Zmiana czasu z letniego na zimowy. Dłużej pracujemy, więcej zarabiamy
REKLAMA
REKLAMA
- Praca o jedną godzinę dłużej
- Wynagrodzenie i dodatek za pracę w nadgodzinach
- Wynagrodzenie i dodatek za pracę w nocy
Praca o jedną godzinę dłużej
27 października 2024 r. o godzinie 3.00 czasu letniego środkowoeuropejskiego przeszliśmy na czas zimowy. Zmiana polega na przestawieniu wskazówek zegarów z godziny 3.00 czasu letniego na godzinę 2.00 czasu zimowego. Czas od godziny 2.00 do godziny 3.00 oznacza się dodatkową literą "a" (godzina 2a.01 do godziny 3a.00), po czym następuje godzina 3.01 czasu środkowoeuropejskiego. W ten sposób została „dodana” jedna godzina do doby 27 października.
REKLAMA
Zmiana czasu letniego na zimowy oznacza dla pracowników świadczących pracę w nocy z 26 na 27 października faktyczne wydłużenie pracy o 1 godzinę. Tę dodatkową godzinę należy traktować jak godzinę nadliczbową.
Wynagrodzenie i dodatek za pracę w nadgodzinach
Za pracę w nocy w godzinach nadliczbowych pracownikowi przysługuje normalne wynagrodzenie oraz dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia.
Istnieje też możliwość, że za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych, na wniosek pracownika, pracodawca udzieli mu w tym samym wymiarze czasu wolnego od pracy. Pracodawca może także udzielić czasu wolnego bez wniosku pracownika. W takim przypadku czas wolny udzielany jest najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego, w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych. Nie może to spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy.
Wynagrodzenie i dodatek za pracę w nocy
Za każdą godzinę pracy w porze nocnej pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wysokość dodatku zależy od nominalnego wymiaru czasu pracy w danym miesiącu. W październiku 2024 r. dodatek za godzinę pracy w nocy wynosi 4,67 zł. Dodatek ten przysługuje niezależnie od rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych.
Jednak według części specjalistów z zakresu prawa pracy, w razie zmiany czasu letniego na zimowy nie trzeba pracownikowi wypłacać dodatku nocnego za 9 godzin. Ich zdaniem dodatek za pracę w nocy przysługuje maksymalnie za 8 godzin pory nocnej, określonej przez pracodawcę.
Podstawa prawna
- art. 151 § 1, art. 1511, art. 1512, art. 1517, art. 1518 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465 ze zm.)
- § 2 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 4 marca 2022 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022–2026 (Dz.U. z 2022 r. poz. 539)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat