REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rodzicielstwo, Ubezpieczenia społeczne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiana limitów dorabiania do renty socjalnej

Od 2012 r. osoby uprawnione do renty socjalnej mogą znacznie więcej niż dotychczas dorobić do swojego świadczenia. Wszystko za sprawą podwyższenia progu zarobkowego, którego przekroczenie powoduje zawieszenie renty.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne szkolenia z zakresu m.in. zmian w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, ZUS IWA, programu Płatnik, zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, świadczeń krótkoterminowych.

Kiedy pracownik może odmówić pracy w godzinach nadliczbowych

Pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie pracy w godzinach nadliczbowych, gdy wynika to ze szczególnych potrzeb. Jednak taka praca powinna mieć charakter incydentalny, a liczba przepracowanych nadgodzin mieścić się w limicie określonym w Kodeksie pracy.

W jakim terminie należy opłacać składki

Płatnicy składek są podzieleni na trzy grupy, z których każdą obowiązuje inny termin regulowania należności składkowych. Spóźnienie w płatnościach oznacza obowiązek zapłaty odsetek za zwłokę, a za powtarzające się opóźnienia ZUS może wnioskować do sądu o ukaranie grzywną nierzetelnego płatnika. W przypadku ubezpieczeń dobrowolnych każda nieterminowa wpłata z mocy prawa przerywa okres podlegania tym ubezpieczeniom.

REKLAMA

Czy należy opłacać składki za absolwenta, który kontynuuje kształcenie

W grudniu 2011 r. podpisaliśmy umowę zlecenia ze studentem V roku studiów. Zleceniobiorca obronił pracę magisterską 12 stycznia 2012 r. Oprócz tego od października 2011 r. nasz zleceniobiorca uczęszcza na 3-semestralne studia podyplomowe. Wynagrodzenie za wykonanie zlecenia w styczniu wypłacimy zleceniobiorcy ostatniego dnia miesiąca. Czy powinniśmy opłacić od niego składki ZUS? Jakim ubezpieczeniom podlega ta osoba do i po 12 stycznia br.?

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie z zakresu ustalania właściwego ustawodawstwa dla pracowników i osób prowadzących działalność gospodarczą poza granicami Polski.

Jak przebiega kontrola ZUS w zakresie pozornego zawarcia umowy o pracę

Dziś otrzymałem z ZUS zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli. Wskazano w nim, że kontrola ma dotyczyć prawidłowości zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych tylko jednej pracownicy, mimo że w firmie zatrudniam kilkanaście osób. Osoba ta przepracowała u nas tylko dwa tygodnie, a następnie poszła na zwolnienie lekarskie (posiadała okres wyczekiwania z tytułu poprzedniego zatrudnienia) – okazało się, że jest w trzecim miesiącu ciąży. Pracownica jest na zwolnieniu już od półtora miesiąca i przypuszczam, że nie wróci do pracy przed porodem. W trakcie rozmowy telefonicznej inspektor kontroli ZUS polecił przygotować akta osobowe tej pracownicy, listy płac oraz listy obecności. Dlaczego ZUS żąda akt tylko tej jednej pracownicy? Czego mogę się spodziewać w trakcie kontroli?

Kiedy rodzic nie otrzyma z ZUS dofinansowania do składek niani

Małżeństwo – ojciec pracujący na umowę o pracę oraz matka zatrudniona na umowę o dzieło, która jest jednocześnie uczestnikiem dziennych studiów doktoranckich – zatrudnia nianię do opieki nad swoim dzieckiem. Czy w takiej sytuacji ZUS będzie dopłacał do składek za nianię?

REKLAMA

Jak zmieniły się przepisy dotyczące urlopów na warunkach urlopów macierzyńskich

Od 1 stycznia 2012 r. zmieniły się przepisy dotyczące urlopów na warunkach urlopów macierzyńskich. O prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego z tytułu przyjęcia na wychowanie dziecka w wieku do ukończenia 7 lat albo odpowiednio 10 lat mogą ubiegać się ubezpieczeni występujący jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem zawodowej rodziny zastępczej.

Czy pracownik ma prawo do 2 tygodni urlopu ojcowskiego, jeżeli jego dziecko urodziło się w 2011 r.

Dziecko naszego pracownika urodziło się 16 czerwca 2011 r. Pracownik nie korzystał dotychczas z urlopu ojcowskiego na to dziecko. Czy będzie mógł wykorzystać 2 tygodnie urlopu ojcowskiego w styczniu 2012 r.?

Jaką pomoc mogą otrzymać osoby niepełnosprawne na założenie działalności gospodarczej

Niepełnosprawny może uzyskać z PFRON jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej. Jeżeli terminowo opłaca składki, może liczyć również na ich refundację.

Kiedy należy złożyć wniosek o przyznanie urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego

Nasza pracownica 11 sierpnia 2011 r. przyjęła na wychowanie roczne dziecko oraz wystąpiła do sądu o jego przysposobienie. Wyrok w tej sprawie został wydany 16 listopada 2011 r. Pracownica nie wystąpiła jeszcze z wnioskiem o urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego. Czy powinna to zrobić zaraz po przysposobieniu, czy może wystąpić o urlop w późniejszym terminie?

Praca na dodatkowym urlopie macierzyńskim

Jedna z naszych pracownic, zatrudniona na 1/2 etatu, obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim, a następnie zamierza korzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Czy w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego pracownica będzie mogła jednocześnie pracować w naszej firmie? Czy tego prawa nie pozbawia pracownicy fakt, że jest zatrudniona na 1/2 etatu?

Kiedy można doliczyć składki do nowej emerytury

Osoby, które pracują po przyznaniu nowej emerytury, mogą ubiegać się o jej podwyższenie z uwzględnieniem składek emerytalnych zgromadzonych w czasie kontynuowania pracy. Z pierwszym wnioskiem w tej sprawie mogą wystąpić po zakończeniu roku kalendarzowego, w którym ZUS przyznał im emeryturę.

Zasiłek macierzyński wypłaca się z ubezpieczenia chorobowego

Zasiłek macierzyński jest świadczeniem pieniężnym wypłacanym w razie macierzyństwa. Jest to świadczenie wypłacane z ubezpieczenia chorobowego. Składka na ubezpieczenie chorobowe pracowników wynosi 2,45 proc. podstawy wymiaru i jest to jedyna składka opłacana w całości przez pracownika.

Zasady opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne pracowników

Składkę na ubezpieczenie emerytalne w równych częściach finansują pracodawca i pracownik. Część z tej składki odprowadzania jest do otwartego funduszu emerytalnego.

Zasady opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe pracowników

Składka na ubezpieczenie chorobowe jest jedyną składką na ubezpieczenia społeczne, która w całości jest opłacana przez pracownika. Pracownik w zamian ma prawo do świadczeń z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą lub macierzyństwem.

Świadczenia dla bezrobotnych w prawie UE

W przypadku świadczeń przyznawanych osobom bezrobotnym zasadę sumowania okresów ubezpieczenia stosuje się pod warunkiem, że bezrobotny ubiega się o świadczenie w państwie, w którym ukończył ostatni okres ubezpieczenia.

Kiedy nauczyciel otrzyma dodatek wiejski

Nauczycielowi posiadającemu kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela, zatrudnionemu na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5 tys. mieszkańców, przysługuje odrębny dodatek w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego. Na terenie wiejskim, na którym występuje deficyt kadry nauczycielskiej, organ prowadzący szkołę (wójt, burmistrz, prezydent miasta, starosta, marszałek województwa) może podwyższyć ten dodatek.

Jakie składki należy opłacić od umowy zlecenia wykonywanej w czasie urlopu bezpłatnego

Jak zostać firmą przyjazną mamie

Organizacje, które chcą być atrakcyjnym miejscem pracy, wprowadzają różne rozwiązania ułatwiające swoim pracownikom godzenie życia zawodowego z prywatnym. W dużej mierze polityka prowadzona przez firmy zależy od potrzeb jej pracowników. Niewątpliwie szczególną ich grupą są rodzice. Jedną z polskich firm, w której można dostrzec przyjazne nastawienie do mam, jest Imperial Tobacco Polska SA.

Kto może skorzystać z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego

Z dobrowolnego ubezpieczenia w NFZ może skorzystać osoba niepracująca, która nie może lub nie chce zarejestrować się jako bezrobotna w powiatowym urzędzie pracy i która nie posiada żadnego tytułu do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Z takiej możliwości może również skorzystać pracownik na urlopie bezpłatnym.

Jak długo trzeba czekać na zwrot nienależnie opłaconych składek

Zatrudniamy pracownika, który we wrześniu br. przekroczył roczną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe. Przez niedopatrzenie kadrowej składki były za niego opłacane aż do tej pory. Kiedy zorientowaliśmy się w sytuacji, od razu wystąpiliśmy do ZUS z wnioskiem o zwrot nadpłaconej kwoty za tego pracownika. Kiedy możemy spodziewać się zwrotu pieniędzy przez ZUS?

Kto i jakie składki na ubezpieczenie opłaca za pracownika

Jakim ubezpieczeniom społecznym podlega pracownik? Kto ma obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie? A co z ubezpieczeniem zdrowotnym?

Podniesienie składki rentowej po stronie pracodawcy

Konieczne jest częściowe odwrócenie tamtej decyzji, poprzez podniesienie składki dla pracodawców o 2 punkty procentowe. Składka dla pracowników pozostanie na dotychczasowym poziomie.

Podniesienie wieku emerytalnego może zwiększyć bezrobocie

Wydłużenie wieku emerytalnego do 67. roku życia i zrównanie go dla kobiet i mężczyzn może dać wyższe emerytury, ale zwiększyć bezrobocie zwłaszcza wśród osób starszych - uważają eksperci.

Obniżenie wymiaru czasu pracy pracownicy uprawnionej do urlopu wychowawczego

Pracownica uprawniona do urlopu wychowawczego wystąpiła z wnioskiem o zmniejszenie wymiaru czasu pracy do 7/8 etatu. Czy w takiej sytuacji należy sporządzić aneks do umowy o pracę i określić w nim nowe warunki zatrudnienia, czy wystarczy sam wniosek pracownicy, na którym pracodawca napisał „wyrażam zgodę” i podpisał się? Czy w takim przypadku należy jej również obniżyć wynagrodzenie proporcjonalnie do etatu? Pracownica będzie korzystała z przerwy na karmienie dziecka. Jak w takim przypadku prowadzić ewidencję czasu pracy? Czy w zestawieniu czasu pracy powinna być uwzględniona 1 godzina na karmienie?

Urlopy macierzyńskie - zmiany od 1 stycznia 2012 r.

Od 1 stycznia 2012 r. zwiększeniu ulegnie wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz wymiar dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego (tzw. dodatkowego urlopu adopcyjnego). Urlop ojcowski osiągnie natomiast swój docelowy wymiar (2 tygodnie).

Dokumenty rozliczeniowe za nianię

Zatrudniam nianię do opieki nad swoimi dziećmi. Posiadam certyfikat kwalifikowany i chciałem zgłosić nianię do ZUS za pomocą programu Płatnik. Ze strony internetowej ZUS pobrałem i zainstalowałem oprogramowanie, nie znalazłem jednak odpowiedniego dla niań kodu tytułu ubezpieczenia. Jak i czy w ogóle jest to możliwe, aby w Płatniku stworzyć dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe dla niań?

Uprawnienia rodzicielskie na stanowisku kierowniczym

Przepisy prawa pracy gwarantują pracownikom – rodzicom, należącym do kadry kierowniczej, prawo m.in. do urlopu macierzyńskiego i ojcowskiego czy ochrony stosunku pracy.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne szkolenia z zakresu m.in. BHP, zasad podlegania ubezpieczeniom i opłacania składek oraz świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Zaświadczenie o wysokości osiągniętych przez pracownika dochodów

Do jakich ubezpieczeń należy zgłosić zleceniobiorcę zatrudnionego w dwóch firmach

Nasza firma zatrudniła osobę na podstawie umowy zlecenia od 20 lipca do 31 grudnia 2011 r. Jednocześnie osoba ta pozostaje w stosunku pracy w 2 innych firmach (w każdej w wymiarze 1/2 etatu). Czy z tytułu umowy zlecenia należy opłacać za nią składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Zmiany w polityce prorodzinnej, KRUS, emeryturach

Stopniowe zrównywanie i podwyższanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, reforma KRUS, podwyższenie o 50 proc. ulgi prorodzinnej na trzecie i kolejne dziecko, podniesienie składki rentowej o 2 pkt. proc. po stronie pracodawców - to niektóre zapowiedzi premiera Donalda Tuska z jego piątkowego expose.

Expose premiera - zrównanie i podwyższenie wieku emerytalnego oraz wyższa ulga prorodzinna dla rodzin z trójką dzieci

Wyższą ulgę prorodzinną dla rodzin z trójką (lub więcej) dzieci, zrównanie i podwyższanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn oraz zmianę systemu waloryzacji rent i emerytur - takie  m.in. zmiany zapowiedział premier Donald Tusk w expose wygłoszonym dzisiaj w Sejmie.

Polityka rodzinna - nie można uszczęśliwiać rodziny na siłę

Podczas debaty "Jak wspierać rodzicielstwo w Polsce?" prezydent Bronisław Komorowski stwierdził, że polityka rodzinna nie może być traktowana jako źródło oszczędności, potrzebne są rozwiązania systemowe, dające rodzinom poczucie bezpieczeństwa.

Urlop wychowawczy ojca dziecka podczas urlopu macierzyńskiego matki

Pracownikowi urodziło się drugie dziecko i w związku z tym jego żona przebywa na urlopie macierzyńskim. Na pierwsze dziecko, które ma już 3 lata, pracownik chce wziąć urlop wychowawczy. Wcześniej zarówno on, jak i jego żona nie korzystali z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko. Czy musimy udzielić mu tego urlopu?

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. bezpieczeństwo i higienę pracy oraz ulgi i umorzenia należności z tytułu składek.

Członek zarządu spółki reprezentantem w sprawie o zaległe składki ZUS

Członek zarządu spółki z o.o. nie może reprezentować tej spółki jako podmiotu zainteresowanego w sprawie toczącej się przeciwko niemu o nieopłacone składki ZUS przez tę spółkę, ze względu na potencjalny konflikt interesów (postanowienie Sądu Najwyższego z 5 października 2011 r., II UZP 9/11).

Wypłata zasiłku macierzyńskiego w razie przedłużenia terminowej umowy o pracę do dnia porodu

Jesteśmy pracodawcą uprawnionym do wypłaty świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Z jedną z pracownic zawarliśmy umowę o pracę na czas określony od 1 lipca 2010 r. do 30 czerwca 2011 r. Przed rozwiązaniem umowy pracownica udokumentowała, że jest w czwartym miesiącu ciąży, w związku z czym jej umowa została przedłużona do dnia porodu. Pracownica urodziła dziecko 10 października br. Jej wynagrodzenie było określone w stałej miesięcznej wysokości 4200 zł. Czy nasz zakład będzie musiał wypłacić jej zasiłek macierzyński i od jakiej podstawy go obliczyć? We wcześniejszym okresie pracownica nie korzystała ze zwolnień lekarskich.

Podjęcie studiów przez zleceniobiorcę - korekta dokumentów rozliczeniowych

Zleceniobiorca (23 lata), zatrudniony w naszej firmie od początku 2011 r., w październiku br. rozpoczął studia zaoczne. O tym fakcie dowiedzieliśmy się przypadkiem, gdyż zleceniobiorca nie poinformował kadr o rozpoczęciu kształcenia na studiach wyższych. Zleceniobiorca ten jest zgłoszony do ubezpieczeń społecznych, wnioskował również o objęcie go dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Jak powinniśmy postąpić w takiej sytuacji?

Czy do pracownicy, która dostarczyła zwolnienie lekarskie z kodem B, należy stosować przepisy dotyczące ochrony pracy kobiet w ciąży

Pracownica dostarczyła do zakładu zaświadczenie lekarskie z kodem B. Nie przedstawiła nam jednak zaświadczenia lekarskiego o tym, że jest w ciąży. Czy w takiej sytuacji wobec tej pracownicy powinniśmy przestrzegać przepisów dotyczących ochrony pracy kobiet w ciąży, np. zakazu pracy w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej?

Od kiedy zleceniobiorca, który ukończył 26 lat, ma prawo do zasiłku chorobowego

Zatrudniamy od ponad roku na umowę zlecenia studenta, który 30 września br. ukończył 26 lat. Do tej pory nie podlegał żadnym ubezpieczeniom społecznym. Po ukończeniu przez niego 26 lat zgłosiliśmy go do obowiązkowych ubezpieczeń, a także – na jego wniosek – do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Zleceniobiorca przedłożył nam zwolnienie lekarskie na okres od 20 do 31 października br. Czy przysługuje mu zasiłek chorobowy od pierwszego dnia niezdolności do pracy, czy dopiero po upływie 90 dni ubezpieczenia chorobowego?

Pracownica na zasiłku chorobowym i macierzyńskim - rozliczanie składki na ubezpieczenie na życie

Przejście z renty na emeryturę

Po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego renciście z urzędu jest przyznawana emerytura. Jeśli jednak zgłosi on wniosek o przyznanie emerytury do końca miesiąca, w którym osiągnie wiek emerytalny, zachowa prawo do renty. Wtedy może wybrać, które świadczenie chce pobierać.

Emerytura dla pracownika zatrudnionego w warunkach szczególnych

Urodzenie drugiego dziecka po urlopie wychowawczym

Urlop wychowawczy naszej pracownicy skończył się 15 września 2011 r. Wtedy dowiedzieliśmy się, że pracownica jest ponownie w ciąży i drugie dziecko urodzi w listopadzie 2011 r. Jak kształtuje się sytuacja prawna takiej pracownicy?

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. udzielania ulg i umorzeń należności z tytułu składek oraz zapobieganie wypadkom przy pracy.

Roszczenia ZUS wobec przedsiębiorców - czy będzie zmiana ustawy?

Zmianę ustawy, która umarzałaby roszczenia ZUS wobec drobnych przedsiębiorców, od których Zakład domaga się rzekomo zaległych składek, zaproponowało Stowarzyszenie Poszkodowanych Przedsiębiorców RP.

ZUS domaga się zaległych składek i odsetek od osób prowadzących działalność gospodarczą

Na 40 tys. zł szacuje przedstawiciel Stowarzyszenia Poszkodowanych Przedsiębiorców RP Dariusz Ćwik średnią kwotę, jaką od członków organizacji domaga się ZUS tytułem zaległych składek. Dzisiaj, 18 października, rządowy zespół ma próbować rozwiązać ten problem.

REKLAMA