Jakie składki należy opłacić od umowy zlecenia wykonywanej w czasie urlopu bezpłatnego
REKLAMA
W okresie od 1 grudnia 2011 r. do 15 stycznia 2012 r. zatrudniany przez Państwa zleceniobiorca z tytułu wykonywania umowy zlecenia będzie podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. W tym okresie zleceniobiorca może również zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Natomiast od 16 stycznia 2012 r. do 15 lutego 2012 r. obowiązkowe dla niego będzie tylko ubezpieczenie zdrowotne, pod warunkiem że wynagrodzenie ze stosunku pracy, w przeliczeniu na okres 1 miesiąca, jest nie niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2012 r. 1500 zł).
Jeśli osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę wykonuje jednocześnie umowę zlecenia zawartą z innym podmiotem niż pracodawca, z tytułu umowy zlecenia podlega obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu – pod warunkiem że z etatu uzyskuje wynagrodzenie nie niższe niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2011 r. 1386 zł, a w 2012 r. 1500 zł). Zleceniobiorca może z tytułu umowy zlecenia przystąpić do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych – ale tylko na własny wniosek, na zasadzie dobrowolności. Jeżeli wynagrodzenie ze stosunku pracy (w przeliczeniu na okres miesiąca) będzie niższe od minimalnego, ubezpieczony powinien zostać obowiązkowo zgłoszony do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego z obu tytułów – umowy o pracę i umowy zlecenia (art. 9 ust. 1 i 1a ustawy systemowej). Ubezpieczenie chorobowe z etatu będzie dla niego obowiązkowe, a z tytułu umowy zlecenia dobrowolne.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat