REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy rodzic nie otrzyma z ZUS dofinansowania do składek niani

Andrzej Okułowicz

REKLAMA

Małżeństwo – ojciec pracujący na umowę o pracę oraz matka zatrudniona na umowę o dzieło, która jest jednocześnie uczestnikiem dziennych studiów doktoranckich – zatrudnia nianię do opieki nad swoim dzieckiem. Czy w takiej sytuacji ZUS będzie dopłacał do składek za nianię?

Nie, jeżeli jeden z małżonków – uczestnik dziennych studiów doktoranckich wykonuje pracę na podstawie umowy o dzieło, nie są spełnione warunki do tego, aby składki za nianię były opłacane przez ZUS.

REKLAMA

Autopromocja

Rodzice (albo rodzic samotnie wychowujący dziecko) mogą zatrudnić nianię na podstawie umowy uaktywniającej. Budżet państwa za pośrednictwem ZUS sfinansuje za nianię składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, jeśli zostaną spełnione łącznie wszystkie następujące warunki (art. 51 ust. 3 ustawy żłobkowej):

  • niania została zgłoszona przez rodzica do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego,
  • rodzice (albo rodzic samotnie wychowujący dziecko):
  • są zatrudnieni,
  • świadczą usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej stanowiącej tytuł do ubezpieczeń społecznych,
  • prowadzą pozarolniczą działalność,
  • dziecko nie jest umieszczone w żłobku, klubie dziecięcym oraz nie zostało objęte opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna.

Nawet jeżeli powyższe warunki są spełnione, rodzice nie skorzystają z finansowania składek za nianię, jeżeli

  • korzystają z ulgi na podstawie umowy aktywizacyjnej, o której mowa w art. 61c ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (w brzmieniu obowiązującym przed 26 października 2007 r. – zatrudnienie osoby bezrobotnej w celu wykonywania pracy zarobkowej w gospodarstwie domowym),
  • umowa uaktywniająca została zawarta między nianią a osobami pełniącymi funkcję rodziny zastępczej zawodowej.

WAŻNE!

Finansowanie lub współfinansowanie z budżetu składek za nianię jest możliwe tylko w sytuacji, gdy oboje rodzice (lub rodzic samotnie wychowujący dziecko) pracują na podstawie umowy o pracę, umowy o charakterze umowy zlecenia stanowiącej tytuł do ubezpieczeń społecznych lub prowadzą działalność pozarolniczą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Umowa uaktywniająca – pisemna umowa o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, na podstawie której niania sprawuje opiekę nad dzieckiem w wieku od ukończenia przez nie 20. tygodnia życia do końca roku szkolnego, w którym ukończy 3. rok życia lub w przypadku, gdy objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym (4. rok życia) jest niemożliwe lub utrudnione.

Przez pojęcie „zatrudnienie” należy rozumieć zatrudnienie etatowe, na podstawie umowy o pracę. Przepisy ustawy żłobkowej nie wskazują minimalnego wymiaru czasu pracy, w jakim musi być zatrudniony rodzic zatrudniający nianię. Z kolei „umowa cywilnoprawna stanowiąca tytuł do ubezpieczeń społecznych” oznacza umowę agencyjną, umowę zlecenia albo inną umowę o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Wszystkie osoby wykonujące pracę na podstawie umów tego typu, w świetle przepisów ubezpieczeniowych są traktowane jak zleceniobiorcy. Z tytułu zatrudnienia obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Umowa o dzieło nie stanowi tytułu do ubezpieczeń społecznych – ani obowiązkowych ani dobrowolnych. Wyjątkiem jest sytuacja, w której umowa o dzieło jest zawarta z własnym, aktualnym pracodawcą lub jest wykonywana na jego rzecz – wykonawca dzieła podlega wówczas ubezpieczeniom jak pracownik.


Rodzic będący wykonawcą dzieła nie spełnia zatem jednej z przesłanek warunkujących prawo do finansowania składek za nianię przez ZUS. Bez znaczenia pozostaje również fakt, że jednocześnie rodzic ten jest uczestnikiem dziennych studiów doktoranckich. Nawet jeżeli drugi z rodziców spełnia wszystkie warunki określone w art. 53 ust. 3 ustawy żłobkowej, a rodzice zawrą z nianią umowę o świadczenie usług w celu opieki nad dzieckiem, to umowa ta nie będzie mogła być traktowana jak umowa uaktywniająca w rozumieniu ustawy żłobkowej (nawet jeżeli zostanie w ten sposób nazwana).

WAŻNE!

Jeżeli tylko jedno z rodziców spełnia ustawowe warunki opłacania składek przez ZUS, finansowanie ubezpieczeń niani z budżetu państwa nie jest możliwe.

Składki za osobę wykonującą opiekę nad dzieckiem na podstawie takiej umowy nie będą finansowane z budżetu, lecz na ogólnych zasadach dotyczących zleceniobiorców – przez płatnika składek (rodzica) oraz ubezpieczonego (opiekunkę-zleceniobiorcę).

PRZYKŁAD

Ojciec samotnie wychowujący 1,5-roczne dziecko 15 grudnia 2011 r. zatrudnił opiekunkę do dziecka na podstawie nienazwanej umowy o świadczenie usług, której przedmiotem jest opieka nad dzieckiem. Wynagrodzenie miesięczne za wykonanie zlecenia ustalono kwotowo, w wysokości 1300 zł miesięcznie. Ojciec dziecka wykonuje pracę na podstawie umowy o dzieło. Umowa zawarta z opiekunką ma charakter umowy zlecenia. Opiekunka nie wnioskowała o dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Rodzic musi zgłosić ją do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych (emerytalnego, rentowych i wypadkowego) oraz ubezpieczenia zdrowotnego, z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się cyframi 04 11 xx. Termin 7 dni na złożenie dokumentu zgłoszeniowego ZUS ZUA upływa z końcem 22 grudnia. Od przychodu uzyskanego przez opiekunkę składki współfinansuje rodzic i opiekunka:

  • na ubezpieczenie emerytalne – w równych częściach po 9,76% od podstawy wymiaru składek (kwoty uzyskanego przychodu brutto),
  • na ubezpieczenia rentowe – 1,5% podstawy wymiaru składek finansuje opiekunka, a 4,5% rodzic,
  • na ubezpieczenie wypadkowe – składkę w wysokości 1,67% podstawy finansuje w całości rodzic,
  • na ubezpieczenie zdrowotne (9% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne) finansuje w całości opiekunka.

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zleceniobiorców oraz niań – przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych osiągany z tytułu wykonywania umowy zlecenia, jeżeli w umowie tej określono odpłatność za jej wykonywanie kwotowo (lub w kwotowej stawce godzinowej, lub akordowej albo prowizyjnie) – art. 18 ust. 3 ustawy systemowej.

Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne zleceniobiorców oraz niań – podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, pomniejszona o kwoty składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe (oraz chorobowe – jeżeli zleceniobiorca wnioskuje o to ubezpieczenie) finansowane przez ubezpieczonego (art. 81 ust. 1 i 6 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).

Podstawa prawna:

  • art. 51 ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz.U. Nr 45, poz. 235 ze zm.),
  • art. 6 ust. 1 pkt 4 oraz ust. 2d, art. 18 ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. e, art. 81 ust. 1 i ust. 6 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA