reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Przekształcenia żłobków - skutki dla pracowników

Przekształcenia żłobków - skutki dla pracowników

Zmiana statusu żłobków pociąga za sobą skutki dla osób w nich zatrudnionych. Mimo że mają oni zagwarantowane niezmienione warunki pracy i płacy, to jednak np. czas pracy pielęgniarek wydłuży się z 7 godz. 35 min. do 8 godz. dziennie. Do 3 maja 2011 r. dyrektor żłobka ma obowiązek poinformować pracowników o wszystkich zmianach warunków zatrudnienia.

Reforma żłobków ma złagodzić rygorystyczne wymagania (sanitarne, organizacyjne i techniczne) wobec tych placówek. Cel ten ma zostać osiągnięty głównie przez odebranie żłobkom statusu zakładów opieki zdrowotnej. To jeden ze skutków obowiązywania nowej ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech (dalej: ustawa żłobkowa), która weszła w życie 4 kwietnia 2011 r.

Odpisy na fundusz socjalny w 2011 r. >>

Ustawa żłobkowa przekształca żłobki w „zwykłe” gminne jednostki budżetowe (żłobki niepubliczne zachowują formę podmiotów prywatnych). Jednocześnie ustawa żłobkowa zastrzega, że restrukturyzacja przebiega na zasadzie przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę, uregulowanego w art. 231 k.p. Od 4 kwietnia 2011 r. pracownicy żłobków stają się zatem automatycznie pracownikami jednostek bez statusu zakładów opieki zdrowotnej. Z dnia na dzień osoby zatrudnione przed tą datą w publicznych żłobkach zostają też objęte przepisami ustawy o pracownikach samorządowych (wcześniej podlegali oni ustawie o zakładach opieki zdrowotnej).

Transfer z mocy prawa

Przejęcie pracowników żłobków nastąpi z mocy prawa 4 kwietnia 2011 r. (art. 76 ust. 1 i art. 79 ustawy żłobkowej). Wszyscy pracownicy zachowują dotychczasowe warunki pracy i płacy, a sam fakt dokonania przejścia zakładu na innego pracodawcę nie może stanowić przyczyny wypowiedzenia stosunku pracy (art. 231 § 6 k.p.). Nowy i dotychczasowy pracodawca (kierownik żłobka), u których nie działają zakładowe organizacje związkowe, mają obowiązek poinformować pracowników o zamierzonych przekształceniach w związku z transferem (art. 231 § 3 k.p.).

Jakie zmiany niesie dla pracodawcówustawa żłobkowa>>

W informacji należy określić:

  • termin przejścia zakładu na innego pracodawcę (czyli 4 kwietnia 2011 r.),
  • przyczyny uzasadniające transfer,
  • prawne, ekonomiczne i socjalne skutki dla pracowników,
  • planowane działania dotyczące warunków zatrudnienia – w szczególności warunki pracy, płacy i przekwalifikowania zawodowego.

Informację kierownik żłobka powinien był przekazać przejmowanym osobom najpóźniej na 30 dni przed datą przejścia zakładu. Nie było to jednak możliwe ze względu na krótkie (miesięczne) vacatio legis ustawy żłobkowej. Dlatego należy uznać, że informację w sprawie przejścia zakładu kierownik żłobka ma prawo dostarczyć pracownikom niezwłocznie.

Jeśli w żłobku – zarówno przed, jak i po zmianach – działa zakładowa organizacja związkowa, dotychczasowy i nowy pracodawca muszą jej przekazać informację o zamierzonych przekształceniach (art. 261 ustawy o związkach zawodowych).

Porozumienia zmieniające

Pracownicy restrukturyzowanych żłobków mają w związku z transferem zagwarantowane niezmienione warunki pracy i płacy. Zmienią się natomiast obowiązujące ich przepisy płacowe. Dotychczasowe przepisy będą obowiązywać do czasu wprowadzenia nowych zasad pracy i wynagradzania przez kierownika żłobka. Zmiany te wprowadzone będą w drodze porozumienia zmieniającego, a jeśli pracownik się nie zgodzi – w formie wypowiedzenia zmieniającego (uchwała Sądu Najwyższego z 16 maja 2003 r., sygn. akt III ZP 9/01; wyrok SN z 24 lipca 2006 r., sygn. akt I PK 253/05).

Od 4 kwietnia 2011 r. pracownicy żłobka podlegają przepisom ustawy o pracownikach samorządowych oraz przepisom rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Dyrektorzy żłobków muszą zatem zweryfikować umowy o pracę osób zatrudnianych i przygotować porozumienia i wypowiedzenia zmieniające – tak, by wręczyć je możliwie szybko (najlepiej jeszcze w kwietniu 2011 r.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Renata Majewska

Niezależny ekspert z zakresu prawa pracy, prawnik, doświadczony szkoleniowiec w dziedzinie prawa pracy, w tym w praktycznym rozliczaniu wynagrodzeń. Autorka licznych artykułów poświęconych praktycznym aspektom stosowania prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Autorka licznych artykułów publikowanych w: Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń, Dzienniku Gazeta Prawna.

Źródło:

INFOR
Zmiany w zatrudnieniu pracowników administracji rządowej i samorządowej wprowadzone przez tarczę antykryzysową 2.0 (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria prawna KL Law Polska Sp. z o.o.

Ekspert z zakresu prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama