REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zmiany prawa, Pracodawca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Praca u innego pracodawcy podczas urlopu bezpłatnego

Urlop bezpłatny może być udzielony przez pracodawcę tylko na pisemny wniosek pracownika. Nie wlicza się go do czasu pracy. Istnieje jednak możliwość udzielenia urlopu w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy i ten czas pracy wlicza się do okresu pracy u pracodawcy dotychczasowego.

Odszkodowanie należne pracownikowi nie podlega ochronie przed potrąceniami

Odszkodowanie za rażące błędy pracodawcy nie stanowi szeroko rozumianego wynagrodzenia. W związku z tym nie podlega ochronie wynikającej z art. 87 Kodeksu pracy.

Wprowadzenie pracodawcy w błąd

Umieszczając nieprawdziwe dane w CV lub podając niezgodne z rzeczywistością informacje podczas rozmowy kwalifikacyjnej, można już po nawiązaniu stosunku pracy zostać zwolnionym.

Dokumentacja pracownicza- forma elektroniczna?

Dokumentacja pracownicza prowadzona jest w formie papierowej. Przewidziane są jednak zmiany pozwalające na stosowanie formy elektronicznej.

REKLAMA

Uniewinnienie w sprawie karnej nie oznacza zwolnienia od odpowiedzialności odszkodowawczej względem pracodawcy

Prawomocny wyrok skazujący wydany w postępowaniu karnym co do popełnienia przestępstwa wiąże sąd w postępowaniu cywilnym. Sąd pracy może jednak przeprowadzać własne ustalenia wskazujące na odpowiedzialność pracownika w stosunku pracy.

Wypadek przy pracy- bójka pracowników

Wypadek przy pracy określają przepisy prawa pracy. Czy wypadkiem przy pracy jest bójka pracowników w szatni zakładowej przed podjęciem pracy? Pobicie pracownika przez drugiego zatrudnionego u danego pracodawcy to wypadek przy pracy.

Zaświadczenie o zarobkach emerytów i rencistów

Emeryci i renciści mają obowiązek złożenia zaświadczenia o zarobkach z poprzedniego roku kalendarzowego. Termin zgłoszenia mija z końcem lutego.

Zaliczkowy urlop młodocianego


Młodociani, czyli osoby, które ukończyły 16, a nie przekroczyły 18 lat, prawo do urlopu wypoczynkowego nabywają na innych zasadach niż pracownicy pełnoletni. Przysługuje im ponadto prawo do zaliczkowego urlopu w okresie ferii.

REKLAMA

Dodatkowe informacje o pracowniku

Pracodawca może pobierać i przetwarzać dane osobowe pracownika określone w Kodeksie pracy. Czy pozostałe dane osobowe zatrudnionego, jeżeli obowiązek ich podania nie wynika z przepisów prawa, nie mogą być przedmiotem żądań zatrudniającego?

Umowa o dzieło z własnym pracownikiem

Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę może zawrzeć ze swoim pracodawcą dodatkowo umowę o dzieło. W takim przypadku od umowy o dzieło również będą odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Spór zbiorowy nie dla spraw indywidualnych

Spór zbiorowy pracy pozwala pracownikom na dochodzenie spraw właściwych dla ich zbiorowości. Niedopuszczalny jest spór zbiorowy dotyczący spraw indywidualnych pracownika.

Nowe zasady rozliczania podróży służbowych

29 stycznia 2013 r. zostało podpisane nowe rozporządzenie regulujące zasady rozliczania diet przysługujących pracownikom sfery budżetowej z tytułu podróży służbowych. Przepisy w nim zawarte zmieniają m.in. wysokość diet z tytułu podróży służbowej.

Kiedy trzeba wydać świadectwo pracy, jeżeli pierwszą umowę na czas określony zawarto przed nowelizacją przepisów

Zawarliśmy z pracownikiem umowę o pracę na czas określony od 1 stycznia do 31 października 2011 r. Po niej podpisaliśmy kolejną umowę na czas określony od 1 listopada 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. Następnie zawarliśmy z pracownikiem umowę na czas określony od 1 stycznia do 31 grudnia 2013 r. Kiedy powinniśmy wydać świadectwo pracy? Czy powinniśmy zrobić to w styczniu 2013 r., kiedy minęły 2 lata od zawarcia pierwszej umowy o pracę?

Jak wypłacić wynagrodzenie, aby uzyskać dofinansowanie z PFRON

Pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne mają możliwość uzyskania miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych ze środków PFRON. Aby jednak tak się stało, należy spełnić przesłanki określone w przepisach ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Natomiast przepisy w zakresie dofinansowań uległy istotnej zmianie na mocy przepisów ustawy z dnia 28 czerwca 2012 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw.

Kto straci, a kto zyska na reformie emerytalnej

Nowelizacja z 11 maja 2012 r. (tzw. ustawa wiekowa) wprowadziła nie tylko zmiany związane z podwyższeniem wieku emerytalnego wymaganego do uzyskania emerytury. Ustawa ta zmodyfikowała również w pewnym stopniu zasady ustalania wysokości świadczeń.

Elastyczny czas pracy - Projekt zmiany Kodeksu pracy

Zmiany zaproponowane przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej wprowadzają dwa zasadnicze rozwiązania: pierwsze dotyczy wydłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy, drugie - reguluje zasady ruchomego czasu pracy.

Emerytura w dotychczasowym i podwyższonym wieku emerytalnym

Osoby, które do końca 2012 r. nie ukończyły dotychczas obowiązującego wieku emerytalnego, przejdą na emeryturę w wieku odpowiednio podwyższonym. Później niż pod rządami poprzednich przepisów uprawnienia emerytalne uzyskają też rolnicy, sędziowie i prokuratorzy.

Kodeks pracy 2013 - zmiany

Od 17 stycznia 2013 roku weszła w życie zmiana Kodeksu pracy, znosząca obowiązek pracodawcy polegający na zawiadomieniu inspektorów PIP i PIS o rozpoczęciu działalności gospodarczej. Zmiana ta usprawnia proces zakładania firmy.

Zmiany w dobrowolnych ubezpieczeniach

Od 1 stycznia 2013 r. obowiązują nowe regulacje w zakresie przystąpienia do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Obecnie może do nich przystąpić każdy, kto nie spełnia warunków do podlegania tym ubezpieczeniom obowiązkowo.

Urlopy dla rodziców w 2013 r.

Jednym z uprawnień rodziców związanych z urodzeniem się dziecka są urlopy. Na razie w 2013 r. obowiązują takie same zasady ich udzielania jak w ubiegłym roku. Przygotowanych jest jednak kilka kolejnych zmian w tym zakresie, np. wprowadzenie wspólnych urlopów rodzicielskich.

Zmiany w ustalaniu wysokości emerytur i rent

Od stycznia 2013 r. obowiązują zmienione zasady ustalania wysokości emerytur i rent. Stracą na nich emeryci, którzy pobierali wcześniejszą emeryturę, a zyskają osoby ubiegające się o rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Świadczenia rodzinne - nowe dokumenty

Od 4 stycznia 2013 r. wprowadzone zostały nowe dokumenty potrzebne do uzyskania świadczeń rodzinnych. Najważniejsze zmiany polegają na wprowadzeniu nowych wzorów wniosków niezbędnych do ubiegania się o specjalny zasiłek opiekuńczy oraz „becikowe”.

Jakie koszty stosować od 1 stycznia 2013 r. do pracownika i osoby na umowie cywilnoprawnej

Od 1 stycznia 2013 r. zmieniły się zasady rozliczania autorskich 50% kosztów uzyskania przychodów. Koszty pracownicze oraz od pozostałych dochodów nie uległy zmianie.

Jakie nowe dokumenty muszą składać ubiegający się o świadczenia rodzinne

Od 4 stycznia 2013 r. wprowadzone zostały nowe dokumenty potrzebne do uzyskania świadczeń rodzinnych. Najważniejsze zmiany polegają na wprowadzeniu nowych wzorów wniosków niezbędnych do ubiegania się o specjalny zasiłek opiekuńczy oraz „becikowe”.

Od 24 stycznia 2013 r. nowe uprawnienia kontrolne PFRON i zmiany we wzorach informacji i deklaracji wpłat

Od 24 stycznia br. obowiązuje nowy formularz DEK-I-u, w którym pracodawcy będą wykazywać ewentualne obniżenia wpłat na PFRON. Zmieniły się ponadto wzory istniejących deklaracji oraz informacji miesięcznych i rocznych. Z dotychczasowych formularzy pracodawcy powinni korzystać za miesiące do maja br. Do 20 lipca br. będą zmuszeni dokonać ich korekty. Ponadto rozszerzono kompetencje kontrolne PFRON w zakresie dofinansowania kosztów płacy zatrudnianych osób niepełnosprawnych.

Zmiany w przepisach prawa pracy od 1 stycznia 2013 r.

W poprzednich miesiącach ustawodawca zapowiadał szeroką nowelizację przepisów Kodeksu pracy i przepisów wykonawczych. Zmiany te miały wejść w życie od 1 stycznia 2013 r. – jednak z różnych przyczyn prace nad nowymi przepisami uległy opóźnieniu. Tak jest np. ze zmianami dotyczącymi urlopów macierzyńskich, które obecnie przewidziane są na wrzesień 2013 r. Według najnowszych informacji, istotne zmiany dotyczące rozliczania czasu pracy mają pojawić się na wiosnę. Również dopiero w trakcie roku mają zmienić się przepisy dotyczące podróży służbowych. Na łamach „Rachunkowości Budżetowej” będziemy sukcesywnie opisywać nowe przepisy.

Jak ubiegać się o umorzenie zaległości wobec ZUS na podstawie nowych przepisów

Przedsiębiorcy, którzy mają zaległości z tytułu nieopłaconych składek należnych za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r., mogą wystąpić do ZUS z wnioskiem o ich umorzenie. Abolicja dotyczy tylko składek na własne ubezpieczenia przedsiębiorcy. Warunkiem jest jednak opłacenie wszystkich zaległych składek niepodlegających umorzeniu, tj. m.in. składek należnych za zatrudnione osoby. Przedsiębiorca ubiegający się o umorzenie nie może mieć ponadto żadnego zadłużenia wobec ZUS za okres od marca 2009 r.

Zasady udzielenia urlopu szkoleniowego

Urlop szkoleniowy jest jednym z przywilejów, na jaki może liczyć pracownik zatrudniony u pracodawcy. Jaki jest wymiar urlopu szkoleniowego? Kiedy pracodawca zobowiązany jest do udzielenia urlopu szkoleniowego?

Czy pracodawca może zażądać zwrotu wypłaconej odprawy?

Odprawa jaką pracodawca wypłaca pracownikowi przy zwolnieniu z pracy jest roszczeniem opartym na ustawowych przesłankach. W określonych sytuacjach, gdy odpadną ustawowe przesłanki, pracodawca może domagać się zwrotu wypłaconej na rzecz pracownika odprawy.

Czy zawsze można wypowiedzieć umowę o pracę na czas określony?

Wypowiedzenie umowy na czas określony jest możliwe tylko w sytuacji, gdy zezwala na to sama umowa i pod warunkami określonymi w kodeksie pracy. Odnosi się to zarówno do wypowiedzenia umowy przez pracodawcę jak i pracodawcę.

Różnice pomiędzy umową na czas określony a nieokreślony

Umowa o pracę na czas określony w porównaniu do umowy o pracę na czas nieokreślony charakteryzuje się istotnymi różnicami. Jakie to ma skutki dla pracownika? Poznaj najważniejsze różnice pomiędzy umową na czas określony a umową na czas nieokreślony.

Odszkodowanie i odprawa dla pracownika

Nieprawidłowe wypowiedzenie umowy o pracę daje pracownikowi możliwość domagania się stosownego odszkodowania. Niekiedy jednak może być to tylko jedno ze świadczeń, które powinien wypłacić pracodawca. Oprócz odszkodowania możesz dochodzić także wypłaty odprawy.

Kiedy wypowiedzenie jest wadliwe?

Pracownik może odwołać się od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy. Jego roszczenia będą zasadne w sytuacji, gdy sąd uzna wypowiedzenie za wadliwe. To, kiedy wypowiedzenie jest wadliwe zależy m.in. od rodzaju umowy o pracę.

Pozew o wynagrodzenie za nadgodziny

Pracownik może przed sądem pracy może dochodzić wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Jak udowodnić zasadność roszczenia przed sądem? W jaki sposób udowodnić nadgodziny?

Czy pracodawca może zmusić pracownika do skorzystania z urlopu?

Wykorzystanie przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego należy wyłącznie do jego uprawnień. Pracodawca – poza określonymi prawem sytuacjami – nie może zmuszać pracownika do udania się na urlop.

Czym jest przejście zakładu pracy?

Sprzedaż przedsiębiorstwa z punktu widzenia pracowników wiąże się z tzw. przejściem zakładu pracy. Nabywca przedsiębiorstwa z mocy prawa staje się wobec nich nowym pracodawcą. Pracownicy zbywcy z mocy prawa stają się pracownikami nabywcy przedsiębiorstwa.

Dofinansowanie wynagrodzeń niepełnosprawnych w 2013 r.

Od 1 stycznia 2013 r. obowiązują nowe kwoty miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Pracodawcy, aby je otrzymać, muszą wpłacać wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych na ich rachunki bankowe.

Gdy pracodawca spóźnia się z wypłatą pensji

Pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie w ustalonym terminie, nie później niż do 10 dnia następnego miesiąca. Jakie prawa ma pracownik w odniesieniu do pracodawcy, który spóźnia się z wypłatą pensji?

Ile wyniosą kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych od 1 stycznia 2013 r.

Od 1 stycznia 2013 r. będą obowiązywać nowe kwoty miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Dofinansowanie będzie przysługiwać w tej samej wysokości zarówno pracodawcy prowadzącemu zakład pracy chronionej, jak i pracodawcy z otwartego rynku pracy. Do tej pory wysokość dofinansowania była zróżnicowana dla tych pracodawców.

Dyskryminacja w wynagrodzeniu - jak jej uniknąć?

Z dyskryminacją w wynagrodzeniu mamy do czynienia, gdy pracodawca narusza prawo pracownika do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości. Jakie kryteria zróżnicowania wysokości płac może zastosować pracodawca?

Przed końcem roku warto zaktualizować zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego

Od 1 stycznia 2013 r. pacjentów czekają rewolucyjne zmiany dotyczące zasad potwierdzania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej. Aby uzyskać bezpłatne świadczenie w publicznej placówce zdrowia, wystarczy dowód tożsamości pacjenta i jego numer PESEL. Płatnicy powinni przypomnieć swoim ubezpieczonym o konieczności zaktualizowania danych, na podstawie których są oni objęci ubezpieczeniem zdrowotnym. Przypominają o tym zarówno ZUS, jak i NFZ.

Kiedy utrata zaufania może być przyczyną wypowiedzenia?

Co do zasady utrata zaufania do pracownika może być przyczyną uzasadniającą wypowiedzenie umowy. Pracodawca musi jednak w wypowiedzeniu wskazać pracownikowi konkretne sytuacje, które spowodowały utratę zaufania.

Oto wskaźniki płacowe na 2013 r.

W 2013 r. wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wzrośnie do 1600 zł. Od jego wysokości w znacznej mierze zależą także inne świadczenia pracownicze, np. kwota maksymalnej wysokości odprawy przy zwolnieniach grupowych.

Dwa etaty u tego samego pracodawcy

Przepisy prawa nie zabraniają podjęcia pracy na drugi etat u tego samego pracodawcy. Możliwość ta jest jednak poddana pewnym ograniczeniom. Kiedy można mieć drugi etat u tego samego pracodawcy?

Sprawdź najważniejsze zmiany dla pracodawców na 2013 r.

Ostatnio coraz głośniej jest o nowych pomysłach na nowelizacje przepisów dotyczących prawa pracy. Choć większość z nich jest wciąż w fazie projektów, wiele ma szansę na wejście w życie z początkiem 2013 r. Nowe regulacje dotyczące urlopów wychowawczych, limit kosztów uzyskania przychodów z tytułu praw autorskich czy kwestia finansowania bonów towarowych z zfśs to tylko niektóre zmiany, jakie mają wejść w życie na początku 2013 r.

Jak uzyskać emeryturę – krok po kroku

Wystąpienie z wnioskiem o przyznanie emerytury wiąże się z koniecznością zgromadzenia dokumentacji, niejednokrotnie dotyczącej odległych lat zatrudnienia. Pracodawca ma obowiązek udzielić przyszłemu emerytowi pomocy w tym zakresie. Oprócz tego pracodawca musi sporządzić zaświadczenie o zatrudnieniu i wysokości osiągniętych przez pracownika zarobków (najczęściej na formularzu ZUS Rp-7), a także przygotować i – za zgodą pracownika – przesłać do ZUS wniosek o przyznanie emerytury. Poniżej przedstawiamy krok po kroku, jak sprawnie i bezproblemowo przejść przez formalności związane z ubieganiem się w ZUS o przyznanie świadczenia emerytalnego.

Jakich pracowników w wieku przedemerytalnym nie będzie można zwolnić po zmianie przepisów

Wydłużenie wieku emerytalnego, które będzie stopniowo następować od 1 stycznia 2013 r., spowoduje, że zmienią się okresy ochronne przed zwolnieniem z pracy pracowników w wieku przedemerytalnym. W wyniku wejścia w życie reformy emerytalnej ochrona przedemerytalna niektórych grup pracowników będzie dłuższa niż dotychczasowe 4 lata.

Ważne zmiany dla pracodawców w 2013 r.

Nowe regulacje dotyczące urlopów wychowawczych, limit kosztów uzyskania przychodów z tytułu praw autorskich czy kwestia finansowania bonów towarowych z zfśs to tylko niektóre zmiany, jakie mają wejść w życie na początku 2013 r.

Wskaźniki płacowe w 2013 r.

W 2013 r. wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wzrośnie do 1600 zł. Od jego wysokości w znacznej mierze zależą także inne świadczenia pracownicze, np. kwota maksymalnej wysokości odprawy przy zwolnieniach grupowych.

Ustawa antykryzysowa wejdzie do Kodeksu pracy

Wydłużenie okresu rozliczeniowego i wprowadzenie ruchomego czasu pracy - proponuje wprowadzić na stałe do Kodeksu pracy minister Władysław Kosiniak-Kamysz.

REKLAMA