REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dostosowanie czasu pracy do obowiązków rodzinnych

Tomasz Zalewski
Dostosowanie czasu pracy do obowiązków rodzinnych. /Fot. Fotolia
Dostosowanie czasu pracy do obowiązków rodzinnych. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowe przepisy wprowadzające elastyczny czas pracy ułatwiają nie tylko organizację pracy, ale i godzenie życia zawodowego z prywatnym. Dzięki ostatnim zmianom w kodeksie pracy, pracodawcy mogą realizować potrzeby swoich pracowników bez ponoszenia dodatkowych kosztów i ryzyka nałożenia kary przez inspektora PIP.

Czy można zaczynać pracę o różnych godzinach 

Samotnie wychowuję dwójkę małych dzieci w wieku szkolnym. Ze względu na różne godziny rozpoczynania zajęć lekcyjnych trudno mi pogodzić wyprawienie dzieci do szkoły z punktualnym przybywaniem do firmy. Czy po zmianach w przepisach pracownik będzie mógł zaczynać dniówkę w różnych godzinach? 

REKLAMA

Autopromocja

Nowe rozwiązania dotyczące czasu pracy, które zaczną obowiązywać od 23 sierpnia, umożliwią pracownikom stawianie się w zakładzie w różnych godzinach w poszczególne dni tygodnia. Rozkład czasu pracy będzie mógł przewidywać różne godziny rozpoczynania dniówki. Może on określać przedział czasu, w którym zatrudniony decyduje o godzinie rozpoczęcia zajęć zawodowych. Takie systemy będą mogły być wprowadzone w firmie w układach zbiorowych albo porozumieniach ze związkami zawodowymi, a w przedsiębiorstwach, w których nie ma organizacji zakładowych – z reprezentacją załogi wyłonioną w sposób przyjęty u danego pracodawcy. 

Obecnie przeszkodą w stosowaniu ruchomych godzin rozpoczynania obowiązków jest przepis, zgodnie z którym za nadgodziny była uważana praca wykonywana ponownie w tej samej dobie. Zgodnie z nowymi rozwiązaniami nie zostanie ona już potraktowana jako świadczenie zadań w godzinach nadliczbowych, za które pracodawca musi zapłacić dodatkowe wynagrodzenie. 

Trzeba jednak pamiętać, że firma nie ma obowiązku zrealizowania wniosku zatrudnionego o rozpoczynanie pracy w różnych godzinach. Wszystko zależy od tego, czy proponowane rozwiązania nie będą utrudniać funkcjonowania zakładu. Jeżeli pracodawca wyrazi zgodę, to zatrudniony może zaczynać wykonywanie obowiązków w rytmie dostosowanym do zadań rodzinnych. Z takiego rozwiązania będą mogli skorzystać wszyscy pracownicy, a nie np. tylko osoby opiekujące się dziećmi w określonym wieku czy zajmujące się osobami starszymi. 

Przypominamy, że zgodnie z nieobowiązującą już ustawą antykryzysową zatrudniony opiekujący się dzieckiem do ukończenia przez nie 14. roku życia lub członkiem rodziny wymagającym jego osobistej opieki mógł złożyć przedsiębiorcy pisemny wniosek dotyczący ustalenia indywidualnego rozkładu przewidującego różne godziny rozpoczynania i kończenia pracy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawa prawna:

Art. 1401 – ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.; przepis wejdzie w życie 23 sierpnia 2013 r.). 

Czy można odpracować prywatne wyjście z firmy 

Pracownik musi odbierać dzieci po skończonych zajęciach szkolnych, co wiąże się z wyjściem z zakładu. Czy firma może zwolnić zatrudnionego ze świadczenia pracy pod warunkiem, że później odpracuje on czas nieobecności? 

Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownik sezonowy przed szczytem sezonu. W tym roku rekordowa 1/3 firm zatrudni dorywczo w wakacje

Zatrudnienie pracowników sezonowych to ratunek dla wielu pracodawców w sezonie letnim. Gdzie zatrudnia się najwięcej pracowników tymczasowych? Dlaczego rekrutację do pracy sezonowej należy zaplanować z wyprzedzeniem? Od czego zacząć i jak napisać ofertę pracy?

Jaki język najlepszy do pracy?

Jaki język jest najlepszy do pracy? Okazuje się, że nie język angielski, którego znajomość staje się obowiązkowa, ale czeski, duński czy koreański są językami, które warto znać planując karierę zawodową.

Od 1 lipca 2024 wyższy dodatek za pracę w nocy

Od 1 lipca 2024 minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wyższe. W związku z tym dodatek za pracę w porze nocnej od 1 lipca 2024 r. też ulegnie zmianie. Powstaje jednak kilka pytań: czy dodatek za pracę w porze jest jednakowy dla wszystkich pracowników? Czy należy się zarówno dodatek za pracę w nocy i za pracę w godzinach nadliczbowych?

ZUS i pracodawca muszą wiedzieć, gdzie chory przebywa na zwolnieniu lekarskim. 3 dni na powiadomienie o zmianie adresu

Każdy ubezpieczony ma obowiązek informowania o zmianie swojego miejsca pobytu w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim. Na powiadomienie ZUS-u i pracodawcy są 3 dni. Mimo to, wiele osób o tym obowiązku zapomina. 

REKLAMA

Upał w pracy: jakie obowiązki ma pracodawca?

Zaczęły się wakacje a wraz z nimi upały. Z jednej strony to dobrze, w końcu mamy już lato, ale z drugiej strony, niekoniecznie - szczególnie dla osób, które muszą pracować podczas upałów. Jeśli w czasie upału pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego, finansowe konsekwencje takiego zdarzenia poniesie pracodawca. Jakie obowiązki mają pracodawcy podczas upałów? 

Czy 7 lipca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 7 lipca 2024 to niedziela handlowa? Czy w wakacje jest niedziela handlowa? Czy przed rokiem szkolnym jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele? 

Jak zwolnić pracownika? Zwalniać też trzeba umieć

Jak zwolnić pracownika? Okazuje się, że zwalniać też trzeba umieć. Zwolnienie pracownika to jedno z najtrudniejszych zadań, przed którymi stają menedżerowie i specjaliści ds. HR. Oprócz aspektów prawnych, proces ten wymaga delikatności, empatii i umiejętności komunikacyjnych. W niniejszym artykule omówimy kroki, jakie należy podjąć, aby poinformować pracownika o zwolnieniu w sposób profesjonalny i po prostu ludzki.

Świadczenie kompensacyjne 2025 r.

Aby otrzymać świadczenie kompensacyjne w 2025 r. należy spełnić kilka podstawowych warunków. Poniżej najważniejsze informacje, czyli: jaka wysokość świadczenia kompensacyjnego 2025 oraz jak złożyć wniosek o świadczenie kompensacyjne w 2025.

REKLAMA

Wiek emerytalny kobiet 2024

Wiek emerytalny kobiet w Polsce w 2024 roku wynosi 60 lat. Czy trwają prace nad podniesieniem wieku emerytalnego do 65 lat i tym samym zrównaniem go z wiekiem emerytalnym mężczyzn?

Pilne! Praca sezonowa 2024

Właśnie zaczął się okres wakacyjny, to właśnie teraz szczególnie potrzeba jest praca pracowników sezonowych. Poniżej odpowiedzi na pytania: Co to znaczy praca sezonowa? Czy praca sezonowa jest legalna? Ile trwa praca sezonowa? Jak wygląda praca sezonowa?

REKLAMA