| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Przedłużenie umowy na zastępstwo do dnia porodu

Przedłużenie umowy na zastępstwo do dnia porodu

Jestem nauczycielką i od 2 listopada 2010 r. zostałam zatrudniona na okres zastępstwa za chorą nauczycielkę. Obecnie jestem w ciąży, co będzie z moją umową? Czy ma do mnie zastosowanie art. 177 § 31 kodeksu pracy?

Do nauczyciela nie stosuje się art. 177 § 31 k.p., dlatego też umowa na zastępstwo za nieobecnego nauczyciela, która uległaby rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Jak wynika z art. 10 ust. 7 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.), istnieje możliwość nawiązania stosunku pracy z nauczycielem na podstawie umowy o pracę na czas określony, ale tylko w przypadkach ściśle określonych w tej ustawie, np. zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, jak również odbywania stażu wymaganego do uzyskania awansu na stopień nauczyciela kontraktowego.

Karta Nauczyciela zawiera pełną regulację dotyczącą zawierania z nauczycielami umów na czas określony, a tym samym wyłącza stosowanie przepisów Kodeksu pracy, które zgodnie z art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela znajdują zastosowanie wyłącznie w zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy, nieuregulowanych przepisami cytowanej ustawy.

W tej sytuacji zatrudnienie nauczyciela na zastępstwo za nieobecnego pracownika następuje na podstawie przepisów ustawy Karta Nauczyciela. Nie może mieć więc zastosowania art. 25 § 1 k.p. regulujący kwestie zawierania z pracownikami umów o pracę na czas określony w sytuacji, gdy zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Są to odmienne regulacje wynikające z różnych ustaw, a tym samym przy zatrudnianiu nauczycieli nie można stosować przepisów Kodeksu pracy.

Tak więc brak jest podstaw prawnych, aby w ww. sytuacji przyjąć rozwiązanie z art. 177 § 31 k.p. W konsekwencji oznacza to, że umowa o pracę na zastępstwo za nieobecnego nauczyciela, która uległaby rozwiązaniu po upływie 3. miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Woźniak

Adwokat - ekspert w dziedzinie prawa rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »