Kategorie

Praca na dodatkowym urlopie macierzyńskim

Małgorzata Podgórska
Jedna z naszych pracownic, zatrudniona na 1/2 etatu, obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim, a następnie zamierza korzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Czy w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego pracownica będzie mogła jednocześnie pracować w naszej firmie? Czy tego prawa nie pozbawia pracownicy fakt, że jest zatrudniona na 1/2 etatu?

Pracownica – matka wychowująca dziecko, zatrudniona na 1/2 etatu może jednocześnie pracować i korzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. W czasie tego urlopu może wykonywać u Państwa pracę, ale w wymiarze niższym niż 1/2 etatu.

Reklama

Pracownica uprawniona do dodatkowego urlopu macierzyńskiego może łączyć korzystanie z tego urlopu z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego jej urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy (art. 1821 § 4 Kodeksu pracy). W takim przypadku dodatkowy urlop macierzyński jest udzielany na pozostałą część dobowego wymiaru czasu pracy.

Podjęcie pracy w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego następuje na pisemny wniosek pracownicy, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy (art. 1821 § 5 Kodeksu pracy). W tym wniosku pracownica wskazuje wymiar czasu pracy, w jakim chce pracować, oraz okres, przez który zamierza łączyć korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy. Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownicy.

Reklama

W praktyce oznacza to, że uprawniona pracownica przez część dobowego wymiaru czasu pracy wykonuje pracę, natomiast na pozostałą część dobowego wymiaru ma udzielony dodatkowy urlop macierzyński. Jedynym warunkiem jest wykonywanie pracy w wymiarze nieprzekraczającym połowy pełnego wymiaru czasu pracy, czyli 1/2 etatu. Pracownica – matka dziecka ma zatem możliwość skorzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego obejmującego część wymiaru czasu pracy zarówno w razie zatrudnienia w pełnym, jak i w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Część dobowego wymiaru czasu pracy, w której Państwa pracownica ma wykonywać pracę, nie może być jednak równa 1/2 etatu, gdyż w takim przypadku nie pozostaje żadna część dobowego wymiaru czasu pracy, na którą może być udzielony dodatkowy urlop macierzyński. Wykonywanie pracy może bowiem obejmować tylko część dobowego wymiaru czasu pracy, w jakim pracownica jest zatrudniona (np. praca świadczona na 1/4 etatu przy zatrudnieniu na 1/2 etatu).

WAŻNE!

Pracownica zatrudniona na 1/2 etatu nie może korzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego pracując jednocześnie na pół etatu.

Wykonywanie pracy w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego może rozpoczynać się w tym samym czasie, w którym pracownica rozpoczyna dodatkowy urlop lub w trakcie korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Powyższe wyjaśnienia mają zastosowanie także w odniesieniu do łączenia wykonywania pracy i korzystania z dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego (dodatkowego urlopu adopcyjnego).


Należy pamiętać, że na przełomie lat 2011/2012 podwyższeniu ulega wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu adopcyjnego. Zatem pracownicy korzystający w tym czasie z dodatkowych urlopów będą mogli skorzystać z ich uzupełniającej części. Warunkiem skorzystania z uzupełniającej części dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz uzupełniającej części dodatkowego urlopu adopcyjnego w wymiarze odpowiadającym różnicy między podwyższonym (tj. obowiązującym od 1 stycznia 2012 r.) a dotychczasowym (tj. obowiązującym do 31 grudnia 2011 r.) wymiarem dodatkowego urlopu – jest korzystanie z tego urlopu 1 stycznia 2012 r. Wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego od 1 stycznia 2012 r. wzrośnie o 2 tygodnie, tj. do 4 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka, a w przypadku porodu mnogiego o 3 tygodnie, tj. do 6 tygodni.

Części uzupełniającej dodatkowego urlopu macierzyńskiego nabytej 1 stycznia 2012 r. udziela się pracownicy jednorazowo w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności, bezpośrednio po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu adopcyjnego, na pisemny wniosek składany w terminie nie krótszym niż 3 dni przed rozpoczęciem korzystania z takiej części urlopu (art. 13 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw).

Przepisy prawa pracy nie regulują natomiast kwestii łączenia wykonywania pracy z korzystaniem z dodatkowych urlopów na przełomie lat 2011/2012. Należy przyjąć, że pracownik korzystający z uzupełniającej części takiego dodatkowego urlopu będzie uprawniony także do łączenia tego urlopu z pracą. Konieczne będzie złożenie pracodawcy wniosku w tej sprawie, najlepiej łącznie z wnioskiem o udzielenie uzupełniającej części dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Państwa pracownica, zatrudniona w wymiarze 1/2 etatu, nie będzie natomiast mogła korzystać – na swój wniosek – z możliwości obniżenia wymiaru czasu pracy w okresie, kiedy będzie uprawniona do urlopu wychowawczego. Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu (art. 1867 § 1 Kodeksu pracy). Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika. W razie zatrudnienia pracownika na 1/2 etatu, jego wymiar czasu pracy nie byłby więc wystarczający, aby go obniżyć.

PRZYKŁAD

Pracownica zatrudniona na 1/2 etatu chciałaby rozpocząć korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego od 28 grudnia br., łącząc go ze świadczeniem pracy u swojego pracodawcy w wymiarze 1/5 etatu. Po zakończeniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego pracownica nie chce wracać do pracy na swój dotychczasowy wymiar czasu pracy (1/2 etatu), ale chciałaby nadal pracować na 1/5 etatu, aby więcej czasu spędzać z dzieckiem i jednocześnie przez 1 rok korzystać z ochrony przed zwolnieniem z pracy. Dopuszczalne jest korzystanie przez pracownicę z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i wykonywanie pracy w wymiarze nie wyższym niż 1/2 etatu. Zatem pracownica ma możliwość korzystania z tego rozwiązania, gdyż będzie pracować na 1/5 etatu, czyli w wymiarze mniejszym niż połowa pełnego wymiaru.

Ponieważ pracownica będzie korzystała z dodatkowego urlopu na przełomie lat 2011/2012, będzie mogła korzystać także z jego uzupełniającej części. Jeżeli pracownica będzie chciała łączyć uzupełniającą część urlopu z pracą, powinna razem z wnioskiem o udzielenie części dodatkowego urlopu wystąpić do pracodawcy również w tej sprawie.

Nie będzie natomiast możliwe – po zakończeniu łącznego wykonywania pracy i korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego – obniżenie wymiaru czasu pracy w trybie przewidzianym dla pracowników uprawnionych do urlopu wychowawczego. Obniżenie wymiaru czasu pracy w tym przypadku może nastąpić, ale wyłącznie do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. Zatem pracownica zatrudniona na 1/2 etatu nie może korzystać z tego uprawnienia.

Podstawa prawna:

 • art. 1821 § 4 i § 5, art. 1867 § 1, art. 1868 Kodeksu pracy,
 • art. 12, art. 13 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 237, poz. 1654).
Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.