REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jawność wynagrodzeń: większość jest za, ale pod warunkiem, że dotyczy ona wyłącznie cudzych płac a nie własnych zarobków

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jawność wynagrodzeń - tak, ale nie własnych, ale cudzych
Jawność wynagrodzeń - tak, ale nie własnych, ale cudzych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze badanie przynosi wiedzę o aktualnych poglądach polskich pracowników. Polacy o jawności wynagrodzeń: chcemy znać zarobki innych, ale swoich nie chcemy ujawniać. Czy zmiana prawa, którą sprawi wdrożenie dyrektywy o jawności płac to zmieni?

Ponad połowa Polaków (57%) popiera jawność wynagrodzeń, zwłaszcza osoby o poglądach lewicowych (aż 66% z nich popiera ten postulat, w tym 31% wyraża zdecydowane poparcie).
Jednocześnie 42% chciałoby znać zarobki znajomych i współpracowników, ale tylko 34% jest gotowych ujawnić własne.

REKLAMA

Autopromocja
Zarobki

Zarobki

Zarobki

Materiały prasowe

Jawność wynagrodzeń: chcemy wiedzieć wszystko o płacach innych

Zdecydowanie większą chęć poznania wynagrodzeń innych przejawiają osoby młode – 17% osób w wieku 25-44 lata, natomiast wśród osób powyżej 55 roku życia jest takich osób tylko 5%.
Podobnie w przypadku gotowości do ujawnienia swoich wynagrodzeń innym – 13% osób w wieku 35–44 lata jest na to gotowa, a w grupie osób powyżej 55. roku życia tylko 5%. Badanie pokazuje silną asymetrię między oczekiwaniami wobec innych a własną gotowością do transparentności wynagrodzeń.

Wynagrodzenia: płaca interesuje każdego kto pracuje lub chce pracować

Wynagrodzenia to temat, który niezmiennie wzbudza duże emocje i zainteresowanie społeczne. W ostatnich latach coraz częściej mówi się o potrzebie większej przejrzystości w tym obszarze, szczególnie w kontekście walki z nierównościami płacowymi.
Zagadnienie to jest niezwykle ważne również z tego powodu, że w marcu 2023 r. Parlament Europejski przyjął dyrektywę o jawności wynagrodzeń, która ma zmienić sytuację prawną w krajach członkowskich, w tym w Polsce.
Przede wszystkim dotyczy to praw pracowników do znajomości średnich wynagrodzeń na danych stanowiskach, jak i obowiązków pracodawcy obejmujących zakaz zbyt dużych rozbieżności w wynagrodzeniach pracowników wykonujących tę samą pracę. W ramach implementacji tych zobowiązań w Polsce, 9 maja 2025 roku Sejm przyjął ustawę o jawności wynagrodzeń, skupiającej się na jawności płac podczas procesu rekrutacji. To dopiero początek procesów legislacyjnych i wdrażania zmian w tym zakresie.

Jawność

Jawność

Jawność

Materiały prasowe

Jawność wynagrodzeń: czy Polacy chcą publicznej wiedzy o swoich wynagrodzeniach

Zdecydowana większość Polaków – 57% – opowiada się za wprowadzeniem jawności wynagrodzeń w Polsce, podczas gdy 43% Polaków jest temu przeciwnych.
Zwolennikami jawności są przede wszystkim osoby o poglądach lewicowych – aż 66% z nich popiera ten postulat, w tym 31% wyraża zdecydowane poparcie. Opinia na temat jawności wynagrodzeń w Polsce nie zależy natomiast od cech demograficznych respondentów.

– W kontekście planowanych w Polsce zmian ustawodawczych nakazujących jawność wynagrodzeń warto zobaczyć co na ten temat sądzą Polacy. Okazuje się, że zdania są podzielone, czyli wprowadzane na wniosek Unii Europejskiej zmiany nie cieszą się poparciem większości obywateli. Co prawda nieco więcej osób jest za wprowadzeniem w Polsce jawności wynagrodzeń (57%), to jednak duża jest również grupa przeciwników tego rozwiązania (43%) – mówi prof. Dominika Maison, profesor psychologii na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.
– Nie jest natomiast zaskoczeniem, że za prawnym wprowadzeniem jawności wynagrodzeń są w największym stopniu zwolennicy partii lewicowych, gdyż równość w kontekście pracy, czego przejawem jest równość wynagrodzeń, to część ich postulatów – dodaje prof. Dominika Maison,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jawność wynagrodzeń: czy jesteśmy gotowi do dzielenia się informacjami o zarobkach?

REKLAMA

Analiza odpowiedzi na dwa kolejne pytania dotyczące tego, na ile ktoś chciałby znać zarobki innych, a na ile sam jest gotowy ujawnić swoje wynagrodzenie, pokazuje pewną asymetrię. 42% Polaków chciałoby wiedzieć, ile zarabiają ich znajomi, przyjaciele i współpracownicy.
Jednocześnie tylko 34% respondentów deklaruje chęć ujawnienia własnych zarobków innym.

Zdecydowanie większą chęć poznania wynagrodzeń innych osób z otoczenia przejawiają osoby młode – 17% zdecydowanych zwolenników tego rozwiązania jest wśród osób w wieku 25-44 lata, natomiast wśród osób powyżej 55 roku życia jest takich osób tylko 5%.
Znać wynagrodzenia innych chciałyby również częściej osoby z wyższym wykształceniem (16% zdecydowanie) niż z niższym (średnie – 6%, podstawowe – 11%)

REKLAMA

Dosyć podobne grupy są gotowe do ujawnienia swoich wynagrodzeń innym – u osób w wieku 35–44 lata 13% zdecydowanie jest gotowych ujawnić swoje wynagrodzenie, a w grupie osób powyżej 55. roku życia – 5%.
Także częściej dochody innych chciałyby znać osoby z wyższym wykształceniem (11% zdecydowanie „tak”), niż z wykształceniem średnim (4%) i podstawowym (8%). Jeszcze jedną cechą, która różnicuje jest płeć – częściej mężczyźni deklarują większą gotowość do ujawniania wynagrodzeń (10% zdecydowanie „tak”) niż kobiety (5%).

– Badanie pokazało klasyczną i obserwowaną w różnych pomiarach asymetrię między tym czego oczekujemy od innych, a co sami jesteśmy gotowi zrobić. 42% Polaków chciałoby znać zarobki innych, ale już tylko 34% jest gotowych do ujawnienia swoich wynagrodzeń. W obu tych przypadkach – zarówno chęci poznania, jak i gotowości ujawnienia własnych zarobków – dominują zwolennicy lewicy – mówi prof. Dominika Maison.
– Ponadto znaczenie ma również wiek – najwięcej przeciwników jest wśród osób najstarszych prawdopodobnie dlatego, że w całym swoim życiu zawodowym stykały się z sytuacją, gdy zarobki nie były jawne. Osoby z tego pokolenia nie tylko zazwyczaj nie znały wynagrodzeń swoich współpracowników, ale czasami również musiały podpisywać deklarację, że nie ujawnią wysokości swojego wynagrodzenia innym osobom, zarówno w firmie, jak i poza firmą – podkreśla ekspertka.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
O 339,50 zł więcej dorobi emeryt i rencista od czerwca 2025 roku

Rosną limity dorabiania dla rencistów i wcześniejszych emerytów. Chodzi o kwoty, po przekroczeniu których ZUS obniża lub zawiesza pobierane świadczenie emerytalne lub rentowe. To dobra wiadomość.

14 emerytura 2025 - kiedy wypłata? [Rozporządzenie]

14 emerytura będzie także w 2025 roku. Kiedy można spodziewać się wypłaty dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów? Ile wynosi czternastka? Jst rozporządzenie Rady Ministrów. Oto najważniejsze informacje.

Jazda na rowerze: dla pracownika benefit z karty sportowej i korzyść dla zdrowia

Coraz cieplejsze dni zachęcają do aktywności fizycznej, takiej jak jazda rowerem. Z roku na rok przybywa osób, które decydują się na mniej lub bardziej regularne dojeżdżanie takim jednośladem do pracy.

Jawność wynagrodzeń: większość jest za, ale pod warunkiem, że dotyczy ona wyłącznie cudzych płac a nie własnych zarobków

Najnowsze badanie przynosi wiedzę o aktualnych poglądach polskich pracowników. Polacy o jawności wynagrodzeń: chcemy znać zarobki innych, ale swoich nie chcemy ujawniać. Czy zmiana prawa, którą sprawi wdrożenie dyrektywy o jawności płac to zmieni?

REKLAMA

Zatrudnianie cudzoziemców w 2025 roku [Przewodnik i zmiany krok po kroku]

W dobie globalizacji coraz więcej polskich firm sięga po talenty spoza kraju. Od 1 czerwca 2025 r. proces zatrudniania cudzoziemców zostanie zmodernizowany i w pełni zdigitalizowany dzięki nowej ustawie z 20 marca 2025 r. o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom. Choć formalności nadal wymagają precyzji, są prostsze, szybsze i dostępne online.

Pracownicy teraz: praca bez poczucia sensu nie daje satysfakcji

Według 91 proc. polskich „zetek” i millenialsów praca bez poczucia sensu nie daje satysfakcji. Wśród priorytetów młodych pracowników są także niezależność finansowa i work-life balance. Jeśli te warunki nie są spełniane, potrafią oni zrezygnować z pracy i szukać nowego pracodawcy.

Dobre samopoczucie w miejscu pracy, to kluczowe oczekiwanie najmłodszych pracowników czyli Zetek

Dla Zetek pracowników w pracy ważna jest równowaga między życiem zawodowym i prywatnym. Otwarta komunikacja z przełożonym, równowaga między życiem zawodowym i prywatnym oraz stabilność zawodowa - to wartości, którymi najczęściej kierują się przedstawiciele pokolenia Z przy wyborze pracodawcy.

Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

REKLAMA

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

REKLAMA