REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie będzie podwyżek dla pracowników samorządowych? Rozmowy w sprawie wynagrodzeń zostały odroczone

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
pieniądze 2025 podwyżki wynagrodzenie pracownicy samorządowi samorząd
Nie będzie podwyżek dla pracowników samorządowych? Rozmowy w sprawie wynagrodzeń zostały odroczone
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Prace nad zmianą przepisów w zakresie wynagradzania pracowników samorządowych zostały odroczone. Nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych jest poza właściwością Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Postulaty dotyczące wynagradzania pracowników samorządowych

Związek Powiatów Polskich (ZPP) w ramach prac nad nowelizacją rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 października 2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaproponował szereg zmian, również w ustawie o pracownikach samorządowych w zakresie ustalania stawek oraz wypłaty dodatków. Chodzi m.in. o to, by minimalny poziom wynagradzania w pierwszej stawce zaszeregowania był równy stawce minimalnego wynagradzania za pracę.

REKLAMA

Zaproponowane przez ZPP zmiany dotyczą również naliczania stażu pracy, a co za tym idzie wypłaty dodatku stażowego oraz nagrody jubileuszowej. Samorządowcy chcą też uporządkowania katalogu stanowisk pracowników samorządowych oraz zmniejszenie liczby kategorii zaszeregowania i większego zróżnicowania stawek w poszczególnych kategoriach.

Podczas ostatniego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego strona samorządowa ponownie domagała się podjęcia prac nad kompleksową nowelizacją przepisów dotyczących wynagradzania pracowników samorządowych. 

- Dopominamy rozmowy na temat zasad wynagradzania pracowników samorządowych, rozmowy, która spowoduje, że nie będziemy mieli gigantycznych problemów z poszukiwaniem pracowników do administracji, nie będziemy mieli problemów wynikających ze spłaszczaniem wynagrodzeń – mówił sekretarz strony samorządowej Marek Wójcik. 

Wójcik wskazywał też, że projektowana ustawa o płacy minimalnej wyłączająca z wynagrodzenia zasadniczego wszystkie dodatki będzie dla samorządów ogromnym obciążeniem. Zaznaczył, że samorządy jako największy pracodawca w Polsce nie są w stanie znaleźć dodatkowych środków, by wdrożyć przepisy projektowanej ustawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Coraz większa grupa pracowników samorządowych jest na poziomie płacy minimalnej nie z naszego powodu. Od lat jak była podnoszona płaca minimalne to zawsze wiązało się to z nieprzekazaniem samorządom ani złotówki. W związku z tym nie czujemy się winni, że mamy problem z administracją – powiedział Wójcik.

Nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych poza właściwością MRPiPS

Małgorzata Baranowska, wiceszefowa ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej, przypomniała o postulatach ZPP dotyczących m.in. nowelizacji ustawy o pracownikach samorządowych w zakresie wprowadzenia nowej grupy stanowisk oraz wyłączenia osób zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych i obsługi z prawa do dodatku stażowego i nagrody jubileuszowej.

- Nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych jest poza właściwością MRPiPS dlatego też 10 grudnia skierowaliśmy pismo do MSWiA z prośbą, aby ministerstwo rozważyło dokonanie zmiany w przedmiotowej ustawie w postulowanym zakresie. Nasze ministerstwo ze swojej strony zadeklarowało, że pozostajemy do dyspozycji MSWiA w przypadku podjęcia decyzji o rozpoczęciu prac nad zmianą ustawy o pracownikach samorządowych – wskazała wiceminister Baranowska. 

Baranowska zaznaczyła, że równolegle w MRPiPS toczą się prace nad projektem nowelizacji rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, które obejmuje pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru, powołania oraz umowy o pracę. 

- Do przekazanych przez nasze ministerstwo w dniu 26 listopada propozycji stawek zgłoszono opinię, że stawki są za wysokie. W związku z tym 6 grudnia przesłaliśmy stronie samorządowej skorygowaną propozycję stawek minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę z prośbą o przedstawienie swojego stanowiska w terminie do 11 grudnia. Na dzień dzisiejszy uwag nie zgłoszono – wskazała Baranowska.

Odroczenie rozmów o wynagrodzeniu pracowników samorządowych

Strona samorządowa zaproponowała, by rozmowy dotyczące nowelizacji przepisów o pracownikach samorządowych kontynuować na posiedzeniu zespołu ds. administracji i bezpieczeństwa publicznego z udziałem MSWiA oraz MRPiPS. Posiedzenie zespołu ma się odbyć w połowie stycznia.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowy wzrost ojców na rodzicielskim. ZUS: W 2024 r. 41,9 tys. ojców skorzystało z urlopu rodzicielskiego. "Dyrektywa work-life balance przynosi efekty."

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w przesłanej we wtorek, 29 kwietnia informacji prasowej poinformował, że ZUS i Fundacja Share the Care ponownie łączą siły z przedstawicielami organizacji rządowych i pozarządowych oraz pracodawców, by promować równość rodzicielską i zawodową. Startuje 4 edycja kampanii „Równi w domu – równi w pracy. To się wszystkim opłaca”.

Majowe "mostkowanie" na L4. Firmy tracą, pracownicy remontują, grillują, wyjeżdżają

Długi weekend majowy to czas, w którym tysiące pracowników sięga po tzw. "mostkowanie" – zjawisko polegające na pobieraniu zwolnień lekarskich bez rzeczywistych wskazań medycznych. Pracownicy najczęściej sięgają po nie tuż przed lub po świętach. Chodzi o wydłużenie sobie czasu wolnego, bez konieczności wykorzystywania przysługującego urlopu wypoczynkowego.

Wyższe pensje dla rezydentów od lipca 2025 roku. Oto nowe stawki wynagrodzenia

Od 1 lipca 2025 roku lekarze i dentyści odbywający specjalizację w ramach rezydentury otrzymają wyższe wynagrodzenie. Projekt nowego rozporządzenia Ministra Zdrowia przewiduje podwyżki zarówno dla specjalizacji priorytetowych, jak i pozostałych dziedzin. Sprawdź, ile będą zarabiać rezydenci po zmianach.

Gwarantowana rekompensata dla pracownika za 3 maja 2025 r. [PRAWO]

Święto 3 maja w 2025 r. wypada w sobotę. Co na to prawo? Przewidywana jest gwarantowana rekompensata dla pracownika. Jakie są obowiązki pracodawcy w maju?

REKLAMA

ZUS nieczynny 2 maja 2025 r.

Dnia 2 maja 2025 r. (piątek) ZUS będzie nieczynny. Centrum Obsługi Telefonicznej również tego dnia nie pracuje. ZUS zachęca do załatwiania spraw online.

Bezpłatny e-book Piękny umysł. PRISM Brain Mapping

Żyjemy w czasach, w których jedynym pewnikiem jest zmiana. Kluczowe dla niej są samoświadomość i samopoznanie. Prezentujemy jedno z najlepszych narzędzi, które nam w tym pomoże – PRISM Brain Mapping.

Kobieta 12 kg. Mężczyzna 30 kg. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy

Kobieta może podnosić 12 kg, a mężczyzna aż 30 kg przy pracy stałej. To prawie 3 razy więcej. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy w różnych okolicznościach. Kiedy konieczne jest zespołowe przenoszenie ciężarów przez pracowników? Oto przepisy prawne określające zasady transportu ręcznego.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce 2025. Gigantyczne straty dla przedsiębiorców. Każdy chciałby mniej pracować

Każdy chciałby mniej pracować, być wiecznie młodym, zarabiać dużo pieniędzy i nie mieć zmartwień. - Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie negatywnie ocenia plany wprowadzenia w Polsce czterodniowego tygodnia pracy. Jeszcze w kwietniu zostaną przedstawione główne założenia programu.

REKLAMA

Dodatek dopełniający do renty socjalnej 2025: komu przysługuje, kiedy wypłata i co z egzekucją?

Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, od maja będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Przepisy przewidują, że z dodatku dopełniającego będą dokonywane potrącenia i egzekucja. Do Sejmu wpłynęła petycja w sprawie ich ograniczenia.

Szkolenie pracowników: jak optymalizować koszty poprawy kompetencji w firmie, angażując sztuczną inteligencję

Personalizacja czy microlearning pozwalają skutecznie podnosić kompetencje zatrudnionych, co przekłada się na realne korzyści biznesowe oraz przewagę konkurencyjną na rynku. Szkolenia pracowników w firmach muszą dostosować się do nowych standardów i trendów rynkowych.

REKLAMA