REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy pracownik ma prawo do 2 tygodni urlopu ojcowskiego, jeżeli jego dziecko urodziło się w 2011 r.

Małgorzata Podgórska

REKLAMA

Dziecko naszego pracownika urodziło się 16 czerwca 2011 r. Pracownik nie korzystał dotychczas z urlopu ojcowskiego na to dziecko. Czy będzie mógł wykorzystać 2 tygodnie urlopu ojcowskiego w styczniu 2012 r.?

Państwa pracownikowi będą przysługiwać 2 tygodnie urlopu ojcowskiego, jeżeli będzie korzystał z tego urlopu w 2012 r.

Autopromocja

Pracownik – ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego nie dłużej niż:

  • do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia albo
  • do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.

W 2011 r. wymiar urlopu ojcowskiego wynosił 1 tydzień, natomiast od 1 stycznia 2012 r. urlop ten osiągnął swój docelowy wymiar i wynosi 2 tygodnie.

WAŻNE!

Od 1 stycznia 2012 r. wymiar urlopu ojcowskiego wynosi 2 tygodnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownik, którego dziecko urodziło się 16 czerwca 2011 r., jest uprawniony do skorzystania z urlopu ojcowskiego na ogólnych zasadach, tj. do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia (najpóźniej do 15 czerwca 2012 r.). W zależności od terminu korzystania z tego urlopu pracownik będzie uprawniony do 1 tygodnia urlopu ojcowskiego, gdyby skorzystał z niego jeszcze w 2011 r., albo do 2 tygodni, jeżeli będzie korzystał z urlopu ojcowskiego w 2012 r. Wymiar urlopu ojcowskiego zwiększył się od 1 stycznia 2012 r. do 2 tygodni, jednak przepisy prawa pracy nie wiążą wymiaru tego urlopu z datą narodzin dziecka, lecz wyłącznie z terminem korzystania z tego uprawnienia przez pracownika – ojca dziecka, przy zachowaniu ustawowych wymagań dotyczących wieku dziecka.

Pracownik – ojciec wychowujący dziecko i korzystający z urlopu ojcowskiego na przełomie lat 2011/2012 ma prawo do uzupełniającej części urlopu w wymiarze odpowiadającym różnicy między podwyższonym (od 1 stycznia 2012 r. – 2 tygodnie) a dotychczasowym (do 31 grudnia 2011 r. – 1 tydzień) wymiarem urlopu ojcowskiego. Warunkiem koniecznym do skorzystania z tego uprawnienia jest korzystanie przez pracownika z urlopu ojcowskiego 1 stycznia 2012 r.

Części urlopu ojcowskiego udziela się bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu w dotychczasowym wymiarze, na pisemny wniosek składany w terminie nie krótszym niż 3 dni przed rozpoczęciem korzystania z takiej części urlopu (art. 15 ust. 2 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw).

PRZYKŁAD

Dziecko pracownika urodziło się 10 marca 2011 r. Pracownik – ojciec zamierza skorzystać z wyższego, 2-tygodniowego wymiaru urlopu ojcowskiego i chciał rozpocząć ten urlop najwcześniej, jak to możliwe, tj. jeszcze w 2011 r. Pracownik mógł rozpocząć urlop najwcześniej 26 grudnia 2011 r., co będzie skutkowało korzystaniem z urlopu ojcowskiego 1 stycznia 2012 r. (będzie to ostatni dzień z dotychczasowego wymiaru, tj. 1 tygodnia). W związku z tym pracownik może wystąpić do pracodawcy – za co najmniej 3-dniowym uprzedzeniem – z wnioskiem o udzielenie mu uzupełniającej części urlopu. W takim przypadku pracownik – ojciec będzie łącznie mógł wykorzystać 2 tygodnie urlopu ojcowskiego. Jeżeli natomiast pracownik nie rozpocznie urlopu ojcowskiego w grudniu 2011 r., to od 1 stycznia 2012 r. będzie uprawniony do skorzystania z urlopu w pełnym (docelowym) 2-tygodniowym wymiarze. Warunkiem będzie złożenie wniosku w tej sprawie, z co najmniej 7-dniowym wyprzedzeniem. Jedynym ograniczeniem będzie wiek dziecka. Z urlopu ojcowskiego pracownik ten może korzystać najpóźniej do 9 marca 2012 r.

Urlopu ojcowskiego udziela się na pisemny wniosek pracownika – ojca wychowującego dziecko, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika (art. 1823 § 2 Kodeksu pracy). Zatem pracownik samodzielnie decyduje o terminie wykorzystania urlopu ojcowskiego, przy zachowaniu wymagań ustawowych dotyczących wieku dziecka.

Jeżeli dziecko ukończy 12. miesiąc życia (albo 7 lub 10 lat w przypadku adopcji) w czasie, gdy pracownik – ojciec wychowujący dziecko korzysta z urlopu ojcowskiego, urlop ten zostanie z mocy prawa przerwany. Może to nastąpić np. po 2 lub 6 dniach korzystania z urlopu ojcowskiego. W takim przypadku urlop ojcowski, choć został udzielony w wymiarze 1-tygodniowym z przyczyn obiektywnych, tj. ukończenia przez dziecko określonego wieku – zakończy się wcześniej. Nie ma bowiem podstaw prawnych, aby urlop ojcowski trwał po ukończeniu przez dziecko ustawowo określonego wieku.

Podstawa prawna:

  • art. 1823 Kodeksu pracy,
  • art. 14–15 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 237, poz. 1654).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 czerwca 2024 zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych

W stosunku do niektórych ubezpieczonych od 1 czerwca 2024 roku będzie miało miejsce zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych. Dlaczego? Wszystko przez wysoką kwotę przeciętnego wynagrodzenia ogłoszoną na I kwartał 2024 roku. Jeśli jako emeryt lub rencista zarabiasz za dużo, musisz oddać część państwu.

Odprawa dla pracownika 2024 r. Termin wypłaty, wysokość, w jakich przypadkach

Odprawa dla pracownika 2024 r. temat ważny a często pomijany przez pracodawców. Pracownicy mają prawo do wielu odpraw, często jednak nie zdają sobie sprawy jakie kryteria trzeba spełnić. Należy pamiętać np. o limitach wypłacanych świadczeń czy stażu zatrudnienia, który często jest warunkiem koniecznym. Poniżej wykaz najczęściej wypłacanych świadczeń.

Wynagrodzenie minimalne pracowników w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. w zależności od wymiaru etatu – wyliczenia

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje nie małe zmiany w płacy minimalnej. Resort chce, aby minimalne wynagrodzenie stanowiło 60% przeciętnego wynagrodzenia. Przypomnijmy, że w I kwartale 2024 r. przeciętne wynagrodzenie wynosi 8147,38​​​​​​​ zł. Tak więc na chwilę obecną minimalne wynagrodzenie wynosiłoby 4888 zł a nie 4300 jak ma to być od 1 lipca. Dobre i 500 zł więcej.

Dzień dziecka 2024: czego uczyć dzieci, by poradziły sobie na rynku pracy przyszłości?

Zbliża się 1 czerwca - Dzień Dziecka. Czy praca dzieci jest dozwolona? W wielu przypadkach tak - jest dozwolona, jednak czego uczyć dzieci w 2024 roku, by poradziły sobie na rynku pracy przyszłości? Duży wpływ na pracę dzieci ma edukacja, jednak tradycyjny model edukacji nie nadąża za dynamicznie zmieniającymi się realiami współczesnego rynku pracy i technologii.

REKLAMA

Rewolucja w zawodzie psychologa

Szykują się nie małe zmiany w zawodzie psychologa. Trwają prace nad projektem nowej ustawy. Będzie nowy samorząd psychologów, regionalna lista psychologów, dookreślenie czym są usługi psychologiczne i zaostrzenie odpowiedzialności zawodowej. MPiPS uważa, że w zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów trzeba zaprowadzić zmiany, ponieważ aktualne regulacje są niezgodne z prawem UE. 

Min. edukacji B. Nowacka: Nauczyciele dalej bez wynagrodzenia za wycieczki. Ale jest dofinansowanie do wycieczek

Podróż z klasą to nowy program dofinansowania 100% wycieczek szkolnych. Zapowiedziała go min. edukacji Barbara Nowacka. W odróżnienia od programów wprowadzonych przez P. Czarnka, szkoły mają większą swobodę wyboru celu wycieczki. Dalej nauczyciele nie mają przewidzianego wynagrodzenia za opiekę nad uczniami w czasie wycieczki.

Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę. Polacy rozstrzygnęli

Według sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla Radia ZET, nieco więcej niż 47% Polaków popiera pomysł skrócenia tygodnia pracy do czterech dni. Z drugiej strony, prawie 40% respondentów nie chce skrócenia tygodnia pracy, jeśli to oznacza utrzymanie obecnych wynagrodzeń.

MRPiPS: Podwyżka o 1000 zł prawnie niemożliwa. Od 1 lipca 2024 r. pracownicy poniżej 4300 zł pensji minimalnej [projekt rozporządzenia]

Problem dotyczy VI grup zaszeregowania pracowników samorządowych. Rząd nie może im dać pensji minimalnej 4300 zł brutto. Bo wymaga to podwyżki 30%, a w budżecie zapisano 20%. Rozwiązaniem jest dorzucenie pracownikom brakujących pieniędzy przez samorządy.

REKLAMA

We wrześniu emeryci i renciści otrzymają czternastą emeryturę. Ile to będzie?

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie określające termin wypłaty czternastej emerytury. Zgodnie z nim wypłata czternastki nastąpi we wrześniu. Jaka będzie wysokość świadczenia?

Dzień Dziecka 2024 r.: Prezenty z zakładu pracy. Czy to możliwe

Z okazji Dnia Dziecka niektórzy pracodawcy przygotowują paczki dla dzieci pracowników. Paczki mogą być finansowane nie tylko ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W zależności od źródła finansowania, różne będą zasady przyznawania paczek.

REKLAMA