REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podkarpacki rynek pracy 2024 - czy rzeczywiście jest tak źle?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Podkarpacki rynek pracy 2024 - czy rzeczywiście jest tak źle?
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Podkarpacki rynek pracy 2024 rok - czy rzeczywiście jest tak źle? W jakich branżach pracodawcy mają trudności ze znalezieniem pracowników i dlaczego? Jakie są zawody nadwyżkowe - gdzie nie znajdziesz raczej pracy na podkarpaciu w 2024 roku?

Czym są zawody deficytowe, zrównoważone, nadwyżkowe?

Zawody deficytowe to takie, w których liczba wolnych miejsc pracy jest większa niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej pracodawcom znaleźć kandydatów do pracy). Na deficyt osób w określonych grupach zawodów wpływa m.in. emigracja, niskie płace w danym zawodzie, brak możliwości uzyskania wykształcenia, brak finansowania kosztów uprawnień wymaganych do pracy, rozwój technologii, wyjątkowo trudne czy wręcz niebezpieczne warunki pracy, brak benefitów pracowniczych.  Wszystko zależy od danego województwa i specyfiki zatrudnienia na nim. Rynek pracy w Polsce jest bowiem bardzo zróżnicowany. 

Zawody zrównoważone to te, w których liczba wolnych miejsc pracy jest zbliżona do liczby osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców.

Zawody nadwyżkowe, w których liczba wolnych miejsc jest mniejsza niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej osobom poszukującym pracy znaleźć zatrudnienie).

Barometr zawodów - co to jest i kto go opracowuje?

Barometr zawodów, to prognoza dla i na rynku pracy. Prognoza jest przygotowywana na dany rok i pokazuje jakie jest ogólne zapotrzebowanie na zawody w Polsce, w tym z wyszczególnieniem na poszczególne powiaty czy województwa. Barometr powstaje podczas paneli ekspertów obserwujących rynek pracy z różnych perspektyw: pracowników wojewódzkiego oraz powiatowych urzędów pracy, przedsiębiorców, pracowników prywatnych agencji zatrudnienia, pracowników instytucji zarządzających Polską Strefą Inwestycji, ochotniczych hufców pracy, izb rzemieślniczych, organizacji pozarządowych, akademickich biur karier, urzędów miast.

Deficytowe zawody dla województwa podkarpackiego - w jakich branżach pracodawcom najtrudniej znaleźć pracowników?

Zawody deficytowe w województwie podkarpackim, w których w 2024 roku liczba wolnych miejsc pracy jest większa niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców, są następujące:

  • operator obrabiarek skrawających (branża produkcyjno-przetwórcza). Zawód ten wymaga umiejętności czytania rysunku technicznego do wykonania odpowiednich części do produkcji urządzeń i jest prognozowany jako deficytowy w 11 powiatach w województwie podkarpackim;

  • branża budowlana - betoniarze i zbrojarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, inżynierowie budownictwa, kierownicy budowy, robotnicy budowlani, brukarze oraz monterzy instalacji budowlanych. Często jako przyczyny deficytów w tych zawodach zgłaszano dezaktualizację uprawnień zawodowych, niskie wynagrodzenie, zaawansowany wiek kandydatów do pracy i przeciwskazania do pracy w zawodzie z uwagi na zły stan zdrowia;

  • branża elektro-energetyczna - elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy;

  • branża medyczno-opiekuńcza - lekarze, pielęgniarki i położne, fizjoterapeuci i masażyści, psycholodzy i psychoterapeuci. Szczególnie w powiecie leskim na podkarpaciu da się zauważyć deficyt lekarzy;

  • branża finansowo-prawna - samodzielnych księgowych. Problem wynika z tego, że u kandydatów na pracownik w tej branży występuje problem z biegłą znajomością przepisów prawnych i obsługi programów komputerowych. Poza tym pracodawcy wymagają doświadczenia zawodowego;

  • branża edukacyjna - deficyt nauczycieli przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu, nauczycieli przedszkoli oraz nauczycieli szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych. Nauczyciel zawodu woli podjąć zatrudnienie w firmie komercyjnej, uzyskując znacznie szybsze możliwości rozwoju zawodowego i wyższe zarobki niż w instytucji oświatowej;

  • branża TSL (transport-spedycja-logistyka) - deficyt kierowców autobusów oraz kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych.

Jakie są zawody nadwyżkowe? W jakiej branży nie znajdziesz raczej pracy na podkarpaciu?

Na liście zawodów nadwyżkowych czyli takich, w których zapotrzebowanie pracodawców jest znacznie niższe niż liczba osób poszukujących pracy, znalazło się 5 grup zawodów. 

Przykład
W jakich zawodach nie znajdziesz raczej pracy na podkarpaciu - jeżeli się nie przekwalifikujesz:

Są to zawody takie jak: ekonomiści, filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy, pracownicy administracyjni i biurowi, socjolodzy i specjaliści do spraw badań społeczno-ekonomicznych oraz specjaliści technologii żywności i żywienia. Nadmiar dotyczyć będzie także ekonomistów (branża finansowo-prawna) oraz socjologów i specjalistów ds. badań społeczno-ekonomicznych (branża kulturalno-społeczna).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

REKLAMA

Kalendarz maj 2024 do druku

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

REKLAMA

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

REKLAMA