Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu rozwiązanie stosunku pracy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące rozwiązanie stosunku pracy.
Świadectwo pracy przed rozwiązaniem umowy o pracę?
Aktualizacja: 18.07.2016
Wydanie świadectwa pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Czy pracownik może zgłosić się z żądaniem jego wydania przed rozwiązaniem umowy o pracę? »
Nowe zasady obliczania okresów wypowiedzenia umów o pracę na czas określony
Aktualizacja: 14.07.2016
Po zmianie przepisów od 22 lutego 2016 r. okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Co z wieloletnimi umowami, które zostały zawarte przed 22 lutego 2016 r.? »
Wysokość odszkodowania za rozwiązanie umowy o pracę
Aktualizacja: 12.07.2016
Wysokość odszkodowania za rozwiązanie umowy o pracę wynika bezpośrednio z przepisów prawa pracy. Maksymalna przewidziana przepisami prawa wysokość odszkodowania za rozwiązanie umowy o pracę pokrywa się z wysokością wynagrodzenia za maksymalny ustawowy okres wypowiedzenia umowy o pracę - 3 miesiące. Jednakże wątpliwości budzi sytuacja, w której strony przewidziały dłuższy niż 3 miesięczny okres wypowiedzenia na podstawie uzgodnienia umownego. »
Obowiązki pracodawcy związanie z rozwiązaniem stosunku pracy
Aktualizacja: 08.07.2016
Rozwiązanie stosunku pracy rodzi po stronie pracodawcy szereg obowiązków. Zakres obowiązków pracodawcy związanych z rozwiązaniem stosunku pracy uzależniony jest od tego, czy rozwiązanie następuje w trybie zwykłym, czy w trybie szczególnym. »
Ponowne zatrudnienie pracownika
Aktualizacja: 23.05.2016
Pomimo rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem, istnieje kilka sytuacji, których wystąpienie powoduje po stronie pracodawcy konieczność ponownego zatrudnienia zwolnionego pracownika. »
Ochrona przed zwolnieniem po urlopie macierzyńskim – zmiany w 2016 roku
Aktualizacja: 03.03.2016
Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że narusza ona postanowienia umowy o pracę. Jak kształtuje się ochrona przed zwolnieniem po powrocie pracownicy z urlopu macierzyńskiego? »
Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony 2016
Aktualizacja: 22.02.2016
Od 22 lutego 2016 r. umowy zawarte na czas określony, niezależnie od długości ich trwania będą mogły być wypowiedziane. Okres wypowiedzenia będzie uzależniony od stażu zakładowego pracownika, czyli okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i będzie wynosił dokładnie tyle ile wynosi okres wypowiedzenia umów zawartych na czas nieokreślony. »
Tymczasowe aresztowanie - konsekwencje dla pracownika
Aktualizacja: 01.02.2016
Główną konsekwencją wynikającą z nieobecności pracownika z powodu tymczasowego aresztowania jest możliwość wygaśnięcia jego stosunku pracy. Czy pracodawca w okresie tymczasowego aresztowania może rozwiązać z pracownikiem umowę? »
Utrata uprawnień związku zawodowego
Aktualizacja: 25.01.2016
Organizacja związkowa ma obowiązek wskazywania co kwartał liczbę związkowców. Co w przypadku, gdy organizacja związkowa nie miała uprawnień, a mimo to podjęła działania? »
Jak zwolnić pracownika zgodnie z prawem i etyką?
Aktualizacja: 03.12.2015
Zwolnienie pracownika z zachowaniem zasady poszanowania godności oraz uszanowaniem praw pracowniczych zawartych w Kodeksie pracy to jedno z najtrudniejszych zadań dla menedżera ds. personalnych i zarządu spółki. Jak rozstać się z pracownikiem zgodnie z prawem oraz etyką? »
Wypowiedzenie umowy o pracę po udzieleniu urlopu wypoczynkowego
Aktualizacja: 27.11.2015
Ochrona pracownika przed wypowiedzeniem umowy o pracę rozpoczyna się od dnia rozpoczęcia przez niego urlopu wypoczynkowego i trwa do jego zakończenia. Skuteczne natomiast będzie wypowiedzenie złożone przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego. »
Zwolnienie dyscyplinarne w okresie wypowiedzenia a roszczenia
Aktualizacja: 19.11.2015
Zgodnie z przepisami kodeksu pracy zarówno pracownik, jak i pracodawca mogą w każdym czasie rozwiązać łączącą ich umowę o pracę za okresem wypowiedzenia. Czasami zdarza się, że pracodawca wypowiada umowę o pracę, a następnie w okresie wypowiedzenia wręcza pracownikowi zwolnienie dyscyplinarne. Czy jest to dopuszczalne i jakie roszczenia w związku z tym przysługują? »
Rozwiązanie umowy o pracę z kobietą w ciąży
Aktualizacja: 28.10.2015
Co do zasady pracownicom w ciąży przysługuje szczególna ochrona przed wypowiedzeniem oraz rozwiązaniem umowy o pracę w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego. Jednakże przepisy Kodeksu pracy nie chronią jej w sposób absolutny, bowiem pracodawca będzie mógł zwolnić kobietę w ciąży w określonych sytuacjach. »
Według sądu katechetka w ciąży zwolniona zgodnie z prawem
Aktualizacja: 22.10.2015
Sąd Rejonowy w Krakowie orzekł, że szkoła miała prawo zwolnić katechetkę w ciąży, której cofnięto skierowanie do nauczania zawodu z powodu życia w konkubinacie. Wyrok jest nieprawomocny. Sprawa objęta została programem antydyskryminacyjnym Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. »
Potrącenie wynagrodzenia z kilku tytułów w przypadku rozwiązania umowy o pracę
Aktualizacja: 20.10.2015
Umowa z pracownikiem zostanie rozwiązana 31 października z przyczyn niedotyczących pracownika. Wobec tego zostaną mu wypłacone odprawa pieniężna, ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy oraz nagroda uznaniowa. Pracownik ma jednak kilka potrąceń komorniczych. Jak prawidłowo przeprowadzić wszystkie potrącenia? »
Wniosek o odroczenie składek za XI
Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »