REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podkarpacki rynek pracy 2024 - czy rzeczywiście jest tak źle?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Podkarpacki rynek pracy 2024 - czy rzeczywiście jest tak źle?
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Podkarpacki rynek pracy 2024 rok - czy rzeczywiście jest tak źle? W jakich branżach pracodawcy mają trudności ze znalezieniem pracowników i dlaczego? Jakie są zawody nadwyżkowe - gdzie nie znajdziesz raczej pracy na podkarpaciu w 2024 roku?

Czym są zawody deficytowe, zrównoważone, nadwyżkowe?

Zawody deficytowe to takie, w których liczba wolnych miejsc pracy jest większa niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej pracodawcom znaleźć kandydatów do pracy). Na deficyt osób w określonych grupach zawodów wpływa m.in. emigracja, niskie płace w danym zawodzie, brak możliwości uzyskania wykształcenia, brak finansowania kosztów uprawnień wymaganych do pracy, rozwój technologii, wyjątkowo trudne czy wręcz niebezpieczne warunki pracy, brak benefitów pracowniczych.  Wszystko zależy od danego województwa i specyfiki zatrudnienia na nim. Rynek pracy w Polsce jest bowiem bardzo zróżnicowany. 

Zawody zrównoważone to te, w których liczba wolnych miejsc pracy jest zbliżona do liczby osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców.

Zawody nadwyżkowe, w których liczba wolnych miejsc jest mniejsza niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej osobom poszukującym pracy znaleźć zatrudnienie).

Barometr zawodów - co to jest i kto go opracowuje?

Barometr zawodów, to prognoza dla i na rynku pracy. Prognoza jest przygotowywana na dany rok i pokazuje jakie jest ogólne zapotrzebowanie na zawody w Polsce, w tym z wyszczególnieniem na poszczególne powiaty czy województwa. Barometr powstaje podczas paneli ekspertów obserwujących rynek pracy z różnych perspektyw: pracowników wojewódzkiego oraz powiatowych urzędów pracy, przedsiębiorców, pracowników prywatnych agencji zatrudnienia, pracowników instytucji zarządzających Polską Strefą Inwestycji, ochotniczych hufców pracy, izb rzemieślniczych, organizacji pozarządowych, akademickich biur karier, urzędów miast.

Deficytowe zawody dla województwa podkarpackiego - w jakich branżach pracodawcom najtrudniej znaleźć pracowników?

Zawody deficytowe w województwie podkarpackim, w których w 2024 roku liczba wolnych miejsc pracy jest większa niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców, są następujące:

  • operator obrabiarek skrawających (branża produkcyjno-przetwórcza). Zawód ten wymaga umiejętności czytania rysunku technicznego do wykonania odpowiednich części do produkcji urządzeń i jest prognozowany jako deficytowy w 11 powiatach w województwie podkarpackim;

  • branża budowlana - betoniarze i zbrojarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, inżynierowie budownictwa, kierownicy budowy, robotnicy budowlani, brukarze oraz monterzy instalacji budowlanych. Często jako przyczyny deficytów w tych zawodach zgłaszano dezaktualizację uprawnień zawodowych, niskie wynagrodzenie, zaawansowany wiek kandydatów do pracy i przeciwskazania do pracy w zawodzie z uwagi na zły stan zdrowia;

  • branża elektro-energetyczna - elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy;

  • branża medyczno-opiekuńcza - lekarze, pielęgniarki i położne, fizjoterapeuci i masażyści, psycholodzy i psychoterapeuci. Szczególnie w powiecie leskim na podkarpaciu da się zauważyć deficyt lekarzy;

  • branża finansowo-prawna - samodzielnych księgowych. Problem wynika z tego, że u kandydatów na pracownik w tej branży występuje problem z biegłą znajomością przepisów prawnych i obsługi programów komputerowych. Poza tym pracodawcy wymagają doświadczenia zawodowego;

  • branża edukacyjna - deficyt nauczycieli przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu, nauczycieli przedszkoli oraz nauczycieli szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych. Nauczyciel zawodu woli podjąć zatrudnienie w firmie komercyjnej, uzyskując znacznie szybsze możliwości rozwoju zawodowego i wyższe zarobki niż w instytucji oświatowej;

  • branża TSL (transport-spedycja-logistyka) - deficyt kierowców autobusów oraz kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych.

Jakie są zawody nadwyżkowe? W jakiej branży nie znajdziesz raczej pracy na podkarpaciu?

Na liście zawodów nadwyżkowych czyli takich, w których zapotrzebowanie pracodawców jest znacznie niższe niż liczba osób poszukujących pracy, znalazło się 5 grup zawodów. 

Przykład
W jakich zawodach nie znajdziesz raczej pracy na podkarpaciu - jeżeli się nie przekwalifikujesz:

Są to zawody takie jak: ekonomiści, filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy, pracownicy administracyjni i biurowi, socjolodzy i specjaliści do spraw badań społeczno-ekonomicznych oraz specjaliści technologii żywności i żywienia. Nadmiar dotyczyć będzie także ekonomistów (branża finansowo-prawna) oraz socjologów i specjalistów ds. badań społeczno-ekonomicznych (branża kulturalno-społeczna).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA