REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie będzie podwyżek dla pracowników samorządowych? Rozmowy w sprawie wynagrodzeń zostały odroczone

wynagrodzenie pracownicy samorządowi samorząd
Nie będzie podwyżek dla pracowników samorządowych? Rozmowy w sprawie wynagrodzeń zostały odroczone
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Prace nad zmianą przepisów w zakresie wynagradzania pracowników samorządowych zostały odroczone. Nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych jest poza właściwością Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Postulaty dotyczące wynagradzania pracowników samorządowych

Związek Powiatów Polskich (ZPP) w ramach prac nad nowelizacją rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 października 2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaproponował szereg zmian, również w ustawie o pracownikach samorządowych w zakresie ustalania stawek oraz wypłaty dodatków. Chodzi m.in. o to, by minimalny poziom wynagradzania w pierwszej stawce zaszeregowania był równy stawce minimalnego wynagradzania za pracę.

REKLAMA

Autopromocja

Zaproponowane przez ZPP zmiany dotyczą również naliczania stażu pracy, a co za tym idzie wypłaty dodatku stażowego oraz nagrody jubileuszowej. Samorządowcy chcą też uporządkowania katalogu stanowisk pracowników samorządowych oraz zmniejszenie liczby kategorii zaszeregowania i większego zróżnicowania stawek w poszczególnych kategoriach.

Podczas ostatniego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego strona samorządowa ponownie domagała się podjęcia prac nad kompleksową nowelizacją przepisów dotyczących wynagradzania pracowników samorządowych. 

- Dopominamy rozmowy na temat zasad wynagradzania pracowników samorządowych, rozmowy, która spowoduje, że nie będziemy mieli gigantycznych problemów z poszukiwaniem pracowników do administracji, nie będziemy mieli problemów wynikających ze spłaszczaniem wynagrodzeń – mówił sekretarz strony samorządowej Marek Wójcik. 

REKLAMA

Wójcik wskazywał też, że projektowana ustawa o płacy minimalnej wyłączająca z wynagrodzenia zasadniczego wszystkie dodatki będzie dla samorządów ogromnym obciążeniem. Zaznaczył, że samorządy jako największy pracodawca w Polsce nie są w stanie znaleźć dodatkowych środków, by wdrożyć przepisy projektowanej ustawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Coraz większa grupa pracowników samorządowych jest na poziomie płacy minimalnej nie z naszego powodu. Od lat jak była podnoszona płaca minimalne to zawsze wiązało się to z nieprzekazaniem samorządom ani złotówki. W związku z tym nie czujemy się winni, że mamy problem z administracją – powiedział Wójcik.

Nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych poza właściwością MRPiPS

Małgorzata Baranowska, wiceszefowa ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej, przypomniała o postulatach ZPP dotyczących m.in. nowelizacji ustawy o pracownikach samorządowych w zakresie wprowadzenia nowej grupy stanowisk oraz wyłączenia osób zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych i obsługi z prawa do dodatku stażowego i nagrody jubileuszowej.

- Nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych jest poza właściwością MRPiPS dlatego też 10 grudnia skierowaliśmy pismo do MSWiA z prośbą, aby ministerstwo rozważyło dokonanie zmiany w przedmiotowej ustawie w postulowanym zakresie. Nasze ministerstwo ze swojej strony zadeklarowało, że pozostajemy do dyspozycji MSWiA w przypadku podjęcia decyzji o rozpoczęciu prac nad zmianą ustawy o pracownikach samorządowych – wskazała wiceminister Baranowska. 

Baranowska zaznaczyła, że równolegle w MRPiPS toczą się prace nad projektem nowelizacji rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, które obejmuje pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru, powołania oraz umowy o pracę. 

- Do przekazanych przez nasze ministerstwo w dniu 26 listopada propozycji stawek zgłoszono opinię, że stawki są za wysokie. W związku z tym 6 grudnia przesłaliśmy stronie samorządowej skorygowaną propozycję stawek minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę z prośbą o przedstawienie swojego stanowiska w terminie do 11 grudnia. Na dzień dzisiejszy uwag nie zgłoszono – wskazała Baranowska.

Odroczenie rozmów o wynagrodzeniu pracowników samorządowych

Strona samorządowa zaproponowała, by rozmowy dotyczące nowelizacji przepisów o pracownikach samorządowych kontynuować na posiedzeniu zespołu ds. administracji i bezpieczeństwa publicznego z udziałem MSWiA oraz MRPiPS. Posiedzenie zespołu ma się odbyć w połowie stycznia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucji nie będzie. Rząd wycofał się z pomysłu dotyczącego umów o pracę

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski. Rząd wycofał się z przepisu, który wprowadzał obowiązek zawierania przez przedsiębiorców umów o pracę z cudzoziemcami.

Nie będzie podwyżek dla pracowników samorządowych? Rozmowy w sprawie wynagrodzeń zostały odroczone

Prace nad zmianą przepisów w zakresie wynagradzania pracowników samorządowych zostały odroczone. Nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych jest poza właściwością Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

To już ostatni raz w 2024 r. Pewna grupa pracowników bardzo się cieszy!

To już ostatni raz w 2024 r. Pewna grupa pracowników bardzo się cieszy! Inni mniej. Ale jak będzie wyglądała sytuacja w 2025 r.? Wciąż czekamy na decyzję Prezydenta RP i jego podpis, w kwestii zmiany tej jednej z kluczowych ustaw dla polskiego prawa pracy.

Umorzenie składek ZUS [Powódź] - wnioski od 6 stycznia 2025 r.

Poszkodowani w wyniku powodzi mogą starać się o umorzenie składek ZUS. Wnioski można składać już od 6 stycznia 2025 roku. Kto jest uprawniony do skorzystania z umorzenia składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać?

REKLAMA

Czy Polskę stać na kolejny dzień bez pracy? [Gość Infor.pl]

Czy Polskę stać na kolejny dzień bez pracy? Jak wygląda dialog społeczny i czy Polacy lubią związki zawodowe? W programie Gość Infor.pl z przewodniczącym OPZZ Konfederacja Pracy Michałem Lewandowskim rozmawiała Dorota Mandes.

ZUS wypłaci świadczenia z programu Aktywny Rodzic. Kiedy należy sprawdzić konto?

W grudniu ZUS wypłaci kolejne transze świadczenia "Aktywnie w żłobku", "Aktywni rodzice w pracy" i "Aktywnie w domu". Realizowane w ramach programu Aktywny Rodzic świadczenia są wypłacane w danym miesiącu za miesiąc poprzedni. W jakim terminie zostaną zrealizowane wypłaty za świadczenia z programu Aktywny Rodzic?

Zmiany w Kodeksie pracy już od 19 marca 2025 r. Dojdą nowe urlopy

Rodzice wcześniaków i rodzice dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu będą mieli prawo do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego w wymiarze do 8 albo do 15 tygodni. 19 marca 2025 r. wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy.

Świadczenia socjalne dla pracowników w 2025 r. [Przykłady]

Kiedy pracownik może liczyć na dopłatę do wypoczynku, bony i inne świadczenia? Przepisy dość jasno regulują zasady przyznawania takiej pomocy. Prezentujemy odpowiedzi na najważniejsze pytania!

REKLAMA

Jaka będzie maksymalna temperatura w pomieszczeniach pracy? Jest projekt rozporządzenia

Obecnie obowiązujące przepisy w zakresie bhp określają minimalne temperatury, w których praca nie może być wykonywana. W przepisach brakuje natomiast określenia temperatury maksymalnej. Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bhp ma na celu uregulowanie maksymalnej temperatury zarówno w pomieszczeniu pracy, jak i przy pracy wykonywanej na otwartej przestrzeni.

Dodatek za pracę w nocy w grudniu 2024 roku

5,38 zł to wysokość dodatku za pracę w nocy w grudniu 2024 roku. Dodatek jest niższy niż w listopadzie dokładnie o 28 groszy. Jak liczy się wynagrodzenie za pracę w porze nocnej? W jakich godzinach jest pora nocna?

REKLAMA