REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zmienią się od sierpnia 2013 r. zasady rozliczania czasu pracy

Zasady rozliczania czasu pracy od sierpnia 2013 r. /Fot. Fotolia
Zasady rozliczania czasu pracy od sierpnia 2013 r. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawcy będą mogli wydłużać okresy rozliczeniowe czasu pracy do 12 miesięcy w każdym systemie czasu pracy. Dopuszczalne będzie również ustalenie dla pracowników ruchomego czasu pracy, który będzie pozwalał na naruszenie doby pracowniczej. Takie zmiany wprowadza nowelizacja Kodeksu pracy dotycząca czasu pracy, która wejdzie w życie od sierpnia 2013 r.

Zmiany dotyczące czasu pracy mają uelastycznić obowiązujące dotychczas przepisy w tym zakresie. Nowe regulacje pozwolą też uniknąć pracodawcom płacenia dodatków za godziny nadliczbowe.

REKLAMA

Autopromocja

Wydłużenie okresu rozliczeniowego

Najważniejszą zmianą jaką przewiduje nowelizacja jest możliwość wydłużenia do maksymalnie 12 miesięcy okresu rozliczeniowego czasu pracy. Wydłużyć okres rozliczeniowy będzie można jeżeli uzasadniają to przyczyny:

 • obiektywne i techniczne,
 • dotyczące organizacji pracy.

Wydłużenie okresu rozliczeniowego będzie można wprowadzić:

 • w układzie zbiorowym pracy lub porozumieniu zawieranym z zakładowymi organizacjami związkowymi,
 • w porozumieniu zawieranym z przedstawicielami pracowników wybranymi przez załogę w trybie przyjętym w danym zakładzie pracy – dotyczy to tylko tych firm w których nie ma organizacji związkowej.

Pracodawca przekazuje kopię zawartego porozumienia właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy w terminie 5 dni roboczych od dnia zawarcia porozumienia.

Polecamy również serwis: Zbiorowe prawo pracy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Możliwość wydłużenia okresów rozliczeniowych do maksymalnie 12 miesięcy powoduje, że pracodawca może w miesiącach w który ma większe zapotrzebowanie na pracę przedłużyć godziny pracy pracowników, co zrównoważy w pozostałej części okresu rozliczeniowego zapewniając pracownikom dni wolne. Dzięki temu pracodawca będzie mógł uniknąć polecania pracownikom pracy w godzinach nadliczbowych. W miesiącach w których zgodnie z ustalonym przez pracodawcę rozkładem czasu pracy pracownik nie miałby prawa do wynagrodzenia, będzie mu przysługiwać minimalne wynagrodzenie za pracę.

Więcej o wydłużonym okresie rozliczeniowym – w specjalnym poradniku „Nowe zasady rozliczania czasu pracy”>>

Konieczność ustalania harmonogramów czasu pracy

W wyniku omawianej nowelizacji nałożono na pracodawcę obowiązek sporządzania i przekazywania pracownikom rozkładów czasu pracy w ściśle określonych terminach. Pracodawca będzie musiał bowiem sporządzić w formie pisemnej lub elektronicznej harmonogramu czasu pracy na okres krótszy niż okres rozliczeniowy, ale obejmujący co najmniej 1 miesiąc. Pracodawca będzie miał też obowiązek przekazać taki harmonogram pracownikom na co najmniej 1 tydzień przed rozpoczęciem pracy w tym okresie rozliczeniowym. Obowiązku sporządzania i przekazywania rozkładów czasu pracy nie będą mieli pracodawcy, w przypadku pracowników:

 • których rozkład czasu pracy wynika z prawa pracy, obwieszczenia lub umowy o pracę,
 • zatrudnionych w zadaniowym czasie pracy,
 • zatrudnionych w ruchomym czasie pracy na podstawie swojego wniosku,
 • zatrudnionych na podstawie swojego wniosku w indywidualnym rozkładzie czasu pracy.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - Czas pracy

Ruchomy czas pracy

Nowelizacja wprowadza również możliwość stosowania przez pracodawców ruchomego czasu pracy. W ruchomym czasie pracy rozkład czasu pracy może przewidywać:

 • różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy,
 • przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu, który zgodnie z tym rozkładem jest dla pracownika dniem pracy.

Praca w ruchomym czasie pracy może naruszać dobę pracowniczą.

Przykład: Pracodawca, u którego wprowadzono ruchomy czas pracy, ustalił pracownikowi następujący harmonogram czasu pracy:

Dni pracy

Godziny pracy

Liczba przepracowanych godzin

Poniedziałek

9.30-17.30

8 godz.

Wtorek

8.30-16.30

8 godz.

Środa

8.00-16.00

8 godz.

Czwartek

10.00-18.00

8 godz.

Piątek

8.00-16.00

8 godz.

Sobota

wolne

-

Niedziela

wolne

-

Taki rozkład czasu pracy jest prawidłowy - ani we wtorek ani w środę i piątek wykonywanie pracy po raz drugi w tej samej dobie pracowniczej nie będzie uznane za pracę nadliczbową (pod warunkiem, że na mocy porozumienia ze związkami zawodowymi albo z przedstawicielami załogi został wprowadzony ruchomy czas pracy).

Ruchomy czas pracy wprowadza się na takich samych zasadach jak wydłużone okresy rozliczeniowe. Ponadto może zostać on wprowadzony na pisemny wniosek pracownika.

Inne zmiany

Pracodawcy będą mieli możliwość wprowadzenia przerywanego czasu pracy także w drodze porozumienia ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników (obecnie jest to możliwe tylko w układzie zbiorowym pracy).

Nowelizacja wprowadza również zasadę, że pracą w godzinach nadliczbowych nie będzie odpracowanie przez pracownika zwolnienia od pracy udzielonego pracownikowi na jego pisemny wniosek, w celu załatwienia spraw osobistych. Takie odpracowanie nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku dobowego i tygodniowego.

Podstawa prawna:

ustawa z 12 lipca 2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o związkach zawodowych (ustawa oczekuje obecnie na podpis prezydenta)

Więcej o wydłużonym okresie rozliczeniowym – w specjalnym poradniku „Nowe zasady rozliczania czasu pracy”>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA