reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Jak zmienią się od sierpnia 2013 r. zasady rozliczania czasu pracy

Jak zmienią się od sierpnia 2013 r. zasady rozliczania czasu pracy

Pracodawcy będą mogli wydłużać okresy rozliczeniowe czasu pracy do 12 miesięcy w każdym systemie czasu pracy. Dopuszczalne będzie również ustalenie dla pracowników ruchomego czasu pracy, który będzie pozwalał na naruszenie doby pracowniczej. Takie zmiany wprowadza nowelizacja Kodeksu pracy dotycząca czasu pracy, która wejdzie w życie od sierpnia 2013 r.

Zmiany dotyczące czasu pracy mają uelastycznić obowiązujące dotychczas przepisy w tym zakresie. Nowe regulacje pozwolą też uniknąć pracodawcom płacenia dodatków za godziny nadliczbowe.

Wydłużenie okresu rozliczeniowego

Najważniejszą zmianą jaką przewiduje nowelizacja jest możliwość wydłużenia do maksymalnie 12 miesięcy okresu rozliczeniowego czasu pracy. Wydłużyć okres rozliczeniowy będzie można jeżeli uzasadniają to przyczyny:

  • obiektywne i techniczne,
  • dotyczące organizacji pracy.

Wydłużenie okresu rozliczeniowego będzie można wprowadzić:

  • w układzie zbiorowym pracy lub porozumieniu zawieranym z zakładowymi organizacjami związkowymi,
  • w porozumieniu zawieranym z przedstawicielami pracowników wybranymi przez załogę w trybie przyjętym w danym zakładzie pracy – dotyczy to tylko tych firm w których nie ma organizacji związkowej.

Pracodawca przekazuje kopię zawartego porozumienia właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy w terminie 5 dni roboczych od dnia zawarcia porozumienia.

Polecamy również serwis: Zbiorowe prawo pracy

Możliwość wydłużenia okresów rozliczeniowych do maksymalnie 12 miesięcy powoduje, że pracodawca może w miesiącach w który ma większe zapotrzebowanie na pracę przedłużyć godziny pracy pracowników, co zrównoważy w pozostałej części okresu rozliczeniowego zapewniając pracownikom dni wolne. Dzięki temu pracodawca będzie mógł uniknąć polecania pracownikom pracy w godzinach nadliczbowych. W miesiącach w których zgodnie z ustalonym przez pracodawcę rozkładem czasu pracy pracownik nie miałby prawa do wynagrodzenia, będzie mu przysługiwać minimalne wynagrodzenie za pracę.

Więcej o wydłużonym okresie rozliczeniowym – w specjalnym poradniku „Nowe zasady rozliczania czasu pracy”>>

Konieczność ustalania harmonogramów czasu pracy

W wyniku omawianej nowelizacji nałożono na pracodawcę obowiązek sporządzania i przekazywania pracownikom rozkładów czasu pracy w ściśle określonych terminach. Pracodawca będzie musiał bowiem sporządzić w formie pisemnej lub elektronicznej harmonogramu czasu pracy na okres krótszy niż okres rozliczeniowy, ale obejmujący co najmniej 1 miesiąc. Pracodawca będzie miał też obowiązek przekazać taki harmonogram pracownikom na co najmniej 1 tydzień przed rozpoczęciem pracy w tym okresie rozliczeniowym. Obowiązku sporządzania i przekazywania rozkładów czasu pracy nie będą mieli pracodawcy, w przypadku pracowników:

  • których rozkład czasu pracy wynika z prawa pracy, obwieszczenia lub umowy o pracę,
  • zatrudnionych w zadaniowym czasie pracy,
  • zatrudnionych w ruchomym czasie pracy na podstawie swojego wniosku,
  • zatrudnionych na podstawie swojego wniosku w indywidualnym rozkładzie czasu pracy.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Pakosińska-Krawczyńska

Kancelaria Adw. Magdalena Pakosińska-Krawczyńska, chtsanwältin (RAK Berlin), Adwokat niemiecki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama