reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Świadczenie przedemerytalne > Nabycie prawa do świadczenia przedemerytalnego

Nabycie prawa do świadczenia przedemerytalnego

Pracownica 13 października 2011 r. kończy 55 lat, ma już udokumentowany 30-letni okres zatrudnienia. W naszym zakładzie prowadzone są zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracowników. Kiedy należy rozwiązać z nią stosunek pracy, żeby mogła skorzystać ze świadczenia przedemerytalnego?

Aby pracownica mogła przejść na świadczenie przedemerytalne w dniu rozwiązania stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, musi mieć ukończone 55 lat. Umowa o pracę powinna zostać rozwiązana najwcześniej 14 października 2011 r.

Przepisy ustawy o świadczeniach przedemerytalnych przewidują wiele możliwości, które pozwalają na otrzymanie tego świadczenia. Prawo do tego świadczenia uzależnione jest od spełnienia kilku warunków. Po pierwsze, ważna jest przyczyna uzyskania przez daną osobę statusu osoby bezrobotnej, oprócz tego należy mieć określony staż pracy u pracodawcy, który umowę rozwiązał. Ponadto ważny jest wiek osoby ubiegającej się o świadczenie oraz długość okresu uprawniającego do emerytury (jest to suma wszystkich okresów, które uwzględnia się przy ustalaniu prawa do emerytury, np. okresy zatrudnienia czy prowadzenia działalności gospodarczej).

We wskazanym przypadku, aby móc otrzymać świadczenie przedemerytalne, muszą być spełnione następujące warunki:

● trzeba legitymować się co najmniej sześciomiesięcznym okresem zatrudnienia u pracodawcy,
● stosunek pracy powinien zostać rozwiązany w trybie ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników,
● w dniu rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego kobieta powinna mieć co najmniej 55 lat, mężczyzna zaś 60 lat,
● w dniu rozwiązania stosunku pracy lub służbowego kobieta powinna posiadać okres uprawniający do emerytury w wysokości co najmniej 30 lat, mężczyzna zaś 35 lat.

Po spełnieniu powyższych wymagań pracownica ubiegająca się o świadczenie przedemerytalne powinna się zarejestrować jako bezrobotna i pobierać przez pół roku zasiłek dla bezrobotnych. Po tym okresie powinna w terminie 30 dni złożyć wniosek o świadczenie przedemerytalne.

Podstawa prawna

  • Art. 2 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych – Dz.U. nr 120, poz. 1252; ost. zm. Dz.U. z 2011 r. nr 17, poz. 79.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Hanna Stachowiak

Wspólnik Zarządzający w Kancelarii Prawnej Skarbiec

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama