REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Rząd przygotowuje nowelizację ustawy

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Pobyt obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Pobyt obywateli Ukrainy, którzy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa przybyli do Polski będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. Takie jest podstawowe założenie projektu nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom tego kraju, nad którym pracuje rząd. W myśl aktualnych przepisów termin, w którym Ukraińcy mogą legalnie przebywać w Polsce upływa 4 marca 2024 r. Nowa ustawa musi zatem zostać uchwalona i wejść w życie przed tą datą.

Projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa zakłada przedłużenie okresu obowiązywania jej przepisów do 30 czerwca 2024 r. Jest to konieczne, ponieważ zgodnie z obecnych brzmieniem ustawy, Ukraińcy, którzy w związku z wojną w ich kraju przybyli do Polski, mogą przebywać legalnie na jej terenie do 4 marca 2024 r. 

Autopromocja

Informacja o pracach nad projektem nowelizacją ustawy przygotowywanym przez ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji została zamieszczona w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Rząd planuje przyjąć projekt do końca I kwartału tego roku.

Okres legalnego pobytu Ukraińców przedłużony do 30 czerwca

Projekt nowelizacji przedłuża termin, w jakim obowiązują przepisy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy do 30 czerwca 2024 r. Przede wszystkim do tego dnia zostanie wydłużony okres, w którym za legalny jest uznawany pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli tu w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium ich państwa. 

Nowelizacja przewiduje ponadto wydłużenie do 30 czerwca okresu ważności wizy krajowej obywatela Ukrainy oraz zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego obywatelowi Ukrainy, a także terminu do opuszczenia przez obywatela Ukrainy terytorium Polski oraz terminu dobrowolnego powrotu obywatela Ukrainy. Podobnie przedłużeniu ulegnie okres ważności kart pobytu, polskich dokumentów tożsamości cudzoziemca oraz dokumentów „zgoda na pobyt tolerowany” wydanych obywatelom Ukrainy

Do 30 czerwca 2024 r. zostanie wydłużony również okres, w którym jest uznawany za legalny pobyt obywatela Ukrainy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wizy Schengen wydanej przez organ polski, wizy wydanej przez inne państwo obszaru Schengen, dokumentów pobytowych wydanych przez innego państwa obszaru Schengen oraz w ramach ruchu bezwizowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne

Ruch bezwizowy obywateli Ukrainy dotyczy wyłącznie posiadaczy paszportów biometrycznych.

Ukraińscy lekarze i pielęgniarki do 24 czerwca 2024 r.

Nieco inaczej projektowana nowelizacja reguluje szczególne uprawnienia przyznane lekarzom, lekarzom dentystom oraz pielęgniarkom i położnym z Ukrainy

Przepisy nowelizacji wydłużają do 28 miesięcy licząc do 24 lutego 2022 r. – czyli do 24 czerwca 2024 r. okres w którym można udzielić zgody na wykonywanie zawodu i przyznać warunkowe prawo wykonywania zawodu:

  • lekarza lub lekarza dentysty,
  • pielęgniarki lub położnej

obywatelowi Ukrainy, który uzyskał odpowiednie kwalifikacje zawodowe poza terytorium państw członkowskich UE. W szczególności dotyczy to ukraińskich lekarzy, dentystów, pielęgniarek i położnych, którzy kwalifikacje zawodowe uzyskali na Ukrainie.

Także do 24 czerwca 2024 r. minister zdrowia będzie mógł nadać numer odpowiadający numerowi prawa wykonywania zawodu na wniosek lekarza albo lekarza dentysty, który uzyskał zaświadczenie, o którym mowa w art. 9 ust. 7 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, i zgłosił zamiar udzielania świadczeń zdrowotnych obywatelom Ukrainy przebywającym w Polsce.

Przedłużenie terminów do 4 marca 2025 r. – w następnym kroku

Autorzy projektu nowelizacji wskazują, że powodem, dla których rząd zamierza przedłużyć okres  obowiązywania szczególnych rozwiązań prawnych przewidzianych w ustawie jest decyzja wykonawcza Rady Unii Europejskiej z 19 października 2023 r., na podstawie której przedłużono do 4 marca 2025 r. tymczasową ochronę, jaką po wybuchu wojny na Ukrainie wprowadziła Unia Europejska po stwierdzeniu masowego napływu na terytorium UE wysiedleńców z Ukrainy. 

Docelowo okres obowiązywania krajowych przepisów o pomocy obywatelom Ukrainy ma zostać przedłużony do 4 marca 2025 r. Rząd zamierza jednak na razie przedłużyć ten okres tylko do połowy 2024 r., a dalsze jego przedłużenie ma być przedmiotem następnej nowelizacji ustawy. Według deklaracji autorów projektu prace na kolejną nowelizacją mają rozpocząć się niezwłocznie, i będą prowadzone równolegle z pracami nad obecnym projektem. Towarzyszyć im mają szerokie konsultacje z jednostkami samorządu terytorialnego, instytucjami publicznymi, organizacjami pozarządowymi i innymi zainteresowanymi podmiotami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

REKLAMA

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

REKLAMA

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

REKLAMA