REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praktyka absolwencka – sposób na zdobycie umiejętności do wykonywania pracy. Jak sporządzić umowę o praktykę absolwencką (WZÓR)

praktyka absolwencka praktykant absolwent podmiot przyjmujący umowa o praktykę absolwencką gastronomia
Praktyka absolwencka – sposób na zdobycie umiejętności do wykonywania pracy. Jak sporządzić umowę o praktykę absolwencką (WZÓR)
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Praktyki absolwenckie mogą odbyć osoby, które nie ukończyły 30. roku życia. Wykonywanie praktyki na podstawie umowy o praktykę absolwencką nie wiąże się z obowiązkiem odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Cechy praktyki absolwenckiej

Praktyka absolwencka ma na celu ułatwienie absolwentom uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy.

Autopromocja

Na praktykę absolwencką może zostać przyjęta osoba, która ukończyła co najmniej gimnazjum lub 8-letnią szkołę podstawową i w dniu rozpoczęcia praktyk nie ma ukończonego 30. roku życia.

Podmiotem przyjmującym na praktykę może być:

  • osoba fizyczna;
  • osoba prawna;
  • jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej.
Ważne

Praktyki absolwenckie mogą odbywać osoby, które ukończyły co najmniej gimnazjum lub 8-letnią szkołę podstawową i które nie ukończyły 30. roku życia.

Umowa o praktykę absolwencką

Praktykę absolwencką odbywa się na podstawie pisemnej umowy zawieranej pomiędzy praktykantem a podmiotem przyjmującym na praktykę. Umowa określa w szczególności:

  • rodzaj pracy, w ramach której praktykant ma uzyskiwać doświadczenie i nabywać umiejętności praktyczne;
  • okres odbywania praktyki;
  • tygodniowy wymiar czasu pracy w ramach praktyki;
  • wysokość świadczenia pieniężnego, jeżeli praktyka ma być odbywana odpłatnie.

Umowa nie może dotyczyć pracy szczególnie niebezpiecznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umowa o praktykę absolwencką nie może być zawarta na okres dłuższy niż 3 miesiące. Możliwe jest zawarcie jednej lub kilku umów z tym samym podmiotem, ale pod warunkiem, że ich łączny okres nie przekracza 3 miesięcy.

Przykład

Patryk, absolwent szkoły gastronomicznej, zawarł z właścicielem cukierni umowę o praktykę absolwencką na okres 3 miesięcy. Natychmiast po zakończeniu praktyki Patryk zawarł umowę na kolejne 3 miesiące praktyki z właścicielem innej cukierni. Takie postępowanie jest prawidłowe.

Umowa może być rozwiązana na piśmie w każdym czasie, gdy praktyka odbywana jest nieodpłatnie. Jeśli praktyka jest odbywana odpłatnie, umowę można rozwiązać z zachowaniem 7-dniowego terminu wypowiedzenia.

Po zakończeniu umowy o praktykę absolwencką praktykant może wnioskować o wystawienie zaświadczenia o odbyciu praktyk. Podmiot przyjmujący powinien wtedy taki dokument sporządzić, określając w nim o rodzaj wykonywanej pracy i umiejętności nabyte w czasie odbywania praktyki, a następnie przekazać go praktykantowi.

Wzór umowy o praktykę absolwencką

Umowa o praktykę absolwencką

 zawarta w dniu 8 lutego 2024 r. w Gdańsku, pomiędzy: 

Janem Ogórkiem, właścicielem Cukierni „Fantazja” w Gdańsku, ul. Fantastyczna 22, zwanym dalej „Podmiotem przyjmującym”

 

Michałem Walczakiem, zam. w 80-049 Gdańsk, ul. Sypialnia 23 m. 99, zwanym dalej „Praktykantem”.

§ 1.

1. Praktykant oświadcza, iż spełnia kryteria określone w art. 2 ustawy z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich (j.t. Dz. U. z 2018 r. poz. 1244) i w oparciu o przepisy powyższej ustawy wyraża wolę odbycia praktyki absolwenckiej. 

2. Podmiot przyjmujący przyjmuje Praktykanta na nieodpłatną praktykę absolwencką na zasadach określonych w niniejszej umowie. 

§ 2.

1. Praktykant odbywa praktykę w celu uzyskania doświadczenia i nabycia umiejętności praktycznych właściwych dla pracy na stanowisku cukiernika. Praktyka będzie odbywana w Cukierni „Fantazja”, 80-039 Gdańsk, ul. Fantastyczna 22. 

2. Przy odbywaniu praktyk Praktykant zobowiązany jest wykonywać powierzone czynności z najwyższą starannością. 

§ 3.

Podmiot przyjmujący zobowiązuje się do: 

1) zapewnienia stanowiska pracy dla Praktykanta,

2) wyznaczenia opiekuna, który odpowiada za przebieg praktyki, organizuje pracę Praktykanta oraz sprawuje nad nim nadzór,

3) przeszkolenia Praktykanta z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, ochrony danych osobowych oraz przeprowadzenia instruktażu stanowiskowego, 

4) wydania Praktykantowi zaświadczenia o ukończeniu praktyki.

§ 4.

1. Umowa zostaje zawarta na okres odbywania praktyki od dnia 1 marca 2024 r. do dnia 31 maja 2024 r.

2. Tygodniowy wymiar czasu pracy w ramach praktyki wynosi 40 godzin. 

§ 5.

1. Każdej ze stron przysługuje prawo rozwiązania umowy w każdym czasie. Rozwiązanie umowy wymaga zachowania formy pisemnej. 

2 Wszelkie zmiany umowy wymagają zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności. 

3. W sprawach nieuregulowanych w niniejszej umowie stosuje się przepisy ustawy o praktykach absolwenckich oraz przepisy kodeksu cywilnego. 

4. Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.

 

Michał Walczak                                                                  Jan Ogórek

Praktykant                                                               Podmiot przyjmujący 

Praktyka absolwencka odpłatna lub nieodpłatna

Praktyka może być odbywana odpłatnie lub nieodpłatnie.

Wysokość miesięcznego świadczenia pieniężnego nie może przekraczać 2-krotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. 

Oznacza to, że w okresie od stycznia do czerwca 2024 r. świadczenie pieniężne może maksymalnie wynieść 8484 zł miesięcznie, natomiast od lipca do grudnia tego roku może to być 8600 zł miesięcznie. Ustawa o praktykach absolwenckich nie określa natomiast najniższego świadczenia, jaki musi zapewnić podmiot przyjmujący.

Ważne

Praktyka absolwencka może być odbywana odpłatnie lub nieodpłatnie.

Wynagrodzenie z tytułu umowy o praktykę absolwencką podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Osoby odbywające praktykę absolwencką nie podlegają natomiast ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu.

Warunki odbywania praktyki absolwenckiej

Podmiot przyjmujący na praktykę zapewnia praktykantowi, na zasadach dotyczących pracowników, bezpieczne i higieniczne warunki odbywania praktyki. Obowiązek ten obejmuje także – w zależności od rodzaju świadczeń i zagrożeń związanych z odbywaniem praktyki – odpowiednie środki ochrony indywidualnej.

Jednakże do praktyki nie mają zastosowania przepisy prawa pracy, z wyjątkiem:

  • art. 183a–183e Kodeksu pracy (dalej: k.p.) - równe traktowanie w zatrudnieniu;
  • art. 129 § 1 k.p. - normy czasu pracy – czyli 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy;
  • art. 131 § 1 k.p. - tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym;
  • art. 132 § 1 k.p. - prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku w każdej dobie;
  • art. 133 § 1 k.p. - w każdym tygodniu prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego;
  • art. 134 k.p. - prawo do przerw w pracy,
  • art. 151k.p. – pora nocna.

Podstawa prawna:

  • art. 1 - 7 ustawy z 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich (j.t. Dz.U. z 2018 r., poz. 1244)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

REKLAMA

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

REKLAMA

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

REKLAMA