opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej. Niedobór pracowników w wymienionych zawodach wynika zarówno ze wzrostu zapotrzebowania na usługi medyczne i opiekuńcze, jak i braków kadrowych spowodowanych luką pokoleniową, tj. odejściami na emeryturę i zbyt małą liczbą osób młodych wchodzących na rynek pracy. Dodatkowym czynnikiem przyczyniającym się do deficytu w zawodzie pielęgniarki i położne oraz lekarze są nieodpowiadające kandydatom warunki pracy, tj. obciążający fizycznie i psychicznie charakter pracy oraz wysokość wynagrodzenia. 

Branża edukacyjna

W branży edukacyjnej problemy ze znalezieniem pracowników prognozuje się głównie w zawodach: nauczyciele przedmiotów zawodowych; nauczyciele praktycznej nauki zawodu; nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących oraz nauczyciele przedszkoli.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Transport-spedycja-logistyka

W branży transport-spedycja-logistyka (TSL) deficyt dotykać będzie głównie zawodów: kierowcy autobusów oraz kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych. Braki kadrowe w tych zawodach wynikają głównie z niewystarczającej liczby osób posiadających odpowiednie uprawnienia, badania psychotechniczne i doświadczenie zawodowe.

Branża mechaniczno-motoryzacyjna

W branży mechaniczno-motoryzacyjnej główny prognozowany zawód deficytowy to mechanicy pojazdów samochodowych. Niedobór pracowników wynika przede wszystkim z braku chętnych do nauki zawodu, braku osób o odpowiednich umiejętnościach i kwalifikacjach (znajomości nowoczesnych technologii) oraz niedostatecznej praktyki zawodowej.

Branża finansowo-prawna

W branży finansowo-prawnej największy deficyt występować będzie w zawodzie samodzielni księgowi. Od osób wykonujących ten zawód wymagane jest kilkuletnie doświadczenie na stanowisku oraz znajomość ustawy o rachunkowości, ordynacji podatkowej i międzynarodowych standardów sprawozdawczości finansowej. Wymaga się również znajomości obsługi specjalistycznych programów księgowych, języków obcych oraz stałego dokształcania się. Zawód cechuje duża odpowiedzialność finansowo-prawna i mimo oferowanych wysokich zarobków brakuje specjalistów spełniających wymagania pracodawców.

Kucharze

Kucharze to główny prognozowany zawód deficytowy w branży gastronomiczno-turystycznej. Ponadto pracodawcy oczekują od kandydatów umiejętności praktycznych oraz dyspozycyjności, a lukę kadrową próbują zniwelować poszukując pracowników wśród cudzoziemców.

Pracownicy służb mundurowych

W branży ochrony i bezpieczeństwa prognozowany jest deficyt zwłaszcza w zawodzie pracownicy służb mundurowych wynikający z jednej strony z luki pokoleniowej, tj. odejść na emeryturę dotychczasowych pracowników i niewielkiego zainteresowania zawodem wśród młodych osób, a z drugiej z dużym zapotrzebowaniem na tych pracowników z uwagi na aktualną sytuację geopolityczną (straż graniczna, wojsko, policja). Podjęcie pracy utrudnia także długa i wieloetapowa ścieżka rekrutacyjna (testy fizyczne i psychologiczne), która nie zawsze kończy się zatrudnieniem. Do podjęcia pracy zniechęca także nieatrakcyjne wynagrodzenie, spadający prestiż zawodu oraz obciążający psychicznie i fizycznie charakter pracy. W związku z tym w województwie śląskim występuje ciągły nabór do służb mundurowych. 

Źródło: Media

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umowa o pracę bez formy pisemnej, uproszczone zatrudnianie cudzoziemców – jaką deregulację postulują przedsiębiorcy?

Konfederacja Lewiatan od lat przedstawia propozycje zmian, które mają zmniejszyć liczbę skomplikowanych regulacji. Odejście od obowiązku stosowania umowy pisemnej w przepisach prawa pracy czy też skrócenie czasu trwania procedur legalizujących pobyt i pracę cudzoziemców oraz uproszczenie wymogów przy zmianie warunków ich zatrudnienia – to tylko niektóre z postulatów deregulacyjnych.

Komunikat ZUS: Wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe 2025/2026

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że wysłał płatnikom zawiadomienia o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy 2025/2026.

Wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. dla wybranych pracowników. Jest zarządzenie premiera

Prezes Rady Ministrów wydał zarządzenie w sprawie czasu pracy i dni wolnych. Wiadomo już kto zgodnie z nowymi przepisami ma wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. Dwa dodatkowe dni wolne są jednak tylko dla niektórych pracowników.

Pierwsze trzynaste emerytury ZUS wypłaci 1 kwietnia. Jaka będzie wysokość dodatkowej emerytury?

1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów. Nie każdy dostanie dodatkową trzynastą emeryturę w takiej samej kwocie. Kwota, która wpłynie na konta seniorów jest uzależniona od tego jak wysoka jest ich comiesięczna wypłata z ZUS, ponieważ trzynastka będzie opodatkowana i oskładkowana.

REKLAMA

BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

REKLAMA

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

REKLAMA