| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Przedłużenie umowy na zastępstwo do dnia porodu

Przedłużenie umowy na zastępstwo do dnia porodu

Jestem nauczycielką i od 2 listopada 2010 r. zostałam zatrudniona na okres zastępstwa za chorą nauczycielkę. Obecnie jestem w ciąży, co będzie z moją umową? Czy ma do mnie zastosowanie art. 177 § 31 kodeksu pracy?

Do nauczyciela nie stosuje się art. 177 § 31 k.p., dlatego też umowa na zastępstwo za nieobecnego nauczyciela, która uległaby rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Jak wynika z art. 10 ust. 7 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.), istnieje możliwość nawiązania stosunku pracy z nauczycielem na podstawie umowy o pracę na czas określony, ale tylko w przypadkach ściśle określonych w tej ustawie, np. zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, jak również odbywania stażu wymaganego do uzyskania awansu na stopień nauczyciela kontraktowego.

Karta Nauczyciela zawiera pełną regulację dotyczącą zawierania z nauczycielami umów na czas określony, a tym samym wyłącza stosowanie przepisów Kodeksu pracy, które zgodnie z art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela znajdują zastosowanie wyłącznie w zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy, nieuregulowanych przepisami cytowanej ustawy.

W tej sytuacji zatrudnienie nauczyciela na zastępstwo za nieobecnego pracownika następuje na podstawie przepisów ustawy Karta Nauczyciela. Nie może mieć więc zastosowania art. 25 § 1 k.p. regulujący kwestie zawierania z pracownikami umów o pracę na czas określony w sytuacji, gdy zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Są to odmienne regulacje wynikające z różnych ustaw, a tym samym przy zatrudnianiu nauczycieli nie można stosować przepisów Kodeksu pracy.

Tak więc brak jest podstaw prawnych, aby w ww. sytuacji przyjąć rozwiązanie z art. 177 § 31 k.p. W konsekwencji oznacza to, że umowa o pracę na zastępstwo za nieobecnego nauczyciela, która uległaby rozwiązaniu po upływie 3. miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »