| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Dostosowanie czasu pracy do obowiązków rodzinnych

Dostosowanie czasu pracy do obowiązków rodzinnych

Nowe przepisy wprowadzające elastyczny czas pracy ułatwiają nie tylko organizację pracy, ale i godzenie życia zawodowego z prywatnym. Dzięki ostatnim zmianom w kodeksie pracy, pracodawcy mogą realizować potrzeby swoich pracowników bez ponoszenia dodatkowych kosztów i ryzyka nałożenia kary przez inspektora PIP.

Czy można zaczynać pracę o różnych godzinach 

Samotnie wychowuję dwójkę małych dzieci w wieku szkolnym. Ze względu na różne godziny rozpoczynania zajęć lekcyjnych trudno mi pogodzić wyprawienie dzieci do szkoły z punktualnym przybywaniem do firmy. Czy po zmianach w przepisach pracownik będzie mógł zaczynać dniówkę w różnych godzinach? 

Nowe rozwiązania dotyczące czasu pracy, które zaczną obowiązywać od 23 sierpnia, umożliwią pracownikom stawianie się w zakładzie w różnych godzinach w poszczególne dni tygodnia. Rozkład czasu pracy będzie mógł przewidywać różne godziny rozpoczynania dniówki. Może on określać przedział czasu, w którym zatrudniony decyduje o godzinie rozpoczęcia zajęć zawodowych. Takie systemy będą mogły być wprowadzone w firmie w układach zbiorowych albo porozumieniach ze związkami zawodowymi, a w przedsiębiorstwach, w których nie ma organizacji zakładowych – z reprezentacją załogi wyłonioną w sposób przyjęty u danego pracodawcy. 

Obecnie przeszkodą w stosowaniu ruchomych godzin rozpoczynania obowiązków jest przepis, zgodnie z którym za nadgodziny była uważana praca wykonywana ponownie w tej samej dobie. Zgodnie z nowymi rozwiązaniami nie zostanie ona już potraktowana jako świadczenie zadań w godzinach nadliczbowych, za które pracodawca musi zapłacić dodatkowe wynagrodzenie. 

Trzeba jednak pamiętać, że firma nie ma obowiązku zrealizowania wniosku zatrudnionego o rozpoczynanie pracy w różnych godzinach. Wszystko zależy od tego, czy proponowane rozwiązania nie będą utrudniać funkcjonowania zakładu. Jeżeli pracodawca wyrazi zgodę, to zatrudniony może zaczynać wykonywanie obowiązków w rytmie dostosowanym do zadań rodzinnych. Z takiego rozwiązania będą mogli skorzystać wszyscy pracownicy, a nie np. tylko osoby opiekujące się dziećmi w określonym wieku czy zajmujące się osobami starszymi. 

Przypominamy, że zgodnie z nieobowiązującą już ustawą antykryzysową zatrudniony opiekujący się dzieckiem do ukończenia przez nie 14. roku życia lub członkiem rodziny wymagającym jego osobistej opieki mógł złożyć przedsiębiorcy pisemny wniosek dotyczący ustalenia indywidualnego rozkładu przewidującego różne godziny rozpoczynania i kończenia pracy. 

Podstawa prawna:

Art. 1401 – ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.; przepis wejdzie w życie 23 sierpnia 2013 r.). 

Czy można odpracować prywatne wyjście z firmy 

Pracownik musi odbierać dzieci po skończonych zajęciach szkolnych, co wiąże się z wyjściem z zakładu. Czy firma może zwolnić zatrudnionego ze świadczenia pracy pod warunkiem, że później odpracuje on czas nieobecności? 

Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Sądej

Prawnik specjalizujący się w tematyce podatkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »