Wypowiedzenie umowy o pracę - przywrócenie terminu do wniesienia odwołania
REKLAMA
Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 7 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę. Jeżeli pracownik nie wniesie odwołania w tym terminie, to traci możliwość dochodzenia swoich roszczeń, gdyż termin ten ma charakter terminu zawitego. Zachowanie tego terminu jest bardzo istotne dla skutecznego dochodzenia roszczeń związanych z wypowiedzeniem umowy o pracę.
REKLAMA
Nowelizacja kodeksu pracy - żądanie przywrócenia do pracy w razie wypowiedzenia umowy o pracę >>
Jeżeli pracownik bez swojej winy nie złożył odwołania w terminie, sąd pracy na jego wniosek powinien przywrócić termin do jego wniesienia. Pracownik powinien złożyć wniosek o przywrócenie terminu do sądu pracy w ciągu 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminowi. Co do zasady we wniosku powinien uprawdopodobnić okoliczności uzasadniające przywrócenie terminu (np. złożyć zaświadczenie lekarskie).
W praktyce sądy często uwzględniają wnioski pracowników o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania od wypowiedzenia umowy, np. z powodu choroby uniemożliwiającej złożenie wniosku. Należy podkreślić, że nie każda choroba uzasadnia przywrócenie terminu do wniesienia odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę, lecz tylko taka, która stanowi faktyczną przeszkodę w podejmowaniu działań mających na celu wzruszenie decyzji pracodawcy.
Termin wypowiedzenia nauczycielom stosunku pracy >>
Ponadto, jeśli pracownik odmówił zapoznania się z treścią wręczonego mu wypowiedzenia umowy o pracę, to nie może również żądać przywrócenia terminu do wniesienia odwołania.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat