Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

REKLAMA
REKLAMA
- Zetki nie są idealistami – atrakcyjne wynagrodzenie i profity to dla nich priorytet
- Priorytety pracowników: dla Zetek work-life balance ma drugorzędne znaczenie, za wynagrodzeniem i profitami
- Pracownicy z pokolenia Z nie widzą potrzeby ciągłego uczenia się w takim stopniu jak inni
Mówi się, że pieniądze to nie wszystko. Jednak w dzisiejszych czasach kwestie finansowe stają się coraz ważniejszym tematem, szczególnie dla młodego pokolenia, które dopiero rozpoczyna swoją karierę zawodową.
REKLAMA
Zetki nie są idealistami – atrakcyjne wynagrodzenie i profity to dla nich priorytet
Potwierdzają to wyniki badania Work War Z. Dla 40 proc. przedstawicieli generacji Z atrakcyjne wynagrodzenie jest priorytetem zawodowym, a 26 proc. uważa je za kluczowy czynnik wpływający na satysfakcję z pracy.
– Badanie Work War Z – jedno z największych zrealizowanych do tej pory na przedstawicielach pokolenia Z nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie – mówi Magda Pietkiewicz, ekspertka rynku pracy Z platformy Enpulse.
– Zetki wcale nie są takimi idealistami, jak nam się wydawało – dodaje Magda Pietkiewicz.
Priorytety pracowników: dla Zetek work-life balance ma drugorzędne znaczenie, za wynagrodzeniem i profitami
Według wyników badania Work War Z ponad 40 proc. przedstawicieli pokolenia Z uznaje odpowiednie wynagrodzenie za najważniejszy priorytet zawodowy.
Nieco mniej istotne są dla nich rozwój zawodowy oraz równowaga między życiem prywatnym a zawodowym (odpowiednio 15 i 14 proc. wskazań). Najmniej istotnym elementem w hierarchii zawodowych priorytetów pokolenia Z okazała się możliwość pracy zdalnej – tak odpowiedziało trzech na dziesięciu badanych.
– Nasze badanie wskazuje, że brak doświadczenia zawodowego wiąże się z mniejszą wagą przypisywaną aspektom finansowym, a większym naciskiem na długoterminowe perspektywy kariery. Co więcej, osoby studiujące częściej wskazują, że priorytetem zawodowym jest dla nich work-life balance – mówi Magda Pietkiewicz.
– Może to wynikać z faktu, że zetki, które pracują, same finansują swoje wydatki, przez co są bardziej świadome tego, jak istotne w dorosłym życiu są kwestie finansowe. Nie oznacza to jednak, że mniej cenią rozwój zawodowy czy work-life balance. Jedynie to, że bardziej pragmatycznie podchodzą do rzeczywistości – dodaje ekspertka.
Pracownicy z pokolenia Z nie widzą potrzeby ciągłego uczenia się w takim stopniu jak inni
Odpowiednie wynagrodzenie i atrakcyjne benefity to dla Zetek także istotne elementy świadczące o sukcesie w pracy (25 proc. wskazań).
Wielu ankietowanych podkreślało również, jak ważną rolę w budowaniu poczucia spełnienia odgrywa praca mająca znaczenie i sens (15 proc.), możliwość ciągłego uczenia się i rozwoju (14 proc.) oraz stabilność zatrudnienia (14 proc.).
Najmniejszy wpływ na satysfakcję zawodową zetek ma możliwość elastycznego zarządzania czasem (6% proc. wskazań).
Warto dodać, że respondenci badania Work War Z często wskazywali wynagrodzenie i benefity jako elementy napędzające ich do działania.
Niemal 50 proc. ankietowanych zadeklarowało, że to kwestie finansowe są dla nich najważniejszym motywatorem. Z kolei o czwarty badany stwierdził, że niezadowolenie z pensji negatywnie wpływa na jego zaangażowanie w wykonywane obowiązki.
– Wyniki naszego badania wskazują, że priorytetem dla młodego pokolenia są przede wszystkim kwestie finansowe – czy pensja jest adekwatna do ich doświadczenia, zakresu obowiązków i stanowiska oraz czy nie odbiega od standardów rynkowych – mówi Magda Pietkiewicz.
– Dla pracodawców to bardzo cenna informacja. Wskazuje bowiem, że powinni oni oferować przedstawicielom pokolenia Z elastyczność umożliwiającą zachowanie work-life balance jako uzupełnienie, a nie substytut konkurencyjnych zarobków – podsumowuje ekspertka.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA