Praktyka absolwencka – sposób na zdobycie umiejętności do wykonywania pracy. Jak sporządzić umowę o praktykę absolwencką (WZÓR)
REKLAMA
REKLAMA
- Cechy praktyki absolwenckiej
- Umowa o praktykę absolwencką
- Praktyka absolwencka odpłatna lub nieodpłatna
- Warunki odbywania praktyki absolwenckiej
Cechy praktyki absolwenckiej
Praktyka absolwencka ma na celu ułatwienie absolwentom uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy.
REKLAMA
Na praktykę absolwencką może zostać przyjęta osoba, która ukończyła co najmniej gimnazjum lub 8-letnią szkołę podstawową i w dniu rozpoczęcia praktyk nie ma ukończonego 30. roku życia.
Podmiotem przyjmującym na praktykę może być:
- osoba fizyczna;
- osoba prawna;
- jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej.
Praktyki absolwenckie mogą odbywać osoby, które ukończyły co najmniej gimnazjum lub 8-letnią szkołę podstawową i które nie ukończyły 30. roku życia.
Umowa o praktykę absolwencką
Praktykę absolwencką odbywa się na podstawie pisemnej umowy zawieranej pomiędzy praktykantem a podmiotem przyjmującym na praktykę. Umowa określa w szczególności:
- rodzaj pracy, w ramach której praktykant ma uzyskiwać doświadczenie i nabywać umiejętności praktyczne;
- okres odbywania praktyki;
- tygodniowy wymiar czasu pracy w ramach praktyki;
- wysokość świadczenia pieniężnego, jeżeli praktyka ma być odbywana odpłatnie.
Umowa nie może dotyczyć pracy szczególnie niebezpiecznej.
Umowa o praktykę absolwencką nie może być zawarta na okres dłuższy niż 3 miesiące. Możliwe jest zawarcie jednej lub kilku umów z tym samym podmiotem, ale pod warunkiem, że ich łączny okres nie przekracza 3 miesięcy.
Patryk, absolwent szkoły gastronomicznej, zawarł z właścicielem cukierni umowę o praktykę absolwencką na okres 3 miesięcy. Natychmiast po zakończeniu praktyki Patryk zawarł umowę na kolejne 3 miesiące praktyki z właścicielem innej cukierni. Takie postępowanie jest prawidłowe.
Umowa może być rozwiązana na piśmie w każdym czasie, gdy praktyka odbywana jest nieodpłatnie. Jeśli praktyka jest odbywana odpłatnie, umowę można rozwiązać z zachowaniem 7-dniowego terminu wypowiedzenia.
Po zakończeniu umowy o praktykę absolwencką praktykant może wnioskować o wystawienie zaświadczenia o odbyciu praktyk. Podmiot przyjmujący powinien wtedy taki dokument sporządzić, określając w nim o rodzaj wykonywanej pracy i umiejętności nabyte w czasie odbywania praktyki, a następnie przekazać go praktykantowi.
Wzór umowy o praktykę absolwencką
Umowa o praktykę absolwencką zawarta w dniu 8 lutego 2024 r. w Gdańsku, pomiędzy: Janem Ogórkiem, właścicielem Cukierni „Fantazja” w Gdańsku, ul. Fantastyczna 22, zwanym dalej „Podmiotem przyjmującym” a Michałem Walczakiem, zam. w 80-049 Gdańsk, ul. Sypialnia 23 m. 99, zwanym dalej „Praktykantem”. § 1. 1. Praktykant oświadcza, iż spełnia kryteria określone w art. 2 ustawy z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich (j.t. Dz. U. z 2018 r. poz. 1244) i w oparciu o przepisy powyższej ustawy wyraża wolę odbycia praktyki absolwenckiej. 2. Podmiot przyjmujący przyjmuje Praktykanta na nieodpłatną praktykę absolwencką na zasadach określonych w niniejszej umowie. § 2. 1. Praktykant odbywa praktykę w celu uzyskania doświadczenia i nabycia umiejętności praktycznych właściwych dla pracy na stanowisku cukiernika. Praktyka będzie odbywana w Cukierni „Fantazja”, 80-039 Gdańsk, ul. Fantastyczna 22. 2. Przy odbywaniu praktyk Praktykant zobowiązany jest wykonywać powierzone czynności z najwyższą starannością. § 3. Podmiot przyjmujący zobowiązuje się do: 1) zapewnienia stanowiska pracy dla Praktykanta, 2) wyznaczenia opiekuna, który odpowiada za przebieg praktyki, organizuje pracę Praktykanta oraz sprawuje nad nim nadzór, 3) przeszkolenia Praktykanta z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, ochrony danych osobowych oraz przeprowadzenia instruktażu stanowiskowego, 4) wydania Praktykantowi zaświadczenia o ukończeniu praktyki. § 4. 1. Umowa zostaje zawarta na okres odbywania praktyki od dnia 1 marca 2024 r. do dnia 31 maja 2024 r. 2. Tygodniowy wymiar czasu pracy w ramach praktyki wynosi 40 godzin. § 5. 1. Każdej ze stron przysługuje prawo rozwiązania umowy w każdym czasie. Rozwiązanie umowy wymaga zachowania formy pisemnej. 2 Wszelkie zmiany umowy wymagają zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności. 3. W sprawach nieuregulowanych w niniejszej umowie stosuje się przepisy ustawy o praktykach absolwenckich oraz przepisy kodeksu cywilnego. 4. Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.
Michał Walczak Jan Ogórek Praktykant Podmiot przyjmujący |
Praktyka absolwencka odpłatna lub nieodpłatna
Praktyka może być odbywana odpłatnie lub nieodpłatnie.
Wysokość miesięcznego świadczenia pieniężnego nie może przekraczać 2-krotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Oznacza to, że w okresie od stycznia do czerwca 2024 r. świadczenie pieniężne może maksymalnie wynieść 8484 zł miesięcznie, natomiast od lipca do grudnia tego roku może to być 8600 zł miesięcznie. Ustawa o praktykach absolwenckich nie określa natomiast najniższego świadczenia, jaki musi zapewnić podmiot przyjmujący.
Praktyka absolwencka może być odbywana odpłatnie lub nieodpłatnie.
Wynagrodzenie z tytułu umowy o praktykę absolwencką podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Osoby odbywające praktykę absolwencką nie podlegają natomiast ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu.
Warunki odbywania praktyki absolwenckiej
Podmiot przyjmujący na praktykę zapewnia praktykantowi, na zasadach dotyczących pracowników, bezpieczne i higieniczne warunki odbywania praktyki. Obowiązek ten obejmuje także – w zależności od rodzaju świadczeń i zagrożeń związanych z odbywaniem praktyki – odpowiednie środki ochrony indywidualnej.
Jednakże do praktyki nie mają zastosowania przepisy prawa pracy, z wyjątkiem:
- art. 183a–183e Kodeksu pracy (dalej: k.p.) - równe traktowanie w zatrudnieniu;
- art. 129 § 1 k.p. - normy czasu pracy – czyli 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy;
- art. 131 § 1 k.p. - tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym;
- art. 132 § 1 k.p. - prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku w każdej dobie;
- art. 133 § 1 k.p. - w każdym tygodniu prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego;
- art. 134 k.p. - prawo do przerw w pracy,
- art. 1517 k.p. – pora nocna.
Podstawa prawna:
- art. 1 - 7 ustawy z 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich (j.t. Dz.U. z 2018 r., poz. 1244)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat