| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Dokumenty rozliczeniowe za nianię

Dokumenty rozliczeniowe za nianię

Zatrudniam nianię do opieki nad swoimi dziećmi. Posiadam certyfikat kwalifikowany i chciałem zgłosić nianię do ZUS za pomocą programu Płatnik. Ze strony internetowej ZUS pobrałem i zainstalowałem oprogramowanie, nie znalazłem jednak odpowiedniego dla niań kodu tytułu ubezpieczenia. Jak i czy w ogóle jest to możliwe, aby w Płatniku stworzyć dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe dla niań?

Obecnie nie ma możliwości, aby dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe za nianię wypełnić za pomocą programu Płatnik – jego aktualna wersja nie uwzględnia kodów tytułu ubezpieczenia 04 30 xx oraz 04 31 xx.

UZASADNIENIE

Podstawą do oczekiwanej aktualizacji Płatnika było wejście w życie przepisów dotyczących ubezpieczania i finansowania składek za nianie, zatrudnione na podstawie umowy uaktywniającej. Zasady te, uregulowane w ustawie z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz.U. Nr 45, poz. 235, ze zm.), weszły w życie od 1 października 2011 r.

Jeżeli niania zatrudniona na podstawie umowy uaktywniającej uzyskuje z tego tytułu przychód w wysokości nie wyższej niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę, składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe oraz składkę zdrowotną opłaci za nią ZUS.

W przypadku gdy kwota wynagrodzenia wypłacanego niani będzie wyższa niż minimalna płaca, składki obliczone od nadwyżki ponad kwotę minimalnego wynagrodzenia sfinansuje i opłaci rodzic. Taka struktura finansowania składek znajduje odzwierciedlenie w kodach tytułu ubezpieczenia przewidzianych dla niań. Do zgłoszenia niani do ubezpieczeń rodzice powinni zastosować kod 04 30 xx, natomiast do rozliczenia składek za nianię – kod 04 30 xx (jeżeli osiągnęła wynagrodzenie nie wyższe niż kwota minimalnego wynagrodzenia) oraz kod 04 31 xx (używany do rozliczenia „nadwyżki” wynagrodzenia niani ponad kwotę minimalnego wynagrodzenia).

Obowiązująca wersja programu Płatnik nie daje możliwości wypełnienia dokumentów za nianię – nie są w niej uwzględnione nowe kody tytułu ubezpieczenia. Do czasu zaktualizowania programu Płatnik ubezpieczającym nianie pozostaje wyłącznie ręczne wypełnianie formularzy, które są dostępne w terenowych jednostkach ZUS oraz na stronie www.zus.pl.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Ekonomista, prawnik, doradca podatkowy, publicysta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »