reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Rozwiązanie stosunku pracy w Kanadzie warunkiem przyznania wcześniejszej emerytury

Rozwiązanie stosunku pracy w Kanadzie warunkiem przyznania wcześniejszej emerytury

Jestem zatrudniony w Kanadzie. Do końca 1999 r. udowodniłem 25 lat składkowych i 6 lat nieskładkowych w Polsce, w tym 15 lat pracy w szczególnych warunkach. W przyszłym roku, po ukończeniu 60 lat, zamierzam zgłosić wniosek o przyznanie emerytury na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej. Czy ZUS przyzna mi to świadczenie pomimo kontynuowania zatrudnienia w Kanadzie?

ZUS przyzna wcześniejszą emeryturę, jeżeli wcześniej zostanie rozwiązany stosunek pracy wykonywanej w Kanadzie.

Osoby, które na przestrzeni swojej kariery zawodowej były zatrudnione w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, prowadziły działalność twórczą lub artystyczną, pracę górniczą lub pracę kolejową, ale do końca 2008 r. nie ukończyły wieku wymaganego do przyznania wcześniejszej emerytury, mogą nabyć prawo do takiego świadczenia po ukończeniu obniżonego wieku emerytalnego, na podstawie art. 184 ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Zgodnie z tym przepisem wcześniejsza emerytura może być im przyznana, jeśli:

  • na 1 stycznia 1999 r. udowodnili okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, w tym odpowiedni okres pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, działalności twórczej lub artystycznej, pracy górniczej lub pracy na kolei,
  • nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego lub przekazali środki zgromadzone na rachunku w OFE, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa,
  • rozwiązali stosunek pracy (jeśli są pracownikami).

W przypadku osób, dla których wymagane jest rozwiązanie stosunku pracy w celu nabycia prawa do emerytury, rozwiązanie stosunku pracy zawartego na podstawie kanadyjskich przepisów traktuje się na równi z rozwiązaniem stosunku pracy w myśl polskich przepisów.

Oznacza to, że przy ustalaniu, czy osoba będąca pracownikiem, ubiegająca się o emeryturę na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej, spełnia warunek rozwiązania stosunku pracy, ZUS uwzględnia również stosunek pracy zawarty w myśl przepisów kanadyjskich. Aby więc nabyć prawo do tego świadczenia, musi Pan rozwiązać stosunek pracy wykonywanej w Kanadzie.

Podstawa prawna

  • Umowa o zabezpieczeniu społecznym między Rzecząpospolitą Polską a Kanadą, podpisana w Warszawie 2 kwietnia 2008 r. – Dz.U. z 2009 r. nr 133, poz. 1095.
  • Porozumienie administracyjne w sprawie stosowania umowy o zabezpieczeniu społecznym między Rzecząpospolitą Polską a Kanadą podpisane w Warszawie 2 kwietnia 2008 r. – Dz.U. z 2009 r. nr 133, poz. 1097.
  • Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS – t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227; ost. zm. Dz.U. z 2011 r. nr 75, poz. 398.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama