REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zawody w klasyfikacji od 2026 roku. MRPiPS opublikowało projekt rozporządzenia [Projekt z 9 lipca 2025 r.]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
pracownik, pracodawca, zawody, zmainy
Nowe zawody w klasyfikacji od 2026 roku. MRPiPS opublikowało projekt rozporządzenia [Projekt z 9 lipca 2025 r.]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało projekt nowego rozporządzenia dotyczącego klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy. Dokument trafił 14 lipca 2025 r. do konsultacji publicznych i opiniowania. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2026 roku.

We wtorek, 14 lipca 2025 r. do uzgodnień, konsultacji publicznych oraz do opiniowania trafił projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy. Nr w wykazie prac: 66.

REKLAMA

Nowe zawody w klasyfikacji od 2026 roku. MRPiPS opublikowało projekt rozporządzenia

Projektowane rozporządzenie określa klasyfikację zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy, w zakresie zawodów szkolnictwa branżowego oraz tzw. zawodów rynkowych. Określono w nim także zakres danych niezbędnych do wnioskowania o wprowadzenie zmian w klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy.

Wnioski o zmiany w klasyfikacji zawodów i specjalności

W projekcie nowego rozporządzenia określono, jakie dane będą wymagane przy składaniu wniosków o zmiany w klasyfikacji zawodów i specjalności wykorzystywanej na potrzeby rynku pracy. Uwzględniono przy tym zarówno potrzeby statystyczne, jak i obowiązki wynikające z ustawy z 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia, realizowane przez publiczne służby zatrudnienia. Celem jest sprawne rozpatrywanie wniosków dotyczących zmian w klasyfikacji zawodów. Zakres danych niezbędnych do wnioskowania o wprowadzenie zmiany w klasyfikacji będzie obejmował:

  1. rodzaj wnioskowanej zmiany w klasyfikacji;
    1. dane wnioskodawcy zgłaszającego zmianę:
      1. nazwę wnioskodawcy,
      2. adres siedziby,
      3. numer identyfikacji podatkowej (NIP),
      4. numer identyfikacyjny (REGON);
    2. dane osoby wskazanej przez wnioskodawcę do kontaktu:
      1. imię i nazwisko,
      2. numer telefonu,
      3. adres elektroniczny;
    3. nazwę zawodu lub specjalności oraz grupę elementarną w obowiązującej klasyfikacji, której dotyczy wnioskowana zmiana;
    4. uzasadnienie celowości wprowadzenia zmiany w klasyfikacji.

W przypadku wnioskowania o wprowadzenie nowego zawodu lub specjalności do klasyfikacji wniosek, poza danymi, o których mowa w ust. 2, powinien dodatkowo zawierać:

    1. opis zawodu lub specjalności zawierający krótką syntezę zawodu lub specjalności oraz najważniejsze zadania zawodowe;
    2. informacje dotyczące wymaganego wykształcenia oraz regulacji prawnych dotyczących danego zawodu lub specjalności, jeśli takie obowiązują.

Zmiany: aktualny katalog zawodów i specjalności.

Do projektu rozporządzenia dołączono także aktualny katalog zawodów i specjalności. W stosunku do obecnie obowiązującego rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 7 sierpnia 2014 r., wprowadzono następujące zmiany w zakresie zawodów rynkowych:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Usunięto zawód „Psycholog kliniczny” (kod 263403) – decyzję podjęto na wniosek Krajowego Konsultanta w dziedzinie psychologii klinicznej, za zgodą Ministra Zdrowia.
  2. Wprowadzono nowy zawód: „Specjalista w dziedzinie psychologii klinicznej” (kod 229917) – po akceptacji Ministra Zdrowia.
  3. Zmieniono nazwę zawodu „Specjalista do spraw cudzoziemców” (kod 242231) na „Specjalista do spraw cudzoziemców, migracji i integracji” – zgodnie z wnioskiem Departamentu Integracji Społecznej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
  4. Dodano nowy zawód: „Doradca do spraw zatrudnienia” (kod 242306) – zaliczony do grupy średniej 242 (specjaliści ds. administracji i zarządzania) oraz grupy elementarnej 2423 (specjaliści ds. zarządzania zasobami ludzkimi). Propozycję zgłosił Departament Rynku Pracy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zawód ten został również wpisany do ustawy z 20 marca 2025 r.
  5. Wprowadzono nowy zawód: „Specjalista w dopasowaniu siodeł (Saddle Fitter)” (kod 516412) – przyporządkowany do grupy średniej 516 (pozostali pracownicy usług osobistych) oraz grupy elementarnej 5164 (opiekunowie zwierząt i pracownicy zajmujący się zwierzętami). Wniosek zgłosił Polski Związek Siodlarski, a zmiana została zaakceptowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.
  6. Na wniosek Ministra Edukacji, do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego wprowadzono nowy zawód: „Technik gospodarki nieruchomościami” (kod 333405). Kształcenie w tym zawodzie rozpocznie się od roku szkolnego 2025/2026.
Ważne

Symbole cyfrowe i nazwy zawodów:

  1. 229917 Specjalista w dziedzinie psychologii klinicznej;
  2. 242306 Doradca do spraw zatrudnienia
  3. 242331 Specjalista do spraw cudzoziemców, migracji i integracji;
  4. 333405 Technik gospodarki nieruchomościamiS ;
  5. 516412 Specjalista w dopasowaniu siodeł (Saddle Fitter)

będą miały zastosowanie od dnia 1 stycznia 2026 r.

Ministerstwem wiodącym jest Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej. Za projekt odpowiedzialna jest szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Projekt zakłada wejście w życie powyższych zmian po 14 dniach od dnia ogłoszenia.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe zawody w klasyfikacji od 2026 roku. MRPiPS opublikowało projekt rozporządzenia [Projekt z 9 lipca 2025 r.]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało projekt nowego rozporządzenia dotyczącego klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy. Dokument trafił 14 lipca 2025 r. do konsultacji publicznych i opiniowania. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2026 roku.

Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

REKLAMA

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

REKLAMA

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

REKLAMA