REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zmienią się od sierpnia 2013 r. zasady rozliczania czasu pracy

Zasady rozliczania czasu pracy od sierpnia 2013 r. /Fot. Fotolia
Zasady rozliczania czasu pracy od sierpnia 2013 r. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawcy będą mogli wydłużać okresy rozliczeniowe czasu pracy do 12 miesięcy w każdym systemie czasu pracy. Dopuszczalne będzie również ustalenie dla pracowników ruchomego czasu pracy, który będzie pozwalał na naruszenie doby pracowniczej. Takie zmiany wprowadza nowelizacja Kodeksu pracy dotycząca czasu pracy, która wejdzie w życie od sierpnia 2013 r.

Zmiany dotyczące czasu pracy mają uelastycznić obowiązujące dotychczas przepisy w tym zakresie. Nowe regulacje pozwolą też uniknąć pracodawcom płacenia dodatków za godziny nadliczbowe.

REKLAMA

Autopromocja

Wydłużenie okresu rozliczeniowego

Najważniejszą zmianą jaką przewiduje nowelizacja jest możliwość wydłużenia do maksymalnie 12 miesięcy okresu rozliczeniowego czasu pracy. Wydłużyć okres rozliczeniowy będzie można jeżeli uzasadniają to przyczyny:

  • obiektywne i techniczne,
  • dotyczące organizacji pracy.

Wydłużenie okresu rozliczeniowego będzie można wprowadzić:

  • w układzie zbiorowym pracy lub porozumieniu zawieranym z zakładowymi organizacjami związkowymi,
  • w porozumieniu zawieranym z przedstawicielami pracowników wybranymi przez załogę w trybie przyjętym w danym zakładzie pracy – dotyczy to tylko tych firm w których nie ma organizacji związkowej.

Pracodawca przekazuje kopię zawartego porozumienia właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy w terminie 5 dni roboczych od dnia zawarcia porozumienia.

Polecamy również serwis: Zbiorowe prawo pracy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Możliwość wydłużenia okresów rozliczeniowych do maksymalnie 12 miesięcy powoduje, że pracodawca może w miesiącach w który ma większe zapotrzebowanie na pracę przedłużyć godziny pracy pracowników, co zrównoważy w pozostałej części okresu rozliczeniowego zapewniając pracownikom dni wolne. Dzięki temu pracodawca będzie mógł uniknąć polecania pracownikom pracy w godzinach nadliczbowych. W miesiącach w których zgodnie z ustalonym przez pracodawcę rozkładem czasu pracy pracownik nie miałby prawa do wynagrodzenia, będzie mu przysługiwać minimalne wynagrodzenie za pracę.

Więcej o wydłużonym okresie rozliczeniowym – w specjalnym poradniku „Nowe zasady rozliczania czasu pracy”>>

Konieczność ustalania harmonogramów czasu pracy

W wyniku omawianej nowelizacji nałożono na pracodawcę obowiązek sporządzania i przekazywania pracownikom rozkładów czasu pracy w ściśle określonych terminach. Pracodawca będzie musiał bowiem sporządzić w formie pisemnej lub elektronicznej harmonogramu czasu pracy na okres krótszy niż okres rozliczeniowy, ale obejmujący co najmniej 1 miesiąc. Pracodawca będzie miał też obowiązek przekazać taki harmonogram pracownikom na co najmniej 1 tydzień przed rozpoczęciem pracy w tym okresie rozliczeniowym. Obowiązku sporządzania i przekazywania rozkładów czasu pracy nie będą mieli pracodawcy, w przypadku pracowników:

  • których rozkład czasu pracy wynika z prawa pracy, obwieszczenia lub umowy o pracę,
  • zatrudnionych w zadaniowym czasie pracy,
  • zatrudnionych w ruchomym czasie pracy na podstawie swojego wniosku,
  • zatrudnionych na podstawie swojego wniosku w indywidualnym rozkładzie czasu pracy.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - Czas pracy

Ruchomy czas pracy

Nowelizacja wprowadza również możliwość stosowania przez pracodawców ruchomego czasu pracy. W ruchomym czasie pracy rozkład czasu pracy może przewidywać:

  • różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy,
  • przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu, który zgodnie z tym rozkładem jest dla pracownika dniem pracy.

Praca w ruchomym czasie pracy może naruszać dobę pracowniczą.

Przykład: Pracodawca, u którego wprowadzono ruchomy czas pracy, ustalił pracownikowi następujący harmonogram czasu pracy:

Dni pracy

Godziny pracy

Liczba przepracowanych godzin

Poniedziałek

9.30-17.30

8 godz.

Wtorek

8.30-16.30

8 godz.

Środa

8.00-16.00

8 godz.

Czwartek

10.00-18.00

8 godz.

Piątek

8.00-16.00

8 godz.

Sobota

wolne

-

Niedziela

wolne

-

Taki rozkład czasu pracy jest prawidłowy - ani we wtorek ani w środę i piątek wykonywanie pracy po raz drugi w tej samej dobie pracowniczej nie będzie uznane za pracę nadliczbową (pod warunkiem, że na mocy porozumienia ze związkami zawodowymi albo z przedstawicielami załogi został wprowadzony ruchomy czas pracy).

Ruchomy czas pracy wprowadza się na takich samych zasadach jak wydłużone okresy rozliczeniowe. Ponadto może zostać on wprowadzony na pisemny wniosek pracownika.

Inne zmiany

Pracodawcy będą mieli możliwość wprowadzenia przerywanego czasu pracy także w drodze porozumienia ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników (obecnie jest to możliwe tylko w układzie zbiorowym pracy).

Nowelizacja wprowadza również zasadę, że pracą w godzinach nadliczbowych nie będzie odpracowanie przez pracownika zwolnienia od pracy udzielonego pracownikowi na jego pisemny wniosek, w celu załatwienia spraw osobistych. Takie odpracowanie nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku dobowego i tygodniowego.

Podstawa prawna:

ustawa z 12 lipca 2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o związkach zawodowych (ustawa oczekuje obecnie na podpis prezydenta)

Więcej o wydłużonym okresie rozliczeniowym – w specjalnym poradniku „Nowe zasady rozliczania czasu pracy”>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasiłki, dodatki, renty, świadczenia dla osoby, która nigdy nie pracowała [zasady na 2024 i 2025]

Co przysługuje osobie, która nigdy nie pracowała? [zasady na 2024 i 2025]. Jakie zasiłki z MOPS 2024? Jakie zasiłki z MOPS 2025? Kiedy można uzyskać specjalne świadczenie do Prezesa ZUS?

Co dla niepełnosprawnych w 2024 i 2025?

Co dla niepełnosprawnych w 2024 i 2025? Okazuje się, że świadczeń nie jest mało. Niepełnosprawny może otrzymać między innymi zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie wspierające, zasiłek rodzinny, oraz rentę socjalną i rentę z tytułu niezdolności do pracy. Są też inne uprawnienia związane z zatrudnieniem. W 2025 r. część świadczeń będzie podwyższonych, w zw. z marcową waloryzacją w 2025 r.

Cztery lata do emerytury. Kiedy kodeks pracy nie uchroni przed zwolnieniem z pracy, co zrobić by mieć gwarancję zarobków

Teraz sytuacja nie jest tak dramatyczna jak przed laty. Na rynku brakuje rąk do pracy i o zajęcie gwarantujące środki na utrzymanie łatwiej. Jednak firmy wciąż niechętnie zatrudniają osoby w wieku 50+, a już szczególnie te, którym do emerytury zostało mniej niż cztery lata. Kodeks pracy wciąż takie osoby chroni przed zwolnieniem, ale często ta ochrona nie działa, bo przepisy nie są bezwarunkowe.

Dziedziczenie prawa do emerytury i renty z ZUS. Małżonkowi i dzieciom zmarłego przysługuje jego niepobrana emerytura z danego miesiąca, ale trzeba złożyć wniosek [niezrealizowane świadczenia z ZUS też w 2025 r.]

Mało osób ma świadomość tego, że jeżeli umrze bliska nam osoba to małżonkowi i dzieciom zmarłego, czy osobie, na której utrzymaniu się pozostaje przysługuje jego niepobrana emerytura czy renta z danego miesiąca. Jest to tzw. niezrealizowane świadczenie z ZUS. Przysługuje ono nawet wtedy, gdy dana osoba dopiero złożyła wniosek o emeryturę czy rentę i jeszcze nie pobrała nawet pierwszego świadczenia. Masz prawo do niezrealizowanego świadczenia z ZUS także w 2025 r.

REKLAMA

29 000 zł przeciętnie. Świadczenie gwarantowane i wypłacane z ZUS, również w 2025 [dla kogo, kiedy, wniosek]

Jak otrzymać pieniądze z ZUS po zmarłej osobie? Jak sprawdzić stan subkonta w ZUS osoby zmarłej? Co to jest wypłata gwarantowana z ZUS po śmierci emeryta? Czy po śmierci ojca należą mi się pieniądze z ZUS?

ZUS: Od 5 października można złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne

ZUS poinformował o gotowości do obsługi świadczenia interwencyjnego. Jest to wsparcie finansowe dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Wnioski będzie można składać od 5 października przez internet, w dowolnej placówce ZUS lub w punkcie mobilnym.

ZUS: Świadczenie przepadnie, jeśli wniosek o wypłatę nie zostanie złożony do końca października

31 października mija termin, w którym studenci powinni dostarczyć do ZUS wniosek o dalszą wypłatę renty rodzinnej wraz z zaświadczeniem z uczelni, że dalej się uczą. Świadczenie za październik przepadnie, jeżeli dokumenty wpłyną z opóźnieniem.

Zacznij od siebie. Czy liderzy są przygotowani do pracy z nowymi generacjami pracowników?

Według danych GUS osoby urodzone po 1995 r. stanowią dziś ok. 20 proc. pracujących Polaków, co przekłada się na grupę 4,5 mln osób. Szacunki wskazują, że do końca przyszłego roku Zetki będą stanowiły około 27 proc. światowej populacji pracowników. Czy w związku z tym nowe pokolenia wciąż będą budziły obawy menedżerów, a może staną się szansą na redefinicję nieco przestarzałych polityk personalnych?

REKLAMA

Dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r. Czy minimalne wynagrodzenie ma na to wpływ?

Dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r. Czy minimalne wynagrodzenie ma na to wpływ? Kiedy przysługuje dodatek za pracę w porze nocnej? Jak obliczyć dodatek za pracę w nocy? Sprawdź, jak będzie kształtował się dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r.

Umowy zlecenia i o dzieło będą oskładkowane. Kiedy zmiany wejdą w życie?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że przygotowało już projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowe przepisy przewidują objęcie obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi wszystkich umów cywilnoprawnych, w tym umów-zleceń i o dzieło. Potrzebny czas na wdrożenie tej zmiany szacuję na trzy–sześć miesięcy – zapowiada Sławomir Wasielewski, członek zarządu odpowiedzialny za Pion IT w ZUS.

REKLAMA