REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podkarpacki rynek pracy 2024 - czy rzeczywiście jest tak źle?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Podkarpacki rynek pracy 2024 - czy rzeczywiście jest tak źle?
Podkarpacki rynek pracy 2024 - czy rzeczywiście jest tak źle?
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Podkarpacki rynek pracy 2024 rok - czy rzeczywiście jest tak źle? W jakich branżach pracodawcy mają trudności ze znalezieniem pracowników i dlaczego? Jakie są zawody nadwyżkowe - gdzie nie znajdziesz raczej pracy na podkarpaciu w 2024 roku?

Czym są zawody deficytowe, zrównoważone, nadwyżkowe?

Zawody deficytowe to takie, w których liczba wolnych miejsc pracy jest większa niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej pracodawcom znaleźć kandydatów do pracy). Na deficyt osób w określonych grupach zawodów wpływa m.in. emigracja, niskie płace w danym zawodzie, brak możliwości uzyskania wykształcenia, brak finansowania kosztów uprawnień wymaganych do pracy, rozwój technologii, wyjątkowo trudne czy wręcz niebezpieczne warunki pracy, brak benefitów pracowniczych.  Wszystko zależy od danego województwa i specyfiki zatrudnienia na nim. Rynek pracy w Polsce jest bowiem bardzo zróżnicowany. 

Zawody zrównoważone to te, w których liczba wolnych miejsc pracy jest zbliżona do liczby osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców.

Zawody nadwyżkowe, w których liczba wolnych miejsc jest mniejsza niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej osobom poszukującym pracy znaleźć zatrudnienie).

Barometr zawodów - co to jest i kto go opracowuje?

Barometr zawodów, to prognoza dla i na rynku pracy. Prognoza jest przygotowywana na dany rok i pokazuje jakie jest ogólne zapotrzebowanie na zawody w Polsce, w tym z wyszczególnieniem na poszczególne powiaty czy województwa. Barometr powstaje podczas paneli ekspertów obserwujących rynek pracy z różnych perspektyw: pracowników wojewódzkiego oraz powiatowych urzędów pracy, przedsiębiorców, pracowników prywatnych agencji zatrudnienia, pracowników instytucji zarządzających Polską Strefą Inwestycji, ochotniczych hufców pracy, izb rzemieślniczych, organizacji pozarządowych, akademickich biur karier, urzędów miast.

Deficytowe zawody dla województwa podkarpackiego - w jakich branżach pracodawcom najtrudniej znaleźć pracowników?

Zawody deficytowe w województwie podkarpackim, w których w 2024 roku liczba wolnych miejsc pracy jest większa niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców, są następujące:

 • operator obrabiarek skrawających (branża produkcyjno-przetwórcza). Zawód ten wymaga umiejętności czytania rysunku technicznego do wykonania odpowiednich części do produkcji urządzeń i jest prognozowany jako deficytowy w 11 powiatach w województwie podkarpackim;

 • branża budowlana - betoniarze i zbrojarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, inżynierowie budownictwa, kierownicy budowy, robotnicy budowlani, brukarze oraz monterzy instalacji budowlanych. Często jako przyczyny deficytów w tych zawodach zgłaszano dezaktualizację uprawnień zawodowych, niskie wynagrodzenie, zaawansowany wiek kandydatów do pracy i przeciwskazania do pracy w zawodzie z uwagi na zły stan zdrowia;

 • branża elektro-energetyczna - elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy;

 • branża medyczno-opiekuńcza - lekarze, pielęgniarki i położne, fizjoterapeuci i masażyści, psycholodzy i psychoterapeuci. Szczególnie w powiecie leskim na podkarpaciu da się zauważyć deficyt lekarzy;

 • branża finansowo-prawna - samodzielnych księgowych. Problem wynika z tego, że u kandydatów na pracownik w tej branży występuje problem z biegłą znajomością przepisów prawnych i obsługi programów komputerowych. Poza tym pracodawcy wymagają doświadczenia zawodowego;

 • branża edukacyjna - deficyt nauczycieli przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu, nauczycieli przedszkoli oraz nauczycieli szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych. Nauczyciel zawodu woli podjąć zatrudnienie w firmie komercyjnej, uzyskując znacznie szybsze możliwości rozwoju zawodowego i wyższe zarobki niż w instytucji oświatowej;

 • branża TSL (transport-spedycja-logistyka) - deficyt kierowców autobusów oraz kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych.

Jakie są zawody nadwyżkowe? W jakiej branży nie znajdziesz raczej pracy na podkarpaciu?

Na liście zawodów nadwyżkowych czyli takich, w których zapotrzebowanie pracodawców jest znacznie niższe niż liczba osób poszukujących pracy, znalazło się 5 grup zawodów. 

Przykład
W jakich zawodach nie znajdziesz raczej pracy na podkarpaciu - jeżeli się nie przekwalifikujesz:

Są to zawody takie jak: ekonomiści, filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy, pracownicy administracyjni i biurowi, socjolodzy i specjaliści do spraw badań społeczno-ekonomicznych oraz specjaliści technologii żywności i żywienia. Nadmiar dotyczyć będzie także ekonomistów (branża finansowo-prawna) oraz socjologów i specjalistów ds. badań społeczno-ekonomicznych (branża kulturalno-społeczna).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

  Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

  W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

  1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

  Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

  REKLAMA

  Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

  Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

  Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

  Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

  Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

  336,36 zł dodatku od 1 marca 2024

  Od 1 marca 2024 r. waloryzacji z ZUS i KRUS podlegają liczne świadczenia emerytalno-rentowe, w tym dodatki. Jednym z nich jest dodatek sołtysowski, który będzie podwyższony o 36 zł i 36 groszy. W 2023 r. dodatek sołtysowski wynosił 300 zł, a w 2024 to 336,36 zł. Na dodatki dla sołtysów w 2024 r. państwo (my podatnicy) wydamy: 162 852 000 zł. Kwota ta z biegiem lat będzie rosła i przykładowo w 2032 r. wyniesie 232 716 000 zł.

  REKLAMA

  Wcześniejsza emerytura. Od 1 marca 2024 r. wzrosną limity dorabiania przez emerytów

  1 marca 2024 r. zwiększą się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Ile wyniesie górny próg dorabiania, po przekroczeniu którego ZUS może zawiesić wypłacanie świadczenia?

  1.602,86 zł albo 1.780,96 zł świadczenia z KRUS od 1 marca 2024

  Już od 1 marca 2024 r. emerytury i renty wypłacane przez KRUS zostaną podwyższone, podobnie zresztą jak świadczenia z ZUS-u. Kto otrzyma 1.602,86 zł a kto 1.780,96 zł świadczenia z KRUS od 1 marca 2024? Przewiduje się, że waloryzacją emerytur i rent od 1 marca 2024 r. objętych zostanie około 1 mln emerytów i rencistów.

  REKLAMA