reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Składka na Fundusz Emerytur Pomostowych po ustaniu zatrudnienia

Składka na Fundusz Emerytur Pomostowych po ustaniu zatrudnienia

Ze względu na chwilową utratę płynności finansowej nasza firma nie wypłaciła pracownikom wynagrodzenia za grudzień 2010 r. oraz za styczeń 2011 r. Z tego powodu jeden z naszych pracowników, zatrudniony przez cały 2010 r. przy pracy o szczególnym charakterze, od 1 marca 2011 r. rozwiązał stosunek pracy, bez okresu wypowiedzenia, z winy pracodawcy. Jednocześnie nasza spółka zaczęła w marcu regulować zaległości na rzecz pracowników. 15 marca wypłaciliśmy również zaległe wynagrodzenie osobie, która od 1 marca zwolniła się z pracy. Wypłata wynosi 6600 zł: 2200 zł za grudzień 2010 r., 2200 zł za styczeń 2011 r. oraz 2200 zł za luty 2011 r. Czy ta wypłata podlega oskładkowaniu na Fundusz Emerytur Pomostowych?

Podstawę wymiaru składki na FEP stanowi kwota 2200 zł należna za grudzień 2010 r. Oskładkowaniu na FEP podlega bowiem ta część wypłaty, która jest należna za okres wykonywania pracy o szczególnym charakterze przez tego pracownika.

Wypłacając wynagrodzenie pracownikowi, który albo nie wykonuje już pracy szczególnej, albo w ogóle nie pozostaje już w stosunku pracy, płatnik musi pamiętać, że konieczne jest ustalenie, czy wynagrodzenie należne jest za okres wykonywania prac szczególnych, czy też nie. Wymaga to prowadzenia skrupulatnej ewidencji, gdyż – zwłaszcza w przypadku wypłat wieloskładnikowych i należnych z różnych okresów – łatwo tu o pomyłkę.

Imienny raport miesięczny ZUS RCA, za marzec 2011 r., powinien zostać opatrzony kodem 3000 (wypłata po ustaniu tytułu do ubezpieczeń). Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe stanowi kwota przychodu ze stosunku pracy, a zatem w przypadku opisanym przez Czytelnika – 6600 zł.

Natomiast składkę na FEP należy obliczyć od podstawy 2200 zł, czyli kwoty wynagrodzenia należnej za grudzień 2010 r. Był to bowiem ostatni miesiąc, w którym zatrudniany wówczas pracownik wykonywał pracę w szczególnym charakterze.

Wszystkie składki należy wykazać w komplecie dokumentacji rozliczeniowej składanej do ZUS za marzec 2011 r. (w terminie do 15 kwietnia 2011 r.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama