Nowe zawody w klasyfikacji od 2026 roku. MRPiPS opublikowało projekt rozporządzenia [Projekt z 9 lipca 2025 r.]

REKLAMA
REKLAMA
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało projekt nowego rozporządzenia dotyczącego klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy. Dokument trafił 14 lipca 2025 r. do konsultacji publicznych i opiniowania. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2026 roku.
- Nowe zawody w klasyfikacji od 2026 roku. MRPiPS opublikowało projekt rozporządzenia
- Wnioski o zmiany w klasyfikacji zawodów i specjalności
- Zmiany: aktualny katalog zawodów i specjalności.
We wtorek, 14 lipca 2025 r. do uzgodnień, konsultacji publicznych oraz do opiniowania trafił projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy. Nr w wykazie prac: 66.
REKLAMA
Nowe zawody w klasyfikacji od 2026 roku. MRPiPS opublikowało projekt rozporządzenia
Projektowane rozporządzenie określa klasyfikację zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy, w zakresie zawodów szkolnictwa branżowego oraz tzw. zawodów rynkowych. Określono w nim także zakres danych niezbędnych do wnioskowania o wprowadzenie zmian w klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy.
Wnioski o zmiany w klasyfikacji zawodów i specjalności
W projekcie nowego rozporządzenia określono, jakie dane będą wymagane przy składaniu wniosków o zmiany w klasyfikacji zawodów i specjalności wykorzystywanej na potrzeby rynku pracy. Uwzględniono przy tym zarówno potrzeby statystyczne, jak i obowiązki wynikające z ustawy z 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia, realizowane przez publiczne służby zatrudnienia. Celem jest sprawne rozpatrywanie wniosków dotyczących zmian w klasyfikacji zawodów. Zakres danych niezbędnych do wnioskowania o wprowadzenie zmiany w klasyfikacji będzie obejmował:
- rodzaj wnioskowanej zmiany w klasyfikacji;
- dane wnioskodawcy zgłaszającego zmianę:
- nazwę wnioskodawcy,
- adres siedziby,
- numer identyfikacji podatkowej (NIP),
- numer identyfikacyjny (REGON);
- dane osoby wskazanej przez wnioskodawcę do kontaktu:
- imię i nazwisko,
- numer telefonu,
- adres elektroniczny;
- nazwę zawodu lub specjalności oraz grupę elementarną w obowiązującej klasyfikacji, której dotyczy wnioskowana zmiana;
- uzasadnienie celowości wprowadzenia zmiany w klasyfikacji.
W przypadku wnioskowania o wprowadzenie nowego zawodu lub specjalności do klasyfikacji wniosek, poza danymi, o których mowa w ust. 2, powinien dodatkowo zawierać:
- opis zawodu lub specjalności zawierający krótką syntezę zawodu lub specjalności oraz najważniejsze zadania zawodowe;
- informacje dotyczące wymaganego wykształcenia oraz regulacji prawnych dotyczących danego zawodu lub specjalności, jeśli takie obowiązują.
Zmiany: aktualny katalog zawodów i specjalności.
Do projektu rozporządzenia dołączono także aktualny katalog zawodów i specjalności. W stosunku do obecnie obowiązującego rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 7 sierpnia 2014 r., wprowadzono następujące zmiany w zakresie zawodów rynkowych:
- Usunięto zawód „Psycholog kliniczny” (kod 263403) – decyzję podjęto na wniosek Krajowego Konsultanta w dziedzinie psychologii klinicznej, za zgodą Ministra Zdrowia.
- Wprowadzono nowy zawód: „Specjalista w dziedzinie psychologii klinicznej” (kod 229917) – po akceptacji Ministra Zdrowia.
- Zmieniono nazwę zawodu „Specjalista do spraw cudzoziemców” (kod 242231) na „Specjalista do spraw cudzoziemców, migracji i integracji” – zgodnie z wnioskiem Departamentu Integracji Społecznej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
- Dodano nowy zawód: „Doradca do spraw zatrudnienia” (kod 242306) – zaliczony do grupy średniej 242 (specjaliści ds. administracji i zarządzania) oraz grupy elementarnej 2423 (specjaliści ds. zarządzania zasobami ludzkimi). Propozycję zgłosił Departament Rynku Pracy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zawód ten został również wpisany do ustawy z 20 marca 2025 r.
- Wprowadzono nowy zawód: „Specjalista w dopasowaniu siodeł (Saddle Fitter)” (kod 516412) – przyporządkowany do grupy średniej 516 (pozostali pracownicy usług osobistych) oraz grupy elementarnej 5164 (opiekunowie zwierząt i pracownicy zajmujący się zwierzętami). Wniosek zgłosił Polski Związek Siodlarski, a zmiana została zaakceptowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.
- Na wniosek Ministra Edukacji, do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego wprowadzono nowy zawód: „Technik gospodarki nieruchomościami” (kod 333405). Kształcenie w tym zawodzie rozpocznie się od roku szkolnego 2025/2026.
Symbole cyfrowe i nazwy zawodów:
- 229917 Specjalista w dziedzinie psychologii klinicznej;
- 242306 Doradca do spraw zatrudnienia
- 242331 Specjalista do spraw cudzoziemców, migracji i integracji;
- 333405 Technik gospodarki nieruchomościamiS ;
- 516412 Specjalista w dopasowaniu siodeł (Saddle Fitter)
będą miały zastosowanie od dnia 1 stycznia 2026 r.
Ministerstwem wiodącym jest Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej. Za projekt odpowiedzialna jest szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Projekt zakłada wejście w życie powyższych zmian po 14 dniach od dnia ogłoszenia.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA