REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Barometr zawodów na Mazowszu w 2024

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Barometr zawodów na Mazowszu w 2024
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Barometr zawodów na Mazowszu w 2024 - okazuje się, że w pewnych aspektach zawody deficytowe na Mazowszu pokrywają się z tymi w Małopolsce czy na Śląsku (np. nauczyciele). Jednak np. warszawski rynek pracy jest specyficzny ponieważ rozwija się tam bardzo mocno zjawisko tzw. Gigersów. Poniżej dane z raportu.
rozwiń >

Czym jest Barometr zawodów?

Barometr zawodów, to prognoza dla i na rynku pracy. Prognoza jest przygotowywana na dany rok i pokazuje jakie jest ogólne zapotrzebowanie na zawody w Polsce, w tym z wyszczególnieniem na poszczególne powiaty czy województwa. Można zadać pytanie jak w takim razie powstaje Barometr zawodów? Rynek pracy przecież zmienia się z miesiąca na miesiąc i trudne jest oszacowane jakie będą trendy w zatrudnieniu na dany rok w danym województwie. Metodologię badania wypracowano w Szwecji w latach 90-tych XX w. W 2009 roku Barometr trafił do Polski. Początkowo Barometr realizowany był tylko w Małopolsce, ale od 2015 r. badania są prowadzone w całym kraju. Okazuje się, że taki barometr powstaje podczas paneli ekspertów obserwujących rynek pracy z różnych perspektyw: pracowników wojewódzkiego oraz powiatowych urzędów pracy, przedsiębiorców, pracowników prywatnych agencji zatrudnienia, pracowników instytucji zarządzających Polską Strefą Inwestycji, ochotniczych hufców pracy, izb rzemieślniczych, organizacji pozarządowych, akademickich biur karier, urzędów miast. W dużej mierze zaangażowane są więc instytucje rynku pracy. Dzięki takiej złożoności pomiotów, badania zyskują na swojej wiarygodności. Badanie pokazuje, w jakich zawodach będą mniejsze, a w jakich większe szanse na pracę w nadchodzącym roku. Barometr klasyfikuje zawody w trzy grupy: zawody deficytowe, zawody zrównoważone, zawody nadwyżkowe.

Czym są zawody deficytowe?

Zawody deficytowe to takie, w których liczba wolnych miejsc pracy jest większa niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej pracodawcom znaleźć kandydatów do pracy).

Czym są zawody zrównoważone?

Zawody zrównoważone to te, w których liczba wolnych miejsc pracy jest zbliżona do liczby osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców.

Czym są zawody nadwyżkowe?

Zawody nadwyżkowe, w których liczba wolnych miejsc jest mniejsza niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej osobom poszukującym pracy znaleźć zatrudnienie).

Cudzoziemcy na mazowieckim rynku pracy w 2024

Obywatele Ukrainy są najliczniejszą grupą obcokrajowców na mazowieckim rynku pracy. W skali rok do roku (2021 versus 2022) liczba zezwoleń na pracę zmniejszyła się zarówno w odniesieniu do ogółu cudzoziemców jak i dla obywateli Ukrainy. Z danych Urzędu Statystycznego w Warszawie, wynika że 13,4 tys. (20,1%) zezwoleń na pracę cudzoziemców przyznanych zostało obywatelom Ukrainy (przy tym liczba zezwoleń w 2022 r. zmniejszyła się o ponad 75% w skali roku), następnie obywatelom Turcji – 8,5 tys., Indii (8,1 tys.) i Białorusi (4,3 tys.)

Deficytowe zawody dla województwa mazowieckiego

W skali całego województwa mazowieckiego są takie zawody deficytowe:

  1. branża budowlana, w tym: betoniarze i zbrojarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych oraz pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie;

  2. branża: spawaczy; kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych; ślusarzy; elektryków elektromechaników i elektromonterów, magazynierów;

  3. branża edukacyjna, gdzie brakuje nauczycieli, zarówno na poziomie szkolnictwa branżowego, jak i przedszkoli, szkół podstawowych oraz ogólnokształcących.

Prognoza na 2024 r. wskazuje, że w Warszawie deficyt pracowników będzie dotyczył 54 grup zawodów, w tym w 16 spodziewany jest duży deficyt. 

Ważne

Jednocześnie stołeczny rynek cechują m.in. ogromna dynamika i przepływy pracowników oraz mobilność-wielu pracujących codziennie dojeżdża do pacy nie tylko z terenu powiatów otaczających Warszawę, ale też z największych miast województwa. 

Niejednokrotnie podczas panelu zwracano uwagę na trudności w prognozowaniu zapotrzebowania na pracowników na tak dużym rynku, gdzie występują niespotykane lub rzadko występujące na innych rynkach zawody czy specjalizacje, ale także duże zapotrzebowanie, jak również deficyt pracowników wykonujących prace proste. 

Kim są Gigersi?

Jak podkreśla raport: w Warszawie za sprawą Gigersów omówiono temat nowego „modelu pracy”, czy „aktywności zawodowej”. Gigersi to nowa kategoria „zadaniowców” – pracowników, którzy są zatrudniani do wykonania konkretnych zadań i projektów (np. w branży IT). W tej grupie są specjaliści i menedżerowie, a także wykonujący prace o mniejszych wymaganiach (cechujące się dużą rotacją) i pracujący dorywczo, np. dostawcy jedzenia, pracownicy sezonowi. Należy podkreslić, że Warszawa oferuje najwięcej miejsc pracy w województwie mazowieckim w obszarze informatyki i teleinformatyki. Kształci się tutaj znacząca większość przyszłej kadry firm z tego obszaru. Mimo wciąż dużego zapotrzebowania na pracowników sektora IT, należy wskazać na pewne urealnienie wynagrodzeń ze względu na wysokie koszty pracy oraz mniejszą liczbę ofert pracy niż w poprzednich latach. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA