Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu rozwiązanie stosunku pracy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące rozwiązanie stosunku pracy.
Czy od odszkodowania wynikającego z ugody pozasądowej należy odprowadzić składki i podatek
Aktualizacja: 20.12.2011
Jeden z naszych byłych pracowników odwołał się od wypowiedzenia umowy o pracę. Domagał się odszkodowania za 3 miesiące pracy. W trakcie postępowania sądowego zawarliśmy z pracownikiem ugodę. Nie była ona zawarta przed sądem na rozprawie, jej treść nie została wpisana do protokołu rozprawy ani sąd nie zatwierdzał jej w drodze postanowienia. W ugodzie zobowiązaliśmy się do wypłaty na rzecz pracownika kwoty 36 000 zł (tj. 1,5-krotności jego wynagrodzenia za pracę). Po zawarciu ugody pracownik złożył do sądu wniosek o umorzenie postępowania, który został uwzględniony przez sąd. Czy od kwoty 36 000 zł należy opłacić podatek i składki? »
Jak najkorzystniej rozwiązać umowę bezterminową
Aktualizacja: 19.12.2011
Spośród trzech podstawowych sposobów rozwiązywania umowy o pracę na czas nieokreślony w praktyce najwięcej trudności sprawia pracodawcom rozwiązanie jej w trybie dyscyplinarnym. »
Czy byłego posła trzeba przyjąć do pracy, jeżeli jego stanowisko zostało zlikwidowane
Aktualizacja: 15.12.2011
Naszemu pracownikowi udzieliliśmy urlopu bezpłatnego na czas kadencji posła i na 3 miesiące po jej zakończeniu. Pracownik nie został ponownie wybrany do parlamentu, a stanowisko, które zajmował, zostało zlikwidowane. Czy w takiej sytuacji musimy przyjąć go do pracy po urlopie bezpłatnym? Czy przysługuje mu ochrona przed zwolnieniem z pracy? »
Zakaz dyskryminacji przy wypowiedzeniu umowy o pracę
Aktualizacja: 14.12.2011
Podczas zwalniania pracowników pracodawca musi uwzględniać zakaz dyskryminacji. Dotyczy to zarówno zwykłego wypowiedzenia umowy, jak i rozwiązania jej na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych czy też zwolnienia dyscyplinarnego. »
Czy przyczyną wypowiedzenia może być niezawiadomienie przełożonego o próbie kradzieży
Aktualizacja: 08.12.2011
Podczas kontroli pracowników wychodzących z terenu zakładu pracy kierownik magazynu ujawnił, że jeden z magazynierów miał w swoim prywatnym samochodzie schowanych kilka puszek farby z magazynu. W wyniku przeprowadzonych wyjaśnień ustalono, że inny magazynier widział, jak pracownik wynosił farbę do swojego samochodu. Na pytanie, dlaczego nie zareagował, powiedział, że nie jest kierownikiem i nie będzie donosił na kolegę. Czy brak reakcji pracownika można uznać za naruszenie obowiązków pracowniczych i czy w takiej sytuacji można mu wypowiedzieć umowę o pracę? »
Wydanie świadectwa pracy przed upływem 24 miesięcy od zawarcia umowy
Aktualizacja: 08.12.2011
Zatrudniliśmy pracownika na podstawie umowy na czas określony od 1 czerwca 2011 r. Jego umowa o pracę rozwiąże się z upływem terminu, na jaki została zawarta, tj. z końcem listopada br., i nie zamierzamy jej przedłużać. Czy w przypadku gdy pracownik nie wystąpi do nas z wnioskiem o wydanie świadectwa pracy, możemy wydać mu świadectwo pracy za okres pracy w naszej firmie nie czekając na upływ 24 miesięcy od zawarcia tej umowy? »
Jak uniknąć błędów przy współpracy ze związkami zawodowymi
Aktualizacja: 06.12.2011
W ramach współpracy ze związkami zawodowymi pracodawca popełnia błędy związane najczęściej z trybem konsultacji w ramach np. wypowiedzenia czy rozwiązania umowy o pracę. »
Pracownik płaci odszkodowanie za przedwczesne rzucenie pracy
Aktualizacja: 01.12.2011
Pracownik, który z powodu nieotrzymania na czas wynagrodzenia rzuci pracę w ostatnim dniu, do kiedy zakład ma uregulować zaległą pensję, ryzykuje zapłatą odszkodowania - wynika z wyroku Sądu Najwyższego. »
Stopa bezrobocia w październiku wyniosła 11,8 proc.
Aktualizacja: 25.11.2011
Stopa bezrobocia w październiku wyniosła 11,8 proc. wobec 11,8 proc. we wrześniu - podał GUS. »
Pracodawca musi zaoferować zwolnionemu pracownikowi obiecaną pracę
Aktualizacja: 24.11.2011
Pracodawca, który nie dotrzymał obietnicy, że będzie informować o wolnych miejscach pracy osoby, które straciły pracę z powodu likwidacji stanowiska, musi liczyć się z tym, że zapłaci rekompensatę - uznał Sąd Najwyższy. »
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika
Aktualizacja: 16.10.2014
Czy można zwolnić pracownika po 182 dniach i 3 miesiącach przebywania na świadczeniu rehabilitacyjnym, jeżeli świadczenie zostało mu przyznane na okres 5 miesięcy? »
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia w razie podejrzenia o kradzież
Aktualizacja: 21.11.2011
Nasz zakład pracy specjalizuje się w produkcji elementów do maszyn rolniczych. Jednemu z pracowników kierownik produkcji zarzucił kradzież znacznej liczby gotowych części z magazynu. Pracodawca zawiadomił organy ścigania o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa kradzieży, mimo że pracownik nie został złapany na gorącym uczynku. W zeszłym tygodniu otrzymaliśmy z prokuratury zawiadomienie o sporządzeniu i przesłaniu aktu oskarżenia pracownika do sądu. Czy otrzymanie przez pracodawcę zawiadomienia z prokuratury uzasadnia jego zwolnienie dyscyplinarnie na podstawie art. 52 k.p.? Jeżeli nie, to do którego momentu musimy czekać z wręczeniem wypowiedzenia temu pracownikowi? »
Jak zwolnić pracownika zatrudnionego na zastępstwo?
Aktualizacja: 17.11.2011
Stosunek pracy osoby zatrudnionej na czas zastępstwa nieobecnego pracownika podlega najsłabszej ochronie prawa pracy. Świadczy o tym chociażby 3-dniowy okres wypowiedzenia przewidziany dla umowy zawartej z zastępcą. »
Obliczanie w dniach roboczych okresu wypowiedzenia umowy o pracę
Aktualizacja: 17.11.2011
Ustawodawca, ustalając w Kodeksie pracy najkrótsze okresy wypowiedzenia, posługuje się pojęciem „dni robocze”. Jednak w żaden sposób nie definiuje tego pojęcia, co powoduje możliwość występowania co najmniej dwóch interpretacji. Pierwsza zakłada, że dni robocze to wszystkie dni poza niedzielami i świętami uznanymi jako dni wolne od pracy, natomiast według drugiej, za dni robocze należy przyjąć dni pracy dla pracownika. Którą należy uznać za właściwą i jak w związku z tym liczyć 3-dniowy okres wypowiedzenia? »
Aktualizacja: 17.11.2011
W maju 2011 r. ukończyłam 60 lat i nabyłam prawo do emerytury. ZUS ustalił mi świadczenie całkowicie na nowych zasadach. Rozwiązałam stosunek pracy, ale od 1 czerwca br. zatrudniłam się ponownie. W styczniu przyszłego roku chciałabym zgłosić wniosek o przeliczenie swojego świadczenia z uwzględnieniem nowych składek emerytalnych. Czy ZUS dokona wtedy ponownego ustalenia emerytury, czy też wyda decyzję odmowną ze względu na to, że nie upłynie jeszcze wówczas pełny rok od przyznania świadczenia? »
Wniosek o odroczenie składek za XI