reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Wyrejestrowanie pracownika z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego po rozwiązaniu umowy o pracę

Wyrejestrowanie pracownika z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego po rozwiązaniu umowy o pracę

Pracownik ma 3-miesięczny okres wypowiedzenia, ale jego okres wypowiedzenia został skrócony do jednego miesiąca. W jakim terminie muszę wyrejestrować pracownika z ubezpieczeń, czy wówczas gdy upłynie skrócony okres wypowiedzenia, czy po 3 miesiącach? Z pracownikiem byli również zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego członkowie jego rodziny, czy ich również muszę wyrejestrowywać, czy wystarczy wyrejestrowanie tylko pracownika?

Ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne pracownika ustaje z dniem rozwiązania umowy o pracę. Pracownika należy wyrejestrować z tych ubezpieczeń, składając druk ZUS ZWUA najpóźniej 7. dnia po rozwiązaniu umowy o pracę. Jako datę wyrejestrowania wskazuje się następny dzień po rozwiązaniu umowy o pracę. Członków rodziny pracownika wyrejestrowuje się z ubezpieczenia zdrowotnego na osobnym formularzu – ZUS ZCNA.

Każda osoba, w stosunku do której wygasł tytuł do ubezpieczeń społecznych podlega wyrejestrowaniu z tych ubezpieczeń (art. 36 ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych – DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.). Zgłoszenie wyrejestrowania płatnik składek jest zobowiązany złożyć w terminie 7 dni od daty zaistnienia tego faktu. Taki sam termin obowiązuje również przy wyrejestrowaniu pracownika z ubezpieczenia zdrowotnego.

W przypadku gdy okres wypowiedzenia został skrócony z 3 miesięcy do 1 miesiąca, w sytuacji, o której mowa w art. 361 § 1 k.p., to datą wyrejestrowania z ubezpieczenia jest następny dzień po upływie skróconego okresu wypowiedzenia. Stosunek pracy pracownika rozwiązuje się z upływem skróconego okresu wypowiedzenia, a pracownikowi za pozostałą część okresu wypowiedzenia przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia. Jeżeli np. pracownik ma 3-miesięczny okres wypowiedzenia, który upływa 30 czerwca 2011 r., a wypowiedzenie zostało skrócone do jednego miesiąca i upłynie 30 kwietnia 2011 r., to pracownika z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego należy wyrejestrować z datą 1 maja 2011 r., a nie 1 lipca 2011 r.

W związku z rozwiązaniem umowy o pracę kończy się również ubezpieczenie zdrowotne członków rodziny pracownika. Złożenie wyrejestrowania na formularzu ZUS ZWUA za pracownika nie powoduje równoczesnego wyrejestrowania z ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny. Dlatego członków rodziny wyrejestrowuje się z ubezpieczenia zdrowotnego na osobnym formularzu – formularzu ZUS ZCNA, zarówno wtedy gdy członek rodziny został zgłoszony na formularzu ZUS ZCZA, jak i ZUS ZCNA.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Jachymczak

Dziennikarka ekonomiczna, szkoleniowiec z pasją

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama