Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu rozwiązanie stosunku pracy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące rozwiązanie stosunku pracy.
Dyscyplinarka z powodu porzucenia pracy
Aktualizacja: 11.10.2018
Kiedy możliwa jest dyscyplinarka z powodu porzucenia pracy? Niejednokrotnie zdarza się, że pracownik nagle przestaje stawiać się w pracy. Nie powiadamia zakładu pracy o przyczynie nieobecności, nierzadko nie odbiera też od niego telefonów. Nasuwa się zatem pytanie, co zrobić z takim pracownikiem, czy można go zwolnić dyscyplinarnie, a jeżeli tak to kiedy uruchomić procedurę zwolnienia? »
Ustanie stosunku pracy – zagadnienia ogólne
Aktualizacja: 18.03.2015
Ustanie stosunku pracy następuje wskutek rozwiązania umowy o pracę bądź jej wygaśnięcia. Rozwiązać umowę o pracę można na kilka sposobów, do których zalicza się m.in. porozumienie stron stosunku pracy, za wypowiedzeniem czy bez wypowiedzenia. Jakie są okresy wypowiedzenia? »
Wypłata zawieszonych emerytur tylko na wniosek
Aktualizacja: 02.12.2014
Wypłata zawieszonych od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. emerytur następuje tylko na wniosek emerytów. Przyczyną zawieszenia ich wypłaty było nierozwiązanie stosunku pracy zawartego przed przejściem na emeryturę. »
Zwolnienie się z pracy czy bycie zwolnionym?
Aktualizacja: 05.05.2015
Jeśli sytuacja pracownika w firmie jest niepewna, warto zastanowić się nad formą zakończenia współpracy z pracodawcą. Co jest lepsze: zwolnienie się z pracy czy bycie zwolnionym? Warto wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów, takich jak np. wypłata odprawy. »
Porozumienie versus roszczenie
Aktualizacja: 18.11.2014
Rozwiązanie umowy o pracę następuje zazwyczaj na podstawie porozumienia stron stosunku pracy bądź jednostronnego oświadczenia z zachowaniem okresu wypowiedzenia lub bez zachowania okresu wypowiedzenia. Nie dotyczy to sytuacji upływu okresu, na który umowa została zawarta oraz nastania dnia ukończenia pracy, dla której wykonania umowa była zawarta. »
Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem i bez wypowiedzenia
Aktualizacja: 13.11.2014
Rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić na 3 różne sposoby: za porozumieniem stron, za wypowiedzeniem oraz bez wypowiedzenia czyli tzw. zwolnienie dyscyplinarne. Do porozumienia strony stosunku pracy mogą dojść w każdej sytuacji. Kiedy natomiast stosuje się drugi i trzeci sposób rozwiązania umowy? »
Tryb wydania pracownikowi świadectwa pracy
Aktualizacja: 13.11.2014
Pracodawca wydaje świadectwo pracy pracownikowi niezwłocznie po rozwiązaniu lub wygaśnięciu stosunku pracy. Ustawodawca nie uregulował jednak trybu, w jakim świadectwo pracy powinno być wydawane. »
Okres trwania umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy
Aktualizacja: 25.07.2014
Obowiązujące przepisy kodeksu pracy nie regulują okresu na jaki może być między pracownikiem a pracodawcą zawarta umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Choć długość umowy o zakazie konkurencji zależy od woli stron, nie każde ustalenie w tym zakresie będzie dopuszczalne prawnie. »
Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia przez pracownika
Aktualizacja: 24.06.2014
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika może nastąpić w przypadku, gdy pracodawca ciężko naruszy swoje podstawowe obowiązki. Kiedy można dokonać wypowiedzenia w trybie natychmiastowym? »
Likwidacja stanowiska jako przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę
Aktualizacja: 08.04.2014
Likwidacja stanowiska pracy jest jedną z przyczyn uzasadniających wcześniejsze wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę. Istnieje szereg wymogów jakie pracodawca musi spełnić, by wypowiedzenie umowy o pracę można było uznać za dopuszczalne. »
Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę
Aktualizacja: 04.04.2014
Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę stanowi dwustronną czynność prawną, w której zarówno pracodawca jak i pracownik składają zgodne oświadczenia woli o ustaniu między nimi stosunku pracy. Może być zainicjowane przez dowolną ze stron. »
Kiedy i w jakiej formie pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia?
Aktualizacja: 22.07.2014
Kodeks pracy przewiduje możliwość rozwiązania przez pracownika stosunku pracy bez zachowania okresu wypowiedzenia. Kiedy i w jakiej formie pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? »
Obowiązek ponownego zatrudnienia zwolnionego pracownika
Aktualizacja: 05.02.2014
W niektórych przypadkach przepisy nakładają na pracodawców obowiązek ponownego zatrudnienia zwolnionego wcześniej pracownika. Dotyczy to sytuacji, w których do rozwiązania stosunku pracy doszło zgodnie z prawem i skutecznie. Kiedy na pracodawcy ciąży wspomniany obowiązek? »
Aktualizacja: 28.10.2013
Wydanie świadectwa pracy to bezwzględny obowiązek pracodawcy. Nie zależy od podstawy nawiązania stosunku pracy, sposobu jego rozwiązania ani długości okresu zatrudnienia. Kiedy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy? »
Na co zwrócić uwagę otrzymując wypowiedzenie umowy o pracę
Aktualizacja: 15.10.2013
Można zaryzykować stwierdzenie, iż sytuacja, w której pracownik otrzymuje wypowiedzenie umowy o pracę, jest najczęściej wydarzeniem niespodziewanym. Na co należy zwrócić uwagę otrzymując wypowiedzenie? O tym poniżej. »
Wniosek o odroczenie składek za XI