reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Świadectwo pracy - wskazanie podstawy rozwiązania stosunku pracy

Świadectwo pracy - wskazanie podstawy rozwiązania stosunku pracy

Pracownica rozwiązała umowę o pracę bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia przeze mnie podstawowych obowiązków wobec pracownika. Stosując przepis art. 55 § 3 k.p., w świadectwie pracy tej pracownicy wskazałem, że umowa uległa rozwiązaniu za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę. Czy wskazany tryb rozwiązania umowy o pracę jest prawidłowy oraz czy w świadectwie pracy powinna znaleźć się informacja, że pracownica wcześniej wykonywała u mnie świadczenia jako wolontariuszka?

Treść świadectwa pracy w części dotyczącej wskazanego sposobu ustania stosunku pracy jest nieprawidłowa, a informacja o wolontariacie jest umieszczana świadectwie jedynie na wniosek pracownika.

Rozwiązanie umowy o pracę z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika pociąga za sobą skutki, jakie przepisy prawa wiążą z rozwiązaniem umowy przez pracodawcę za wypowiedzeniem (art. 55 § 3 k.p.). Nie oznacza to jednak, że w razie rozwiązania umowy o pracę w ww. trybie pracodawca zamieszcza w świadectwie pracy informację, że umowa o pracę uległa rozwiązaniu za wypowiedzeniem dokonanym przez niego. W ww. przepisie chodzi jedynie o skutki, jakie niesie za sobą rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika z winy pracodawcy, np. do celów otrzymania świadczeń przysługującym osobom bezrobotnym.

Świadectwo pracy powinno być zgodne ze stanem faktycznym i dlatego w przypadku rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy właśnie w taki sposób powinien być określony w świadectwie pracy sposób ustania stosunku pracy.

Na treść świadectwa pracy składają się nie tylko obligatoryjne informacje (§ 1 pkt 1–12 rozporządzenia MPiPS z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania, DzU nr 60, poz. 282 ze zm.), ale także inne dane zamieszczane na żądanie pracownika. Pracownik ma prawo żądać, aby w jego świadectwie pracy znalazła się informacja o tym, że wcześniej pracował u pracodawcy jako wolontariusz. Skoro na podstawie art. 44 ust. 2 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (DzU z 2010 r. nr 234, poz. 1536) można żądać odrębnego zaświadczenia o wykonywaniu wolontariatu u pracodawcy, to tym bardziej można żądać zamieszczenia tej informacji w treści świadectwa pracy.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ABC-ksiegowe

ABC-ksiegowe.pl - najnowsze informacje dotyczące obszaru księgowości, rachunkowości i prawa oraz praktyczne wskazówki, ułatwiające samodzielne prowadzenie księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama